TJ Spartak Vlasim
28
Led

My jsme kanoisté!

Je klidné nedělní ráno, skoro nikdo ještě nevystrčil hlavu z baráku, ale vlašimské šachisty nic nezastaví a v 8 hodin vyrážejí za dobrodružstvím. Tentokrát nás olympiáda dětí a mládeže zavedla do Karlovarského kraje (šachisti – hotel Thermal Karlovy Vary, ostatní sporty: Karlovy Vary, Cheb, Sokolov, Boží Dar, Mariánské Lázně). Do Karlových Varů jsme přijeli tak nějak zhruba ve 14:30, velké slavnostní zahájení začalo v 15:00. Byla tam hezká představení (jak taneční, tak třeba i parkur). Poté nastoupili vybraní sportovci (letos jsme to my nebyli) z každého kraje a bylo slavnostní zahájení olympiády. Myslím, že v tu dobu ještě nikdo netušil, že Středočeský kraj bude až do posledních disciplín útočit na medailové příčky. :-)


Plná KV Aréna sledovala slavnostní zahájení olympiády.  V čele výprav šli jako vlajkonoši slavní sportovci, např. skokan na lyžích Jakub Janda.


Mistryně světa ve slalomu Šárka Záhrobská-Strachová zapaluje olympijský oheň.

Po skončení jsme se přemístili na internát, na kterém jsme bydleli, a šli jsme na večeři. Jídlo mě překvapilo, vzhledem k tomu, že jsme byli na internátu, tak jídlo bylo velmi dobré (před dvěma lety KATASTROFA). Pak jsme dali krátkou poradu, co a jak, a šlo se spát, přece jen není to „jen takový“ turnaj.

Pondělí: začátek, jednotlivci, zkusil to

Budíček zvoní, „provokuje“ v 7:00 a volá nás ke snídani, na které jsme dostali párek (tuším)… :-) . Vyrazili jsme už před 8. hodinou (ostatní dny v 8:20, ale chtěli jsme jít s rezervou, kdyby něco). No, a bylo chytré jít dříve, okamžitě, co jsme vyšli, tak jsme vybrali blbý směr a místo 15 minut jsme šli asi tak 45 minut. Aspoň jsme se prošli, někteří dokonce jezdili do hotelu Thermal busem. Každý den Jáchym zkoušel, jestli nepojedeme taky, ale taťka mu vždy odpověděl: „Pojď lenochu.“ Jáchym se vždycky pousmál a řekl: „Zkusil jsem to!“

Já tady teď nebudu vypisovat všechna kola zvlášť (jen dám občas nějaký příklad atd…), zhodnocení každého bude shrnuto na konci.

První dva dny (pondělí, úterý) se hráli jednotlivci (do 16, 14, 11 a dívky do 16 let).  My jsme měli zastoupení: Já (16), Jáchym Němec nejmladší v kategorii do 14 let, Pepa Barták (11) a Anička Lhotská, která, zaplať pánbůh pro nás, bydlí ve Středočeském kraji (Dívky).

Dnes se jediný den hrálo i odpoledne (5 kol), ostatní dny se hrálo jen dopoledne (2 kola), takže se v pondělí hrálo až do večera. Já jsem měl po prvním dnu 3/5, Jáchym 2,5/5 a nejlepší pomocné hodnocení, Pepa: 2/5 a Anička, největší opora týmu, zatím vede turnaj o půl bodu a drží tedy ve své hrsti 4,5/5.

Po 5. kole jsme se vrátili zpátky na internát, dali jsme večeři, nějakou lehkou přípravu na dalšího soupeře a šli spát (dlouhý a dobrý spánek je nejlepší příprava).


Jáchym ve spolupráci s manažerem reprezentace mládeže IM Piskem komentuje pro diváky svou výhru v 1. kole. 

Úterý: bojování, medaile, kolonáda

Dnes už jsme věděli, kam máme jít, a tak jsme vyšli až v 8:20. Vždy jsme tam byli mezi prvními, a tak jsme si odložili bundy, každý den jsme před partií poslechli 2x písničku „Když nemůžeš, přidej víc“ (hrála pořád dokola :-) ) a šli jsme na to.

Dnes to byl po šachové stránce „povedeně nepovedený“ den. Pepa uhrál totiž 2/2 a vystřelil se na 6. místo, kde bral poslední cenu. Anička Lhotská 2x hladce vyhrála a skončila tak před druhou hráčkou o půl bodu (prohrála jen s Aničkou), tyto dva měli povedený den, ale já s Jáchymem moc ne. Jáchym první kolo prohrál a druhé vyhrál. Skončil 7. (první místo pod cenou) a byl z toho zklamaný. Ale podle mého to tak špatné není, Jáchym moc koukal na to, že je první nasazený, a pak si myslel, že je to katastrofa, ale doufali jsme, že se Jáchym oklepe a půjde do „play off“ s čistou hlavou! Já jsem první kolo vyhrál, a kdybych v posledním porazil Rudu, skončil bych jen na horší pomocné hodnocení hned za vítězem Jakubem Kůsou. Ale já jsem prohrál, a tak jsem bral stejně jako Pepa 6. místo. 

Odpoledne jsme si šli zastřílet do místní střelnice, byla to sranda a myslím si, že kdyby v tom byla olympiáda, tak se umístíme. :-)

K večeru jsme se šli projít na kolonádu, udělal jsem spoustu fotek a bylo to prostě příjemné.

Středa: play off, hokej, semifinále

„Začíná play off“ (soutěž družstev), tak zněla má ranní slova, na kterých bylo poznat, že se už velmi těším. Začátek byl zase stejný, v 8:20 sraz, začátek kola v 9:00. Byl to pavouk, takže ten, kdo prohraje první kolo, hraje o 9. – 14. místo a věřte, nebo ne, to se nám nechtělo. :-) První kolo jsme hladce porazili Olomoucký kraj 3:1 (prohrál Jáchym) a ve čtvrtfinále jsme to z víkendu (extraligy) vrátili Pardubickému kraji, a to ve velkém stylu (3,5:0,5). Remizovala jen Anička, protože hrála se soupeřkou ze své kategorie, která skončila druhá. Takže jsme v semifinále? Tak nějak zněly otázky Pepy Bartáka, tak říkám: „Jasně, Pepo, budeme nejhůř čtvrtí. Pepík se zaradoval a šlo se zpátky na internát na oběd. Po obědě jsme dnes měli v plánu jít po zelené turistické značce na hokej (je až na kraji Karlových Varů), je to asi 5 km, tak jsme se prošli. Pak jsme mrkli, jak se daří naším hokejistům, a i přesto, že jsme až po zápase zjistili, že se jim nedaří, tento zápas vyšel na výbornou a stejně jako my smetli Pardubice 5:1!

Čtvrtek: stříbro, narozky, „My jsme kanoisti!“

U snídaně taťka říka: „Půjdeme do cukrárny!“
My: „Jak to?“
Taťka: „Dneska má totiž Pepa narozky!“
My: „Fakt? Tak to všechno nejlepší!“
Pepa: „Díky, díky, ale já myslel, že je mám až někdy dýl!“ :-)

Dnes se rozhodne, před partií (minimálně u mě) padnul stres, nervozita a celkem i respekt ze soupeře. I když to chvíli vypadalo, že prohrajeme tak 3,5:0,5 nebo dokonce 4:0, zápas jsme zvládli a zvítězili nad Ústeckým krajem 2,5-1,5.

Vojta J. – Václavík V. – pozice po 31. tahu bílého:

 

Černý zajímavě obětoval kvalitu a jeho figurky nebezpečně pronikly do mého týla. :-) 31…De3 Zde měl soupeř zahrát 31…h4 a nevím, nevím, zdali by můj král přežil. 32.Sc4 Dg5 33.Sd3 De3 33…h4!? 34.fxg6 Sf3 35.Sc4

Oběma nám visí snad úplně všechno, s minutou na hodinách naštěstí chyboval soupeř. 35…Dxa3? K rovné pozici vedlo 35…Sxg2 36.Vxe3 Sxe3 37.Sxf7+ Kg7 38.Kxg2=.  36.bxa3 Sxg2 37.Vxc1 Teď díky hrozbě Sxf7 nemá černý čas utéct střelcem z g2. V 73. tahu 1-0. 

Do finále jsme dostali Moravskoslezský kraj. (Miča, Stalmach, Jašo, Dudová). Anička velmi rychle vyhrála a zápas chvíli vypadal na 4:0 pro nás, jenže bohužel Pepovi přetekly nervy a stres a ve velmi dynamické pozici to nezvládl a spadnul na čas. V tu dobu jsem stál špatně už i já (a Jáchym taky) a už jsem s tím nic nedokázal spáchat a prohrál jsem. Jáchym nakonec remizoval, a tak si Moravskoslezský kraj veze domů zlato. My stříbro a v boji o 3. místo porazil Zlín Ústecký kraj.  

 

###pgn###

[Event „ODM – turnaj druzstev“]
[Site „Karlovy Vary, Czech Republic“]
[Date „2020.01.23“]
[Round „4.1“]
[White „Mica, Marek“]
[Black „Vojta, Jakub“]
[Result „1-0“]
[WhiteElo „2122“]
[BlackElo „2095“]
[PlyCount „87“]
[EventDate „2020.??.??“]

1. d4 Nf6 2. Nf3 g6 3. Bg5 d5 4. e3 Bg7 5. Be2 O-O 6. O-O Bf5 7. c4 c6 8. Nc3 Nbd7 9. b4 dxc4 10. Bxc4 Nb6 11. Bd3 Nfd5 12. Nxd5 cxd5 13. Bxf5 gxf5 14. Nh4 h6 15. Bxh6 Bxh6 16. Nxf5 Bg5 17. f4 e6 18. fxg5 exf5 19. Rxf5 Qd7 20. Rf6 Kg7 21. Qf3 Nc4 22. Rf1 Nd2 23. Qh5 Nxf1 24. Qh6+ Kg8 25. g6 fxg6 26. Rxg6+ Kf7 27. Rf6+ Kg8 28. Rg6+ Kf7 29. Rf6+ Kg8 30. Qg5+ Qg7 31. Rg6 Qxg6 32. Qxg6+ Kh8 33. Qh5+ Kg7 34. Qxd5 Rae8 35. e4 Kh8 36. Qh5+ Kg7 37. Qg4+ Kh8 38. e5 Re7 39. e6 Rg7 40. Qh5+ Kg8 41. Qe2 Rh7 42. d5 Nxh2 43. e7 Re8 44. d6 1-0

%%%pgn%%%

1.Moravskoslezský kraj
2.Středočeský kraj
3.Zlínský kraj
4.Ústecký kraj

Odpoledne jsme zašli znovu na kolonádu, přece jen kdy se znova podíváme do Karlových Varů, navíc chceme to tam vidět i za světla. Koupili jsme lázeňské oplatky a já ještě lázeňský hrneček. Když jsme už šli k cukrárně, tak kolem nás prošli hokejisté a ptali se, co jsme za sport. Vzhledem k tomu, že jsme z předchozích olympiád zvyklí na jejich poznámky, že šachy nejsou žádný sport, řekl jsem to, co mi před 2 lety poradil Ríša a zabralo to… „My jsme kanoisté!“ A každý průměrný hokejista je tak zmaten, že už se dále na nic neptá. :-) V cukrárně jsme oslavili 2. místo a hlavně Pepovy jedenácté narozky. Tak ještě jednou: Všechno nejlepší!

Od 17:00 bylo slavnostní zakončení, kde jsme si přebrali pohár a medaili a ukázali se přede všemi kraji, že i šachy jsou sport.


Osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa gratuluje našemu družstvu.


Kdy se šachistům poštěstí, aby jim zatleskali tisíce lidí. :-)  


Dominik Hašek (v dresu z Nagana) předává medaile hokejistům.

Hodnocení:

Já: Se svým výkonem spokojený určitě nejsem. 6. místo je ještě v první polovině, ale myslím si, že se ode mě čekalo o dost více. Kdybych neprohrál poslední kolo, tak by z toho bylo krásně umístění. Naopak v play off si myslím, že jsem podal dobrý výkon, vzhledem k tomu, že při stavu 2:2 rozhoduje výsledek na 1. desce, tak 3/4 není špatné.

Jáchym: Asi se od něj čekalo více, ale 7. místo je furt první polovina a hlavu vzhůru, Jáchym byl v kategorii ze všech nejmladší a bude jí moct hrát i za 2 roky. A v play off nezahrál vůbec špatně, sice prohrál 1. kolo, ale to jsme v pohodě vyhráli 3:1, jinak už neprohrál. Jak už jsem psal, Jáchym se nesmí tolik koukat na nasazení.

Pepa: Teda minimálně mě Pepa hodně překvapil, v jednotlivcích zahrál nad své možnosti a 4/7 je naprosto super výsledek. Poté zahrál první den ve družstvech 2/2, druhý den už neuhrál nic, ale to vůbec nevadí. Škoda, že Pepa více netrénuje, protože by z něj mohl být super šachista a je to i fajn kamarád.

Anička: No, není co dodat, 10/11 – to je něco, co se nedá slovy popsat… Prostě naprostá bomba, která nám velice pomohla se dostat až na bednu. Anička je už velmi rozumná a dospělá, všechno vzala zodpovědně a to se pak projevilo na výkonu, jen tak dál!

Cesta zpět utekla velmi rychle a rozchod v Praze byl už v 11:30. Ještě jednou děkuji všem organizátorům, rozhodčím, trenérům, hráčům, autobusákům, pořadatelům a panu Říhovi, že jsem mohl jet. Gratuluji Moravskoslezskému kraji ke zlatu, taktéž i Kubovi Kůsovi, Aničce Lhotské a Libereckému kraji k vítězství v celé olympiádě (dokázali ji v historii vyhrát už po 8. z 9 zimních olympiád).

Výsledky na chess-results

Šachy Chodov (spousta informací k šachovým turnajům na olympiádě)

Stránky olympiády

Krásné fotky

Televizní reportáže

(Autor: Jakub Vojta)

10 reakcí na “My jsme kanoisté!”

 1. 1
  Ivo píše:

  Kubo, tak tuhle olympiádu máš za sebou, teď čekám na tu matematickou :-D

 2. 2
  Maťa píše:

  Teda vydávat se zrovna za kanoisty… Patrik asi musel při čtení pozvednout obočí, ten o nich nejlepší mínění nemá :-) : http://www.sachyvlasim.cz/?p=27086. Jinak pěkné počtení a pěkný výsledek.

 3. 3
  Tom píše:

  Ta partie s Markem Míčou stojí za přehrání. Bílý krásně útočil 15.Sxh6!? (k tomuto tahu byl tedy prakticky donucen, protože po jiném by prohrál :-) ) a hlavně 22.Vf1!! jsou pěkné tahy. Pozice Kuby byla obranyschopná 19…De7 =/+ nebo 34…Jd2 +/= , ale bylo to těžké a vždy se lépe útočí než brání. Partie byla vyhlášena jako nejlepší v turnaji a Marek za ní dostal plyšovou veverku (maskota olympiády). :-)

 4. 4
  Maťa píše:

  Kubovu partii s Markem Mičou (píše se s krátkým „i“) jsem sledoval živě a po většinu doby jsem moc netušil, která bije :-) .

 5. 5
  AdolfR píše:

  Dobre vy, hezky hrajete. A Kuba pise ctive clanky na serioznim webu: ) To je bomba

 6. 6
  Blanka píše:

  Hezký článek Kubo a gratuluju k 2. místu v družstvech :-)

 7. 7
  Jachym Nemec píše:

  Kubo moc pekny clanek. Jsem rad, ze si tento clanek napsal,
  protoze se muzes s nasimi vykony pochlubit a ukazat lidem
  a priblizit jim, jak vypada olympiada deti a mladeze.
  Jeste jednou gratuluju, hezky clanek.

  Jasa Nemec :-) :-) :-)

 8. 8
  Patrik P. píše:

  Kubo, kouzelné vyprávění jako vždy. :-D

  Maťo, máš pravdu, že na kanoisty nemám nejlepší vzpomínky. Na kousavé poznámky se dá jistě reagovat i lépe než se vydávat za někoho jiného. :-)

 9. 9
  Jarda P. píše:

  Pěkný :-) .

 10. 10
  Jáchym Šmolík píše:

  Hezký článek Kubo ….těším se na Prauge chess festival
  :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist