04
Lis

Na „Domečku“ se o prázdninách „šachovalo“!

Vladimír Horák

V MěDDM „Domeček“ proběhl dne 26. 10. 2011 první ročník šachového turnaje předškolních dětí a dětí navštěvujících 1. třídu ZŠ. Začátek byl v 8.30 hodin, ale dětičky z Pravonína dorazily nedočkavě už před osmou hodinou. Naštěstí už bylo díky paní ředitelce Homolkové otevřeno, a tak nemusely čekat v nepřívětivém počasí venku. Spořádaně si na boty natáhly návleky a pod vedením paní učitelky Ondrákové vyšly do prvního patra, kde byla hrací místnost. Tam se jich ujal pomocný rozhodčí Lukáš Filip, zapsal si jejich jména a seznam předal hlavnímu rozhodčímu, kterým byl Vladimír Horák. Ten vložil jména účastníků do počítače, připsal jméno nově příchozího Jakuba Vojty, počítač provedl rozlosování a mohlo se začít. Účastníků bylo deset, tempo pro každého hráče bylo 7 minut na partii, hrál každý s každým, tudíž se hrálo 9 kol. Rozhodčí rozsadil hráče k šachovnicím, vysvětlil jim, jak se zachází s šachovými hodinami, a dal pokyn k zahájení partií.

Pohled do hrací místnosti

Na tvářích hráčů se místo dosavadního veselého výrazu objevil u někoho zachmuřený, u jiného zamyšlený, u dalšího zadumaný či nešťastný výraz – podle toho, jak se jeho či její partie vyvíjela. Ano, mezi účastníky se našla i dívenka Petruška Píšová a v konkurenci devíti chlapců si nevedla vůbec špatně. Skončila na pěkném 6. místě. Ale to už předbíhám.

Dosáhnout na figurky je někdy dřina :-) .

Partie pozorně sledovali tatínek Kubíka Vojty, maminka Filípka Kůry, paní učitelka Ondráková a ostřížím zrakem i oba rozhodčí, kteří v případě jakýchkoli zádrhelů okamžitě vypomohli radou. Paní Kůrová se ujala i role fotografky a její pěkné fotky naleznete zde. Po čtyřech kolech byla vyhlášena svačinová přestávka a dětičky se přesunuly do kuchyňky v přízemí, kde si rozbalily svačiny. Po svačině objevily na chodbě stolní fotbálek a nadšeně se na něj vrhly. Dospělí si dali kafíčko z automatu a po přestávce se všichni vrátili do hrací místnosti.

Pohodička o přestávce

Dětičky si už pomalu zvykly na hodiny a Filípek Vopálků, když se mu začal zvedat praporek na hodinách, hned začal hořekovat, že už to má prohrané. Zmátl tím Štěpánka Filipa, který mu už mezitím sebral všechny figurky a chystal se mu dát mat. Místo toho mu však dal pat. Oba z toho byli zmateni, protože když vyhráli, chápali, že mají 1 bod, když prohráli, nemají nic, ale půl bodu pro každého si představit nedovedli :-) . Ale i to se časem naučí. Turnaj bez problémů pokračoval, ostatní po vzoru Filípka, jakmile se začal zvedat praporek, tak hned na to začali hlasitě upozorňovat. Přišla se podívat i paní ředitelka, jestli něco nepotřebujeme, a byla spokojena, že je vše v pořádku. Po devíti kolech turnaj skončil. Dětičky toho okamžitě využily a začaly ve vedlejším sále s velkým zrcadlem hrát na babu. Paní učitelka se okamžitě vrhla k zrcadlu a chránila jej vlastním tělem. Když se dětičky dostatečně vyřádily, vyhlásil rozhodčí výsledky. Paní Kůrová se ochotně ujala i diplomů, kam vyplnila jména vítězů obou kategorií.

V kategorii předškoláků vyhrál Jakub Vojta, který svou hrou vyčníval vysoko nad ostatními a vyhrál všech devět partií. Na druhém místě skončil Štěpán Filip se 7,5 body a na třetím místě (celkově na 5.) skončil Michal Jandů s 5 body.

Souboj o 1. místo mezi Jakubem Vojtou a Štěpánem Filipem

V kategorii školáků vyhrál Filip Kůra (celkově 3.) se 6,5 body, na druhém místě (celkově 4.) skončil Filip Vopálka s 5 body a na třetím místě (celkově na 6.) skončila Petra Píšová.

Velké díky patří i ředitelce turnaje Pavle Homolkové, která pro vítěze zajistila poháry a medaile a pro všechny i pěkné věcné ceny.

Dětičky čekala ještě cesta domů a věřím, že jim rychle uběhla při vzpomínce na právě prožité pěkné chvilky ve vlašimském Domečku.

Kompletní výsledky

Fotky z turnaje

8 reakcí na “Na „Domečku“ se o prázdninách „šachovalo“!”

1. 1
    Jarda P. píše:

Doufám,že Kuba Vojta bude takhle válet i o víkendu v Harrachově,přejeme hodně štěstí !

2. 2
    Franta Innemann píše:

Kubíku gratuluji Ti,jen tak dál mám radost,že klan Vojtů má nadějného pokračovatele třetí generace!

3. 3
    Marie F. píše:

Kubík Vojta na MČech v Harrachově je po pěti kolech na krásném 9. místě z 29 účastníků, dosud uhrál 3 body!
    Držíme palečky a přejeme hodně, hodně štěští a bodíků!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

4. 4
    Maťa píše:

5. 5

Tak Kuba dneska 3x za 1 a konečné pěkné 7.místo :-) . Gratulace !!!