TJ Spartak Vlasim
25
Led

Pozdrav z Mariánských Lázní

Ondřej Matějovský

Šachový festival v Mariánských Lázních pomalu spěje ke svému závěru. V uzavřených turnajích zbývá odehrát čtyři kola, ve Fide Openu již jen dvě. O výsledcích všech turnajů informují pořadatelské stránky, my se zde budeme věnovat výhradně dosavadnímu vystoupení hráčů vlašimského oddílu.

Zpívající fontána na kolonádě v Mariánských Lázních v lednu bohužel „nezpívá“…

Největší pozornost našich fanoušků je pochopitelně upřena na premiérové vystoupení FM Tomáše Vojty (2361) v uzavřeném mistrovském turnaji B1. Do těžkých bojů Tomáš vstoupil ne zrovna šťastně, když v 1. kole po chybě v propočtu podlehl matovému útoku WIM Moniky Krupa (2266) z Polska. Od té chvíle se ale rozjel, po bojovných remízách s největším favoritem skupiny IM Spasem Kozhuharovem (2456) z Bulharska a třineckým IM Milanem Babulou (2328) přišlo veleúspěšné pondělní dvoukolo, ve kterém si náš borec připsal 2 body! Dopoledne v krásné metodické partii porazil Švéda FM Daniela Semcesena (2349), odpoledne vyzrál na Islanďana FM Bjorna Thorfinnssona (2364). S dalším reprezentantem Islandu FM Robertem Lagermanem (2348) Tomáš remizoval ve středečním 6. kole, den nato s FM Jasminem Bejtovicem (2353) z Bosny a Hercegoviny po pěkné oběti střelce skóroval opět naplno. Po 7 odehraných kolech má tak na svém kontě 4,5 bodu (performance 2454!) a ve vyrovnaném turnaji se dělí o průběžné 1.-5. místo! Vzhledem k výborné formě by nemusel být žádnou utopií ani Tomášův útok na IM normu, k jejímu zisku by potřeboval z posledních 4 partií vybojovat alespoň 3 body. Hodně napoví již páteční dvoukolo, kdy reprezentanta Vlašimi čekají IM Sebastian Plischki (2358) z Německa a talentovaná ruská dorostenka WFM Maria Butuc (2098). Silného Němce (postavou i výkonností) dokázal Tomáš v srpnu porazit na turnaji v České Třebové, snad se mu povede i odveta! Sám Tomáš Vojta k dosavadnímu průběhu turnaje říká: „Se svou hrou i výsledky jsem zatím spokojen, zvlášť po tom nepovedeném začátku. Vyhovuje mi, že se mnou zde každý hraje ostře na výhru, o to samé se snažím i já, a proto jsou partie většinou zajímavé. O IM normu mi nijak zvlášť nejde, chci prostě dosáhnout co nejlepšího výsledku a získat zkušenosti s takto silným turnajem…“

Ve Fide Openu se zatím daří Lukáši Vonderkovi (1708). Bilance 2,5/7 a průběžné 113. místo ze 143 účastníků sice na první pohled nevypadá nijak oslnivě, ale vezmeme-li v úvahu Lukášovo nasazovací číslo 123 a také fakt, že zatím papírově nejslabším protivníkem našeho hráče byl Petr Simon (1895), musíme konstatovat, že průběžný výsledek je velmi slušný, o čemž svědčí i performance 1881. A protože zatím všichni Lukášovi soupeři mají Elo Fide, tabulkové postavení Františka Innemanna (1906) v oddílovém žebříčku se otřásá v základech! Důležité bude, jak Lukáš zvládne páteční partii s Jiřím Molnárem (1921), v případě prohry mu totiž hrozí do posledního kola hráč bez Elo Fide, což by byla škoda, přece jen zápis na dubnovou listinu je blízko…

Mých 3,5/7 s performancí 1873 (tedy méně než Lukáš!) a zatím 72. místo opravdu nesnese přísnější měřítko, ale pomalu už si zvykám… V pátek mě čeká 11letá Gabriela Cazacu z Moldávie, Elo Fide 1557, ale průběžná performance 2002 … najde se někdo, komu to připadá jako dobrý los? :-) Své šachové vystoupení v lázeňském městě jsem trochu vylepšil účastí ve čtvrteční bleskovce (Tomáš ani Lukáš nehráli). Jako nasazená 23 jsem skončil na 12. místě se ziskem 4 bodů ze 7 dvoukol. Za výhru v jakémkoliv poměru (2:0 či 1,5:0,5) se uděloval 1 bod, za remízu 1:1 půl bodu. Mrzet mě může poslední partie, kdy jsem si s talentovaným polským žáčkem Khamidovem (1819) vlezl za příznivého stavu 1:0 ve vyhrané věžovce do matu, což mě stálo umístění v první desítce… I takto jsem se ale při vyhlášení výsledků dočkal překvapivé věty:“Nejlepším Čechem byl na 12. místě Ondřej Matějovský!“ Díky této shodě okolností (nic jiného za tím nehledejte) se moje jméno objevilo v článku na Novoborském šachovém serveru , což se mi v souvislosti s turnajovým výsledkem jen tak nepoštěstí! :-)

V závěru děkuji za sebe i Tomáše s Lukášem všem, kteří nám drží palce. Zároveň děkujeme za povzbuzující zprávy na tomto webu, v mailech i sms!

42 reakcí na “Pozdrav z Mariánských Lázní”

1 2
 1. 31
  Pavel Vojta píše:

  I já se přidávám s gratulací.Vyhrát takto silný turnaj je opravdu výkon!!!

 2. 32
  Maťa píše:

  Mohu potvrdit, že v Tomášových partiích nebyla o zajímavé oběti nouze … ještě že tam nehrál Jarda Satranský! :-) Tímto zdravím Kladno i Rakovník, jsme rádi, že máme čtenáře i za Prahou! :-)

 3. 33
  Honza S. píše:

  To víš, Jarda S. něco potrénoval na rakovnickém víceboji, tak kvalitní škola mezinárodním mistrům chybí!

 4. 34
  Maťa píše:

  Náhodou, na Rakovnickém víceboji už pár hráčů s titulem IM potrénovalo! Napadají mě pánové Hausner, Čech a Neuman, kterého jsi tam zrovna ty, Honzo, jednou strašlivě rozdrtil v rapidu. Na to si snad vzpomínáš, ne? :-)

 5. 35
  Vojta Mejzlík píše:

  Taky gratuluju Tomášovi k výbornému výkonu, prvnímu místu a k první získané normě. IM tu ještě nemáme, tak makej dál.. Ještě jednou gratuluju.

 6. 36
  Robin píše:

  aha:-)tak jeste jednou gratuluju k získaní první normy

 7. 37
  Nadace pro zkrachované talenty píše:

  S okamžitou platností zastavujeme výplatu příspěvků pro Tomáše V. Je pouze talent, ale ne zkrachovalý!

 8. 38
  Vašek píše:

  Pro Maťu: Ne, to jsem opravdu netušil. Měl to být jen vtip. Tak to byl opravdu prestižní turnaj. Nevíš, jestli Svěšnikov nebo jeho syn jsou svému zahájení ještě pořád věrni?
  Někdejší hvězda čerčanského šachu

 9. 39
  Tom píše:

  Oba nehraji nic jineho! Jednou jsem si vsiml, jak starej Svesnikov dostal ve svem oblibenem zahajeni hroznej kour od nakyho nemcoura :-)

 10. 40
  Maťa píše:

  Tak Svěšnikov přece nebude hrát Aljechinku, že jo… :-) I když ten příklad asi není moc vhodný, neboť zrovna Aljechin „svou“ obranu příliš často nehrál… :-)

 11. 41
  Maťa píše:

  Tomášova lednová výhra nad mladou Butučovou stoupla v ceně – včera v 1. kole na ME v Bulharsku ruská dívenka porazila českou jedničku Janu Jackovou!

 12. 42
  Tom píše:

  No, však mě měla taky na lopatě a vyklouzl jsem jen s klikou :-)

1 2

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist