TJ Spartak Vlasim
31
Srp

Pohár města Říčany 2014

Patrik Pýcha

V uplynulém týdnu se jako tradičně zúčastnil velký počet vlašimských šachistů turnaje v Říčanech, který se se hraje rovněž jako krajský přebor mužů, žen a juniorů. Neočekávejte ode mě tentokrát žádný román, pustím se ihned do krátkého shrnutí výsledků.

Open A

Roli nejsilnějšího vlašimského šachisty na startovní listině potvrdil Pavel Vojta (2225), se svým výkonem ale určitě spokojený nebude. Jako sedmý nasazený jistě pomýšlel na útok na nejvyšší příčky, po nepřesvědčivé první polovině se už ale na čelo dostat nedokázal. Uhrál 6 bodů a skončil na 12. příčce.

Solidní výkon předvedl Ivo Hradecký (2090), kterému se 6 body patří 16. příčka. Škoda je jeho nedotažených nadějně rozehraných partií s FM Jiřím Gregorem (2262) a Tadeášem Baláčkem (2237), které obě nakonec bohužel prohrál, na čemž se mohlo podepsat špatné hospodaření s časem. V případě opačných výsledků by možná bojoval o nejvyšší místa.

Velmi dobře zahrál v Říčanech Robin Hrdina (2077). Na své konto si připsal několik cenných remíz, například s pozdějším vítězem, IM Tomášem Kulhánkem (2333), prorazit do výhry se mu ale s žádným ze silnějších soupeřů nepodařilo. Robin vybojoval 5,5 bodu, obsadil 19. místo a skončil v rámci krajského přeboru bronzový v kategorii juniorů do 20 let.

Na stejný bodový zisk a 23. místo jsem dosáhl (2002). Po nepovedeném začátku, kdy jsem jen remizoval s o mnoho slabšími protihráči, jsem se dokázal vzchopit a nakonec uhrát pěkný výsledek. V rámci krajského přeboru jsem v kategorii juniorů do 18 let bral stříbro. Mohlo to být určitě lepší, bohužel jsem se jako obvykle v Říčanech mnohdy soustředil na jiné věci než na hru, což se pochopitelně na její kvalitě projevilo.

Vstup do turnaje se nevydařil ani Ondrovi Matějovskému (2014). Poté následovalo zlepšení a konečným 36. místem a 5 body zahrál přibližně na své. V derby s Pavlem Vojtou (2225) uhrál s notnou dávkou štěstí remízu.

V utrápených prázdninových výkonech pokračovala v Říčanech WCM Nela Pýchová (2006), jež si nejspíš prochází temnějším šachovým obdobím. Přestože se vždy dlouho snažila, většinou se jí nedařilo porážet slabší soupeře. Uhrála 4,5 bodu a obsadila 52. příčku. Bolestná bude i vzhledem k šílenému koeficientu ztráta ela. Malou náplastí jí mohlo být stříbro v rámci krajského přeboru žen.

Pokud bych měl říct, zda v Openu A někdo vyloženě zazářil, mohl by to být jedině František Helebrand (1546), který si v podobném turnaji odbyl premiéru. Uhrál 4 body a skončil na 68 pozici. Fakty svědčícími tom, jak se mu dařilo, jsou jeho výkon 1838 a skok o 21 míst oproti nasazení.

O jednu příčku dále se se stejným bodovým ziskem umístil Honza Sadil (1722), kterému se sice příliš nedařilo, avšak o propadáku se mluvit také nedá.

Zmínit bych chtěl i skvělý výkon Miloslava Vanky (3. místo) z Úholiček, který za Vlašim hostuje v 2. lize, a Vítka Moravce (6. místo) z Kutné Hory.

Open B

Vynikající výkon předvedla Anežka Vlková (1616). Určitě nepatřila k favoritům, přesto se po celou dobu pohybovala u čela a nakonec s 6,5 body nedosáhla jen těsně na stupně vítězů a patří jí 4. příčka. Anežka se mohla radovat v rámci krajského přeboru z vítězství v kategorii juniorek do 20 let.

Výborně zahrál i Peter Helebrand (1401), který vybojoval 5 bodů a 23. místem si polepšil o 17 příček oproti nasazení.

Pro zpestření článku přikládám několik fotografií.

 
Hrací sál v Kulturním domě Labuť je připraven na příval šachistů.

 
Pavel Vojta cosi vysvětluje, zatímco si Vítek Moravec, jemuž je věčně zima, obléká mikinu Robina Hrdiny.

 
Sourozenci Pýchovi


Honza Sadil představil nového plyšáka.

 
O chod turnaje se svědomitě starali pan Heger s paní Jirouškovou.

 
Maťa chce dát někomu pěstí?

 
Kafíčko musí být.

 
Robin Hrdina a Ivo Hradecký si pochutnávají v cukrárně, do které překvapivě zavítal i Pavel Vojta.

 
Pavel Buk z Buštěhradu využil při vyhlášení svou známou řehtačku.

 
Anežka Vlková si užívá své dvě tisícovky.

 
Na fotografa se usmál ředitel turnaje, Jaroslav Říha.

Na závěr bych rád poděkoval pořadatelům za krásný turnaj. Jsem si jistý, že příští ročník mohou Říčany opět očekávat velký počet vlašimských šachistů.

Kompletní výsledky obou turnajů

Fotky

Stránky turnaje

4 reakcí na “Pohár města Říčany 2014”

 1. 1
  Maťa píše:

  Na vyhlášení zaznělo, že do polofinále MČR juniorů a dorostenců postupují Robin s Patrikem. Podle informace od pana Kalužného máme postupujících ještě víc, cituji z mailu: „Vzhledem k tomu, že Jan Havelka, Tadeáš Baláček, Robin Hrdina a Tomáš Skalický mají přímý postup, postupují do polofinále i František Hánl, František Helebrand a Jan Sadil.“

 2. 2
  Maťa píše:

  Originálně popisuje na svém webu boj o první místo FM Martin Vacek: http://www.63plus1.cz/3670/. Při popisu pocitů Jana Svatoše před sebou úplně vidím Tomáše Vojtu :-) : „Kulhánkovi se totiž podařilo udělat „umělou“ dlouhou rošádu, opustil minové pole a vymodlil si posléze věžovku s pěšcem navíc, což je pro vyznavače kombinačního šachu, jakým Svatoš nesporně je, něco jako pro alkoholika prohibice.“

 3. 3
  Vojta M. píše:

  Kdo vymýšlel současnou anketu?
  Je z logického hlediska nesmyslná.

  Pokud si v neděli 14.9 oddílový přebor zahraji, ale nehraji každý rok, několik let jsem nebyl, ale zároveň to rozhodně nebude muj první, nemám co zaškrtnout. A brácha to má stejné.. Táta to má stejné atd…. Trochu divná anketa :-)

 4. 4
  Tom píše:

  Vojto, musíš trochu improvizovat. :-) Pro vás bych viděl možnost, že budete hrát poprvé, protože už si stejně nikdo nepamatuje, jestli vás na oddíláku někdy viděl. ;-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist