TJ Spartak Vlasim
11
Kvě

Partie u výčepu

Letošní Jánky se opět vydařily a všichni jsme si těch pár volných dnů a turnaj užili. Více šachový článek a zhodnocení turnaje snad napíše vítěz Tomáš Vojta. Já se zaměřím na mimošachové aktivity a své dojmy z turnaje. Počasí vyšlo stoprocentně a tomu odpovídalo i množství různých výletů do okolí. Vlašimáků, Sedlčaňáků i Brodečáků byla dohromady pěkná tlupa. Na výlety jsme se různě dělili, takže si každý mohl z nabídky něco vybrat. Pokud se tedy nechtěl raději válet v posteli. :-)

Obvyklé výlety:

– Jízda lanovkou na Černou horu. Dolů pak kolem rašeliniště a opalovací/ občerstvovací zastávka na Pardubických boudách.

– Výstup na Černou horu po sjezdovce.

– Cesta nahoru Klausovým dolem, překvapilo mě, jak velké sucho teď je. Černohorský potůček byl opravdu úzký.

– Borůvkový koláč a fotbálek na Modrokamenné boudě.

– Hoffmanovy boudy, rozhledna na Zlaté vyhlídce a cukrárna dole v Jánkách.

Nové/méně časté výlety a nápady, jak se po partii odreagovat:

– Sjezd Černé hory na koloběžkách. Vyzkoušeli Kuba s Maťou, Anežkou a Lukášem.

– Letošním lákadlem se zdála být i návštěva kina. Začátek vypadal slibně. Zaplněné kino nikdo z nás netipoval. Film Hastrman mě ale bohužel nijak zvlášť nezaujal, stejně jako před lety Rudý kapitán. :-)

– Procházka do Farma parku. Kuba mi se zájmem líčil, že viděl paní, jak si vede na provaze ovci. Holt zajímavý zážitek pro pražské dítě. :-)

Nestihli jsme:

– Novou stezku v korunách stromů. Kvůli stohlavé frontě před pokladnou jsme to nakonec vzdali a šli se raději projít do lesa.

– Bowling ve Svobodě nad Úpou. Bylo tak krásně, že by bylo škoda nebýt venku.

U své šachovnice u výčepu jsem bojovala statečně, ale marně. Dřív či později jsem vždy udělala nějakou větší chybu a soupeř mě pak přehrál. V partiáři jsem si pečlivě značila každých deset odehraných tahů a zásadní chybu oddělila tlustou čárou. Zbytek partie jsem se totiž už jen bránila a většinou ne moc dlouho. Kamarádi mě utěšovali, že letos hraji líp než loni, ale na celkovém výsledku – jedna remíza – to moc vidět bohužel nebylo. Pátou prohru jsem vydýchala až po velké griotce a pivu. Chlapské řešení problému, jak někoho rychle zbavit smutné nálady. Celkem účinné. :-)

Největší šanci na výhru jsem měla asi hned v první partii a i v té poslední remízové by to při správné hře šlo vyhrát. Před touto jedinou obodovanou partií jsem měla perfo 585, a to prý se hned tak nevidí. Tak snad to příští rok bude lepší. :-)

Většinou se v diagramech hledá nejlepší tah. Analýzou chyb se ale prý šachista nejvíc naučí. Pojďte se tedy zasmát se mnou. Úkol je snadný. Najdi/tipni Blanky prohrávající tah. Za tři správné odpovědi putovní CD skupiny KEKS. Momentálně u Tomáše Vojty.

Voříšková B. – Zlámaná T. – bílá na tahu:

[spoiler show=“Pokračování v partii“ hide=“30.b4?,c5 a bílá přichází o materiál.“]Řešení: [/spoiler]

Korytiak A. – Voříšková B. – černá na tahu:

[spoiler show=“Pokračování v partii“ hide=“27…Dh3? 28.Dxh3,Jxh3 29.Kg2 a jezdec nemá kam ustoupit. „]Řešení:[/spoiler]

Martínek A. – Voříšková B. – černá na tahu:

[spoiler show=“Pokračování v partii“ hide=“15…Sxf2? 16.Kxf2,Dc5 17.Kg3 a bílý s figurou navíc rychle vyhrál.“]Řešení:[/spoiler]

Chtěla jsem ukázat jednu svou partii celou, nejlépe někým okomentovanou. Přeci jen jsem teď ten šachista, a to šachisti dělají. Viděla jsem to tu na webu. :-) O laskavost jsem požádala Davida Navaru a moc mu za to tímto děkuju. Kuba říkal, že bude trpět, tak snad jsem ho svou začátečnickou hrou moc nezničila.

Walter Jaroslav – Voříšková Blanka
(komentář k partii David Navara)

1. e4 e5 2. Jc3 Jf6 3. f4 d6 4. Jf3 Jc6 5. f5?! Tento tah je příliš optimistický. Po 5. Sb5 Sd7 6. d3 by bílý díky prostorové převaze stál mírně lépe. 5… d5! Správné pokračování – na křídelní útok přichází protiúder v centru! 6. Jxd5?! Nyní bude černá dáma stát skvěle. Přesnější bylo 6. exd5 Jxd5 7. Sb5 . 6… Jxd5 7. exd5 Dxd5 8. Sd3 e4 9. De2 Sxf5 Černá má pěšce navíc a aktivnější figury.

10. Sc4 Dd7 11. c3 Černá by měla velkou převahu také po 11. d3, například 11… O-O-O 12. dxe4 Sxe4! a po 13. Dxe4? Ve8 by bílý přišel o dámu. 11… O-O-O 12. Jg5 Je5 13. d4 Jd3+ Po 13… exd3! 14. Dxe5 Ve8 15. Se6 Sxe6 by černá se dvěma pěšci navíc stála na výhru, ani pokračování z partie ale ještě nic nekazí. (Všechno má svůj čas.) 14. Kd2 Ve8 15. Jxf7 Vg8? Nejsnáze vyhrávalo 15… e3+ 16. Kd1 Sg4 se ziskem dámy, například 17. Sxd3 Sxe2+ 18. Sxe2 Dxf7. 16. Je5?! Lepší bylo 16. De3, po čemž by bílý stál jen špatně.

16… Jxe5! 17. Sxg8 Se7 18. Sb3 Sg5+ 19. Ke1 Po 19. Kd1? Sg4 20. Sxg5 Sxe2+ 21. Kxe2 Dg4+ by bílý za dámu nedostal dostatečnou kompenzaci, ale mat. 19… Jd3+ 20. Kf1 Sg4! 21. Dc2 Df5+ 22. Kg1

22… Vf8?! Vyhrávalo 22… Jxc1 , hrozí 23…Se3+ s dvoutahovým matem a po 23. Df2 vyhrává například 23… Se3!? 24. Dxe3 Je2+ se ziskem dámy. 23. Se6+! Po 23. Sxg5 Dxg5 24. h3 De3+ 25. Kh2 Vf2 by to s bílým králem vypadalo bledě. 23… Dxe6 24. Sxg5 Df5? Opět vyhrávalo 24… Vf2! 25. Db3 ( Po 25. Dxf2 Jxf2 26. Kxf2 Df5+ by bílý střelec odešel do věčných lovišť. ) 25… Vxg2+! 26. Kxg2 Sh3+ 27. Kg1 Dg4# . 25. Se3 Jf4 26. h3 Je2+ Oběť jezdce 26… Jxh3+! 27. gxh3 Sxh3 dávala černé dostatečnou protihru, partie by při oboustranně přesné hře skončila remízou. Při nepřesné hře by mohla skončit jakkoliv. 27. Kh2

27… Sh5? Tento tah je rozhodující chybou, ale správné pokračování 27… Sf3! není úplně jednoduché. Střelec je otrávený a po 28. Vhf1 by černá dáma ustoupila tak, aby mohla dát šach na d6, případně i na g3. Pozice by zůstala nejasná. ( Rozhodující útok dává černé 28. gxf3? Dxf3 29. Vhg1 Dxe3! . ) 28. Vaf1 Dg6 Po 28… Dxf1 29. Vxf1 Vxf1 30. g4 by černá ztratila figuru. 29. Vxf8+ Nyní bílý stojí jednoznačně na výhru. 29… Kd7 30. Sf4 Ke7 31. Vc8 Jxf4 32. Vxc7+ Kf8 33. Vf1 Dd6 34. Vc8+ Ke7 35. Dxe4+ Je6+ 36. Kg1 Sg6 1-0

Na závěr děkuju organizátorům za pěkný turnaj. Příští rok prý bude na Protěži jako už po několikáté opět naposledy.

Výsledky na chess-results

(autorka článku: Blanka Voříšková, komentář k partii: David Navara)

22 reakcí na “Partie u výčepu”

 1. 1
  Maťa píše:

  Mně se Hastrman líbil – doporučuju! :-)

 2. 2
  Tom píše:

  Jestli si dobře pamatuji, tak šanci na výhru jsi měla i ve druhé partii. Tam stačilo v nějaký moment Ve3 a dávala si dvoutahový mat (nebo by paní Zlámaná musela odevzdat dámu).

 3. 3
  Ríša píše:

  Partie Blanky okomentovaná Davidem Navarou?! :-O| To tu ještě nebylo! Tenhle článek se zapíše do šachové historie! :-P Jinak gratuluju všem úspěšným Vlašimáků a také Blance. Vypadá to, že se opravdu zlepšila! :-)

 4. 4
  Michal N. píše:

  Tak jsem bohužel neuhodl žádný ze tří diagramů… a to jsem si dal záležet. U třetího diagramu Sxf2 to vidím živě… ty emoce…, že získáváš kvalitu a že by to mohlo vyjít… :) Jinak paráda, palec nahoru!

 5. 5
  Křížek K. píše:

  Super článek taky jsem nic neuhodl :-D

 6. 6
  Vlada píše:

  Vzil jsem se do role o neco slabsiho hrace (dost me vydesilo, ze tak snadno :-) ) a uhodl prvni dva diagramy, treti jsem nedal, dost me to rozhodilo.
  Blanko, moc pekny clanek, uz se tesim na dalsi :-D

 7. 7
  Maťa píše:

  Já jsem se tipovačky raději nezúčastnil, byl bych nerad, aby se ke mně to cédéčko zase vrátilo :-) . Krom toho hrubku v partii s paní Zlámanou jsem viděl naživo, takže bych byl ve výhodě. V té partii byla šance na výhru snad ještě větší než v té první, jak píše Tomáš – Ve3 a hotovo. Škoda, že ze dvou vyhraných partií byly nakonec dvě prohry… Ale jinak Blanka určitě příjemně překvapila pěknou hrou, alespoň jednu výhru by si zasloužila.

  Díky za pěkný článek a Davidu Navarovi za hezky okomentovanou partii! Mimochodem, česká jednička byla prý také chvíli majitelem toho putovního a nikým nechtěného cédéčka ;-) .

 8. 8
  AdolfR píše:

  Krasa. A me u toho prvniho diagramu jako uplne samozrejmé hned napadlo mnohem lepsi: Je2! Tos ani Ty nevidela! Vratim se k sachum. Jinac, moc hezkej clanek, prima sachy, a ta posledni partie naramna, bojovna.

 9. 9
  Blanka píše:

  Díky všem za podporu. Ádo, šest partií jsem měla bojovných, místami stála velmi dobře, ale pak bohužel udělala chybu začátečníka, což ostatně jsem, a po zásluze prohrála. V poslední partii jsem si řekla, že žádnou velkou aktivitu vývíjet nebudu. Chybu pak udělal soupeř. Přišel o věž. Pak začal šachovat královnou a já si v jeden moment myslela, že to je už věčný šach a dohodla se na remíze. Nebyl :-).

  Vypadá to, že to hodnotné CD Keksáků zůstane Tomášovi. Vozí ho prý v autě. Doufám, že si ho na nějakých dalších šachových nebo jiných výpravách budou moci spolujezdci poslechnout. Třeba hned dneska cestou do/z Chotýšan :-)

 10. 10
  Tom píše:

  Dneska do Chotýšan nakonec jel autem Tomáš Hašek, takže jsme CD neposlouchali. Pustím ho až někdy pojedeme někam s Maťou. :-)

 11. 11
  AdolfR píše:

  ja myslel ta posledni tady komentovana partie. A jasne, ze bojovne musely byt vsechny Tvoje partie, me to vzdycky ponouka, abych sam zase zkusil sachy, bojovne. Ja predtim hral taky vetsinou bojovne a furt jsem dostaval tuze na frak: )

 12. 12
  Tom píše:

  Ádo, ten nápad Je2 u prvního diagramu je skvělý (taková možnost mě vůbec nenapadla). :-) Zdá se, že si ve formě a měl bys příští rok v Jánkách nastoupit. ;-)

 13. 13
  Ivo píše:

  KEKSáky jsme včera do auta ani nepotřebovali, zahráli nám v Chotýšanech z rádia, pokud si dobře vzpomínám.

 14. 14
  AdolfR píše:

  jo, Tomasi, na pristi rok Janky urcite zvazim

 15. 15
  Blanka píše:

  Jeden fanoušek Bohemky který kvůli blížícímu se GDPR nechce být jmenován správně tipnul dva že tri diagramu :-). Stav Bohemka Boleslav po polovině 1:1.

 16. 16
  Táňa Zlámaná píše:

  Zatím můj nejhorší turnaj :-( .Nevím, jestli za to mohl nepříznivý zdravotní stav, ale při rozboru partií
  jsem měla pocit,že jsem si spíš zapomněla přibalit mozek :_( .
  Moc hezký článek Blanko.

 17. 17
  Honza S píše:

  Ahoj, zdravím Blanku a partii si rád přehraju, pofle komentáře to vypada na divočinu – takový šachy diváky baví!

 18. 18
  Tom píše:

  Propozice na letošní Jánky (3.-8.5. 2019):
  http://khss.chess.cz/wp-content/uploads/2019/02/KPJKHSS2019propozice.pdf

 19. 19
  Maťa píše:

  Ad komentář č. 1: Dnes ve 21.20 všichni k obrazovkám, program ČT1.

 20. 20
  Blanka píše:

  Maťo, myslím, že zrovna tento film nebude patřit k těm, které budu chtít vidět podruhé :-). Už jednou to stačilo a dalo zabrat dodívat do konce…

 21. 21
  Ivo píše:

  Tak jsem se tedy na příkaz Mati díval… Mám radši filmy, kde to nekončí prohrou ;-)

 22. 22
  Maťa píše:

  To nebyl příkaz, ale upoutávka, i když teda uznávám, že to jako příkaz trošku zní ;-) . Každopádně jsem rád, že můj komentář (19) nezůstal oslyšen a že (minimálně) Ivo díky němu – navzdory konci filmu – strávil příjemný sobotní večer.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist