TJ Spartak Vlasim
21
Led

OPEN Praha 2014

Ivo Hradecký

Před začátkem OPENu  Praha jsem od Tomáše dostal za úkol napsat o něm pár řádků, případně přidat nějakou ukázku. Úkol jsem bez mrknutí oka přijal, následně se mi to začalo v hlavě rozkládat a říkal jsem si, že vlastně nevím, jak mám takový článek napsat. Jak napsat o proběhlém turnaji něco nového? Mám psát o sobě a svých partiích? To nikoho nezajímá. Mám psát o ostatních hráčích a jejich partiích? To nestíhám sledovat a většinou mám dost starostí se svou partií. Vtipné historky? Žádnou jsem nezaznamenal, to taky nepůjde. Napsat, jak to dopadlo? To si všichni najdou na netu. Navíc o turnaji by se mělo psát hlavně v souvislosti s výsledky a hrou Jirky Rýdla…  Nakonec moji bezradnost vystřídalo přesvědčení, že napíšu něco o sobě a svých partiích (což nikoho nezajímá), přidám pár postřehů o ostatních a jejich partiích (což jsem nestíhal sledovat) a obejdu se bez vtipných historek, protože žádné nemám. A po navarovsku přidám varování, že text bude nesourodý a pro čtenáře možná nezajímavý a jeho čtení může mít závažné následky pro psychiku laskavého čtenáře :) Text doprovodím několika diagramy s otázkami. Třeba z toho vznikne tréninkový materiál. O řešení diagramů může vzniknout diskuze pod článkem, bude-li zájem.

Na turnaj jsem dojížděl s Michalem Štěpánem po práci z Vlašimi, bylo to celkem náročné, ale méně, než jsem původně předpokládal. Na turnaji jsem se chtěl rozehrát a zvýšit svoje (mizerné) šachové sebevědomí. Plán byl porážet slabší a pokusit se uhrát dobrý výsledek se silnějšími soupeři. Ani jedna část plánu mi úplně nevyšla. Silnější hráči byli silnější o hodně. (Co jsem taky čekal?) A jeden slabší soupeř mě porazil. Celkově jsem ale se svým výsledkem poměrně spokojený. Pokud jsem dostal pozici, která mně seděla, hrálo se mi dobře. Například remíza s Josefem Přibylem není špatná, myslím dokonce, že jsem pozici hodnotil lépe než soupeř. Nebo po partii jen blufoval, když říkal, že stál lépe, protože moje dáma na a8 nehrála?… Škoda je partie z posledního kola, ve které jsem mohl mít šanci porazit hráče s elem o 200 větším než mám já, a to se mi už dlouho nestalo. V jeden moment jsem se špatně rozhodl, on mohl získat kvalitu, ale naštěstí to neviděl (a já ztratil 20 minut přemýšlením, jestli do toho jít). Na druhou stranu mám bohužel tak omezený „repertoár mně známých pozic“, že soupeři stačí mě zavést na neznámou půdu a čekat, až se spletu. Nebo mně nabídnout pozici, kdy si můžu vybrat, jako to udělal můj soupeř Nikolai Mishuchkov (2353) ze čtvrtého kola. Samozřejmě jsem si vybral pozici, kterou typově trochu znám (ale mnohem horší pro mě) místo toho, abych šel do rovné pozice (a tu jsem viděl), kde by se hrálo, ale kterou neznám (visící pěšci). Soupeř by mě asi porazil i v ní. Ale třeba bych se něco naučil. Po partii jsem poznal, že šachům vůbec nerozumím – rozsekal mě v každé pozici, kterou jsme dostali:).

Dalším mým problémem je hospodaření s časem. U některých partií jsem si představoval Tomáše, jak tam stojí, kouká na moji partii, kroutí pesimisticky hlavou a říká: „Takhle to přeci nemůže hrát, to nejde takhle hospodařit s časem.“ Kotov se svým stromem variant by ze mě taky neměl radost, každou variantu přepočítávám desetkrát, po soupeřových odpovědích zase přepočítávám, tentokrát dvacetkrát, protože jsem samozřejmě něco přehlédl, pak měním rozhodnutí. Přitom by stačilo víc si u partie věřit… Kdo to ještě zná?

Teď pár postřehů k ostatním. Na turnaji hrálo výborně několik mladých hráčů. Stačí se podívat na výsledky Valentina Dragneva, Oskara Wolocha nebo Jirky Rýdla. Jirka hrál skvělé šachy bez bázně a hany a zle zatápěl papírově o mnoho silnějším soupeřům. Na vlašimském webu to kvůli jeho partiím žilo. Já doporučuji k přehrání jeho partii ze druhého kola, kdy s ním se štěstím remizoval GM Haznedaroglu. Třeba Jirka také něco ke svým partiím napíše. V pozici na diagramu  vynutil remízu, mohl ale zkusit hrát dál a přejít do pozice s věží a dámou na každé straně s pěšcem více pro bílého a porazit velmistra :)

Rýdl, Jiří – Haznedaroglu, Kivanc, 2433; BNT vynutí remízu

Zajímavé byly i partie Marka Vokáče, který tradičně různými šejdy zachránil několik podezřelých partií. Třeba tu s Ekaterinou Atalik v sedmém kole. Další diagram je ze druhého kola z partie Milan Srba – Marek Vokáč, kdy si Milan připravil bílými ostrou variantu sicilky a získal velmi slibnou útočnou pozici. Podle mě je docela vhodná na propočet variant, volbu dalšího plánu apod. Co byste v ní hráli?

Srba, Milan, 2130 – Vokáč, Marek, 2427; BNT

Přejdu ke svým partiím. Už jsem psal, že mě v pátém kole porazil elově slabší hráč. V partii s ním jsem špatně hospodařil s časem a navíc v jeden moment buďto nezmáčkl hodiny nebo mi je zmáčkl omylem hráč, který seděl vedle nebo něco ještě jiného. Takže soupeř přemýšlel, mně běžel čas a já si toho všiml, až když mně zbyly 3 minuty na 22 tahů. Zdrcen okolnostmi jsem zvolil špatný plán a přihlížel, jak se pozice obrací, až mně soupeř zasadil v následující pozici rozhodující úder. (Mohl samozřejmě zvolit i jinou cestu k výhře z tisíce možných.)

Hradecký, Ivo – Nilsen, Martin, 1878; ČNT 0-1

V prvním kole jsem si zaútočil na krále. V pozici na dalším diagramu jsem volil z několika možných pokračování a myslím, že to jde dopočítat do konce.

Hradecký, Ivo – Šmíd, Radek, 1726; BNT 1-0

Do jednoho komentáře jsem psal, že můj článek se bude jmenovat „Najdi prohrávající tah“. Byl jsem insirován hlavně partií z druhého kola. Hrála se Aljechinka a získal jsem poměrně dobrou pozici a myslím, že jsem mohl i získat dobrou protihru. Takže: Najdete za černého takový tah, aby se po jednoduché odpovědi bílého vzdal? Já jsem ho našel. Po svém tahu jsem hned viděl i soupeřovu odpověď. Nápověda: Která figura černého stojí nejlépe?

Kozlitin, O, 2313 – Hradecký, Ivo; ČNT 1-0

Partie třetího kola se mi až na momenty ze zahájení poměrně povedla. Pozice na diagramu vznikla po 14. tahu, já měl na hodinách pouze 35 minut proti jedné hodině (klasika:)) a chtěl jsem soupeře vyvést z rytmu a strhnout iniciativu na svou stranu. Hrálo se 15. Sb5 ab 16. Jd6 Sd6 17. Dd6 … Otázka zní: Jak tah 15. Sb5+ a vzniklou pozici zhodnotit a jak hrát černými dál?

Hradecký, Ivo – Holleland, Sigve, 1812; BNT 1-0

Další diagram je z partie s IM Přibylem, pozice vznikla po 21. Va2. Zajímalo by mě hodnocení pozice, nesouhlasím totiž s tím, že bílý stojí lépe kvůli dámě na a8. Na svou námitku „A co dělá V na a2 nebo J na d2?“ jsem se dozvěděl, že stojí dobře. Co myslíte? A jak hodnotit pozici po 21. …d5?

Přibyl, Josef – Hradecký, Ivo; ČNT ½ – ½

A přidám poslední diagram jako ukázku svého ukázkově špatného propočtu. V pozici jsem zahrál 15. b4 s myšlenkou po 15. … Sa6 zahrát 16. b5 cb 17. cd!!. Má to ale jednoduchou taktickou díru, kterou ale soupeř neviděl. Já ji viděl, ale bohužel až potom, co jsem tah zahrál…

Hradecký, Ivo – Cubas Pons, Juan, 2274; BNT ½ – ½

Článek zakončím slavnou otázkou jednoho mého opilého soupeře z turnaje družstev v Pardubicích někdy před sto lety a mojí dnešní odpovědí na ní. Otázka: „Jak tenhle salát může mít ELO 2100?!“ Moje odpověď: „Už nemá:)“

Děkuji za pozornost.

Výsledky turnaje ne chess-results

Stránky věnované CZECH TOUR 2013/2014

29 reakcí na “OPEN Praha 2014”

 1. 1
  Honza Šťastný píše:

  Na diagramy jsem už takhle poměrně pozdě večer línej pořádně koukat, nicméně článek jako celek je výbornej, je zábavnej, poučnej a navíc je tam ten hezký „vhled“ do uvažování samotného hráče, to já osobně mám velmi rád…Takže opravdu nezbývá než dá všechny palce nahoru, byť s těmi na nohou mám trochu problémy:-)..

 2. 2
  Maťa píše:

  Jsem na tom podobně jako Honza – na diagramy teď nemám, ale článek jsem si přečetl s chutí. A závěr mi připomněl už víc než 20 let starý výrok jednoho šachového funkcionáře z okresního města: „Matějovský a Stoklasa si uhráli jedničku. Dneska už má jedničku každej blbec…“ :-)

 3. 3
  Tom píše:

  Já jsem línej přemýšlet i ráno, ale u toho diagramu Kozlitin, O, 2313 – Hradecký, Ivo; ČNT 1-0 bych si tipnul 1…Je7?? :-)

  Jinak jsem ještě s Jirkou Rýdlem dohodl, že po návratu z lyžařského kurzu zkusí okomentovat nějakou svojí partii.

 4. 4
  AdolfR píše:

  hezkej clanek o hezkem turnaji (a ja mel hezkou dovolenou)

 5. 5
  Ivo píše:

  Tom má bod:) Přesně tento tah jsem zahrál… Co přišlo dál, je asi jasné, že?

 6. 6
  Ivo píše:

  Děkuji za kladné reakce na článek. Velmi mě potěšily.

 7. 7
  Míla píše:

  Moc pěkný článek, a navíc si myslím (jako očitý svědek), že jsi na turnaji vůbec nehrál špatně. Řadu Tvých problémů (propočet, čas) řeším, či správněji neřeším, už asi 40 let :-). Natrénovat se leccos dá, otázkou je, zda je to rozumně strávený čas (soukromě si myslím, že pokud to člověka baví, smysl to má).
  A co se týče IM Přibyla, ten stojí líp v každé partii :-)

 8. 8
  Anonym píše:

  A kdy se jirka vrátí z lyžařského výcviku?

 9. 9
  Patrik P. píše:

  Nechce snad pan Anonymní zjistit, zda Jirka nastoupí či nenastoupí v sobotu k zápasům v Extralize dorostu? :-)

 10. 10
  Maťa píše:

  U posledního diagramu je nejspíš na konci varianty 17…b4 se ziskem kvality, ale tam by možná měl bílý slušnou kompenzaci … je tam něco lepšího, Ivo?

 11. 11
  Pavel Holásek píše:

  Velmi neobvyklý a skvělý článek, opravdu z praxe!

 12. 12
  Ivo píše:

  Maťa: Přesně tak, jednoduché 17. … b4 získává kvalitu, neuvědomil jsem si to v propočtu. Po 15. b4 Sa6 jsem strávil nad pozicí 20 minut a přemýšlel, jestli jít do pozice bez kvality. Druhá možnost byla hrát bez pěcha, jenomže to je pro černého jasně lepší, střelec se usadí na c4 a bílý nemá pořádně, co hrát. Takže jsem zahrál 16. b5 cb 17. Da3 a čekal jsem, že po 17. … Dc8 budu hrát bez kvality s pěchem na navíc na d6, je to ale asi prohrané. Soupeř k mému údivu zahrál 17. … Sb7 a já jsem za pěcha získal docela slušnou protihru, která stačila tak akorát na remízu(kterou nakonec musel soupeř vynutit věčným šachem.).. Je to škoda, pokud bych postavil místo 15. b4 věže na sloupce c a d, získal bych výhodu, která by se dala stupňovat a soupeř by musel hrát přesně, aby se ubránil…

 13. 13
  Ivo píše:

  Tak máme vyřešené dva diagramy:) Ještě je tam jeden jednoduchý a další trochu těžší..

 14. 14
  Ivo píše:

  Předchozí můj komentář se asi nezobrazil, zkusím to ještě jednou, snad to tu nezaspamuju.

 15. 15
  Ivo píše:

  Maťa: Přesně tak, jednoduché 17. … b4 získává kvalitu, neuvědomil jsem si to v propočtu. Po 15. b4 Sa6 jsem strávil nad pozicí 20 minut a přemýšlel, jestli jít do pozice bez kvality. Druhá možnost byla hrát bez pěcha, jenomže to je pro černého jasně lepší, střelec se usadí na c4 a bílý nemá pořádně, co hrát.

 16. 16
  Ivo píše:

  Takže jsem zahrál 16. b5 cb 17. Da3 a čekal jsem, že po 17. … Dc8 budu hrát bez kvality s pěchem na navíc na d6, je to ale asi prohrané. Soupeř k mému údivu zahrál 17. … Sb7 a já jsem za pěcha získal docela slušnou protihru, která stačila tak akorát na remízu(kterou nakonec musel soupeř vynutit věčným šachem.).. Je to škoda, pokud bych postavil místo 15. b4 věže na sloupce c a d, získal bych výhodu, která by se dala stupňovat a soupeř by musel hrát přesně, aby se ubránil…

 17. 17
  Maťa píše:

  Mně přišlo, že tam bude slušná kompenzace po 17…b4 18.Dxb4 Sxf1 19.Vxf1 … je to jen kvalita za pěšce, volný pěšec „d“ bude nebezpečný a střelec na g2 je silný. Ale asi máš pravdu, že ty zápletky jsou zbytečné, když bez nich stojíš dobře…

 18. 18
  Ivo píše:

  Možná bych se na tu pozici mohl ještě podívat. Při partii a po ní jsem si myslel, že tam kompenzace je, ale že to stačit nebude. Před chvílí jsem to dal do počítače a můj starý Fritz 11 mi tvrdí, že jsem to nehrál špatně a po mém tahu Da3 mi stále přisuzuje výhodu. Já tedy stále v člověčí partii věřím víc černému, ale možná moje hodnocení není správné.

 19. 19
  Ivo píše:

  Pozice určitě není jednoduchá. Zajímavé…

 20. 20
  modra-dobra píše:

  patriku na kolikaty budes hrat v extralize?

 21. 21
  šachista Ironman píše:

  Patrik si dává volno. Prý má teď šachů plné zuby a rozhodl se věnovat profesionálně triatlonu. Takže v sobotu nebude hrát. Jde místo toho plavat na přehradu.

 22. 22
  Ivo píše:

  Chystám se opět hrát open v Praze. Budu jezdit autem z Vlašimi a budu rád, když se ke mně někdo přidá; v autě mám momentálně 4 volná místa. Tak, kdo se hlásí?

 23. 23
  Maťa píše:

  V tuto chvíli je v autě Iva Hradeckého už jen jedno místo – v Praze si zahrají sourozenci Pýchovi a já. Tak hezky ještě jeden, ať jezdíme co nejlevněji ;-) .

 24. 24
  Maťa píše:

  V neděli jsem přihlásil čtveřici Matějovský, Hradecký, Pýcha, Pýchová. Jedno místo v autě tedy zatím stále je (budeme jezdit ve 14.30 z Vlašimi). Dnes je poslední den pro přihlášky bez zvýšeného startovného, od zítřka se platí +200 Kč. To připomínám i Jirkovi Rýdlovi, pokud se náhodou ještě nepřihlásil ;-) . Propozice: http://www.czechtour.net/cz/open-praha/propozice/.

 25. 25
  Vojta M. píše:

  Jsme se při cestě domů z Kutné Hory s Patrikem bavili, jak to vlastně bude se zápasem proti GROPu, když nám půlka sestavy z posledního utkání bude jezdit do prahy a prý v neděli není prodloužené odpolední kolo, ale je opět v 16:00 :D

 26. 26
  Maťa píše:

  Tak Dolní Kralovice mají početnou lavičku náhradníků a při absenci hráčů základní sestavy neberou lidi nižším týmům, protože ve stejném termínu hrají jen 5členná družstva. Myslím, že to bude v pohodě. Samozřejmě uhrát nějaký výsledek bude těžké, soupeři jsou hodně silní.

  Jinak v komentáři č. 24 jsem se o den spletl – do turnaje je možná přihláška bez příplatku ještě dnes. Vojta M. už se ale o ztrátu dalšího hráče bát nemusí – Vojta Filip, Tomáš Vojta i Robin Hrdina mou nabídku odmítli :-) .

 27. 27
  Blanka píše:

  Jakub je přihlášený do Open Praha B.

 28. 28
  Maťa píše:

  Na stránkách pořadatelů je aktualizovaný stav přihlášených (všichni tam jsme): http://www.czechtour.net/cz/novinky/. Zároveň byl (jak Tomáš Vojta předpovídal) prodloužen termín pro přihlášky bez příplatku, a to až do 3. ledna. To jedno místo v autě pořád máme ;-) .

 29. 29
  Maťa píše:

  Ještě jedna připomínka. Zítra vyprší i druhý termín pro přihlášky bez příplatku. Turnaj začíná přesně za týden.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist