TJ Spartak Vlasim
23
Zář

Oddílový rapid vyhrál zase Tomáš…

Ondřej Matějovský

Nepřijde mi to tak dávno, kdy Dan Houdek přišel s myšlenkou pořádat na začátku nové sezony malý turnaj v rapid šachu, aby si i ti, kteří nechávají přes léto šachy odpočívat, alespoň připomněli, jak která figurka táhne. Skutečnost, že v neděli 21. září proběhl v klubovně Sporthotelu již 13. ročník, je pro mě jen důkazem, že Karel Gott nelže – čas opravdu „letí jako bláznivý“. Letos se nás sešlo 24, kromě tří reprezentantů Jawy Brodce (Feierfeil, Hroník, Jukl) samí členové vlašimského oddílu. Tímto se ještě jednou omlouváme Petru Havelkovi za termínovou kolizi s losovačkou na Strahově, ale opradu to jindy udělat nešlo. Hrálo se jako vždy švýcarským systémem na 7 kol, tempem 2 x 20 minut. Zajímavé je, že zmiňovaný „duchovní otec“ akce se většinou účasti v turnaji úspěšně vyhýbá a nejinak tomu bylo i letos :-) .

Na špici konečného pořadí tentokrát k žádnému překvapení nedošlo, medailové pozice obsadila trojice největších favoritů. Tomáš Vojta zvítězil již podeváté, jednoduché to ale rozhodně neměl. Sice ztratil jen dvě remízy, ale v obou případech v závěru partie zachraňoval horší věžovku. O půl bodu méně uhráli 2. Ondřej Mejzlík a 3. Pavel Vojta. Oba si kromě nerozhodného výsledku s vítězem turnaje připsali po jedné porážce: Ondra podlehl ve vzájemné partii Pavlovi, jenž pak pro změnu po hrubé chybě prohrál v 5. kole s Františkem Innemannem. František tak dostal šanci zopakovat svůj nečekaný triumf z roku 2001, o kolo později totiž po bezchybném výkonu porazil Jiřího Feierfeila a v závěrečném dějství se střetl v přímém souboji o prvenství s Tomášem Vojtou! Překvapení se ale nekonalo a František Innemann nakonec s 5 body klesl na bramborovou pozici – i to je však pěkný výsledek. Stejný bodový zisk zaznamenal i celkově pátý Ondřej Staněk, který tak potvrdil, že mu zrychlené tempo sedí. Pořád si myslím, že Ondra má potenciál na elo kolem 2000, chce to jen hodně hrát… Na 6. místě se umístil nejlepší mimovlašimský hráč Jiří Feierfeil se 4,5 body.

Napínavý boj se strhl o tradiční cenu pro nejlepšího hráče do 18 let. Před závěrečným kolem měl vše ve svých rukou 3,5bodový David Zvára, když ovšem nestačil na rozjetého Staňka, dotáhli se na něj dva hráči – Robin Hrdina cennou remízou s Vojtou Mejzlíkem (mohl  dokonce vyhrát…) a překvapivě i Filip Zvára díky výhře nad Jaromírem Snížkem. Že Filipovo pomocné hodnocení nebude stačit, bylo celkem jasné, ale David s Robinem měli přibližně stejně silné soupeře, a tak se čekalo, kdo bude mít víc štěstí. To se usmálo na Robina, plný buchholz měl sice horší, ovšem ten střední, který rozhodoval, hovořil pro něj – o půl bodíku!

Celý turnaj proběhl v příjemné atmosféře a jako obvykle se vydařil. Rád bych poděkoval Jirkovi Mejzlíkovi za obsluhu počítače a Jirkovi Prokopovi za zajištění věcných cen! Kdo nebyl spokojen se svým výsledkem, má(m) šanci zase za rok… :-)

Konečné výsledky na chess-results

Reportáž na stránkách ŠK Pravonín 

Jako úplně poslední partie v turnaji se dohrával duel Pýcha – J. Mejzlík. Souboj trenéra se svým žákem nakonec vítěze neměl. Přihlížejí František Innemann a Ondřej Mejzlík, hlouček v rohu místnosti si prohlíží připravované věcné ceny. Foto: Tomáš Vojta

Na závěr jeden nedělní diagram z partie staronového oddílového přeborníka v rapid šachu:

Vojta T. (2341) – Mejzlik O. (2248) – pozice po 38. tahu černého:

Kritická pozice partie, která, jak se později ukázalo, rozhodovala o vítězi turnaje.

Bílý teď mohl dosáhnout vyhraného postavení po jednoduchém 39.Vg1 f4 40.Vxf1 fxe3 41.Vxe3 +-. Naopak jen k remíze vede pokračování 39.Vf2 Dd1 40.h5 Dxh5+ 41.Vh3 Vxg5 42.De2 (jediný tah, jinak bílý prohraje) 42…Dxh3+ 43.Kxh3 Vg3+ 44.Kh2 V3g6 45.Kh1 Vg1+ 46.Kh2 V1g6 =  s remízou opakováním tahů. 

Tomáš si ale nevybral ani vyhrávající pokračování, ani remízové, a zahrál prohrávající 39.h5?? f4 40.hxg6+ Kxg6! 41.Df2 fxg3+ 42.Kxg3 Dxf2+ 43.Kxf2 Kf5 -+ s vyhranou koncovkou černého. Po dramatickém průběhu koncovka ale nakonec skončila remízou (přece jen každá věžovka je remis :-) ).

2 reakcí na “Oddílový rapid vyhrál zase Tomáš…”

  1. 1
    Tom píše:

    S Ondrou jsme si po po partii mysleli, že v pozici na diagramu mělo přijít 39.Vf2 a je hotovo. Přeci jen bílý získá dámu za věž, tak proč to dál řešit? Černý ale i s tímto handicepem hrozí nepříjemnými maty a bílý je vůbec rád, že v pozici je alespoň remíza opakováním tahů. Vyhrávalo 39.Vg1 , to mě ale vůbec nenapadlo :-)

  2. 2
    Tom píše:

    Ještě bych doplnil, že jsem se pořádně nadřel ve 3.kole s Petrem Hroníkem. Sice jsem měl od začátku kvalitu navíc, ale soupeř měl nepříjemného volného pika a velmi aktivní figurky a vsadil bych boty, že někde propásl vítězné pokračování :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist