TJ Spartak Vlasim
02
Kvě

Představujeme šachový kroužek z Pravonína

Marie Filipová

Služebně nejmladším zájmovým útvarem v Městském domě dětí a mládeže ve Vlašimi je bezesporu Šachový klub Pravonín, který sdružuje 11 dětí z Pravonína a okolí. Děti navštěvují ve většině Základní školu v Načeradci a dvě Základní školu Vorlina ve Vlašimi. MěDDM vyšel vstříc zájmu dětí  z této obce, které projevily zájem o hru v šachy. Navštěvovat stávající ZÚ v MěDDM by jim přinášelo další  vícenáklady na dopravu, která je vlastně tím největším problémem, neboť návrat z Vlašimi by byl možný jen auty (autobusové spojení nenavazuje). Měli jsme v podstatě veliké štěstí. No, posuďte sami. Vedení ZÚ se ujala M.Filipová, pí ředitelka Homolková souhlasila se zavedením ZÚ přímo v Pravoníně, Obec Pravonín kroužku zdarma uvolnila místnost v Mateřské škole Pravonín (kde máme v současné době velice pěknou klubovnu), sehnali jsme sponzory: Vlašimské městské lesy s.r.o. a Občasné sdružení (žen) PRAVONA. Díky nim jsme realizovali nákup vybavení nábytkem, ale i šachových souprav, šachových hodin, literatury a podobně. Dokonce nám zbylo i na klubové dresy. Metodicky nám vydatně  pomáhá pan Ondřej Matějovský, který trénuje jiný ZÚ na MěDDM, je to takový náš patron, který nás také uvedl do světa soutěží a turnajů.

Nejdůležitější však byl zájem o nejpopulárnější hru na světě – o šachy, tedy ze strany dětí – kluků, ano v klubu máme samé chlapce. Jsou různých věkových kategorií, od 5 do 14 let. Scházíme se pravidelně každý týden na tři hodiny a věřte, že mi kluci neodpustí ani jedinou schůzku, dokonce nahrazujeme i případný svátek, který připadl na den schůzky. Nejedeme-li  v sobotu na turnaj, domluví se jich několik a jdeme mimořádně do klubovny. Sehrají pár partií, pobesedujeme… Nikdy jsem nepředpokládala, že to bude s nimi tak fajn a že budou tak ctižádostiví.

Hra v šachy prospívá nejen paměti a myšlení, ale podle odborníků výrazně upravuje také chování dětí. Ti, kteří začnou hrát tuto na soustředění náročnou hru, prodělají výraznou pozitivní změnu ve svém projevu, zlepší se například ve čtení, v komunikaci. Hraní turnajů vede trochu k cestování a začleňování do širší společnosti, budování nových kontaktů a důvěry. Roztěkané děti, které navštěvují šachové kroužky, výrazně mění své chování a celkově se uklidnily, potud věda. My fungujeme od začátku roku 2008 a mohu Vám potvrdit, že vše, co je vpředu uvedeno, je pravda.

Jak jsem uvedla, scházíme se pár měsíců a již jsme se zúčastnili čtyř turnajů. Úspěchy – no, střídavě oblačno, ale jeden z kluků (Patrik Studnička) dosáhl 3. VT a Lukáš a Vojta Filipovi 4. VT. Z každého úspěchu na turnajích mají obrovskou radost. Sčítají „bodíky“, hned se běží svěřit s výhrou. Zklamání z prohry je na nich ihned vidět, ale povzbuzují se, probírají chyby, kterých se dopustili. Projevují rozpaky nad tím, když se na turnaji setkají s něčím, co jsme se ještě neučili, naposledy to bylo například braní mimochodem. Mrzí je, že „vybouchli“ právě na tom, co ještě naznají. Obdivuji jejich nadšení a zájem.

V klubu probíhají oddílové turnaje. Hrajeme vždy dva měsíce, zapisujeme do tabulky, tak jako na turnajích. Pak vyhodnotíme, předáme poháry, diplomy i medaile. Samozřejmě nějakou sladkost, a to každému. Turnaje se účastní i ti nejmladší, ti kteří chodí ještě do mateřské školy. To byste měli vidět tu radost, když „uhrají“ nad těmi staršími třeba jen půl bodu!  V klubu pracujeme opravdu tvrdě. Podle knih pro samouky probíráme šachové partie a vysvětlujeme si jednotlivé tahy. Také pro kluky připravuji učební texty z internetu, které si berou domů. Na každé schůzce se pak překvapují novými zahájeními i koncovkami. Čím dál častěji zaslechnu: „To je podle Kasparova, to zase podle Karpova. Nebo to nám říkal Ondra (Matějovský), takhle hrál David (Zvára) minule“. Nebo: „To si musím zapamatovat!“ Tyto mistrné tahy je budou provázet po celý život. Věřím, že na chvíle strávené v klubu a na turnajích budou hezky vzpomínat.

V současné době se chystáme na třídenní setkání šachové mládeže na Seči. Samozřejmě, že nás čeká zase něco nového, nepoznaného, ale určitě přínosného a nezapomenutelného. A určitě je čekají nové zážitky, protože nastoupí proti kvalitnějším šachovým soupeřům a budou muset „zamakat“, aby vstřebali nové poznatky z nejstarší a nejoblíbenější logické stolní hry, kterou jsou šachy.

Nejlepší z přeboru kroužku

Trojice nejúspěšnějších z prvního přeboru kroužku. Zleva: 3. Michal Sibal, 2. Vojta Filip a vítěz turnaje Lukáš Filip. 

5 reakcí na “Představujeme šachový kroužek z Pravonína”

 1. 1
  Maťa píše:

  Pravonínský kroužek se rozjel velmi slibně a dá se předpokládat, že místní děti půjdou hodně nahoru. Podmínky mají především zásluhou paní Filipové skvělé a nechybí jim ani potřebné nadšení. Například včera se Lukáš Filip s Petrem Slavatou zúčastnili 11. ročníku Memoriálu profesora Pelikána v Českém Brodě: http://www.sokolceskybrod.cz/download/pelikan2008.xls . Častá účast na turnajích určitě pomůže rychlému výkonnostnímu růstu, jdou na to zkrátka v Pravoníně dobře!

 2. 2
  Maťa píše:

  Ještě pro úplnost dodávám, že všichni členové ŠK Pravonín jsou registrováni v našem oddíle.

 3. 3
  M.F. píše:

  Děkujeme za pochvalu, i my věříme, že naše výkonnost bude čím dál vyšší. Hlavně však děkujeme za pomoc při rozběhu ŠK právě panu Ondřeji Matějovskému a za velmi kamarádský přístup na turnajích některých členů TJ Spartaku Vlašim (kluci Zvárovi, Robin Hrdina, Venda Voldán a další). Nyní se moc těšíme na Seč, kde se zajisté rozvinou další kamarádství a my získáme další zkušenosti.

 4. 4
  Hermelín píše:

  Pěkný článek. Dnes vyšel článek o kroužku z Pravonína také v MLADÉ FRONTĚ DNES !!! :-) A to se šachistům zase tak často nepodaří.

 5. 5
  Tom píše:

  To je pravda. V lednu vyšel v MLADÉ FRONTĚ ještě článek o kroužku při DDM Vlašim a pak si jěště vzpomínám, že v roce 2005 byl docela velký článek o našem slavném vítězství v Rakovnickém sportovním víceboji, ale to musel zařídit Standa Pecháček, který tam tehdy pracoval :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist