TJ Spartak Vlasim
24
Kvě

Podvacáté do Tater

V tradiční sestavě vyráží malá vlašimská výprava do slovenských velehor. Turnaj Open Tatry byl předloni rozdělen na dvě části (jarní a podzimní) a zastřešuje ho název Tatrafest. Jarní část se uskuteční v tříhvězdičkovém hotelu Sorea Hutník v Tatranských Matliarech.   


Hotel Hutník se krčí pod tatranskými štíty.

Turnaj Open Tatry je teď vlastně doprovodnou akcí při Mistrovství Slovenska seniorů (zde je přihlášeno takřka 100 hráčů) a podle toho vypadá i startovní listina. Oproti minulým rokům, kdy se to v ní jen hemžilo hráči s mezinárodními tituly,  je slabší a méně početná, ale to nám nijak nevadí. Na Slovensko jezdíme především kvůli horám a šachový turnaj je jen příjemným zpestřením večera (hraje se od 17.45h.).

Na programu je klasický švýcar na 9 kol, tempem 90 minut na 40 tahů + 15 minut do konce partie s bonifikací 30 sekund za každý provedený tah. Zajímavostí je, že lze vynechat jedno kolo s tím, že za něj hráč dostane 0,5 bodu (stačí nahlásit před nalosováním kola, tedy se v případě dobrého počasí dost nabízí pondělní dvojkolo). Další zajímavostí je, že účast je povolena pouze hráčům 30+. Online by měl běžet z prvních 5 šachovnic.

Do Tater jezdím na šachové turnaje už 20 let a všechny tyto krásné akce si můžete připomenout z článků publikovaných na vlašimském webu. Najdete v nich nejen fotky slovenských velehor, ale i zajímavé partie. Tady třeba jedna z roku 2010:

Vojta T. (2369) – Bargel M. (2179) – pozice po 15. tahu černého:

16.f5! Začátek nádherné kombinace, jedné z nejhezčích jaká se mi kdy povedla. 16…Sg7 17.f6,d5 Černý dal vidle pěšcem na 2 figury a zdá se, že se mu nic hrozného nestane. Ovšem …

18.fxg7!! Krásná pointa kombinace, která byla později otištěna i v časopise Československý šach. 18…Vxf2 19.Sh6!! Úder, který si určitě 2 vykřičníky zaslouží. Černý je bezmocný proti matu na f8, případně hrozbě Jf6 s postavením nové dámy. Soupeř se po několikaminutovém přemýšlení vzdal. Celou kombinaci si ani ukázat nenechal. 1 – 0 Pro zajímavost variantu uvádím: 19…Dxb2 20.Jf6+ Vxf6 21.Vxf6 Dxa1+ 22.Kf2 dxc4 23.Vf8 mat.  Myslím, že si to zaslouží malý diagram. Dát mat po sérii obětí posledními dvěma figurami, které zbyly na šachovnici, to se mockrát nepovede.

A níže pro zpestření pár mých fotek z posledních dvou let:


A na úplný závěr 17 let stará fotka z výstupu na nejvyšší vrchol Polska (Rysy 2499 m.n.m.)

Startovní listina

Stránky turnaje

(autor článku: Tomáš Vojta)

7 reakcí na “Podvacáté do Tater”

 1. 1
  Blanka píše:

  Dnes na onlinech Tomáš i Dan.
  ODKAZ

 2. 2
  Maťa píše:

  Týden v Tatrách utekl jistě velmi rychle a teď se od 9 hodin hraje poslední kolo. Tomášovi stačí k obhájení pozice favorita a prvnímu místu remíza, a protože na 2. desce už remizovali, je pravděpodobné, že bude jistým vítězem i v případě prohry. (Nechce se mi hledat pomocná hodnocení při rovnosti bodů, ale Tomáš by asi měl vše nejlepší.) A výborně hraje v Tatrách Dan, který atakuje perfo 2000, což možná ve vážném turnaji ještě neměl. Když k tomu přičtu jeho skvělou sezonu v Pravoníně, tak je to pro mě motivující, i po padesátce může jít člověk výkonnostně nahoru. Akorát to teda chce mít dobrou fyzičku jako Dan. :) Držím palce!

 3. 3
  Vlada píše:

  Tak Tom remizoval a skončil na prvním místě, gratuluji :bye:

 4. 4
  Maťa píše:

  Také gratuluji, i Danovi, který uhrál moc hezký výsledek!

 5. 5
  Tomáš Hašek píše:

  Také gratuluji Tomášovi i Danovi!

 6. 6
  Tom píše:

  Děkuju za gratulace. Koncem týdne hodím něco na web, jako obvykle máme spoustu hezkých fotek.

 7. 7
  Dan píše:

  Tomášovi jsem už k suverénímu vítězství gratuloval :-) Díky za milá slova na mou adresu.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist