TJ Spartak Vlasim
12
Kvě

Ohlédnutí za Jánkama 2011

Patrik Pýcha

Příroda, šachy, zábava a Vilda. To jsou symboly turnaje, který se uskutečnil ve dnech 3. – 8. května, turnaje, jenž každý rok přináší nové zážitky, turnaje, na který se většina lidí ráda vrací, a turnaje, který člověka vždy dokáže překvapit. Alespoň pro mě je pravdou, že turnaj v Janských Lázních prostě nemá chybu.

Úvod

Na turnaj, jenž se koná jako otevřený přebor Královéhradeckého kraje, se z Vlašimi vypravila méně početná výprava než loni, přesto nás bylo požehnané množství. V turnaji „B“ se představili Ing. Lukáš Vonderka, František Innemann, Ondřej Vykouk, Míra Lalouček a Mirek Vyterna. Součástí výpravy byli také mistři Sadilové ze Sedlčan, otec a syn, kteří si rovněž zahráli tento turnaj. Myslím si, že i Petru Tobiškovou z Rychnova mohu zahrnout do naší výpravy, jelikož bydlela s holkami na pokoji a čas trávila víceméně s námi. V silněji obsazeném turnaji „A“ se objevili na startovní listině Tomáš Vojta z Turnovlašimi, Vláďa Horák, Ondřej Matějovský, já (Patrik Pýcha) a Nela Pýchová. Já s Nelou jsme sice opanovali chvost startovní listiny, což nás ale neodradilo od dobrých výkonů a trápení silnějších soupeřů. Nehrajícím doprovodem byli Martina Krejčiříková, Kačka Krejčiříková, malý Kuba a možná ještě další.

Do Jánek jsme přijeli v úterý brzy odpoledne, ale pan Innemann zde byl dle některých zdrojů už v pondělí. Přivítala nás nečekaná nadílka sněhu a opravdu jsme ani nevěřili, že je květen. V průběhu týdne ale sníh začal roztávat a i mrazivé teploty se nakonec vyšplhaly nad 20 stupňů. Ubytovali jsme se jako vždy v penzionu Protěž. Většina byla poslána do horní budovy. Mě, Honzu Sadila a Mirka Vyternu ubytovali ve sklepě, stejně jako Maťu, Ing. Vonderku a pana Sadila, což přineslo nepotěšení na obou stranách :-) . Holky bydlely naopak až v prvním patře, stejně jako pan Innemann a Míra Lalouček. Ostatní menšina bydlela na jiných budovách. Ondra Vykouk si například (jako kdyby byl King :-) ) vyjednal bydlení v budově s hrací místností.

Šachy

Oba turnaje se hrají na 8 kol a tempem 90 minut + 30 sekund za každý provedený tah. Po všech odehraných kolech zvítězil v turnaji „A“ s přehledem Tomáš Vojta se 6,5 body následován Vladimírem Karlíkem se stejným bodovým ziskem a jediným šestibodovým Jiřím Kadeřábkem.

Stejně jako nasazený skončil na 18. místě se 4,5 body Ondřej Matějovský, který si připsal cennou remízu s FM Martinem Vackem, a na 22. místě Vláďa Horák se 4 body. Já jsem uhrál nakonec 3,5 bodu. Jsem spokojený, protože si myslím, že na to, kolik mám bodů, jsem nehrál nějak extra dobře. Můj „nejslabší“ soupeř měl elo 1909, v prvním kole jsem si zapsal cennou výhru s hráčem přes 2000. Nela Pýchová se umístila na předposlední 47. pozici se 2 body s tím, že ale nehrála poslední kolo. Úvodní tři prohry ji nerozhodily, ve čtvrtém kole vyhrála a poté ještě dvakrát remizovala.

Kompletní výsledky turnaje „A“

V turnaji „B“ se nejlépe umístil Lukáš Vonderka na 9. místě s 5 body. To je pro mnohé z nás zklamání, protože se od něj letos čekalo vítězství turnaje. Dobře zahrál Ondra Vykouk se 4,5 body na 11. místě i Míra Lalouček, který se 4,5 body obsadil moc pěknou 15. pozici. Františku Innemannovi jakožto jednomu z favoritů se turnaj vůbec nepovedl, uhrál jen 4 body (což je jen o půl bodu více než minulý rok v áčku) a patří mu 18. místo. Na 26. místě se umístil Mirek Vyterna se 3,5 body.

Kompletní výsledky turnaje „B“

I letos se konal turnaj ve Fischerových šachách, kde však Vlašim neměla své zastoupení, a bleskový turnaj T-Mobile, který vyhrál Tomáš Vojta. U těchto dvou turnajů byla zavedena letos speciální cena 1000 korun za 10. místo, protože turnaj v Janských Lázních slaví 10. narozeniny.

Kompletní výsledky bleskovky

Doprovodný program

Jakmile utichají boje za šachovnicí, rozžehnou se boje zase jinde. Jsou to boje o dobytí krkonošských vrcholů, boje o vítězství v bowlingu nebo boje mezi dvěma pokoji na prvním patře penzionu Protěž. Hlavně bitvy v prvním patře nám (mládežníkům) přinášely obrovskou zábavu. Naše výprava ale měla pár výhod. Hlavně jsme měli velkou převahu (6 proti 2), což ale neznamená, že jsme si začali, a další výhodou byla naše neuvěřitelná fantazie a schopnost vymýšlet skvělé plány. Od prvního dne se boje poněkud dramatizovaly, raději o tom nebudu moc psát :-) , ale mohu s klidem říci, že jsme nikdy nepřekročili práh, za kterým by se mohlo stát něco nebezpečného :-) . Vše skončilo maximálně oblečením politým odpornými směskami všeho možného (stalo se to mě, ale oblečení se mi vypralo) nebo ucpáním dutiny nosní. Škody (nejsou trvalé) byly na obou stranách.

Nyní se přenesme na začátek týdne a projděme si vše hezky od začátku (kromě bitev v prvním patře :-) ). Den po příjezdu, ve středu 4. května, jsme mezi dvěma šachovými koly vyjeli s řidičem Mírou Laloučkem na bowling do Svobody nad Úpou. Přijeli jsme tam, a protože ještě nebylo otevřeno, zašli jsme do cukrárny. Když jsme však přišli ve 14:30, tak nám ta odporně protivná servírka řekla, že je otevřeno až v 15:00, což ale neodpovídalo její pracovní době. Důvod pro to, aby nás podvedla, byl zřejmý. Neměla ještě nic spočítané do (myslím) Tipsportu, což ale měla udělat už před půl třetí. No tak jsme na nepříliš kvalitní bowlingové dráhy museli počkat. Nakonec hodil nejvíc Míra Lalouček (137), těsně následován Kačkou Krejčiříkovou (136). Také padl první triple v podání malého Kuby. Kdyby někdo říkal, že hodil málo kvůli videím oznamujícím žlab, spare či strike, ani bych se mu nedivil :-) .

Ve čtvrtek 5. května bylo další dvojkolo, ale díky dlouhé  přestávce mezi dvěma koly jsme se mohli vydat k Modrokamenné boudě a následně na palačinky (nakonec je měl jenom Míra Lalouček) na kolonádu.

Pátek 6. května mi přinesl Maťou slibovaný výstup na Černou horu po sjezdovce (díky Petru Havelkovi jsem se pěšímu výšlapu v minulých letech vyhýbal). Pěšky se s námi nakonec vydal i Ing. Lukáš Vonderka, který nám dokonce skoro všem utekl :-) . Nakonec všichni výstup do pravého úhlu zmákli a na Černé hoře jsme si dali zasloužené pohoštění.

Hrůza, přichází už sobota 7. května a zbývá jediný den, kdy nejsou jen šachy. Tento den jsme se rozhodli opět pro bowling, tentokrát jsme ale museli jít pěšky (zpátky jsme si vydobyli právo na svezení autem :-) ). Když jsme přišli, co není vidět? Servírka je najednou docela milá a samozřejmě nedodělává žádnou zapomenutou práci. Opravdu nás ve středu podvedla. Tentokrát jsem na bowlingu kraloval já (139) a zasloužil se po Kubovi o druhý triple. Odpoledne a večer se hrály Fischerovky a bleskovky.

V neděli 8. května oslavila Petra Tobišková své 17. narozeniny a já se mohu pyšnit tím, že jsem jí popřál jako první (v 00:07 esemeskou).

To je vše, co se týče doprovodného programu, který se opravdu povedl.

Vilda

K turnaji v Jánkách patří neodmyslitelně osoba Vildy Neubauera. I letos nás překvapil novými hláškami a pobavil nás.

V druhém kole sehrál s Nelou partii, která byla na vyhlášení označena jako nejlepší partie turnaje a opravdu byla velice zajímavá /partie k přehrání/. Vilda dostal lázeňské oplatky. Jarda Šmíd zařval na vyhlášení Vildovi do ucha: „To máš za pěknej tah!“, jelikož Vilda samozřejmě nevěděl, za co cenu dostává. Ještě nutno dodat, že po partii s Nelou všichni zatleskali a Vilda rozradostněn zabouchal na svou hruď a zařval: „KING KONG!“.

Ve Fischerovkách hrál Vilda s Petrou Tobiškovou a měl to úplně vyhrané. Poté ale nastavil kvalitu a věž. Jakou radost měl Vilda z toho, když mu Petra dala hezký pat. Poté jsme se chtěli s Vildou vyfotit, ale to bylo těžké. Vilda totiž hrozně špatně slyší, a když jsme na něj mluvili, křičel na nás pořád radostně: „Remíza! Mám půl bodu!“. Nakonec dopomohla kuchařka, když na Vildu pořádně zařvala. Po vyfocení ale záchvaty smíchu neustaly. Vilda totiž chtěl fotku a řekl asi toto: „To je televize?“ a ukázal na foťák. „Dej mi to! Vyšroubuj to z toho a dej mi to, ne?“

V 6. kole jsem seděl vedle Vildy a zrovna jsem hrál s Topalovem :-) (partie skončila remízou). Byla to opravdu těžká partie, jelikož se nešlo nesmát. Vilda se asi špatně vyspal a každou chvíli usnul. Můj soupeř se zasmál, Tomáš Ptáček vedle mě taky, a když jsem se podíval jinam, stál tam zase rozesmátý Honza Macháň. Prostě jsem musel vylítnout z hrací místnosti a pustit smích ven. Navíc jsem si přinesl k partii foťák a Vilda na něj neustále ukazoval a usmíval se, jako že si ho vezme.

Dalším zážitkem bylo, když došlo čepované pivo. Vilda spustil ve výčepu: „To pivo je otrávený! Je hnusný! Čepovaný je lepší! Mě chcete otrávit!“

Kdo ví, jak Vilda vypadá a jak mluví, musí si jistě umět představit, jaké to bylo.

Závěr

Turnaj byl opravdu skvělý, ba dokonce úžasný. Letošní ročník se mi líbil zatím ze všech nejvíc a možná i nejvíc ze všech turnajů, na kterých jsem kdy byl. Mnozí z nás zde poznali nové lidi, například příjemný mladý pár z Prahy s jejich labradorem Montym. Organizačně nelze nic vytknout a někdy ne moc dobré jídlo se dá vším ostatním jasně přebít a zadupat do země. Už teď se nemůžu dočkat dalšího ročníku, který doufám bude, a já se ho zúčastním.

Fotky od Jardy Šmída

Fotky na stránkách Jičína

Článek o turnaji na serveru 63+1 (včetně partií z turnaje“A“)

Partie k přehrání


29 reakcí na “Ohlédnutí za Jánkama 2011”

 1. 1
  Martina píše:

  Patriku, moc pěkný článek. I kdybych v Jánkách nikdy nebyla, tak po tvé reportáži bych tam určitě chtěla příště jet. Co takhle po škole zkusit žurnalistiku? Myslím, že by z tebe mohl být skvělý novinář.

 2. 2
  Tom píše:

  Já bych se docela zastal té odporně protivné servírky :-) Když jsem tam přišel poprvé já /cca v 14,50h./, tak se na nás mile usmívala, byla ochotná a rychlá. A to vůbec nemluvím o tom, že byla docela hezká :-D

  Co se týče šachů, tak pochvalu za dobrý výkon určitě zaslouží v turnaji“A“ Patrik a v turnaji“B“ Ondra Vykouk. Ostatní takový průměr, nedařilo se snad jen panu Innemannovi.

  K doprovodnému programu bych ještě dodal, že naše skupina /Martina, Kubík, Ondra s přítelkyní/ si v pátek udělala hezký výlet do takřka liduprázdných Adršpašských skal.

 3. 3
  Jarda P. píše:

  Patriku,pěkně jsi to popsal. A Vilda, to je ďábel :-) .

 4. 4
  Maťa píše:

  Škoda, že Lukáš ani Ondra nedotáhli do vítězného konce nadějně rozehrané partie předposledního kola, mohli si na závěr zahrát o medaile. Lukáš nakonec prohrál a King dal zbytečně remízu v přivyhrané pozici…

  Tom: Patrik by měl s námi zajít do nejmenované vlašimské restaurace, aby viděl, jak vypadá protivná servírka :-) .

 5. 5
  Kačka píše:

  Tak musím říct, že tohle je snad první článek, co mě kdy rozesmál ! Ani u vtipů sem neprskala smíchy tak, jako u Patrikova výtvoru :D Ty naše války v 1. patře bych opravdu radši neriskovala rozebírat… Moc se ti to Patriku povedlo. Moc se těším na příští rok :)

 6. 6
  Tom píše:

  Jinak Patriku jsem objevil malou nepřesnost v tvém článku. Pan Innemann uhrál letos v béčku o 1,5 bodu více než loni v áčku /a ne jen o půl bodu jak uvádíš/. :-)

 7. 7
  AdolfR píše:

  Moc peknej clanek. Tak my uz priste teda urcite taky pojedem,
  uz si to slibuju asi treti rok

 8. 8
  Tom píše:

  Na konec článku jsem doplnil odkaz na přehrávač, kde si můžete přehrát partie našich hráčů /ty které jsou k dispozici/:
  http://www.sachyvlasim.cz/viewer/Janky2011_partie.html

 9. 9
  Maťa píše:

  Na Rajče jsme nahrál fotky od Patrika: http://mata1.rajce.idnes.cz/Janske_Lazne_2011/ .

 10. 10
  Maťa píše:

  Když jsem si prohlížel Patrikovy fotky z bowlingu, uvědomil jsem si, že mám v mobilu napsané výsledky, takže zde jsou (započítán vždy nejlepší výsledek hráče):

  4. května:
  1. Mirek Lalouček 137
  2. Kačka Krejčiříková 136
  3. Tomáš Vojta 130
  4. Ondra Vykouk 118
  5. Petra Tobišková 112
  6. Rosťa Palla 107 (druhý výsledek 101)
  7. Lukáš Vonderka 107 (74)
  8. Patrik Pýcha 106
  9. Nela Pýchová 105
  10. Kuba Vojta 98
  11. Martina Krejčiříková 95
  12. (kdo asi…) Ondřej Matějovský 75

  7. května:
  1. Patrik Pýcha 139
  2. Mirek Lalouček 126
  3. Pavel Sadil 125
  4. Kačka Krejčiříková 114
  5. Honza Sadil 106
  6. Ondřej Matějovský 99
  7. Lukáš Vonderka 80

 11. 11
  Maťa píše:

  Dostal jsem více než 100 fotek od Kačky Krejčiříkové, tak si je můžete prohlédnout: http://mata1.rajce.idnes.cz/Janske_Lazne_2011_II/ .

 12. 12
  bolek píše:

  Letos budou Jánky 3. – 8. 5. tedy čtvrtek – úterý, už to visí na hradeckém svazu

 13. 13
  Maťa píše:

  Jak už psal před 3 týdny Bolek, letošní Jánky proběhnou ve stejném termínu jako před rokem, tedy 3. – 8. května. Tentokrát to vychází na čtvrtek – úterý, přičemž první kolo začíná večer a poslední den je státní svátek, takže celý turnaj zabere jen dva celé pracovní dny. Tyto informace jsem už rozesílal mailem s tím, že do konce února se mi mají zájemci ozvat, abych řediteli turnaje Jardovi Šmídovi poslal první přihlášku a zablokoval lůžka. Možná jsem na někoho zapomněl, možná někdo zprávu přehlédl, proto to píšu ještě sem … kdo se chce k velké výpravě přidat, ať se mi do zítřka ozve (i v případě předběžného zájmu). Propozice turnaje najdete na http://khss.chess.cz/?p=1175 , Patrikův článek výše je snad tou nejlepší reklamou :-) .

  Zatím eviduji tyto zájemce: Tomáš Vojta (A), David Zvára (A), Ondřej Matějovský (A), Patrik Pýcha (A), Nela Pýchová (A), Petr Havelka (A), František Innemann (B), Lukáš Vonderka (B), Filip Zvára (B), Miroslav Vyterna (B), Jan Sadil (B), Pavel Sadil (B), Jan Kučera (B), Josef Kučera (B), Karel Jukl (B) a Kateřina Krejčiříková (nehrající doprovod). Jako nehrající zvažují účast i Martina Krejčiříková a Jakub Vojta. Snad jsem na nikoho nezapomněl, kdyžtak se připomeňte :-) .

 14. 14
  Maťa píše:

  Poslední únorový den se mi ještě se zájmem o účast ozvali: Jirka a Zdeňka Mejzlíkovi, Radim a Míša Hatašovi, Petr Hroník a Anežka Vlková.

 15. 15
  Maťa píše:

  Aktuální seznam přihlášených do letošního turnaje v Jánkách najdete na http://www.chess-results.com/tnr67628.aspx?art=0&lan=5&turdet=YES . Od mé poslední rekapitulace nastaly nějaké změny (mj. přibyli Míra Lalouček a Jirka Rýdl, někteří zase změnili výběr turnaje), tak všechny prosím o kontrolu.

 16. 16
  Jirka Mejzlík píše:

  Ještě se mi hlásil Jaromír z Dunic, že by také jel. V podstatě se mi závazně přihlásil, takže jestli bys ho mohl, Maťo, v další várce dopřihlásit.

 17. 17
  Maťa píše:

  V aktualizované startovní listině už Jaromíra ze Snížků najdeme, naopak zmizeli odhlášení David a Filip Zvárovi. http://www.chess-results.com/tnr67627.aspx?lan=5

 18. 18
  Maťa píše:

  V aktualizované startovní listině najdeme další dva členy naší výpravy: první desku Vlašimi B v 1. lize dorostu Martina Horáka a jeho trenéra Víta Moravce. Oba budou hrát turnaj A.

 19. 19
  Maťa píše:

  Všem připomínám, že Jánky začínají už pozítří (3. 5.)! Z naší velké výpravy se včera odhlásil veterán Snížek, jinak by měli jet všichni výše uvedení.

 20. 20
  Franta Innemann píše:

  Maťo, musím se odhlásit také,prosím Tě, omluv moji nepřítomnost u Jardy.

 21. 21
  Maťa píše:

  Omluveno. Zároveň se pro nemoc odhlásil největší favorit turnaje B Petr Hroník z Brodců … o důvod víc, proč v anketě hlasovat pro první možnost :-) .

 22. 22
  Tom píše:

  Přes 300 fotek z Jánek od Jardy Šmída:
  http://smidovi292.rajce.idnes.cz/KPJ_2012/

  Snad se dočkáme i článku z pera Patrika Pýchy …

 23. 23
  Jarda P. píše:

  Patrik na článku pracuje .

 24. 24
  Maťa píše:

  Na http://mata1.rajce.idnes.cz/ jsem dnes nahrál fotky z Jánek a Karlových Varů.

 25. 25
  Patrik P. píše:

  Jánky 2018 už budou bohužel bez jedné ze svých velkých ikon. 4. října zemřel Vilda Neubauer. :-| http://khss.chess.cz/?p=11335

 26. 26
  Patrik P. píše:

  *Jánky 2019

 27. 27
  Tom píše:

  Smutná zpráva, Vilda bude v Jánkách chybět. :_(

 28. 28
  Franta Innemann píše:

  Ahoj všem, tyto smutné zprávy člověka donutí k zamyšlení,jak je ten náš život krátký… Vilda byl a zůstane v myšlenkách všech lidech dobré vůle.Měl dobré srdce a uměl zaujmout i ty nejmladší kolegy šachisty. čest jeho památce,který měl rád lidi. :_(

 29. 29
  Franta Innemann píše:

  Ahoj všem, tyto smutné zprávy člověka donutí k zamyšlení,jak je ten náš život krátký… Vilda byl a zůstane v myšlenkách všech lidech dobré vůle.Měl dobré srdce a uměl zaujmout i ty nejmladší kolegy šachisty.Čest jeho památce. :_(

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist