TJ Spartak Vlasim
16
Čvn

Mistrovství ČR družstev mladších žáků

Tomáš Vojta

O uplynulém víkendu se v Hradci Králové uskutečnilo Mistrovství České republiky družstev mladších žáků. Hrálo se tempem 2×25 minut s přídavkem 10 sekund za každý provedený tah a turnaj byl rozdělen do třech dnů (v pátek a v neděli 2 kola, v sobotu 5). Díky květnovému vítězství v krajském přeboru si na této hezké akci mohlo zahrát i naše družstvo.

V pátek jsme do Hradce vyrazili hned po ránu a cestou si udělali pěší výlet do skalnatého údolí Vrchlice kousek od Kutné Hory. Romantickou procházku, při které jsou k vidění rozbořené mlýny připomínající zříceniny hradů a je zakončena hned dvěma vodopády, si užily děti i doprovod. Největším zážitkem bylo čachtání ve vodě a přecházení potoka po kamenech (hned 2 děti tam dokázaly spadnout v botách, což při horkém počasí ale zas tak nevadilo :-) ).

V turnaji jsme byli podle průměrného ela základní sestavy (1. Voříšek Jakub, 2. Skýpala Ondřej, 3. Vojta Jakub, 4. Píšová Petra 5. Vopálka Filip 6. Vopálka Vojtěch) nasazeni jako pátí. Bylo celkem jasné, že stejně jako loni to bude hlavně na předních deskách. Přeci jen výkonnost sourozenců Vopálkových není taková, aby dokázali konkurovat hráčům z nejlepších družstev republiky. Silnější děti ale ve Vlašimi nemáme, takže s tím bylo nutné počítat.


Z čestného místa dohlížel na turnaj i medvěd Spartakus.

Po „povinném“ vítězství v 1. kole nad Libštátem nás čekal ve druhém už soupeř těžšího kalibru – Porg Praha. Zde rozhodovaly partie na první a poslední desce. Malý Vojtík si s podobně malou soupeřkou nastavili snad všechny figurky, které na šachovnici byly, a nakonec partii prohrál. Za stavu 2:3 se pak už jen čekalo na to, kdy Kuba Voříšek vyhraje koncovku věž + 3 pěšci proti věži. Kuba ale jednotahově nastavil věž, a tak jsme z tohoto zápasu neměli ani bod. Byl to trochu smutný závěr prvního hracího dne, ale nedalo se nic dělat, i takové věci se silným hráčům občas stanou.

V sobotu dopoledne jsme se ale nadechli k velké jízdě. Porazili jsme Staré Město, remizovali s Frýdkem-Místkem“C“ (to sice nevypadá jako nějaký dobrý výsledek, ale získat jakýkoli bod s jakýmkoli Frýdkem je vždy úspěch :-) ) a nakonec porazili Ústí nad Labem. Po obědě jsme se osvěžili zmrzlinou a přestávku před odpoledním blokem partií strávili v Jiráskových sadech a čachtáním nohou na soutoku Labe a Orlice (Vopálkovi zvládli i navštívit Obří akvárium).

10 bodů po pěti kolech nás katapultovalo na třetí šachovnici, kde nás čekaly Polabiny. Vzhledem k tomu, že prvních 18 šachovnic bylo přenášeno online na internet, mohli vlašimští fanoušci poprvé sledovat zápas svého týmu na obrazovkách počítačů. :-)  

Utkání se nám povedlo a po nervydrásajícím konci jsme zvítězili 4:2.

Voříšek – Jiroušek pozice po 34. tahu černého:

Kuba měl před chvilkou figuru navíc, teď už stál ale úplně na prohru – třeba 35.Dc4 Ve8 0-1. Soupeře, který měl málo času, ale zblbnul tahem 35.Dxf7+?? Po 35…Dxf7 by se určitě vzdal, soupeř ale uvěřil … 35…Kxf7?? 36.Jg5+ a bílý nakonec vyhrál.

Po této výhře jsme figurovali na průběžném 2. místě a v posledním sobotním kole nás čekal na první šachovnici hvězdný tým Frýdku-Místku“A“. O síle soupeře svědčí fakt, že až na 6. šachovnici hraje Kristýna Laurincová, mistryně republiky do 12 let. Dělali jsme, co bylo v našich silách, ale soupeř byl nad naše síly. Cenné skalpy si připsali Péťa a Kubík Vojta.

Los nás nešetřil ani v nedělním 8. kole – druhý nasazený MŠŠ Interchess. Vyrovnaný zápas skončil i vyrovnaných skórem. Na konci jsem doufal, že bychom mohli i vyhrát (Péťa pokazila remízou pěšcovku), ale ani 3:3 nebyl špatný výsledek. O tom, jestli dokážeme zopakovat loňské 4. místo, nebo se propadneme na konec první desítky, tak rozhodoval v posledním kole zápas s Lokomotivou Brno. Lokomotiva předsadila na první šachovnici Tomáše Kocího (a nijak se tímto „chytráctvím“ netajila) a tento postup jí pomohl nejen k vítězství nad naším týmem, ale dokonce i k zisku bronzové medaile. Celkovým vítězem se stala se 100% bodovým ziskem BŠŠ Frýdek-Místek před ŠK Kuřim.

Náš tým obehrál špičku turnaje a s bilancí 4-2-3 obsadil 8. místo. Osobně si myslím, že je to velmi pěkné umístění. Co se týče hodnocení jednotlivců, tak musím začít u svého synka. Nejsem zvyklý ho moc chválit, ale teď mi nic jiného nezbývá. :-) 8,5 z 9 je vynikající výsledek. Velmi dobře zahráli i Péťa Píšová a Kuba Voříšek (oba 6 z 9). Těžké to měl zejména Kuba, který skoro v každém zápase dohrával poslední, a muselo to být pro něj psychicky hodně náročné. Standard odvedl Ondra Skýpala (4,5 z 9). Zde by to chtělo zpomalit a bodíků by určitě bylo ještě více. Sourozenci Vopálkovi (oba 2 z 9) dělali, co bylo v jejich silách, a nelze jim nic vytknout. Jak už jsem zmiňoval na začátku, jejich výkonnost zatím na takovouto úroveň nestačí, za rok už to ale může být úplně jinak.

Závěrem bych chtěl poděkovat organizátorům z ŠŠPM Lipka v čele s paní Ptáčkovou za perfektně zorganizovanou akci, kde vše šlapalo jak hodinky (závěrečnou zprávu paní Ptáčkové si můžete přečíst na stránkách NŠS). Poděkovat bych chtěl i Zuzce Píšové, Blance Voříškové a Jirkovi Vopálkovi za pomoc s dětmi a milou společnost. Byl to fajn víkend!

Celkové výsledky

Stránky pořadatelů

6 reakcí na “Mistrovství ČR družstev mladších žáků”

 1. 1
  J. Vopálka píše:

  Děkuji Tomášovi za objektivní a profesionální článek.Prožili jsme hezký víkend a o tom to je. Snažme se ,aby náš tým nebyl narušen vnějšími vlivy. My to jistě zvládnem.

 2. 2
  Jarda P. píše:

  Souhlas, takovéto soutěže je potřeba si hlavně pořádně užít.

 3. 3
  Maťa píše:

  Ještě jednou gratuluji k pěknému umístění! Škoda remízy v předposledním kole, tam bylo v závěru zápasu hodně blízko k těsné výhře – kdyby to vyšlo, byla by z toho minimálně první pětka. A Kuba Vojta opravdu skvělý výkon!

 4. 4
  Maťa píše:

  Letos jsme na MČR družstev mladších žáků bohužel nepostoupili, jednoho účastníka tam ale přece jen máme – Kuba Vojta hraje na 1. desce za Polabiny A. V prvním kole na onlinech s přehledem vyhrál: http://www.sachove-prenosy.cz/khss/mcrdmz2016/tfd.htm.

 5. 5
  Kuba píše:

  Ahoj od Jardy Šmída druhou partii jsem vyhrál taky.Docela hezky tak držte palce i zítra budu se snažit.Snad ty tipy v anketě dopadnou líp než 3,5 třeba 6 bodíků. :-D

 6. 6
  Blanka píše:

  Gratuluju Kubíkovi k bronzové medaili a 6 bodům :-).
  http://www.chess-results.com/tnr222938.aspx?lan=1&art=0&rd=9&wi=821

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist