TJ Spartak Vlasim
08
Bře

Memoriál P. Kunce – 25. ročník

Pavel Forman

Letošní jubilejní 25. ročník Memoriálu P. Kunce jsme chtěli uspořádat opět v tradičním duchu a umožnit si zahrát všem hráčům, kteří si náš turnaj oblíbili a rádi k nám jezdí. Doufám, že v tomto směru jsme splnili svůj záměr a nezklamali očekávání jednotlivých účastníků turnaje.Co se nám ale určitě nepodařilo, byl termín turnaje. Ve stejný den se totiž konal turnaj v rapidu v Dobrovici a navíc v neděli 4. března řada hráčů bojovala o důležité body v mistrovských utkáních. Kromě toho se některé mladé naděje, jako např. Nela Pýchová z Vlašimi, účastnily turnajů mládeže. Pokud jde ale o termín turnaje, neměli jsme na vybranou, protože další možný termín 10. března byl blokován pro rodinnou oslavu a dřívější termín s ohledem na pietu vůči P. Kuncovi z našeho pohledu nepřipadal v úvahu.

Už to vypadalo, že se turnaje zúčastní pouze 26 šachistů. Když už hlavní rozhodčí Oldřich Sládek konstatoval, že se bude hrát ve dvou skupinách po 13 účastnících, ozval se Robin Hrdina, který pomáhal s organizací turnaje, že není nikde zapsán, no a pak jako by z nebe spadl tradiční účastník a cyklista v jedné osobě Radovan Tlamsa. Nakonec se tedy do turnaje zapojilo 28 hráčů, z 99,9% tradičních a stálých účastníků. Onu jednu desetinu přisuzuji jediné ženě Lence Slámové z Ledče nad Sázavou, zástupkyni Jiskry Havlíčkův Brod, která se našeho turnaje účastnila poprvé, a doufáme, že ne naposled.

Jak už jsem naznačil výše, zápasy proběhly ve dvou skupinách po 14 účastnících. Z každé skupiny postupovalo 7 účastníků s nejvyšším počtem bodů do finále, zbylí účastníci si zahráli o umístění. V základní skupině A se prvních pět šachistů bodově poměrně výrazně oddělilo od ostatních účastníků této skupiny. Absolutně nejvyšší počet 12 bodů získal Pavel Vojta z Vlašimi. Skupina B byla daleko vyrovnanější a bodové rozdíly menší. Nejvíce bodů, shodně 10,5, dosáhli František Hostička a Milan Srba. Na druhé straně 7 bodů Jiřího Feierfeila z Brodců a Tomáše Haška z Vlašimi nestačilo na finále, zatímco 6,5 bodu Petra Havelky ze Sedlčan a Oldřicha Sládka z Brodců stačilo ještě na postup do finále.


Tomáš Hašek si zapisuje do tabulky další bodík.

Finále bylo podle mého názoru plně v režii Jiřího Gregora z TJ Praga. Ani jednou neprohrál a před posledním zápasem se přišel zeptat, jaká jsou kritéria umístění, aby věděl, jakým stylem má hrát v posledním zápase. Druhého Daniela Hadžalu připravila o  vítězství v turnaji právě prohra s vítězem turnaje. Třetí místo vybojoval bojovným výkonem MUDr. Jan Kolomazník ze Stadionu Kutná Hora. 


Ondra Vykouk bojuje s Janem Kolomazníkem.

Nejmladšímu účastníkovi letošního turnaje Robinu Hrdinovi se letos nepodařilo obhájit loňské 3. místo a skončil nakonec na 5. místě. O lepší umístění ho připravily porážky s Pavlem Vojtou, Milanem Srbou a Jiřím Gregorem. Porážky s Oldou Sládkem a Františkem Kopeckým budou asi mrzet i Pavla Vojtu, který nakonec skončil na 6. místě. Jediná žena, Lenka Slámová, obsadila nakonec 25. místo. O lepší místo ji připravily hlavně chyby v koncovkách. Za zmínku stojí 15. místo neregistrovaného hráče Bronislava Nerada staršího z Vlašimi, který hraním bleskovek na počítači tráví většinu svého volného času.

Finálová tabulka:

Kompletní výsledky turnaje

Turnaj s přehledem a bez problémů rozhodcoval a prakticky řídil Olda Sládek, za což mu i touto cestou ještě jednou děkujeme.

Závěrem přeju všem účastníkům postupického turnaje co nejvíce osobní pohody a věřím, že se v Postupicích sejdeme opět v příštím roce.

Na úplný závěr přinášíme opis rozhovoru, který v průběhu turnaje poskytl Robin Hrdina Benešovskému deníku:

Robin Hrdina je nadějný šachista

Postupice – Nejmladším hráčem na sobotním turnaji šachové bleskovky byl Robin Hrdina z TJ Spartak Vlašim. Přestože je mu teprve patnáct let, jeho starší a především zkušenější kolegové o něm hovoří jako o naději českého šachu. V oddychové pauze mezi jednotlivými zápasy poskytl mladý šachista Benešovskému deníku krátký rozhovor.

Jak dlouho už šachy hrajete?

Teď to bude už deset let. Bylo mi pět let, když jsem přišel do vlašimského šachového oddílu.

Kdo vás k šachům přivedl?

Děda. Shodou okolností je to právě vedoucí zdejšího šachového oddílu. Pavel Filandr starší (smích).

Kdo je vaším trenérem?

V současnosti mám dva. Jedním je Ondřej Matějovský, a tak dvakrát až třikrát do měsíce jezdím do Roztok u Prahy za panem Vankou.

Čeho jste už dosáhl?

Mám dvě druhá místa z Mistrovství Čech ve vážných partiích, jedno druhé místo z Mistrovství ČR v rapid šachu a minulý rok byl náš oddíl druhý v extralize družstev dorostenců a třetí na Mistrovství ČR v rapid šachu.

Čeho byste chtěl dosáhnout?

Být v nejhorším případě mezinárodní mistr nebo mít alespoň elo 2300.

Je nějaký šachista vaším vzorem?

Konkrétní vzor nemám, ale líbí se mi, jak hraje Hikaru Nakamura nebo některé šachové partie Magnuse Carlsena.

Máte kromě šachů ještě nějakého koníčka?

Občas si s rodiči jdeme zahrát badminton a běhám.

Autor rozhovoru a všech fotek: Martina Křečková

5 reakcí na “Memoriál P. Kunce – 25. ročník”

 1. 1
  Maťa píše:

  Děkujeme Pavlu Formanovi za pěkný článek a paní Křečkové z Benešovského deníku za propagaci šachů (v minulém roce mimo jiné dva rozhovory s Nelou Pýchovou). Turnaj v Postupicích se určitě vydařil, méně účastníků mně osobně nijak nevadilo, i když pořadatelé by jich asi víc chtěli. Osobně si myslím, že nedělní soutěže družstev počet hráčů nijak neovlivňují, v sezoně se v neděli hraje skoro pořád. 10. března by asi přijelo do Postupic víc lidí, ale zase bychom nemohli já s Robinem ;-) .

  Ještě souhrn umístění Vlašimáků:
  5. Robin Hrdina
  6. Pavel Vojta
  9. Ondřej Matějovský
  16. Ondřej Vykouk (2. ve finále B!)
  19. Tomáš Hašek
  27. Miroslav Lalouček

 2. 2
  martin v píše:

  tak zrovna ja do postupic nejel kvuli zapasu druzstev,protoze pak vaznou partii hraju jako blesk

 3. 3
  Tom píše:

  Už se těším až Robin bude ten IM. Doufám, že pak zůstaneš věrný Vlašimi a budeš za nás hrát první desku :-)

 4. 4
  Lenka píše:

  Výborný turnaj,určitě se příští rok znovu zůčastním. Koncovky slibuji vylepšit

 5. 5
  Tom píše:

  26.ročník blicky v Postupicích se bude hrát 2.3.
  Propozice:
  http://www.sachyvlasim.cz/download/Propozice_Postupice2013.doc

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist