TJ Spartak Vlasim
16
Zář

Medailová série pokračuje

Tomáš Vojta

Se čtyřlístkem dětí a stejně početným realizačním týmem jsme v pátek vyrazili do rekreačního střediska Poslův mlýn, kde se hrálo Mistrovství České republiky v rapid šachu v kategoriích do 10, 12 a 14 let. Šachové turnaje probíhaly v sobotu (6 kol) a v neděli (3 kola), ale kvůli aklimatizaci je vždy lepší vyrazit o den dříve. :-)

Poslův mlýn je rozsáhlý komplex chatek a hřišť na břehu stejnojmenného rybníka. Myslím, že takto zasazený objekt v přírodě je pro akci, kde se sejde přes 200 dětí, mnohem lepší než velká města. Na místo jsme dorazili v 18.30h. a díky tomu, že Vítek vyřídil prezentaci, jsme mohli páteční večer využít k procházce do Doksů. Po cestě nás v nedaleké farmě zaujala zvláštní zvířata – prasoovce či obrovští hafani zavření v klecích. Když jsme šli pak po tmě zpátky, tak jsme raději před sebou nechali jít výpravu Polabin, aby se případně tyto mutanti vrhli na ně a my stačili utéct. :-)


Prase s vlnou, anebo ovce s rypákem? :-)

Šachové turnaje byly v sobotu zahájeny státní hymnou a proslovem předsedy Šachového svazu České republiky Viktora Novotného. Hrálo se tempem 2 x 20 minut s přídavkem 5 sekund za každý provedený tah. Naši malí borci patřili všichni mezi širší okruh favoritů. Ríša Mládek (H14) byl nasazen jako trojka, Kuba Vojta (H10) jako čtyřka, Péťa Píšová (D12) jako pětka a Kuba Voříšek (H12) jako šestka. A tak jsem věřil, že se nám podaří navázat na tradici z posledních 7 let, kdy jsme vždy nějakou tu medaili do Vlašimi přivezli.

H10

A začněme kategorií, která nám udělala největší radost (mně tedy určitě :-) ). Kubík Vojta se za poslední půlrok velmi zlepšil, a tak jsem doufal, že by mohl bojovat s nejlepšími. Ale že to bude taková jízda za titulem, tak v to jsem tedy nedoufal ani ve snu. Snad největší problém nastal v prvním kole, kdy Kuba investoval do útoku celou věž, a kdyby soupeř našel správnou obranu, tak bůhví, jak by turnaj dopadl. Problémy v úvodním kole ale neměl jen náš hráč, prohráli v něm totiž všichni 3 nejvýše nasazení hráči! Kuba se tak hned od začátku propracoval na první desku a na ní zůstal až do konce turnaje. Předváděl agresivní hru a vyvaroval se jakékoli hrubé chyby. A to je u těchto malých dětí záruka úspěchu. :-)

Vojta J. – Švanda A. – pozice po 20. tahu černého:

21.g5! Uvolňuje políčko h5 pro střelce, vazba na diagonále a2-g8 je pro černého smrtelná. 21…hxg5 22.Sh5 Vf8 Černý si nechává dát hezký mat koněm, obrany ale už stejně nebylo, např.: 22…Df8 23.Sxf7+ Dxf7 24.Jxe7+ +-. 23.Jxe7+ Kh8 24.Jg6 mat 

8,5 bodu z 9 je vynikající výsledek. Krok s Kubou dokázal držet pouze Petr Gnojek z Frýdku-Místku (7,5 bodu), třetí Filip Neumann z Orlové ztrácel již propastných 2,5 bodu.


Jakub Vojta – mistr republiky do 10 let v rapid šachu

D12

V kategorii dívek do 12 let se souboj o medaile scvrkl pouze na boj o stříbro a bronz. Kristýna Laurincová z Frýdku-Místku totiž všechny převyšovala o třídu (nebo spíš o dvě) a vyhrála málokdy vídaným výsledkem 9 z 9. Nás může těšit, že souboj zbylého startovního pole pro sebe rozhodla Péťa Píšová! Péťa skvěle zvládla druhý hrací den, kdy vyhrála úvodní dvě partie a v té poslední vybojovala remízu, která jí zajistila vynikající 2. místo! Pozitivní je, že Péťa může v této kategorii hrát i příští rok.

 
Petra Píšová – vicemistryně republiky do 12 let v rapid šachu

H12

Velkou medailovou naději jsme měli i v kategorii chlapců do 12 let. Kuba Voříšek ji totiž dokázal vyhrát už loni a patřil k největším favoritům turnaje. Bohužel se mu ale nedařilo. Tři sobotní prohry znamenaly konec medailovým nadějím. Po dvou nedělních výhrách ještě ale stále bojoval o dobré umístění. Případná výhra v posledním kole by znamenala posun na celkové čtvrté místo. Proti celkovému vítězi Ondřeji Švandovi se to ale nepovedlo, což znamenalo pád až na 14. místo.

 
Jakub Voříšek

H14

Na medaili si brousil zuby i Ríša Mládek v kategorii do 14 let. A po 5 odehraných kolech to vypadalo, že zcela právem. Se 4 body (prohra pouze s celkovým vítězem Matějem Půlpánem) na ni bylo dobře zaděláno. Pak však ale Ríša bohužel odpadl. V šestém kole prohra na čas (už ale v prohrané pozici) a v sedmém pak přišla malá tragédie, kdy hned po zahájení jednotahově nastavil dámu. Ríša byl ze svého výsledku hodně smutný, ale myslím, že k tomu není žádný důvod. Celkové 9. místo v konkurenci absolutní české špičky není vůbec špatný výsledek. Navíc tuto kategorii může hrát i příští rok.

 
Ríša Mládek

Celkově tedy se šachovými výsledky velká spokojenost. Zisk dvou medailí je velmi dobrá vizitka pro vlašimský mládežnický šach.

Snažili jsme se samozřejmě využít i volný čas, kterého tedy ale moc nebylo. V sobotu v podvečer děti dováděly na hřištích, kterých je na Poslově mlýně nespočet. Největší úspěch slavila velká nafukovací trampolína a skvěle jsme se vyblbli i při přehazované na beach volejbalovém hřišti. Večer jsme pak udělali táborák, u kterého jsme vydrželi až do půl druhé (samozřejmě jen dospělí, děti jsme zahnali spát již ve 21 hodin :-) ). Škoda jen, že Vítek nenašel odvahu nám něco zabrnkat na své ukulele. ;-)

 
Při přehazované nebyla nouze o efektní rybičky.

 
Družstvo vedené Karlem (součástí naší výpravy byly i Brodce, což jsem, jak koukám, v článku nikde nezmínil :-) ) a Vítkem nám nedalo žádnou šanci a vyhrálo 3:0 na sety.

V neděli jsme pak po turnaji vyrazili na romantický hrad Bezděz, ze kterého je krásný výhled do okolí. Výlet jsme zakončili hostinou, kterou nám s láskou připravil Karel. :-)

 
Hrad Bezděz

 
Výhled z Bezdězu (za sloupkem se schovává Machovo jezero :-) ).

Byl to báječný víkend!

Výsledky všech kategorií

Fotky od Karla Jukla

Stránky pořadatelů

16 reakcí na “Medailová série pokračuje”

 1. 1
  Jarda P. píše:

  Myslím, že na tak krátký pobyt bylo mimošachové vyžití dostatečné a asi moc pěkné, alespoň dle článku.

 2. 2
  Maťa píše:

  Článek Franty Havlíka na stránkách Středočeského šachového svazu: http://www.stcsach.cz/index.php/km/74-rapid-dopadl-pro-mladez-uspesne-z-mcr-veze-uplnou-sadu-medaili.

  Jarda P.: Vědět to dopředu, tak jsme se mohli k výletu na Bezděz připojit, že? :-)

 3. 3
  Jarda P. píše:

  Jo, ten hrad na kopci vypadá ze silnice hodně zajímavě. Tak třeba jindy.

 4. 4
  Ríša píše:

  Tomáši, ta moje pozice, jak jsem spadl na čas, prohraná rozhodně nebyla. ;-)

 5. 5
  Tom píše:

  Ríšo, tak to se s tebou budu hádat. A vzhledem k tomu, že mám k dispozici partie, které se hrály na onlinech, tak nemáš šanci tuto hádku vyhrát. :-D V konečné pozici nelze zabránit jednotahové ztrátě kvality (předpokládám, že proto si i prohrál na čas, protože si nevěděl co s tím) a hodnocení počítače je z tvého pohledu -2,50. To bere, že je už prohrané postavení. ;-)

 6. 6
  Petr Z. píše:

  Dobrý den,prosím kde lze dohledat zápisy partií z MČR které byly na onlinech? Děkuji.

 7. 7
  Tom píše:

  Dohledat se asi nedají. Napsal jsem si o ně pořadatelům. Případně mi pošlete mail na vojta.tomas@seznam.cz , pošlu vám je.

 8. 8
  Petr Z. píše:

  Moc děkuji.

 9. 9
  Richard, Sr. píše:

  Diky za clanek i peci o deti. Samozrejme velka gratulace Kubovi o Pete!

 10. 10
  Jarda P. píše:

  Maťův článek v Bnešovském deníku o úspěšném vystoupení na MČR v rapidu : http://benesovsky.denik.cz/ostatni_region/dalsi-sachove-medaile-doputovaly-do-vlasimi-20150922.html

 11. 11
  Maťa píše:

  Dali mi to i do Jiskry: http://www.jiskra-benesov.cz/clanek/dalsi-medaile-pro-vlasimske-sachisty-7605. Jestli článek vyšel i v tištěné verzi Benešovského deníku, tentokrát neověřím :-) .

 12. 12
  Maťa píše:

  Článek vyšel i v tištěné verzi Jiskry – za 20 Kč k dostání například v naší trafice :-) .

  Jinak Tomášův názor („Poslův mlýn je rozsáhlý komplex chatek a hřišť na břehu stejnojmenného rybníka. Myslím, že takto zasazený objekt v přírodě je pro akci, kde se sejde přes 200 dětí, mnohem lepší než velká města.“) nesdíleli zdaleka všichni, jak se lze dočíst v článku a diskuzi na http://www.novoborsky-sk.cz/Mistrovstv%C3%AD%20%C4%8CR%202015%20kat.%20HD%2010-14%20rapid.

 13. 13
  Jiří Kotzot píše:

  Tak mně se tam také některé věci nelíbily, ale na druhou stranu jsme tam jeli hrát šachy a ne na dovolenou (což si bohužel myslely obě mé svěřenkyně), takže bych to hodnotil s mírným plusem. :-)
  Chronických stěžovatelů je nejlepčí si vůbec nevšímat, ale hlavně na ně nereagovat.

 14. 14
  Jiří Kotzot píše:

  … nejlepší … :-)
  Překlep způsoben tmou ve svitu televize :-D

 15. 15
  Tom píše:

  Maťa: u nás žádné problémy nebyly. Naopak jsme měli k dispozici 20 postelí pro 13 lidí. :-) A na Poslově mlýně se nám moc líbilo, doufám, že to tam bude i za rok.

 16. 16
  Tom píše:

  Startovní listiny letošního MČR v rapidu:
  http://www.chess-results.com/tnr235978.aspx?lan=5&art=0&wi=821

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist