TJ Spartak Vlasim
12
Zář

Šachová procházka Sidonie Nádherné

Díky další šachové procházce jsme blíže poznali kus přírody kousek od Benešova a dozvěděli se pár zajímavých informací z české historie. Tomáš Vojta tentokrát navrhl asi 12 km okruh z Olbramovic do Vrchotových Janovic a zpět, který z větší části kopíroval naučnou stezku Po stopách Sidonie Nádherné, poslední majitelky zámku ve Vrchotových Janovicích.

S plánovanou nedělní vycházkou to na začátku nevypadalo úplně dobře, protože jsem v pátek uklouzla a podvrkla si kotník. Naštěstí se ale noha během soboty dost vylepšila a otok z větší části splaskl. Na žádost Kuby jsme posunuli sraz v Olbramovicích o hodinu později, protože Kuba hrál v sobotu večer divadlo a chtěl si více odpočinout. Ráno jsem si ovšem přečetla zprávu, že se mnou rychlíkem nepojede, že si to rozmyslel. Pak to ale přehodnotil ještě jednou, a že prý nás po obědě dožene…. O posunutí srazu ale nevěděl Karel Tománek, který se rozhodl zúčastnit až na poslední chvíli a dorazil do Olbramovic už v 10 h podle původního info emailu. Čekání mu ale nevadilo, přijel na kole, sjel si k benzínce na kafe a udělal si oddychovou pauzičku. Další cyklista z Čerčan byl Tomáš Gergelits. Oba kluci pak spolu jeli napřed a počkali na nás v zámecké restauraci. Tomáš Vojta, Ivo a já jsme šli po trase za nimi.

Cestou jsme si o Sidonii a jejím životě četli na několik naučných tabulí. V rámci trénování paměti a prevence Alzheimera jsme se pokoušeli si zapamatovat celé její jméno – Sidonie Amalie Wilhelmine Caroline Julie Maria Nádherná z Borutína.

Během oběda jsme tipovali, kdy Kuba doběhne z Olbramovic od vlaku. Vyhrál Tomáš Gergelits, který řekl nejvíce optimistický čas. My ostatní jsme věřili v mnohem pomalejší tempo Kubova přesunu z nádraží. Posilněni dobrým, a i cenově příznivým jídlem jsme se vydali na prohlídku rozlehlého zámeckého parku.

Na starodávných kamenných stolech v umístěných na několika místech v parku se sehrálo několik exhibičních partií. Turnaj se tentokrát nehrál. Zaujal mě výraz, že to byla taková slabší remíza :-) , což v překladu znamenalo zcela jasnou prohru. Na konci procházky po parku jsme u hrobu Sidonie zapálili přinesenou svíčku. Byla to zajímavá žena s dosti smutným osudem.

Prožila život plný zajímavých zážitků, osudových přátelství, ale potýkala se také s mnoha hořkostmi, křivdami a nakonec také s bolestí ze samoty.

Karel, který byl loni na prohlídce zámku, dodal, že úplná světice zase nebyla, kouřila prý stovku denně. :-)  

Na závěr jsme v zámecké restauraci ještě dali kávu, někdo medovníky a někdo zmrzlinový pohár s jahodami. Porce výborného medovníku byla obří. Ivo nám na malé PETce s jemně perlivou vodou demonstroval nové pravidlo EU, kdy víčko má být pevněji spojené s lahví, aby nešlo jednoduše oddělit a zahodit. Trochu jsme se podivovali, proč by někdo zahazoval pouze víčka, když může celou lahev, ale při zpáteční cestě jsme jich ve škarpách viděli několik, takže zřejmě to úplně ojedinělé není.

Na cestu do Olbramovic jsme se opět rozdělili. Cyklisti jeli, pěšci šli a běžec běžel na vlak, tentokrát jen do zastávky Vrchotovy Janovice.

Byl to nejen díky slunečnému počasí hezký den s kamarády.

(autorka článku: Blanka Voříšková)

3 reakcí na “Šachová procházka Sidonie Nádherné”

 1. 1
  Tom píše:

  Byla to prima akce za nádherného počasí. Děkuji Blance za organizaci.

  Ještě bych doplnil, že šachový turnaj se hrál. :-) Na jednom z kamenných stolů, které byly pro šachy jak dělané (Sidonie je určitě i proto do parku umístila :-) ) vyhrál v semifinálových soubojích Kuba nad Ivem a Tomáš G. nad Karlem (viz foto č.2). Na dalším kamenném stolku pak Kuba ve finále porazil Tomáše G. a to i přesto, že Tomáš tvrdě útočil na krále po „h“ sloupci. :-) Viz foto č.3.

 2. 2
  Maťa píše:

  U toho výronu kotníku jsem v pátek shodou okolností byl. A moc jsem nevěřil, že Blanka v neděli půjde, noha vypadala hrozně … to docela zabojovala. :-)

 3. 3
  Tomáš Gergelits píše:

  ad 1):
  S tím mým útokem po otevřeném sloupci to nebylo zas až tak žhavé, protože moje dáma stála téměř osamoceně, navíc totálně na há. S čímž si Kuba snadno poradil :-) .

  Ovšem celkové druhé místo v tak silně obsazeném vyřazovacím turnaji bylo za takovou ztrátu dostatečnou kompenzací :-) .

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist