TJ Spartak Vlasim
09
Čvc

Ríša to dokázal aneb Kouty 2021

Kvůli pandemii Covid–19 se letošní MČR v Koutech nad Desnou muselo odložit z března na konec června. Já osobně jsem to bral jako lepší termín kvůli hezkému počasí, že můžeme hrát déle fotbal atd. Na místě jsem ovšem zjistil opak. Před hicem jsme sice do hor trošku utekli, ale i tak to nebyla žádná sláva. Tak jsem se těšil na léto, ale jak to většinou bývá, člověk si stejně vždycky na něco bude stěžovat. Tentokrát to bylo na to, aby tu už zase byla zima, na čemž jsme se shodli s Patrikem. :-)  

MČR do 10–16 let se začalo hrát od úterý a trvalo přesně týden, tedy bylo jen jedno dvojkolo. Junioři začali již v pondělí o den dříve a dvojkola měli dvě, jelikož hrají na rozdíl od nás na 11 kol. Ríša se tedy do Koutů vydal už ráno a my ostatní (já, Patrik, Maťa) až v podvečer. V Kolíně jsme nabrali Pepi a vlakem pokračovali do Jeseníků. Cesta utekla rychle a za chvíli jsme měli možnost sledovat ceduli „Velké Losiny“, v tu chvíli mi došlo, že Kouty už jsou opravdu blízko, a ve vzduchu byla cítit krásná šachová atmosféra.

Na místo jsme dorazili kolem 21. hodiny, Maťa rychle vyřídil ubytování a mohli jsme jít na pokoj. Hned nás šel navštívit Ríša, který po prohře v 1. kole nebyl nijak smutný, jako by tušil, že o 8 dní později bude zvedat nad hlavu pohár pro vítěze. :-)

Nyní uvedu pár řádek ke každému z našich hráčů (výkon, očekávání atd.).

Ríša – Junioři

Ačkoliv to po startu nevypadalo, tak Ríša dosáhl fantastického výsledku, protože vyhrát MČR juniorů už není jen tak. Už jenom fakt, že v partii Nagy–Mládek si dovolil zahrát vlastní variantu (Znosimský gambit) „1.e4 f5“, kterou nakonec remizoval, svědčí o tom, že Ríša je výborný hráč, protože když člověk dokáže otočit pozici ve druhém tahu -2, tak je dobrej. :-) Ríša uhrál 7,5/11 a turnaj na pomocné hodnocení vyhrál před Markem Mičou. Odvezl si tak domů 10 tisíc Kč, ohromný úspěch, dobrou náladu a snad i motivaci do budoucna. :-) Ríša si pro vás připravil dva rozbory z partií.

Mládek R. (2291) – Šrámek V. (2194) – pozice po 22. tahu černého:

23.Jf5!! Z ničeho nic má černý problém s poslední řadou a ztrácí figuru. 23…Se6 Nepomáhá již nic: 23…Vb5 24.Vxd5 +- nebo 23…Jf6 24.Sc3 Vb5 25.Sxf6 Vxf5 26.Sb2! Se8 27.Vd8 Kf8 28.Ve1 +-.  24.Je7+! 1-0

Pepi – D14

Pepi patřila mezi favoritky své kategorie a věřili jsme v medaili a na rozdíl ode mne dlouho držela očekávání a od medaile nebyla vůbec daleko. Na konci se jí ale bohužel pár momentů nevydařilo a obsadila pátou příčku. Já si myslím, že to není žádné zklamání či neúspěch. Pepi nabrala nové zkušenosti a za rok znovu do akce! Věřím, že to příště vyjde!

Já – H16

Za sebe hodnotím toto MČR naprosto tragicky. Vůbec jsem neuspěl tak, jak jsem si představoval. V naší kategorii chybělo ratingově asi 6 nejlepších, a tak jsem si dělal ambice na nejvyšší příčky. Do 5. kola jsem šel s 2,5 body (1 výhra a 3 remízy) s tím, že jsem byl na děleném 3. místě a bylo to vyrovnané. Z trenek mě ovšem vystřelil hradecký zabiják Filip Rokoš, a aby toho nebylo málo, tak v dalším kole jsem udělal šílenou botu a v 16. tahu dostával mat. Tím pádem jsem měl 2,5/6 a už šlo jenom o rating a o to, abych dohrál turnaj důstojně. Nakonec jsem ziskem 5/9 a obsadil 9. příčku, kterou, jak už jsem říkal, hodnotím až katastroficky…

Patrik – Open

Fakt, že open byl tento rok značně slabší, tu je, ale nic nemění na tom, že Patrik zvládl roli jednoho z favoritů a turnaj se 7 body ovládnul. Vyhrál 5 tisíc Kč a jel domů s úsměvem na tváři. :-)

Musím říct, že tento rok byly mimošachové aktivity lepší, ale je to samozřejmě ovlivněné mým špatným výsledkem, o tom žádná. Kvůli tomu, že slunce zapadalo až kolem 22. hodiny, tak jsme se rozhodli vydat se nahoru na elektrárnu Dlouhé stráně pěšky úplně bez lanovky. Ušetřili jsme 320 Kč a udělali si nádherný výlet, který měl 800 metrů převýšení a 14 km. Možnost lanovky využil jen Patrik, ale dolů už šel s námi. Byl to skvělý den, o čemž svědčí i fotky. :-)

Taktéž jsme byli na divadelním představení v Šumperku. Vyrazil s námi i Péťa Pisk. Všichni jsme si divadlo užili a byl to super večer.

Jedno odpoledne jsme navštívili bowling v Loučné. Ríša tam trhal rekordy. Nejprve dal 14 žlábků v řadě a další hru dal nejvíce ze všech (141). Nikdy nevím, jak to ten kluk dělá. :-)  

Já jsem dost často využíval možnost zahrát si odpolední fotbálek. Několikrát tam byli například Standa Stárek, Péťa Pisk atd. To vždycky bylo nejlepší, protože si to někdo dospělý vzal na povel a hrál se turnaj třeba 5+1, a ne 20 na 20. :-) Kdo do komentáře správně napíše, jaký post hrál Péťa Pisk (chci slyšet přesné pojmenování, které zaznělo z úst Péti), má u mě limonádu/pivo. :-)

S mými vrstevníky jsme i po večerech koukali na Euro 20 (nebo spíš 21, protože je to kvůli covidu posunuté) a hodně jsme si užívali zápas Česko–Nizozemsko. Ten se zrovna hrál, když junioři měli dvojkolo, a Ríša říkal, že byla docela sranda, když najednou hráči slyšeli, jak tam nějaký hovada řvou něco jako „De Ligt ven!“ nebo „Máme, máme Dány!“. :-)

Poslední večer jsem s kamarády navštívil pizzerii, kde jsme koukli na fotbal, a cestou zpátky jsme zpívali a dělali blbosti. Kolem 10. hodiny večerní jsme dokonce hotelovým hostům udělali koncert, když asi 6 lidí v mém věku sedělo venku na lavičce a zpívali jsme „We will rock you“, akorát jsme refrén změnili na „Máme, máme Dány!“. Také jsme si zazpívali „být stálé mlád“, protože všichni z naší party hráli šestnáctky naposledy a hrozí, že do Koutů už třeba nikdy nevyrazí, takže jsme si připomněli všechny hezké chvíle z Koutů a ve 22.07 to rozehnal Pája Chrz, že už je večerní klid, tak jsme dali pokoj a šli jsme sledovat Švýcarsko – Francie. :-)

Díky moc všem, se kterými jsem tam strávil aspoň malou chvilku, protože tyto Kouty byly suverénně nejlepší ze všech, i když se šachově nedařilo. 

Výsledky

Fotky

(autor článku a fotky v textu: Kuba Vojta)

6 reakcí na “Ríša to dokázal aneb Kouty 2021”

 1. 1
  Jáchym Šmolík píše:

  Super článek Kubo! Mimochodem Péťa hrál tykadlo :).

 2. 2
  Kuba Vojta píše:

  Ááá, výborně Smoldo, ve Zruči si řekni o limonádu! ;-)

 3. 3
  Anonym píše:

  Povedený článek, díky Kubo. A velká gratulace Říšovi.

 4. 4
  Maťa píše:

  Pěkný článek, Kubo! Upřesnil bych, že Ríša pozici -2 neotočil, ale „jen“ vyrovnal. Asi je to v jeho rukou remízové zahájení, protože na blicáku v Chotýšanech to zahrál jen na Tomáše Vojtu – a taky remis. :-) Jinak už jsem to někde psal, ale určitě nebude na škodu zopakovat, že Ríšův titul v juniorech je opravdu hodně velký úspěch.

  A 9. místo na MČR v nejstarší kategorii mládeže samozřejmě není žádná tragédie ani katastrofa, jak autor článku sebekriticky píše. Co by za to mnozí dali! :-) (Samozřejmě chápu Kubovo zklamání, i já jsem věřil v medaili, ale platí, co píšu.)

 5. 5
  Maťa píše:

  Jo, a stejně jako Kuba věřím, že u Pepi to za rok už vyjde! :-)

 6. 6
  Tom píše:

  Kom č.4: Jojo, Znosimský gambit už je proanalyzovaný až do remízy. A vzhledem k tomu, že mi v Chotýšanech jistila první místo, nebyl důvod se tomuto zahájení vyhýbat. :-D

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist