TJ Spartak Vlasim
13
Lis

Regionální žákovská liga v Jílovém

Dvě medailová umístění pro šachové kroužky Domečku Vlašim! Pěkná umístění dalších účastníků nás velice těší. Do Jílového u Prahy k odehrání 3. kola RŽL odjelo soutěžit 9 šachistů, kteří se blýskli ve všech třech kategoriích, ve kterých hrálo celkem 87 dětí, kteří se sjeli z celého regionu (Vlašim, Benešov, Sázava, Sedlčany, Říčany, Zvole….).

V turnaji A hrálo, tradičně 16 nejlepších a i my zde měli svého zástupce, a to Vojtu Břeského, který uhrál 2,5/resp.10 bodů. Startoval z 12. místa a končil na vynikajícím 5. místě, určitě si zaslouží velkou pochvalu. Za Vlašim dále bojovali Michael Stein (3/resp. 11 bodů) 2. místo a Daniel Zeman 11. místo a 1,5/resp. 8 bodů. Nejlepší v tomto turnaji byl Tomáš Gernert z Říčan 3,5/resp. 12 bodů a 3. místo obsadil Jiří Petrášek z Jawa Brodce. Turnaj A nehrála žádná dívka.

Turnaj B sehrálo 36 šachistů, naši čtyři. Díky Michalu Škarydovi, který uhrál výborných 5,5 – resp. 7,5 bodu je to velice pěkný výkon a dovezl domů 3. místo. Nasazen byl až 6.. Čtyři přední šachisté měli stejný počet bodů a záleželo na pomocném hodnocení, takže umístění bylo do poslední chvíle tajemstvím. Z této bitvy nejlépe vyšel Bořivoj Antoš z Brodců a jeho 1. místo, druhý končil Dominik Janšta z Říčan a třetí náš Michal. Další z našich šachistů Jan Babický uhrál 5, resp. 7 bodů a obsadil 7. místo, stejný bodový zisk měli další 3 šachisté, kteří čekali na výsledek pomocného hodnocení. Od Honzy také pěkný výkon. Pilně trénuje a do konce seriálu šachových turnajů se určitě vyhoupne výše. Navíc do konečné výsledkové listiny je započítáváno 5 nejlepších výsledků, a to u něj bude hrát pozitivní roli. Další šachisté Domečku Vlašim Jakub Čáp, startoval z 32. místa, končil na 25. pozici se 3, resp. 5 body. Matěji Žížalovi se tentokrát moc nedařilo, startoval z 29. pozice a končil na 36. místě se 3 body. Za Vlašim hrála Eliška Helebrandová, která skončila na 28. místě. se 4,5 body, ale z dívek 2. místo. Výsledky dívek: 1. místo (celkově 12.)Veronika Žoudlíková 6 bodů a třetí z dívek Lucie z Hubková z Říčan se 4,5 body.

Další 4 zástupce jsme měli i ve třetím turnaji začínajících šachistů, kde mile překvapil Vladimír Michálek, který sice startoval z první pozice, ale i tak obsadil pěkné 5. místo (mezi chlapci byl čtvrtý). I zde měli 4 hráči po 5 bodech a o 3. místě rozhodovalo pomocné hodnocení. Tento turnaj vyhrál Tomáš Blažek ze Stamatu se 7 body, 2. místo Ota Jindrák ze Sedlčan s 5. body a 3. místo Jan Vilinger z Vlašimi s 5 body. Výsledky dívek: 1. místo Romana Žoudlíková ze Sázavy 6 bod, 2. místo naše Bára Švejdová se 4,5 body, pro kterou je to první medaile na takovéto úrovni. Bára bere šachy vážně, aktivní je na kroužcích, trénuje i doma a zcela určitě bude zařazena do soutěží družstev, které nás v letošním školním roce čekají. Třetí nejlepší dívkou byla Alžběta Jindráková ze Sedlčan se 4 body.

Protože máme za sebou už 3 kola, dovolím si rychlý přehled o tom, jak si stojí naši šachisté ve svých věkových kategoriích:

Kategorie HD 16:

9. místo Babický Jan, celkem 21 bodů (za 3 turnaje)

11. místo Břeský Vojtěch, celkem 16 bodů (za 2 turnaje)

15. místo Škaryd Michal, celkem 14,5 bodu (za 2 turnaje)

26. místo Šťastná Lenka, celkem 7 bodů (za 2 turnaje)

33. místo Štanderová Natálie, celkem 5 bodů (za 1 turnaj)

38. místo Veselý Petr, celkem 2,5 bodu (za 1 turnaj)

Kategorie HD 14:

10. místo Čáp Jakub, celkem 14,5 bodu (za 3 turnaje)

17. místo Švejdová Bára, celkem 8,5 bodu (za 2 turnaje)

33. místo Veselá Veronika, celkem 3 body (za 1 turnaj)

Kategorie HD 12:

3. místo Michálek Vladimír 13,5 bodu (za 3 turnaje)

7. místo Žížala Matěj 11,5 bodu (za 3 turnaje)

14. místo Břeská Eliška 5,5 bodu (za 2 turnaje)

23. místo Janatková Rozálie 3 body (za 1 turnaj)

28. místo Ondráková Nikola 2 body (za 1 turnaj)

31. místo Vopálková Lada 1 bod (za 1 turnaj)

Kategorie HD 10:

6. místo Vilímek Ondřej 8 bodů (za 2 turnaje)

8. Břeská Barbora 4,5 bodu (za 2 turnaje)

Tady jen pár slov k tomu, že na pěkném umístění vydělá ten, kdo bude jezdit na všechny RŽL. Do celkového hodnocení, jak píši výše, se bude započítávat jen 5 nejzdařenějších turnajů a vždy je lepší, když je z čeho vybírat. Milé děti, poproste své rodiče, ať vás na šachové soutěže vypraví, nemusí jezdit s vámi, dozor i dopravu vždycky nějak zkompletujeme a rádi s vámi na soutěži strávíme celý den. Dětem se na kroužcích poctivě věnujeme a zpětnou vazbou pro nás jsou právě výsledky ze soutěží, kde nejvíce poznáme, co je nutné dětem ještě dovysvětlit. Věřte, že když hrají na soutěžích, hrají s cizími dětmi, nabírají rychleji zkušenosti, zbavují se trémy, dostanou „pod kůži“ šachová pravidla a spoustu jiných kompetencí.

Ve svém příspěvku se dnes zmíním o nešvaru, který snad byl vždycky, pamatuji, že jeden čas ani nemohli rodiče do sálů, když děti hrály. Někteří ambiciózní rodiče svým dětem různými způsoby napovídají. Dobře vědí, že musí vždy stát za svým dítětem, nikoliv proti němu. Děti pak čekají na různé posunky, pokašlávání od rodičů, různé poklepávání tužkou do partiáře, nebudu vypisovat nic dalšího, neboť vy, kdož na turnaje jezdíte, dobře víte, co myslím. Nemyslete si, že si toho nikdo nevšimne, a to nejen dospěláci, i druhým dětem to vadí a pak si nám na kroužcích stěžují a my jsme v podstatě bezmocní? Jestli si myslíte, že to vašim dětem prospívá, opak je pravdou, vy je máte nabádat k tomu, že šachy se hrají vždy fair play. Pevně věřím, že k takovéto hře vedou děti všichni trenéři a vedoucí kroužků v našem regionu, ale i jinde. Nepřivádějte své děti do zbytečných nepříjemných situací, dopřejte jim při hře pohodu a klid, není nutné za každou cenu vyhrát. Tyto nešvary se dějí především u těch malých dětí, začátečníků, a věřte, že je to zbytečné.

Výsledky

Fotky

Pořadí RŽL po 3 turnajích: Celkové , Kategorie

(autorka článku: Marie Filipová)

3 reakcí na “Regionální žákovská liga v Jílovém”

 1. 1
  Petr Hroník píše:

  Jenom drobné upřesnění – turnaj A jedna dívka hrála (Lenka Kváčová).

 2. 2
  Filipová Marie píše:

  Velice se Lence Kváčové omlouvám, že jsem ji přehlédla. Má u mě čokoládu. Při další RŽL ji jí doručím :bye:

 3. 3
  Maťa píše:

  Lenka Kváčová je teď členkou našeho oddílu, hraje 1. ligu mládeže (zatím pěkné 2 body ze tří partií). Turnaj A v RŽL byl zatím asi nad její síly, ale zlepšuje se a příště už třeba zaboduje. Do Vlašimi v létě přestoupil i Jirka Petrášek, ten má v 1. lize mládeže jako jediný z našeho družstva 100 %. A rád bych vyzdvihl malého Jendu Vilingera, který chodí do nově otevřeného kroužku mládeže ve Sporthotelu. Na turnaji v Pravoníně ještě dvakrát prohrál na nemožňáky, teď bral v céčku medaili. Je hodně šikovnej.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist