TJ Spartak Vlasim
02
Zář

Open Říčany pro Tomáše Vojtu

Patrik Pýcha

Rok uplynul nenávratně pryč a je opět na mně, abych zhodnotil již desátý ročník Openu Říčany. Ten přinesl změnu v počtu kol, jejichž počet byl snížen z devíti na osm z důvodu konání ME mládeže v Praze. První kolo proto odstartovalo až v neděli 26. srpna.

Turnaj „A“

Na výsledkové listině turnaje „A“ naleznete 89 hráčů, z nich však dva vlastně nehráli a do prvního kola byli nasazeni vinou zmatků v přihlašování. To se však stane a nikoho to navíc, myslím, nepoškodilo. Královská koruna připadla opět po šesti letech FM Tomáši Vojtovi (2345), který uhrál jako jediný 6,5 bodu. Druhého IM Tomáše Kulhánka (2399) a třetího Tadeáše Baláčka (2178) s 6 body už muselo rozsoudit pomocné hodnocení.

Nejúspěšnějším hráčem vlašimského oddílu se stal bezkonkurenčně výborně hrající David Zvára (2059), jenž uhrál 5,5 bodu (8. místo) a s výkonem 2272 ukázal, že Říčany jsou prostě „jeho“ turnaj. Slabší hráče bez větších problémů porážel, a že ho není radno podceňovat, se přesvědčili i ti silnější. Sklonit před Davidem krále musel například pan Zdeněk Hába (2236). David posbíral hned několik finančních cen a mimo jiné se stal krajským přeborníkem do 20 let.

###pgn###

[Event „Open Ricany 2012“]
[Site „http://www.openricany.cz/“]
[Date „2012.08.30“]
[Round „6.10“]
[White „Haba, Zdenek“]
[Black „Zvara, David“]
[Result „0-1“]
[ECO „D36“]
[WhiteElo „2236“]
[BlackElo „2059“]
[PlyCount „62“]
[EventDate „2012.??.??“]

1. d4 d5 2. c4 e6 3. Nc3 Nf6 4. cxd5 exd5 5. Bg5 c6 6. Qc2 Be7 7. e3 O-O 8. Bd3
h6 9. Bh4 Re8 10. Nge2 Nbd7 11. h3 b6 12. O-O-O c5 13. Kb1 a6 14. g4 c4 15. Bf5
b5 16. Rc1 b4 17. Na4 Nb6 18. Nc5 Nfd7 19. Bxe7 Qxe7 20. Nxd7 Bxd7 21. Bxd7
Qxd7 22. Qf5 Qa4 23. Nf4 c3 24. Nxd5 Nc4 25. b3 Nd2+ 26. Kc2 Qxa2+ 27. Kd3 Nxb3
28. Rc2 Qa5 29. Nf4 Qb6 30. Rb1 a5 31. Ke2 Nxd4+ 0-1

%%%pgn%%%

Pro dalšího hráče už musíme sáhnout hlouběji, a to na 37. místo, kde jsem se s 4,5 body usadil (1925). Výsledkově si samozřejmě vůbec nemohu stěžovat, avšak kvalita mé hry už byla horší. Nejvíce při mně stála Štěstěna v partii s Martinem Pospíšilem (2084), kdy jsem od zahájení stál špatně a poté jsem byl dlouhou dobu velmi jasně prohraný. Nakonec však soupeř udělal hrubici, a ač jsme poté ještě pěkných pár tahů hráli, svůj osud změnit nemohl a já zvítězil. Nejvíce si cením partie z prvního kola, kdy jsem remizoval s panem Zdeňkem Hábou (2236) a ještě jsem navíc v konečné pozici mohl zkoušet hrát na výhru. Nějaké ty finance jsem získal za 2. místo v krajském přeboru do 20 let.


Nejlepší hráči do 20 let

Dalším v pořadí je na 44. místě Robin Hrdina (2024), který uhrál 4 body. Podle jeho slov zrovna moc spokojený nebyl, a tak ho snad hřeje u srdce alespoň ta pětistovka za třetí místo v krajském přeboru do 18 let.

Díky pěknému finiši (2,5/3) dosáhl na 4 body a lehce nadprůměrný výsledek také Vojta Filip (1832), jemuž tak patří 49. příčka. Vojta by měl v partiích trochu více bojovat.

Turnaj „B“

Mezi 80 hráči turnaje „B“ nasbírali nejvíce bodů (7) první Adam Kadlec (1762) a na horší pomocné hodnocení druhý Jiří Feierfeil (1856). Třetí místo patří s 6,5 body Monice Vilímové (1728).

Velice pěknou hru na turnaji předvedl František Helebrand (1402), jenž s 5 body skončil na 18. místě a o jeho skvělých výsledcích svědčí výkon 1714.

Na druhou stranu se nevedlo Lukáši Filipovi (1613), kterému se vůbec nedařilo porážet slabší soupeře a coby 22. nasazený se musel spokojit se 4 body a 37. místem.

Turnaj se příliš nepovedl ani panu Peteru Helebrandovi (1378), který uhrál pouze 2,5 bodu a skončil na 67. místě.


2 pohledy do hracího sálu

Závěr

Turnaj se uskutečnil jako každý rok v příjemné atmosféře a pořadatelům se opět povedl, za což jim svým jménem děkuji. Jedinou aférku se jim podařilo ihned vyřešit a oba aktéři byli spravedlivě potrestáni. Dále děkuji panu rozhodčímu a paní Jirouškové nejen za to, že měla pro účastníky opět připravené bonbony. Děkuji také Tomáši Vojtovi za dopravu do a z místa konání. V poslední řadě bych chtěl také poděkovat Kačce Žádníkové a jejím rodičům za to, že mně a dalším poskytli na jednu, v mém případě na dvě noci nocleh v jejich domě a děkuji nejen jí, ale také Fandovi Helebrandovi, Honzovi Sadilovi a Ondrovi Máslovi za příjemnou a zábavnou společnost ten večer a následný den, kdy jsme u Žádníků byli.

Nyní už mi nezbývá nic jiného než turnaj pochválit a opět se těšit na další ročník.

Kompletní výsledky obou turnajů

Stránky turnaje

Fotky od pana Dundálka

30 reakcí na “Open Říčany pro Tomáše Vojtu”

 1. 1
  Jarda P. píše:

  Na Novoborském šachovém serveru je krátký článek o OPEN Říčany a pod ním zajímavá diskuse hlavně o partii Vesecký-Mrňa : http://www.nss.cz/index.php?zpravodajstvi=zpravodajstvi&akce=aktual&orderby=5292#prispevky_zalozka

 2. 2
  Maťa píše:

  Ta kauza je zajímavá – Martin Vesecký je v tom celkem nevinně (věřím komentáři Zdeňka, což bude nejspíš Martinův tatínek), ale zajímalo by mě, jak byl (případně bude) potrestán Vláďa Mrňa, který dělá šachům jen ostudu…

 3. 3
  Maťa píše:

  Taky jsem se dočetl, že protest podali ti, kteří pořizovali partie do databáze. To mě hned napadlo, jaká je škoda, že nebyli takto aktivní i před rokem, kdy byl v jedné partii rozpor mezi výsledkem a pozicí na šachovnici ještě křiklavější ;-) .

  Jinak už tradičně chválím Patrika za pěkný souhrn. Akorát s ním nesouhlasím v případě tvrzení, že nasazení dvou nepřítomných hráčů nikoho nepoškodilo. Poškodilo to přece jejich soupeře, kteří si v 1. kole nezahráli. Ale chybovat je lidské – turnaj to byl jistě pěkný a při první návštěvě jsem dostal výbornou bábovku ;-) .

 4. 4
  Tom píše:

  Zajímavá diskuze na NŠS. Chudák Martin … Mrňu by prostě měli exemplárně potrestat, je to vůl!

 5. 5
  Míla Vanka píše:

  Je to opravdu vůl, ale při partii se mnou byl úplně ten nejslušnější a snad i umytý, a ještě ke všemu mne zafiknul…:-(((

 6. 6
  Jan Fiala píše:

  Omlouvám se, ale nevím, kam to dát…
  Možná by bylo dobré pro větší úspěch v náboru mít nějaký úderný slogan. Několik mě jich napadlo, inspiroval mě název:

  Šachová škola STAMAT naučí Vás dát mat!
  V Šachové škole STAMAT hraje se jen na mat!
  Šachová škola STAMAT nebude Vás klamat!
  V Šachové škole STAMAT nebude čas chrápat!
  Šachová škola STAMAT dokáže Vás zlákat!
  V Šachové škole STAMAT nebudete tápat!
  Šachová škola STAMAT, to je skvělý nápad!
  Šachovou školu STAMAT nemůžete postrádat!
  Šachové škole STAMAT stačí jen … sta dát!
  Se Šachovou školou STAMAT nebudete strádat!
  Do Šachové školy STAMAT stačí pozdě vstávat!

 7. 7
  předseda ŠŠ STAMAT píše:

  Vážený pane Fiala, neznám Vás osobně, ale nutně musím pochybovat o výši vašeho IQ..Jsou tedy jen 2 možnosti – buď se nás snažíte z nějakého důvodu zesměšnit (konkurence Vašeho projektu?) nebo to prostě myslíte vážně a potom jsem tedy opravdu rád, že jsem ještě neměl tu čest Vás poznat osobně..zvlášť některé slogany (..nebude čas chrápat, …stačí pozdě vstávat) se Vám opravdu povedly. Při vší úctě si nedokážu představit, že bychom s něčím takovým předstoupili před žáky 1.stupně..proto Vás prosím, ušetřete nás svých INTELIGENTNÍCH rad a nechte marketing tohoto projektu na mně. S pozdravem předseda ŠŠ STAMAT, o.s.

 8. 8
  bohouš z buše píše:

  Ó pane předsedo, pochybovati je lidské, ale věřte, že nejsou jen 2 možnosti.

 9. 9
  Maťa píše:

  Ještě k partii Vesecký – Mrňa. Něco málo je v článku na webu Peček: http://www.sachy-pecky.estranky.cz/clanky/turnaje-a-dalsi-akce/pececti-v-ricanech.html . Pořád mi přijde, že aféra má jediného viníka – Mrňu…

  Ad kom. 6, 7, 8: Honza Fiala to nejspíš myslel jako vtip. Nakolik se povedl, ať posoudí každý sám – každopádně jsme při náborech žádný z nabízených sloganů nepoužili ;-) . Jinak STAMAT už existuje i oficiálně: http://wwwinfo.mfcr.cz/cgi-bin/ares/darv_oss.cgi?ico=22714359&jazyk=cz&xml=1 .

 10. 10
  martin v píše:

  co to je ten stamat?a koukam ze ma sidlo v chrastu vedle tynce,to je zajimavy…a k ty partii mrny nechapu proc byl potrestany vesecky ,ktery pouze hral a nic neprovedl, minuly rok skandal a letos znova,no reklama pro open ricany nic moc….

 11. 11
  Michal Fokt píše:

  dobrý večer Maťo, děkuji za prolinkování na náš web, bylo mi hloupé to někde rozhazovat :) jsem rád že nás někdo aspoň čte, když už se tam moc nediskutuje :)

 12. 12
  martin v píše:

  ja si myslim ze jan fiala tu „basen“ myslel ze srandy tak nevim proc se do nej tvrde obouva predseda stamatu(o necem to uz vypovida)do takovy skoly kde se takhle nepekne reaguje na zabavnou basnicku bych nikdy nesel kdybych byl mladsi.myslim pane predsedo ze jste timhle prispevkem odradil spoustu zajemcu o vas projekt

 13. 13
  Franta Innemann píše:

  Čím dál více jedovatosti… není to škoda?

 14. 14
  martin v píše:

  ajeste posledni reakce na stamat ted sem si ten vas prispevek precetl 10krat a myslim si ze by jste se mel omluvit za vas prispevek.sachy je hra gentlemanu a co vy jste predvedl,to je ostuda pro sachisty

 15. 15
  Maťa píše:

  Martin V. (kom. 10) + další, kteří by také chtěli vědět, co je to Stamat, ale báli se na to zeptat :-) : Stamat je nově založené občanské sdružení, které má za cíl organizování šachových kroužků, výhledově pak i různých soustředění, tréninků a možná i turnajů. Zakládajícími členy jsou Honza Starec (náš předseda, kterému se tak moc nelíbily veršované slogany z pera Jana Fialy ;-) ), Petr Havelka a já. V současné době se pokoušíme rozjet 4 kroužky pro začátečníky: na ZŠ Korunovační v Praze proběhla úvodní hodina už minulou středu, tento týden startujeme v Benešově. Takže kdo by měl zájem o výuku šachu v někdejším okresním městě, tak má tyto možnosti: úterý 15 – 16.30 ZŠ Jiráskova, úterý 17 – 18.30 ZŠ Karlov a čtvrtek 15.30 – 17 ZŠ Dukelská.

  Michal Fokt: Rádo se stalo.

 16. 16
  Emil píše:

  Aha – teď mi došla ta zkratka :-) Vy jste vypustili Hermelína?

 17. 17
  Anonym píše:

  Napadla me pekna basen V sachove skole STAMAT nebude cas chrapat a nebo do sachove skoly STAMAT staci pozde vstavat….a jeste v sachove skole STAMAT dostanete rychle mat

 18. 18
  Emil píše:

  To taky není žádné terno, spíš mě zaujalo, že ten nerudný předseda je Honza :-)

 19. 19
  Anonym píše:

  ja vim jen sem chtel popichnout presedu,kdyz se mu basne nelibili,treba kdyz si je bude pobrukovat tak se mu zalibi.

 20. 20
  Jirka M. píše:

  Ach jo, nemůže být každý básníkem ….. Škoda, že se nezapojil do rýmování Arnold, to by aspoň bylo trochu zábavnější.

  Jinak název STAMAT evokuje, že se jedná o zkratku „Stavební materiály“, takže by po pánech mohl sem tam někdo chtít cement, cihly nebo tvárnice. A třeba Maťova nejznámější odchovankyně stavěla na šachovnici občas pořádný „beton“, takže ten název není možná od věci. A když je v tom „namočený“ i Hermelín, tak dvojnásob :D .

 21. 21
  Maťa píše:

  Ad Stamat: Po včerejšku mohu upřesnit, že se nám v tomto pololetí podařilo otevřít tři kroužky: na ZŠ Korunovační v Praze a dva v Benešově (ZŠ Jiráskova a ZŠ Karlov). Zatím nerozjíždíme plánovanou ZŠ Dukelská, kde se nám na úvodní hodinu dostavily jen 3 děti – bylo znát, že nás tam na rozdíl od všech ostatních škol nepustili dělat nábory přímo do tříd…

 22. 22
  Maťa píše:

  Tak nakonec se podařilo rozjet i kroužek na ZŠ Dukelská v Benešově: každé pondělí v čase 15.30 – 17.00.

 23. 23
  Maťa píše:

  Předseda ŠŠ Stamat dnes slaví své 27. narozeniny. Asi by stálo za to popřát mu nějakým vtipným veršovaným sloganem (viz diskuze :-) ), mě teď bohužel žádný nenapadá, tak jen: „Vše nejlepší, Stárku!“

 24. 24
  Jarda P. píše:

  Veršovat radši nebudeme, on je na to Stárek trochu háklivej :-) . Tak taky přejeme vše nej a hlavně úspěšné dokončení studia a samozřejmě ať STAMAT úspěšně funguje !

 25. 25
  Robin píše:

  Vsechno nejlepsi predsedo !! :-)

 26. 26
  Karel Jukl píše:

  Také se připojuji s přáním všeho nejlepšího. A ať to ve STAMATu šlape.

 27. 27
  Maťa píše:

  Tak na veršované přání si takto veřejně nikdo netroufl, nicméně Herminátor prý jich poslal Stárkovi hned několik mailem :-) .

  Ale vzpomněl jsem si na už skoro 4 roky staré verše od Jirky Mejzlíka :-) :
  Do roka Nelo,
  přeju ti ELO,
  aspoň čtrnáct, patnáctset,
  ať se diví celý svět!

  A ještě vzkaz pro Robina:
  Lektoři ze Stamatu, dostanou dnes výplatu. :-)

 28. 28
  Stárek píše:

  Děkuji všem za přání – STAMATníkům i „obyčejným přátelům“:) Ve STAMATu nás čeká další rozjezd nových škol, tak věřím, že všechno vyjde podle plánů a flotilu STAMATníků budeme moci dále rozšířit.
  Info pro p. Jukelníka: Plány míří už i do Týnce, tak snad abys taky nastoupil do lodi:))

 29. 29
  Maťa píše:

  Jukelník měl být ve Stamatu už dávno… ;-)

 30. 30
  Maťa píše:

  Díky pátečnímu turnaji v DDM Benešov mi poprvé vyhledávač při zadání slov „Šachová škola Stamat“ nevyhledal na prvním místě verše Jana Fialy (viz komentář č. 6), ale tento článek http://www.benesov-city.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=219&id=14082 :-) .

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist