TJ Spartak Vlasim
12
Zář

Mistrovství Evropy družstev seniorů 2021

Polsko se rozhodlo na poslední chvíli vzhledem k epidemiologické situaci, že výše uvedenou akci nebude pořádat a tak se k pořadatelství za pět minut dvanáct dostalo Česko, resp. firma AVE Kontakt z Pardubic věhlasná pořádáním šachových akcí na nejvyšší úrovni. Pozvánku na účast jsem dostal cca 2 týdny před ukončením termínu přihlášek. Nebylo tedy příliš času sehnat aspoň 3 spoluhráče do družstva, a jak jsem zjistil, hráčů 65+ v mém okolí příliš nebylo. Jediný hráč z oddílu, který splňoval tuto podmínku, byl Franta Innemann, ten se však ke své škodě rozhodl dát přednost pobytu na Šumavě. Vzpomněl jsem si na Petra Mlýnka, se kterým jsem předloni hrál na MČR v Rychnově nad Kněžnou, tehdy obsadil 1. místo a já páté. Napsal jsem mu, odpověděl mi, že je již domluven, že bude hrát za Chess Academy a že se mám obrátit na paní Přibylovou. Učinil jsem tak a byl jsem pozván se zúčastnit.

Hráli jsme nakonec v sestavě:

 1. šach. IM Josef Přibyl, Praha, ELO 2226
 2. šach. FM Jaroslav Mojžíš, Pardubice, ELO 2040
 3. šach. KM Petr Mlýnek, Brno, ELO 2060
 4. šach. KM Vladimír Horák, Pavlovice, ELO 1954
 5. šach. I. VT Emanuel Veselý, Bohdaneč, ELO 1818

Jistě uznáte, že tato sestava neslibovala nic jiného, než atakovat umístění na chvostu turnajové tabulky, obzvláště ve srovnání s týmy, které měly v sestavách několik GM a IM. Úplně stejně to viděli sponzoři Chess Academy, kteří se rozhodli náš tým finančně nepodpořit. Jak jsem se po skončení ME dozvěděl, hořce toho litovali.

Den 1.

Obvykle to má být povinná výhra, bohužel jsme byli nasazeni jako první ve druhé polovině tabulky (11. nasazení) a tak jsme dostali první nasazený tým LASKER SCHACHSTIFTUNG GK. Jedinou remízu uhrál IM Přibyl proti GM Knaakovi.

Den 2.

Díky prohře v 1. kole jsme dostali slabšího soupeře OLDEST BOYS a vyhráli jsme 3:1, když jsme vyhráli na 2. a 3. šachovnici, na 1. a 4. jsme remizovali.

Den 3.

Před začátkem 3. kola nám bylo sděleno, že jedna zahraničí hráčka byla testována na covid19. Pořadatel prý se do zítřka pokusí sehnat otestování všech hráčů.

Los nám přidělil tým SWEDEN 2. Asi si již nevzpomínáte na MS seniorů v roce 2016, kde jsem hrál se 3 Švédy a se všemi jsem vyhrál, takže jsem si věřil i v tomto zápasu a skutečně jsem vyhrál. V tomto utkání se ukázala síla našeho týmu, když se nedařilo někomu, zabrali ostatní. Oproti minulému utkání jsme pro změnu vyhráli na 1. a 4. šachovnici, zbytek remizoval. Vítězstvím 3:1 jsme se začali pomalu posouvat výš.

Den 4.

Všichni účastníci prošli PCR testy. Dostali jsme silnějšího soupeře (5. nasazený) GERMANY 1, kde na 2. šachovnici hrála legenda československého šachu GM Hort. Vyhrál p. Přibyl, Jarda Mojžíš s p. Hortem remizoval, taktéž Petr Mlýnek s FM Baumem, bohužel jsem prohrál a zápas tedy skončil 2:2.

Den 5.

PCR testy byly negativní, všichni jsme si oddechli a mohlo se hrát dál.

Bohužel nám vypadl z důvodu nachlazení Jarda Mojžíš a poprvé tak nastoupil náhradník. Soupeř z Dánska SK 2012 nepatřil k nejsilnějším a tak po výhře p. Přibyla a třem remízám jsme vyhráli 2,5:1,5.

Den 6.

Po pěti kolech jsme měli 3 výhry, 1 remízu a 1 prohru, což nám zajišťovalo průběžné 5 místo.

Los nám ovšem přidělil 3. nasazený tým ISRAEL 1. Sestava soupeře GM a 3 IM nevěstila nic dobrého. Při přípravě na soupeře jsem zjistil, že v jeho partiích se téměř nevyskytuje Francouzská obrana a na mou oblíbenou variantu Fort Knox se soupeř určitě dobře připraví, rozhodl jsem se tedy oprášit Nimcovičovu variantu, obzvláště když jsem zjistil, že ji soupeř hrál jen jednou a ještě nepříliš dobře. Příprava vyšla a proti IM Ledermanovi jsem na 3. šachovnici (Jarda Mojžíš kvůli nemoci opět nenastoupil) udržel remízu. Zcela překvapivě se zadařilo i náhradníkovi Veselému, který i přes značný výkonnostní rozdíl remizoval s IM Kaganem. Chvíli to vypadalo, že bychom mohli vyhrát, ale p. Přibyl a Petr Mlýnek neměli svůj den a oba prohráli. Prohra 1:3.

Den 7.

Los nám přidělil na tituly vyrovnaného soupeře, ale dle ELO favorizovaného soupeře SK Sokol Vyšehrad. Vyhrál Jarda Mojžíš a zbytek mančaftu doplnil 3 remízy. Ta moje se rodila těžce. Hrál jsem se silným pražským borcem Jirkou Grohem. Několikrát jsem stál velmi špatně, ale nakonec se mi s vydatnou pomocí soupeře podařilo dostat se do jezdcové koncovky s pěšcem méně a mí fanouškové vědí, že jezdcové koncovky umím, tudíž se mi i přes chybějícího pěšce podařilo remizovat. Výhra 2,5:1,5.

Den 8.

Los nám přidělil 2. nasazený tým Lysá nad Labem v sestavě GM Jansa, GM Meduna, IM Hausner a IM Špaček. Jak se další den ukázalo, tak nás los vůbec nešetřil, z první nasazené osmičky jsme hráli se šesti týmy. Jak se již u mě stalo  smutnou  tradicí, značnou většinu (odhaduji to na 90 %) openů začínám černými, tentokrát to však překonalo všechny meze, protože jsem zahajoval partii černými v sedmi případech z devíti. :-(   Jedinou výhru nám zajistil Jarda Mojžíš proti GM Medunovi, ostatní jsme mu nestačili sekundovat, tudíž prohra 1:3.

Den 9.

A do šestice všeho zlého nám přidělil tým SWITZERLAND, který byl 8. nasazený. Tím byl „zlý“ los dokonán, protože kromě FRANCE a HUNGARY jsme hráli se všemi 8 mančafty nasazenými před námi. Jako první dohrál p. Přibyl, který remizoval. Tím pádem měl spoustu času sledovat ostatní partie, které se vyvíjely příznivě a jakmile zjistil, že na 2. šachovnici stojíme na výhru a na třetí udržíme remízu, dostal jsem pokyn dát partii za remis. Zdálo se mi sice, že stojím o fous lépe (měl jsem v koncovce dvojici střelců, ale domácí analýza ukázala, že to byla jen lepší remíza), ale nabídl jsem tedy remízu, kterou soupeř okamžitě přijal. Petr Mlýnek remízu udržel, Jarda Mojžíš vyhrál a tím jsme zápas vyhráli 2,5:1,5.

Vítězství v posledním kole nám zajistilo fantastické 5. místo v Evropě a pro mě zatím největší úspěch v mé šachové kariéře. Doufám, že ne poslední.

Moc děkuji všem spoluhráčům, obzvláště Jardovi Mojžíšovi, který si připsal 53 ELO bodů a byl spolu p. Přibylem největším tahounem týmu. Také paní Přibylové, která se o nás vzorně starala, posílala nám partie soupeřů, které jí vybíral její syn z databáze. Jako první nám nadšeně gratulovala a oznámila mi, že jsem získal mnoho fanoušků z řad Chess Academy a jejích sponzorů. Doufám, že v úspěšně navázané spolupráci budeme pokračovat. Také děkuji Petrovi Mlýnkovi, který bojoval s velkou vervou a úspěšně i proti silnějším soupeřům. Prostě se sešla prima parta a jsem rád, že jsem mohl přispět svou troškou k nádhernému 5. místu.


Vlastimil Hort s Vláďou Horákem

Výsledky na chess-results

Stránky ME seniorů

(autor článku: Vláďa Horák)

7 reakcí na “Mistrovství Evropy družstev seniorů 2021”

 1. 1
  Vlada píše:

  Tome diky za doplnění partii a fotek, chtěl jsem to udělat v dalším clanku, ale takhle je to mnohem lepší. :-D

 2. 2
  Tom píše:

  Do první pětky jakéhokoli Mistrovství Evropy se v našem oddíle povedlo dostat zatím jen Jirkovi Rýdlovi a Nele Pýchové, takže seš třetí. :-D

  Rád připomínám předchozí úspěchy, tak tady jsou odkazy:

  Jirka (bronz z ME družstev dorostu – rok 2015):
  https://www.sachyvlasim.cz/?p=31072

  Nela (bronz z ME dívek do 14 let – rok 2013):
  https://www.sachyvlasim.cz/?p=22817

 3. 3
  Vlada píše:

  To mě těší, že jsem se mohl zařadit vedle tak hvězdných hráčů :-D

 4. 4
  Maťa píše:

  Pěkný! Pokud sponzoři hořce litovali, že tým finančně nepodpořili, tak by vás mohli finančně podpořit i zpětně, ne? ;-)

 5. 5
  Vlada píše:

  Takhle to u sponzorů nefunguje, na oplátku za věnované peníze, požadují minimálně reklamu, treba na dresu nebo na stolech atd. Jistě uznáš, že zpětně to je nemožné. Např. Němci dávali soupeřum propisky s logem sponzora.

 6. 6
  Tom píše:

  Na konec článku doplněna fotka Vládi s Vlastimilem Hortem.

 7. 7
  Vlada píše:

  Autorem fotky je Petr Mlýnek, který mě a pana Horta pohotově zvěčnil, když mi podepisoval svou knihu.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist