TJ Spartak Vlasim
10
Pro

Polofinále Mistrovství České republiky juniorů

Patrik Pýcha

Celý minulý týden probíhalo v Havlíčkově Brodě polofinále MČR juniorů a MČR juniorek. Do krásných prostorů hotelu Slunce, jehož hodní provozovatelé pro šachisty snížili dost vysoké ceny za ubytování, zamířilo 84 šachistů a šachistek. Zatímco nejlepší dívky se mohly po turnaji těšit na účast na nejvyšších světových soutěžích, chlapci, jak už název „polofinále“ napoví, odtud museli ještě postoupit do finále, na němž teprve hrají o postupy na ME a MS. Takový cíl měl i Robin Hrdina, i když těsně před turnajem řekl, že si myslel, že konkurence bude přece jenom o něco slabší. Já jsem si postupový cíl nedával a jel jsem prostě hrát, sbírat další zkušenosti, avšak ano, zkusit i překvapit.


Hotel Slunce

Turnaj se hrál švýcarským systémem na devět kol, tempo hry bylo 90 minut na partii + 30 minut na dohrání po 40. tahu + 30 sekund za každý tah od začátku partie. Zajímavé je, že chlapci a dívky hrají v této soutěži republikové úrovně společně, a ač jsou poté pochopitelně kategorie vyhodnocovány zvlášť, pořadím to leckdy může hodně zamíchat. K úvodu už jen zbývá dodat, že jak chlapci, tak dívky soutěžili ve dvou kategoriích, do 18 a 20 let.

Dost už bylo organizačních informací. Čtenář se už jistě nudí. Potom ho budu muset zklamat. Na turnaji se nic zvláštního nedělo, když jsme s Robinem nehráli, většinou jsme „relaxovali“ na pokoji nebo si aspoň udělali krátkou procházku do města, jež je, alespoň z toho mála, co jsem měl možnost vidět, moc pěkné. Vrhnu se tedy rovnou na výsledky a naše šachové výkony.


Náměstí v Havlíčkově Brodě

Celkovým vítězem turnaje se stal úctyhodným ziskem 8,5 bodu zcela zaslouženě Tomáš Kraus (2290) z oddílu TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší, jenž získal na své pronásledovatele neuvěřitelný náskok dvou bodů! Pokud vás zajímají další medailisti a postupující, můžete si to jednoduše zjistit, nicméně hlavní je, že ani Robin, ani já jsme mezi nimi nebyli.

Oba jsme získali průměrných 4,5 bodu a zahráli přibližně na své. Výše skončil samozřejmě Robin (36. místo), jelikož se v první polovině turnaje pohyboval na předních šachovnicích. Sice tvrdil, že hraje špatně, leč výsledky měl výborné. Slabší porazil, se silnějšími zaznamenal remízy a obzvlášť ty s Joelem Jančaříkem (2242) a Markem Braunem (2232) se cení. V pátém kole však přišla první prohra s papírově silnějším soupeřem a hned poté další, tentokrát už z pozice favorita a téměř bez odporu. Dvě prohry za sebou už s člověkem udělají své, a proto není divu, že ani poslední kola už nebyla z těch nejlepších.


Robin Hrdina

Na 40. příčce jsem se umístil . Se svou hrou nejsem příliš spokojený, v partiích jsem toho hodně neviděl, kvůli čemuž jsem několikrát v partiích vypustil výhru a některé ostré a zajímavé partie tím také utrpěly. Slabší hráče se mi dařilo až na jeden případ porážet, na druhou stranu jsem neporazil ani jednoho silnějšího nebo papírově vyrovnaného soupeře. Jen pro pobavení přikládám diagram z mé partie s Ondřejem Tomanem (2101).

Pýcha Patrik (1946) – Toman Ondřej (2101) – pozice po 34. tahu černého:

Soupeř provedl krásnou blokádu. Aaron Nimcovič by měl jistě radost. Je velice těžké uvěřit, že partie nakonec skončila remízou a ještě těžší je uvěřit tomu, že jsem byl navíc v dalším průběhu jasně vyhraný. :-)

Na závěr se sluší jako vždy poděkovat pořadatelům, kteří skvěle turnaj zorganizovali a stihli ještě navíc v průběhu týdne uspořádat pro mládež tradiční turnaj Pribináček. Speciálně děkuju, hlavně Robin mě upozorňoval, abych nezapomněl, jednomu ze sponzorů turnaje, firmě Pribina – TPK, která v některých kolech pohostila hráče „horami“ hermelínů. A nakonec také mnohokrát děkuji lékárně Bystřice, která nám účast na turnaji sponzorovala. Rád se do Havlíčkova Brodu zase v budoucnu vrátím, příště by to však také chtělo někoho, kdo by nás vyhnal někam ven, aby byl týden pestřejší.

Článek o polofinále na stránkách ČŠS

6 reakcí na “Polofinále Mistrovství České republiky juniorů”

 1. 1
  Míla Vanka píše:

  Robin se u šachovnce dost špatně fotografuje, mám ho asi 10 krát, ale vždycky jsou vidět jenom nos a vlasy :-)

 2. 2
  Marie F. píše:

  To mohu potvrdit!

 3. 3
  Pavel N. píše:

  Patriku povyprávěj o noci před posledním kolem – hned se zvedne diskuze!

 4. 4
  Tom píše:

  Něco zajímavého Robine? Tak nám to prozraď, nenech se prosit. :-D

 5. 5
  Robin píše:

  :P To je dobře, se nerad fotím. :D Jooo hermelínky to je moje ! :D Jinak o té noci nic nevím. :D Otázka asi fakt spíš míří na Páťu, že jo Patriku ? :D :D :D

 6. 6
  Patrik P. píše:

  Jednak bych velmi rád věděl, kdo se vůastně ptá, jednak nevím, proč se ptá. Odpovědět samozřejmě můžu. Po dohrání partie jsem se navečeřel, šel jsem na pokoj, připravil se na soupeře, umyl se, sbalil si věci, díval se na televizi a k půlnoci jsem si lehnul a usnul.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist