TJ Spartak Vlasim
10
Led

Představujeme šachový kroužek

Martina Krejčiříková

V našem městě vedu druhým rokem šachisty – začátečníky. Je to šachový kroužek při MěDDM ve Vlašimi. Společně se s dětmi scházíme každé úterý od 16.45-18.15 hodin v klubovně v přízemí budovy. V tomto školním roce mám zatím přihlášeno 13 dětí, z toho 12 chlapců a 1 dívku, ale v průběhu roku nabíráme i nové zájemce. Polovina z nich jsou skutečně úplní začátečníčci. Věk dětí v šachové hře nehraje hlavní roli. I ti malí, pokud chtějí, mohou mít po čase lepší výsledky než ti starší a zkušenější. A tady bych například zmínila mého nejmladšího žáčka Filípka Vávru. Přestože ještě zatím navštěvuje mateřskou školu v Louňovicích, ve své rodině nemá jako vzor žádného šachistu, šachová hra ho natolik zaujala, že každé úterý ho jeden z rodičů pravidelně přiváží do našeho kroužku. Je velkým předpokladem, že pokud mu tento zájem vydrží, jednou by z něj mohl vyrůst dobrý šachista.

Filípek Vávra

Jinak v našich společných hodinách se učíme základům šachové hry, jak taktickým a strategickým prvkům, tak různým druhům zahájení ve hře. Řešíme úlohy ze střední hry nebo z koncovek, přehráváme si zajímavé partie z celého světa. To vše samozřejmě podle znalostí dětí, které mám rozděleny do skupin. K dispozici máme šachové soupravy, šachové hodiny a velikou nástěnnou šachovou magnetickou tabuli. Pro zpestření hodin si čteme novinky a zajímavosti ze šachového světa, děti si mezi sebou volně hrají přátelské partie, ale také se pobaví u různých forem humorných šachů, jako například Fischerovy šachy, Holandské šachy a šachy pro tři. V současné době dohráváme oddílový přebor, ve kterém si každý s každým zahraje soutěžní partii. Děti si z něj potom odnášejí nejen to nejcennější – zkušenosti, ale i malé odměny. Další oddílový přebor nás čeká na jaře před Velikonocemi. Ti odvážnější si pak mohou šachy zahrát i o některých sobotách v jednotlivých kolech Regionální žákovské ligy, a to v různých městech v okolí. A ti zkušenější se zúčastňují i vícedenních turnajů a šachových soustředění v rámci celé naší republiky.

Šachový kroužek v MěDDM Vlašim

Snažím se děti v šachové hře maximálně podpořit. Věřte, je pak na co vzpomínat! Vím to z vlastních zkušeností … už jako malá holčička jsem se učila základům šachové hry, od svých 6-7 let jsem začala hrát šachy závodně. První prohry jsem zpočátku vždycky obrečela, ale neodradilo mne to, tu zkoušku jsem díky podpoře některých lidí vydržela. A pak začaly přicházet první výsledky, které mě posilovaly a dodávaly mi více odvahy. Z počátku byl mým hlavním trenérem můj otec, později jsem začala dojíždět do Prahy do šachové školy. Téměř každý víkend jsem hrávala na nějakém žákovském či dívčím turnaji po celé naší republice. Díky šachům jsem se už tenkrát podívala na turnaje i mimo republiku. Získala jsem v té době přátele, se kterými udržuji kontakt dodnes. A jak se říká, „v nejlepším se má přestat“, já opravdu přestala. Přišly jiné zájmy, starosti. Člověk musí dozrát. A tak jsem se po deseti letech k šachům vrátila. Chci dnešním dětem předat to, co mně bylo tenkrát dáno. Myslím, že šachy mají na děti v dnešním uspěchaném světě plném počítačových her a telefonů velice dobrý vliv. Nejenže rozvíjí jejich paměť, myšlení a správné rozhodování, poznávají nové kamarády se stejným zájmem, ale také se ve většině případů u nich prohlubují rysy klidnější povahy. To je přeci velké plus do budoucího života.

Martina Krejčiříková, vedoucí šachového kroužku

8 reakcí na “Představujeme šachový kroužek”

 1. 1
  Zdeněk Ryšánek píše:

  Moc hezký článek. Hlavně se ztotožňuji s tím závěrem. Je prostě potřeba dětem pomoci posílit jakousi (alepoň částečnou) imunitu k počítačovým hrám, mobilům a bůhvíčemu,co ještě přijde a nabídnout jim nějakou jinou alternativu využití volného času. Nemusí z nich být zrovna mistři, ani nemusí být v budoucnu organizování a hrát závodně, ale do konce života už si prostě kdykoliv můžou zahrát šachy. Doufám, že i já jsem kdysi v Kolíně a potom ve Vlašimi několika dětem tuto možnost poskytl. Takže všem přeju hodně úspěchů … i když… pokud to takle půjde dál, se svým elem se brzo octnu ve třetí nebo čtvrté desítce. A to jsem kdysi hrával za A tým 3.prkno a jednu sezonu i 1.

 2. 2
  Maťa píše:

  Opravdu pěkný článek, Martině jsem ho osobně pochválil na dnešní žákovské lize v Postupicích. Jinak tobě, Zdeňku, vděčím za to, že hraju šachy závodně. Kdybys v roce 1986 nerozjel ve Vlašimi žákovský kroužek, asi bych se do oddílu nedostal, mezi dospělé bych se tehdy těžko odvážil… A na sezónu, kdy jsi hájil první desku Vlašimi „A“, si pamatuju, byl to ročník 1990/91, takže zas tak dávno to není.

 3. 3
  Pavel píše:

  Dobrý den – zdravím všechny přátele šachu !
  Před nedávnem jsem také rozjel školní , šachový kroužek u nás v Lukavci.Dochází asi 12-15 dětiček ve věku 8-14 let.Jsme opravdu začátečníci.Na první schůzce jsem dětem vysvětloval hodnoty figurek,slabá F
  v zahájení.Další týden úvod do italské,základní matová vedení,pravidlo čtverce,důležitost vývinu atd…Na včerejší schůzce jsem dětem ukázal Legála a byly opravdu nadšeni a to je přesně ta chvíle kdy má člověk s takové práce opravdovou radost.
  No,ale teď k tomu proč to všechno tady píšu.
  Rád bych dětem uspořádal turnaj(jistě si každý vzpomenete na své první turnajové zkušennosti) a byl bych moc rád kdyby se mně ozval nějaký vedoucí šachového kroužku z okolí a děti by si vzájemně zahrály-tak trochu v turnajovém duchu.Budu moc rád když se mně někdo ozve.
  KONTAKT: paja-13@centrum.cz

 4. 4
  Tom píše:

  Dobrý den.

  Zkuste kontaktoval paní Filipovou z Pravonína: filipova.marie@seznam.cz

  Do Lukavce je to z Pravonína kousíček a v místním kroužku je spousta začátečníků.

 5. 5
  Maťa píše:

  Pavel: Držím palce, ať vás práce se šachovou mládeží baví! Tuto neděli je v Pravoníně KP do 8 let, pokud tam máte někoho narozeného v roce 2009 nebo mladšího (http://www.stcsach.cz/index.php/component/chevent/?view=chevent&id=6930).

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist