Srp
Open Letní Praha 2021
Už to budou nejspíše dva nebo tři roky, co organizátoři klasického Prague Open, který se většinou odehrává v lednu, začali pořádat také letní turnus tohoto poměrně slušného turnaje v Praze. Jedná se samozřejmě o organizátory celé Czech Tour, takže kromě tohoto openu pořádají také Czech Open a mnoho dalších turnajů. Musím se přiznat, že jsem vždy s jejich organizací velmi spokojen, a proto jsem si i tento rok řekl, že si Open Letní Praha rád zahraju.
Jako vždy se turnaj odehrával v komplexu hotelů Olympik na Karlíně, což od našeho domu je poměrně daleko, ale luxus tohoto místa si vždycky strašně užívám. Vždycky přemýšlím, jak musí vypadat pokojové apartmá v takovém čtyřhvězdičkovém hotelu. Naštěstí mě tyto úvahy příliš neovlivňují při partii.
Turnaj byl jako vždy devítikolový s klasickým hracím tempem 90 min. + 30 s za tah + 30 minut přídavek po čtyřicátém tahu. Klasika. Z Vlašimi jsme na turnaji hráli dva – Já a Ríša Mládek. Oběma se nám podařilo vybojovat 5,5 bodů (což pro mě je přijatelný výsledek – pro Ríšu, jakožto zkušeného šachového bojovníka, už asi tak dobrý ne).
Ale už to tady nebudu okecávat jako obvykle. Přejděme na ukázky z mých partií. Vybírám pouze to nejlepší, ale vězte, že většinu partií jsem stál jako kupka hnoje a vyhrál je pouze proto, že jsem měl větší výdrž, než soupeř. Celý turnaj jsem si totiž sám pro sebe přirovnával k turnaji v běhání. Partie je jako běh na nekonečnou vzdálenost a vyhraje ten, který vydrží déle.
Partie z 1. kola
Voříšek Jakub – Sklenář Tomáš, pozice po 15. tahu černého:
V celé mé šachové kariéře se mi nepovedlo získat větší výhodu ze zahájení jako v této partii. Černého krále opustil tradiční obranný jezdec na f6 a nezbyl mu žádný jiný obranář. Bílý toho samozřejmě využil a na chudáka v pravém horním rohu šachovnice zaútočil s celým svým arsenálem. Bílý v této pozici po 15. tahu je naprosto vyhraný. Osobně jsem ale nedokázal ovládnout své emoce a zahrál jsem naprosto logický tah 16.h5?, který je ale velkou chybou, jelikož po pár vynucených tazích bílý ztratí svůj útok a udrží si pouze malou ryze poziční výhodu. 16…Sxd3 17. hxg6 Vh8 18. Dxd3 (18.Vxh8 je lepší, ale i přesto dovede pozici bílého do podobné konstelace jako v partii) Dg5 19. Kb1 Dxg6 20. Je4 (Bílý nechce měnit dámy – chce stále vyvinout alespoň nějaký tlak na černého krále za pomoci koně a dámy. Přesto se tím ale staví do velice nepříjemné vazby, kterou by někdy mohl využít černý jezdec po skoku na d5). Vxh1 21. Vxh1
Bílého útok se po 21…Vh8 totálně rozpadl. Co mohl udělat lépe? V úvodní pozici si stačilo zachovat chladnou hlavu a zahrát prosté 16. f4!, čímž by pokryl na e5 a v dalších tazích by na černého krále spustil buď pěšcovou lavinu g4,h5, nebo h5 rovnou. Za povšimnutí určitě stojí, že tah f4 také kryje pole g5, které v partii šikovně využila černá dáma.
Jelikož můj protihráč nebyl ale natolik silný koncovkář, dostali jsme se po pár tazích do této pozice:
Díky mnohým překlepům ze strany černého, bílý zahájil znovu svůj vítězný útok a černého krále doslova přišpendlil na pole h6 (což ale černý vůbec nemusel dovolit). V posledním tahu černý zahrál 29…d4, což bylo poslední možné překrytí vražedné diagonály a1-h8. V pozici na diagramu jsem se ale nenechal zlákat 30. g5?, čímž by sice bílý získal pěšce, nicméně partie by stále pokračovala a černý by mi stále mohl házet klacky pod nohy. Zahrál jsem 30. Dxc5 a partii tím okamžitě ukončil. Černý nemůže vzít na f6 kvůli g5 a bílý vytváří novou hrozbu Df8+, díky které snadno získává dámu.
Partie z 3. kola
Voříšek Jakub – Hoke Petr, pozice po 32. tahu bílého:
Ve zdlouhavé partii se mi ze zahájení povedlo díky chytré oběti získat pěšce. Nicméně díky trampotám, které mi přinesla aktivita černých figurek, jsem ho poté zase ztratil a ocitl se v této zvláštní koncovce. Pozice je symetrická, a proto by si kdekdo mohl říci, že partie skončí remízou, nicméně opak je pravdou. Pozice je velmi těžko hratelná za černé – to ale neznamená, že je lehce vyhraná za bílé (podle mě má bílý pouze malou výhodu). Velkou opěrou bílé výhody je především bílý jezdec na d6, který kryje velice důležitý bod na c8, kde se bílý bude pokoušet proměnit svého c-pěšce. Kdybych mohl použít termín z knížky Tajná Přísada od Jána Markoše a Davida Navary – rovnováha této pozice je velmi kluzká. Černý nyní stojí před volbou úhybů svého koně, který je napadený. 32…Jf4? Zdánlivě logický tah je podle mě i počítače už rozhodující chyba. 32…Jf6 bylo určitě lepší, jelikož jezdec pak může bránit v postupu c-pěšce přes pole d7. 33. Vd2 Bílý v následujících tazích bude postupovat s c-pěšcem a popřípadě to může zkombinovat s aktivní hrou věží přes a5, jak jsem hrál v partii. Pro ukázku pozice po pár tazích:
Černý už nemůže zastavit pěšcovou lavinu, která se na něj řítí, a proto během chvilky byl jeho král donucen se vzdát své koruny.
Partie z 5. kola
Voříšek Jakub – Paseka Matyáš, pozice po 30. tahu bílého:
V této partii se mi ze zahájení povedlo získat poměrně slušnou výhodu, nicméně podcenil jsem možnosti černého koně a během pár tahů jsem se dostal do horší pozice. Velmi těžko se hrálo mému koni, kterého jsem naprosto nesmyslně postavil na pole h2, kde nejenom, že neměl možnost pohybu, ale také umožňoval mému soupeři mnoho šťavnatých pokusů o rychlé zakončení partie přes pole g3. Naštěstí můj soupeř ale v časové tísni znejistěl a dovolil mým figurkám se trochu přeskupit. V pozici výše bílý už určitě vyrovnal a možná už stojí i trochu lépe. Černý se ale rozhodl rozpoutat na šachovnici peklo. 30…Sh4 31. g3 Jxh3?! 32. gxh4 Jxf2 33. Dxf2 f4!
Partie určitě nabrala rychlý spád a charakter pozice se kompletně změnil. Počítač hlásí, že je zde bílý naprosto vyhraný, nicméně je zde pouze jedna cesta k výhře, což samo o sobě říká, že rovnováha na šachovnici připomíná rovnováhu člověka po patnácti otočkách na místě. Bílý stojí lépe pouze po 34. Jg4 h5 35. Jxe5 Vxe5 36. Sxf4 se ziskem věže nazpátek a pěšcem navíc (osobně si ale myslím, že na bojišti ani zdaleka není vyhráno). V partii jsem ale zahrál 34. Jd1?!, což mi přišlo naprosto logické. Jezdec míří na g4, kde by teoreticky mohl zabránit postupy černých pěšců. Tito pěšci jsou ale mnohem rychlejší, než jsem si myslel. g5 35. Vg1 Vg8 36. Sg4 h5 37. Sxd7 g4!!
A to jsem si po minulém tahu myslel, že mám vyhráno – g4 jsem úplně přehlédl! Jediná možnost, která zdánlivě drží střípky mé smutné pozice pohromadě je 38. Sxf4! exf4 39. Db2 Veg7 a 40. Sf5 (nicméně i tak své pozici moc nevěřím…). Osobně jsem si v pozici vybral dobře vyhlížející 38. Db2? Zde ale, kdyby můj soupeř zahrál 38…g3 39. Kg2 a Dxd7, tak moje pozice je kompletně ztracena. Soupeř ale neudržel své emoce a rozhodl se obětovat ještě více než doposud. 38…Df6? 39. Sf5 Dxh4 40. Kg2 f3 41. Kf1 g3
Bylo mi až do breku. Do tohoto postavení se dostala má armáda poté, co ze zahájení získala skoro až výherní výhodu? Připadal jsem si jako mučedník a myslel jsem, že můj král to má už skoro určitě spočítané. Nicméně nenechal jsem svým temným myšlenkám o prohře průchodu a po krátké rozvaze jsem našel 42. Jf2! – jediný tah, který bílého zachraňuje a který dokonce vede bílou armádu do vítězného tažení. Černý si nemůže dovolit koně vzít, protože by se vyměnilo mnoho figur až nakonec by bílému zbyly dvě figury proti věži, což je s krytým volným pěšcem na d5 jistý výhra. Soupeř proto vyrukoval s tahem 42…Dh2. Dáma nehrozí vzít koně, jelikož kůň je krytý dámou, nicméně smrtelná hrozba je g2 se ziskem věže. Nezahálel jsem v rozdávání svých figur a pokračoval 43. Jh3 f2 44. Vg2 Dh1 45. Jg1 (celá pointa manévru s koněm z d1) fxg2 46. Vxg1 Df3
Pozice stále může vypadat velmi děsivě, nicméně bílý se dostal z nejhoršího, a pokud nedostane věčný šach, tak zažehne svůj protiútok především skrz diagonálu c1-h6, kde se pokusí dát mat černému králi dámou z h6. Partie už trvala pouze pár tahů a černý nakonec uznal bílou nadvládu nad šachovnicí. Byla to opravdu paseka…
Poslední ukázka je chuťovka z poslední partie.
Voříšek Jakub – Witte Ronald, pozice po 24. tahu černého:
25. Sxf7 1-0.
Kdyby černý střelce vzal, přijde o dámu po 26.Vd8.
No a toť asi vše. Snažil jsem se vybrat pouze to nejlepší – to nejpoutavější. Většina partií ale byla opravdu špatná, a jak už jsem psal ze začátku, měl jsem poměrně kliku, že se mi podařilo je otočit.
Pěkných posledních pár dnů prázdnin všem.
(Autor článku: Jakub Voříšek)
Skvělý článek, děkuju. Oceňuju vhled do uvažování silného hráče a zajímavá přirovnání…
20. srpna, 2021 v 21.49