TJ Spartak Vlasim
24
Kvě

RFERL trika v akci – Smíchovský soudek 2017

Po posledním interním RFE turnaji jsem si říkala, jak by asi naši borci uspěli v běžném šachovém turnaji. Těžko se to odhaduje. Přeci jen já se umístila po třech měsících výuky šachů v půlce výsledkové listiny. Záměrně jsem pak vybrala Smíchovský soudek, blicku 2×5 minut pro čtyřčlenná družstva. Hraje se totiž v příjemné atmosféře smíchovského pivovaru a při registraci družstva dávají každému hráči i dva poukazy na pivo zdarma. Na tyto stěžejní faktory se mi podařilo do družstva získat všechny tři medailisty z našeho posledního turnaje. Doplnila jsem je Fatmirem, který jako jediný z hráčů RFE je registrovaný v šachovém klubu v ČR, konkrétně na Smíchově. Organizátoři mi také hned při registraci družstva napsali, že děkují, že registruju jejich hráče Fatmira do našeho družstva. :-)

Klíčový pro tým byl právě Fatmir . Jeho účast se na poslední chvíli ale zkomplikovala, protože měl v sobotu pracovat. Po krátkém vyjednávání jsem jeho směnu vyměnila s kolegyní za firemní tričko. Původně jsem jí chtěla uplatit čokoládou, ale vyhublá kolegyně prý sladké nejí. Fatmir byl i kapitán a jako takový nás ještě na šachovém kroužku varoval před pitím piva při turnaji….Dokládal to úsměvnou historkou z turnaje před dvěma roky, kdy hráč z jeho týmu byl ke konci turnaje tak společensky unaven, že při partii si sám sobě vyhodil figuru a to hned dvakrát :-).  Pivní poukazy mi Fatmir proto posléze věnoval a já jsem s nimi správně naložila. :-)

Tušila jsem, že turnaj asi nezačne v avizovaných 9 hodin, a to Fatmir chtěl, abychom měli sraz na začátku registrace v 8:15. V 10h místo zahájení organizátor ohlásil, že kdo nechce točené pivo, tak může své poukazy vyměnit za lahvové. Harut dodal: „Beer, nothing else matters“. Hrát se začalo v 10:30. Zpoždění prý bylo způsobené mimo jiné přepisováním nečitelných jmen na soupiskách. Harut měl jméno napsané špatně, tak na tom asi něco bude. :-)

Tým jsme měli opravdu mezinárodní. Fatmir (Kosovo), Vladimír (ČR), Harut (Arménie), Aladin (Bosna a Hercegovina), Anatoly (Rusko).

První partie jsme sehráli proti Českému Brodu Islanders, za který hrál na druhé desce i náš RFE trenér Robin.  Zde se ukázalo, že to, co nejvíc nechceš se ti většinou stane. :-) Byl to jediný zápas, který jsme prohráli vysoko 4:0.

V poledne dorazil Anatoly, naše ruská posila. Ten byl napsaný jako náhradník, a proto hrál na čtvrté desce, kde soupeře pěkně kosil. Vystřídal Aladina, který musel jet dříve domů.

Myslím, že konečné 17. místo nečekal nikdo z nás. Byl to velký úspěch. Od první desítky nás dělil jen jeden bod a od Islanders jenom 2,5. :-) Počítal se bod za každou výhru.

Je vidět, že se vítězové našeho interního turnaje v konkurenci ostatních neztratí. Hned na místě se pořadatelé ze smíchovského oddílu ptali, jestli by za ně naši hráči nechtěli hrát. Rovnou jsem jim řekla, že jestli budou hrát, tak jedině za Vlašim. :-)

Po skončení turnaje nás ještě Fatmir pozval na pivo. Zřejmě chtěl dohnat deficit z turnaje a konečně se napít. Připojili se i Vítek a Robin. Ti, co se piva týče měli nejspíš náskok, neboť zbylé členy jejich týmu Martina a Honzu jsem s půllitrem při turnaji neviděla a pochybuju, že jejich poukazy propadly…

Na zahrádce hospůdky se pak sehrály odvetné zápasy. Fatmir a Vladimír proti Vítkovi a Robinovi, soupeře si pak ještě prohodili. Byla to opravdu velká legrace, protože už vlastně o nic nešlo, hrálo se „jen“ o zaplacení naposledy objednaných piv. Fatmir s Vladimírem se do toho ale opřeli, takže Vítek s Robinem měli co dělat. Padaly hecovací hlášky, které vzhledem k použité slovní zásobě nelze otisknout. Vyhrála dvojice Fatmir a Vladimír a to přesvědčivě. :-)

Akce se vydařila a příští rok se snad RFE tým znovu zúčastní.

Výsledky

Stránky pořadatelů

(autorka článku: Blanka Voříšková)

18 reakcí na “RFERL trika v akci – Smíchovský soudek 2017”

 1. 1
  Fatmir Bujupi píše:

  Blanka, gratuluji pro ten skveli clanek…Diky spoluhracu ze nehali si dat pivo po ukonceni turnaju! A ty jsi byla skvela organizatorka a manazerka… Uz jse tesim nga pristi takovy turnaj!

 2. 2
  visvi píše:

  ad piva: Měli jsme, nebál bych se říct, skoro nedostižný náskok…

  Jinak všichni hráči RFL hráli opravdu dobře, samotného mě to překvapilo. Gratuluji k výsledku i k článku.

 3. 3
  Robin píše:

  Parádní turnaj a následné posezení ještě lepší! Lidi z radia jsou strašně fajn. :-) Co se týče piv, tak v těch jsem tak trochu nevinně. Než jsem spotřeboval svoje tři pivenky, tak jsem začal vyhrávat. Z pověrčivosti jsem tedy musel pít dál. :-D :-P

 4. 4
  Arnild píše:

  I já se zúčastnil a jeden z vyobrazenách hráčů na fotce této stránky vůči mě neprokázal ducha fér play.Rozhodčí Veselský(mj.údajně v minulosti přistižen coby hráč s computerem na wc) který to viděl rozhodl v můj neprospšch!Jinak jsem hájil 1.šachovnici za Kbely.

 5. 5
  Blanka píše:

  Právě začal další ročník Smichovskeho soudku. Opět hraje družstvo RFE a spřátelené družstvo Synové královského gambitu (Tomáš Martin Vítek a Robin). Za RFE hraje Ríša Kuba Fatmir Anatoly a střídající Harut

 6. 6
  Robin píše:

  Nakonec jsme skoncili na 5. miste. Druzstvu RFE s kapitankou Blankou se nevydarila posledni kola a skoncili okolo 20. mista.

 7. 7
  Tom píše:

  Výsledky na chess-results zatím nejsou, tak zatím tady alespoň podrobné výsledky v excelovské tabulce:
  http://www.sachyvlasim.cz/download/Vysl_Smichovsky_soudek_2018.xls

  Byla to pěkná a jako vždy velmi kvalitně obsazená akce. Pár řádek o turnaji napíši začátkem příštího týdne.

 8. 8
  Tom píše:

  Tak už jsou výsledky i na chess-results:
  http://chess-results.com/tnr355505.aspx?lan=5

 9. 9
  Maťa píše:

  Koukám, že Moravec se tam zase hádal :-) : http://www.sachyceskybrod.cz/clanek.php?id=504.

 10. 10
  Tom píše:

  Vítka tato situace dost rozhodila, škoda. Jen ještě upřesňuji, že nesportovní soupeř se jmenoval Vrbata a hrát za vítězný Unichess (nevím, jestli bylo záměrem Vítka jeho jménu ve svém článku zkomolit :-) ). A znalosti pravidel pana rozhodčího Korečka je asi lepší nekomentovat. :-$

 11. 11
  visvi píše:

  Právě že nehádal – sudí rozhodl a okamžitě jsem to respektoval. Měl jsem totiž takový vzácný pocit, že se mi poštěstilo být u zrodu nových šachových pravidel, tak jsem to nechtěl kazit.

 12. 12
  Maťa píše:

  Tom: Nezávisle na tvém komentáři jsem už Vítkovi psal, aby to opravil, přece jen kdyby se tam nějak proklikal Vrňata z Náchoda, tak by se divil :-) . Jinak pro pana Korečka je to samozřejmě velká ostuda, u soupeře bych věřil, že to pravidlo přesně nezná – pamatuju si, jak něco podobného udělal s tebou v Jánkách Luboš Roško, kterému jsem věřil, že nechtěl podvádět, jen neznal pravidla (navzdory výkonnosti 2300).

 13. 13
  visvi píše:

  Jméno jsem spletl, opravil jsem, díky.

  Nebylo mým záměrem z toho dělat vědu, jen mi přijde kuriózní, že rozhodčí nedokáže správně posoudit to nejznámější šachový pravidlo, co se učí děti odmala.

  Situace mě asi rozhodila, ale popravdě jsem pak hrál tak špatně, že takový vliv to nemohlo mít ani teoreticky :-)

 14. 14
  Tom píše:

  Ikdyž já o znalostech pravidel nemám co vyprávět. V 7. kole jsem prý Honzovi Trepkovi sebral dámu jeho vlastní věží. :-) Nejhorší na tom je, že když mi to po partii říkali Honzovi spoluhráči, tak jsem netušil, o čem mluví a vůbec jsem si toho nebyl vědom. Ono jsme měli oba na hodinách tedy už jen asi 5 sekund a v bláznivém tempu šlo v podstatě jen o to, kdo koho shodí, ale stejně je to úsměvné. :-)

 15. 15
  Ríša píše:

  Na spory to byl opravdu bohatý turnaj. :-) U nás byl taky jeden zajímavý. Kuba dostal mat, ale soupeři při provádění tahu spadl praporek. K partii byl zavolán rozhodčí a ten rozhodl v prospěch Kuby. Rozhodl správně? Pokud vím, tak mat by měl být víc, než praporek.

 16. 16
  Blanka píše:

  Ptala jsem se Kuby, jak to bylo a prý soupeři spadnul praporek už dřív, ale Kuba si toho všiml až když soupeř dával ten mat a upozornil na to. Prý existuje nějaké nové pravidlo, že nelze dávat mat pokud je praporek spadlý. Toto tvrdil Fatmir rozhodčímu a ten mu dal za pravdu. Tak nevím. Je to tak?

 17. 17
  Robin píše:

  Já osobně si tedy myslím, že to tak není. Když si toho Kuba nevšiml a nereklamoval to, tak je to jeho problém.

 18. 18
  Maťa píše:

  Já (pokud mi vše vyjde) hraju jen čtyři blicáky do roka – Postupice, Růženou, Týnec a Chotýšany, na všech se hrává podle starých pravidel a je to celé takové volnější, například neprohráváme na mobil. Proto pravidla blicky moc neznám, každopádně jsem se teď podíval do aktuální verze z ledna 2018 a tam se píše, že praporek je spadlý, když to zareklamuje hráč nebo to vidí rozhodčí (to kdysi bývalo jen ve vážné, jinak museli reklamovat přímo hráči). Se spadlým praporkem tak určitě mat dát nadále můžu, když to nikdo nereklamuje, Fatmir pravdu neměl. Teď je otázka, v jakou chvíli Kuba reklamoval – pokud prokazatelně ve chvíli, kdy soupeř ještě mat nedal, tak vyhrál oprávněně. Pokud to bylo nějak sporné (jestli už soupeř tah dokončil, nebo ne), pak asi měl vyhrát soupeř, alespoň tak jsem to zatím vždy viděl rozhodnout…

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist