TJ Spartak Vlasim
18
Kvě

Odvetný zápas s mistrem republiky

První přátelský zápas Vojta–Frank se konal na přelomu října a listopadu 2020 a shrnul jsem ho v článku „Odveta za MČR“. Tehdy skončil 5:3 s tím, že Adamovi nevyšel start a po 3 kolech to bylo 3:0. Druhý zápas byl od začátku vyrovnaný a rozhodlo se až ve třetím dvojkole, tedy 5. a 6. kolo. Hrálo se opět v pěti dnech s tím, že třetí den je volno. Tempo 20+5.

1. kolo: Začínal jsem černými a jako obvykle proti Adamovi rozehrál Svěšnikova. Partie se mi povedla a získal jsem rychle výhodu. Hrál jsem to však měkce a velká výhoda se zmenšila jen na malou, ale pozice byla stále příjemná a hrálo se jen na dva výsledky. Když už jsem to dotáhnul do vítězné pozice, tak jsem špatně počítal a Adam měl možnost partii zremizovat. Naštěstí toho nevyužil a já se dostal do vedení 1:0.

2. kolo: Druhé kolo rozhodlo mé špatné hodnocení pozice. Je to krásný příklad toho, jak je důležité správně hodnotit. Adam vyrovnal na 1:1.

3. kolo: Rozehrál se opět Svěšnikov, ale tentokrát jiná varianta. Adam získal dobrou pozici, kterou ale nezvládnul, a já mohl získat rozhodující výhodu. Nakonec jsem získal jen kvalitu, za kterou měl Adam velkou aktivitu. Pozice se houpala kolem rovnováhy a rozhodlo se až v časové tísni, která vyšle lépe mně.

4. kolo: Tentokrát jsem zvolil Španělskou a bylo to správné rozhodnutí, protože jsem získal výbornou pozici s pěšcem více a už jsem si byl skoro jistý, že jdu do vedení 3:1. Situaci jsem ale hrozně podcenil a Adam mě nachytal v taktice. Povedlo se mu vyrovnat, ale já jsem byl tak otřesený, že jsem pokračoval v chybách a Adamovi se nakonec povedlo vyrovnat na 2:2.

5. kolo: To se mi velice povedlo a vyhrál jsem v miniaturce.

6. kolo: Adamovi se po nevydařeném 5. kole nevydařilo ani šesté. A opět jsem rychle vyhrál. Po 10 dvojkolech 1:1 se mi v jedenáctém povedlo konečně vyhrát. :-)

7. kolo: Po remíze už by bylo rozhodnuto, ale vůbec jsem to nezvládnul. Zahrál jsem několik zbytečných chyb, které byly úplně nevynucené, a Adam snížil na 3:4.

8. kolo: „Jde o všechno“. :-) Pozice byla příšerná… Posuďte sami.

Když vznikne takováto pozice v časové tísni za stavu 4:3, tak je člověk opravdu nervózní. :-) Ale zvládnul jsem to a dokázal jsem zápas dotáhnout do stavu 5:3, stejně jako ten první.

Doufám, že to byl s Adamem už poslední zápas, protože si s ním chci zahrát brzy někde zase už „face to face“. :-)  Minulý týden jsem hrál ještě zápas s Markem Mičou (již třetí), ale ten je už poslední. Snad se všichni uvidíme v Koutech nebo kdekoliv jinde o prázdninách.

(autor článku: Jakub Vojta)

4 reakcí na “Odvetný zápas s mistrem republiky”

 1. 1
  Anonym píše:

  Parádní rozbor, klobouk dolů. 8-)

 2. 2
  Maťa píše:

  Přidávám se k pochvale a věřím, že se Kubovi jeho šachová pracovitost z online doby vrátí, až se začne (konečně) hrát naživo!

 3. 3
  Tom píše:

  Je fajn, že si Kuba dokáže zápasy domluvit, připravuje se na ně, rozebere je a ještě napíše článek. Prostě výborná práce. Zdá se, že jeho nedávné vítězství na zřícenině Kožlí nebylo náhodné. :-D

 4. 4
  Anonym píše:

  kdyz si budu casto prohlizet Kubovo zapisky, tak mozna zase zacnu hrat sachy. Tak lakavé se to jevi v jeho podani. Dobre von

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist