TJ Spartak Vlasim
04
Dub

O pohár Mistra Jana

Celkem 72 hráčů se o velikonočních svátcích sjelo do Plané, aby se zúčastnilo 4. ročníku turnaje O pohár Mistra Jana. Hrálo se ve dvou skupinách pojmenovaných tentokrát originálněji než open“A“ a „B“. Silnější turnaj (pro hráče s elem 1600-2200) měl název Kotnov a slabší (elo nižší než 1700) Lužnice. Na programu bylo sedm kol hraných netradičním tempem 1 hodina na partii + 30 sekund za tah.

Na jih Čech jsem vyrazil společně s Kubou a Filipem Vopálkou. Škoda, že se nepřidal někdo další, turnaj Lužnice je totiž pro děti jak dělaný. Přemýšlel jsem, jestli máme do Plané dojíždět, přeci jen z Vlašimi to není nijak daleko (cca 50 km), ale pak jsem se rozhodl, že budeme v hotelu, kde se i hraje, bydlet. Akce tak sice vyjde trochu dráž, ale zase si to všichni více užijí a je i čas na rozbory a přípravy. Pro zajímavost uvádím, že cena za noc v luxusním hotelu včetně snídaně formou švédských stolů byla pro děti 275 Kč, což je méně než ubytování ve spartánském prostředí na MČR v Koutech.

S výčtem výsledků začnu slabším turnajem Lužnice. V něm ziskem 6 bodů zvítězil mladý Ondřej Popovský před Rudolfem Novákem a třetí byl Ukrajinec Radomír Mokryk. Filip uhrál 3,5 bodu a skončil 25., čímž potvrdil své nasazení. Dařilo se mu s dívkami, které porazil 3:0, naopak s muži to bylo 0,5:3,5. :-)   Rozhodně to tak ale být nemuselo, protože Filip měl hned několikrát výraznou materiální převahu, a je škoda, že takovéto partie zahazuje. Třeba jako tu v prvním kole.

Hostasa P. (1587) – Vopálka F. (1198) – pozice po 32. tahu bílého:

Bílý ve snaze útočit poztrácel, co se dalo, a v pozici na diagramu má věž a figuru méně. Černý sice malinko dávat pozor musí, ale momentálně mu nic významného nehrozí a kromě jiného mohl s klidným svědomím zahrát i 32…Dxf3 33.gxf3 Sxf3 a stále by mu zůstala dostatečná materiální převaha. 32…Dc7 33.Vh3 Dc6? Filip se měl dát králem na ústup a materiál navíc by mu zůstal: 33…Vf8 34.Dh6+ Kf7 35.Dh7+ Ke8 36.Dxg6+ Kd8 -+. 34.Dh6+ Kg8?? Takto dostane černý dvoutahový mat. Po správném 34…Kf7 35.Dh7+ Kf8 36.Vf3+ sice musí odevzdat dámu za věž, ale i tak by mu stále zůstala dostatečná materiální převaha. 35.Dh8+ Kf7 36.Vh7 mat.

V silnějším turnaji Kotnov triumfoval rovněž ziskem 6 bodů někdejší mistr České republiky do 16 let Pavel Šedý. S půlbodovou ztrátou brali stříbro a bronz Kuba Vojta a Tomáš Válek. Pro Kubu je zisk 5,5 ze 7 určitě hezkým výsledkem, jen škoda, že se stejně jako na nedávném MČR mládeže v Koutech (kde odevzdal partii v 18 tazích) nedokázal vyvarovat jednoho výpadku.

Vojta J. (2017) – Kellner P. (1924) – pozice po 21. tahu černého:

Je skoro k nevíře, že zahálející černé figurky na c8 a a8 dají bílému za 5 tahů mat. :-)  22.c4?? Kuba přehlíží úder Ve4, jinak by určitě pokračoval např. 22.Sd3 (ještě silnější je 23.c6) a s pěšcem navíc (+ dobrou pozicí) by stál na výhru. 22…a6 23.cxd5?? A druhou chybou partii zahazuje úplně. Bylo nutné se smířit s tím, že pěšce navíc bude mít černý. 23.Sa4 Ve4 24.Dd2 Vxc4 25.Sc2 Vxc5 26.Kb1 =+. 23…axb5 24.Kb1 Sf5+ Černému se vše rozehrálo a závěr zvládl na jedničku. 25.Ka1 Sc2! 26.Vc1 Ve4 a proti hrozbě Vxa2 s dalším Va4 mat není rozumné obrany. 0-1

Oba kluci sehráli celou řadu dlouhých a vyrovnaných partií a jsem přesvědčen, že nabyté zkušenosti a znalosti prodají na dalších turnajích. A jsem i rád, že se jim v Plané nad Lužnicí líbilo a prodloužený víkend si užili.

Na závěr patří poděkování panu Odehnalovi z Šachklubu Tábor za uspořádání velmi příjemné akce, na kterou se budeme vždy rádi vracet.

Výsledky obou turnajů

Fotky od pořadatelů

Stránky Šachklubu Tábor

(autor článku: Tomáš Vojta)

6 reakcí na “O pohár Mistra Jana”

 1. 1
  Maťa píše:

  Kubovi už jsem gratuloval jinde, tak ještě stručně tady – pěknej výkon! A až Filip začne dotahovat vyhrané partie do konce, bude z toho také pěkný výsledek :-) . Tomášovi díky za doprovod a souhlasím s ním, že je škoda, že se nikdo další nepřidal. Podobné turnaje jsou od jisté úrovně klíčem k dalšímu zlepšování, což potvrzují výsledky naší předchozí generace, kde všichni pozdější medailisté z extraligy jezdili odmala do Jánek (+ na další turnaje), a to navzdory spartánskému ubytování v Bukovém ráji :-) . Naproti tomu (malá polemika s autorem článku :-) )považuji ubytování v Koutech nad Desnou za naprosto standardní a cenu 230,- za noc za slušnou.

 2. 2
  Tom píše:

  Tím porovnáním cen v článku jsem chtěl jen říct, že i cena v Plané je slušná (navíc oproti Koutům je ubytování výrazně lepší). :-)

 3. 3
  Maťa píše:

  Dnes zemřel v táborské nemocnici známý a obětavý trenér mládeže a pořadatel šachových akcí Jaroslav Odehnal. Moc smutná zpráva… http://www.jcsach.cz/index.php/2-aktuality/178-zemrel-jaroslav-odehnal

 4. 4
  Tom píše:

  Tak to je hodně zlá zpráva. Vždy jsme s Kubou rádi jezdili na akce, které obětavě pořádal. Našel jsem fotku z prvního výletu do Tábora (rok 2011 přebor školek):
  http://www.sachyvlasim.cz/wp-content/uploads/Odehnal_210124.jpg

  Čest jeho památce.

 5. 5
  Blanka píše:

  Našla jsem také fotku s panem Odehnalem. Je to z Táborské věže v roce 2008, což byl úplně první Kubův turnaj.
  http://www.sachyvlasim.cz/wp-content/uploads/Odehnal_210124_Kuba.jpg

  Pan Odehnal nám bude moc chybět. Upřímnou soustrast rodině.

 6. 6
  Tom píše:

  Pěkný (zdali se toto slovo vůbec dá v takové souvislosti použít) nekrolog od Milana Borkovce:
  https://www.sokolta.cz/2021/01/24/jarda-odehnal-v-jednoduchosti-je-sila/

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist