19
Lis

Ohlédnutí za Mistrovstvím Čech do 8 a 10 let

Tomáš Vojta

O uplynulém víkendu proběhlo v Harrachově Mistrovství Čech nejmladších kategorií do 8 a 10 let. Pod Čertovu horu se sjelo rovných 100 dětí, aby se utkaly nejen o tituly nejlepších hráčů Čech, ale i (v kategorii do 10 let) o 8 postupových míst na prestižní březnové Mistrovství České republiky.

HD8

Turnaj nejmenších špuntů se hrál švýcarem na 9 kol s tím, že šest kol se odehrálo v sobotu a závěrečná tři v neděli. V této kategorii nás reprezentoval 7letý Vojtík Vopálka a první den se mu vyvedl na výbornou. Se 4 body figuroval v první desítce. Druhý den mu ale už nevyšel a po třech prohrách se propadl na místo devatenácté (ze 30 účastníků).

Mistrem Čech se ziskem 7,5 bodu stal Adam David z ŠK Libštát. O půl bodu méně a stříbrnou medaili získal Marek Koršinský z ŠK OAZA Praha a bronz si odvezl Dominik Šnajdr z ŠK Sokol Klatovy. Mistryní Čech dívek do 8 let se stala Kamila Němečková z DDM Symfonie Poděbrady.

HD10

V kategorii do 10 let si zahrálo 70 dětí, které se vybojovaly postupy v jednotlivých krajských přeborech (dívky mají účast volnou). Turnaj začal již v pátek a hrál se tempem 30 minut na partii s přídavkem 30s. za každý provedený tah. Partie bylo povinné zapisovat a výsledky se započítávaly na národní elolistinu. Barvy našeho oddílu hájili Filip Kůra a Jakub Vojta. Filipovi se turnaj příliš nepovedl, 3 body a 60. místo určitě nelze nazvat dobrým výsledkem. Na druhou stranu byl pro Filipa již úspěch, že si dokázal vybojovat účast na tomto mistrovství.

Druhý náš zástupce Jakub Vojta si přijel do Harrachova pro postup na MČR, a to se i podařilo! Lehké to ale vůbec nebylo. První zaváhání přišlo ve 3.kole …

Flajšman P.Vojta J. – pozice po 16. tahu černého:

Bílý zvládl za prvních 11 tahů ztratit dvě figury a zdálo se být vše jasné. Ovšem stačila chvilka nepozornosti … 17.Vd8+! Hezky využívá předchozí Kubovy hrubky. Počítač hlásí mat nejpozději sedmým tahem. 17…Kxd8 18.Dxf8+ Kd7  Průšvih je, že černý král nemůže na c7 pro Dd6 mat. 19.Vd1+ Kc6 20.Dxc8+ Toto nic nekazí, přesnější ale bylo 20.Dd6+ Kb5 21.a4+ Kxa4 22.b3+ Kb5 23.c4+ Ka5 24.Va1 mat. 20…Kb6 21.Vd6+ Lépe 21.Dd8+ Ka6 22.Vd3 +-. 21…Jc6 22.Dxa8 Dxc2 23.Dd8+ Bílý má kvalitu a pěšce navíc, proč nabídl remízu, ví asi jen on sám. 0,5–0,5

Další komplikace přišla v 5. kole, kdy Kuba po nesmyslném blicání úplně bez odporu odevzdal partii Rudolfu Junovi. V sedmém kole pak přišla remíza s nejvýše nasazeným Viktorem Přibylem (tady Kuba ale podal dobrý výkon a největší favorit turnaje měl co dělat, aby zuby nehty udržel remízu v koncovce s pěšcem méně) a po dvou hracích dnech měl tak Kuba na kontě 5 bodů a figuroval na sedmém místě. Cíl pro nedělní dvě kola byl tedy jasný – uhrát 1,5 bodu, což by určitě zaručovalo postupovou osmičku. V prvním nedělním kole se tento plán dařilo naplňovat, když Kuba porazil soupeře v nejdelší partii celého kola. V posledním kole pak los Jakuba vůbec nešetřil. Na prvním stole ho čekal černými suverén mistrovství David Hák, který do této chvíle měl 7,5 bodu z 8. Kuba bojoval jako lev a opět v jasně nejdelší partii celého kola dokázal potřebnou remízu vydřít (v případě prohry by skončil až desátý).

Všechny partie se již dohrály, dokonce i šachy se sklidily, jen na první šachovnici se stále hraje. :-)

Hák D. – Vojta J. – pozice po 48. tahu černého:

49.b5? Trocha štěstí je potřeba. Po trpělivém 49.Je3 by stál bílý na výhru. 49…Jxb5! a zlatá remíza je na světě. :-) V 56. tahu 0,5–0,5.

6,5 bodu tak znamenalo pěkné 5. místo a hlavně postup na Mistrovství republiky! Jakub tak doplní trojici Martin Horák, Richard Mládek, Jakub Voříšek, která si postup na březnové MČR vybojovala v kategoriích H16, H14 a H12. Pěkné je, že mezi 24 nejlepšími hráči republiky budeme mít zástupce ve všech kategoriích.

Mistrem Čech do 10 let se stal s náskokem celého bodu David Hák z ŠACHklubu Tábor. Druhé místo obsadil Viktor Přibyl z ŠK PORG Praha. Shodně 7 bodů a bronzovou medaili vybojoval Ondřej Skýpala z TJ AERO Odolena Voda. V kategorii dívek do 10 let se stala mistryní Čech Martina Šťastná z QCC České Budějovice.

Co se týče doprovodného programu, tak toho na moc nebyl čas. V pátek jsme s Vopálkovámi zvládli procházku k Mumlavským vodopádům a sobotním zpestřením byla návštěva cukrárny.

Závěrem bych chtěl poděkovat MěDDM Vlašim za zaplacení startovného za děti, paní Filipové za nová oddílová trička a Jirkovi Vopálkovi za bezpečnou dopravu do Harrachova.