TJ Spartak Vlasim
16
Kvě

Lázeňské prohry

Petr Havelka

Nebývá zvykem chlubit se svými prohrami, ale při přehrání svých „janských“ mě několik pozic inspirovalo k napsání článku.

V prvním kole ke mně byl los „příznivý“ a já nafasoval nasazenou dvojku Martina Vacka (2324). Během partie soupeř několikrát nevyužil možnosti zaútočit a zahrál vždy opatrnější tah. „Ránu“ mi zasadil až tahem 27.d5 (viz diagram):

Vacek-Havelka

Po dlouhém přemýšlení jsem spáchal šachovou sebevraždu – 27…Vbb8 28.dxe6 Dxd2 29.exf7+ Kf8 30.Ve8+ a konec. Přitom jednoduché 27. … cxd5 28.Sxd5 Vbb8 udržovalo relativní rovnováhu a hrál bych partii možná ještě déle než vedle mě sedící Vítek Moravec. Výměnu na d5 jsem jaksi zapomněl vložit před tah věží :-( .

V dalším kole jsem lehce přehrál Ladislava Krále (1890) a potom jsem ve večerním kole sérií výměn „donutil“ Martina Kaislera (2084) přijmout remízu. Do 4. kola jsem dostal bílými za soupeře Luďka Nováka (2091). Partie se mohla rozhodnout celkem brzo. Po soupeřově tahu 11. … b6 (viz diagram)

Havelka-Novák

 mělo přijít Sa6 s dalším Sf4 s mnohem lepší pozicí pro bílého. Místo toho přišlo 12.b4 a po nepřesnostech ve střední hře jsem partii nakonec prohrál.

Na závěr si ještě neodpustím neuvést pozici z partie Davida s Goliášem. David = Honza Sadil (1250) dotahal partii s Goliášem = Davidem Zvárou (1802) do pozice na diagramu (na tahu je bílý):

Sadil-Zvára

Honza zde chyboval tahem 14.c5. David po 14. … dxe4 partii rychle ukončil. Ale po správném 14.Jxd4 exd4 15.f3 Sh5 16.Jc5 stojí bílý velmi pěkně.

Sadil-Zvára

Partie Sadil-Zvára na svém začátku. Honza právě sebral koně na c6, vše kontroluje Davidův pes. Rozhodující moment z diagramu teprve přijde…

 

8 reakcí na “Lázeňské prohry”

 1. 1
  Maťa píše:

  A po Petrovi se odhodlal okomentovat svou partii i náš bývalý elitní hráč Honza Stoklasa – jeho souboj s GM Babulou zveřejníme během pondělka! Jen tak dál, lidi! :-)

 2. 2
  Maťa píše:

  Po včerejším turnaji v Řevnicích bych mohl napsat článek s názvem „Řevnické prohry“ – vůbec mi to nešlo, hrál jsem hlavně hrozně pomalu a s nedostatkem času pak pokazil, co se dalo… Naštěstí nás tam z Vlašimi bylo víc a většině se dařilo, o čemž svědčí především zisk 4 medailí (1-1-2), takže článek bude mít asi optimističtější nadpis :-) . Zatím jsem do aktuálních odkazů umístil výsledky z chess-results.

 3. 3
  Maťa píše:

  Článek by se zde měl objevit během zítřka, pomohla mi v tom víkendová návštěva sestry, respektive jejího notebooku s připojením na internet… :-)

 4. 4
  Jirka píše:

  Je potěšitelné, že vedle lázeňských proher jsme přivezli i lázeňské výhry. Jednou z výher je v Jánkách završené čerstvé (první) ELO Štěpána Vopěnky, které má hodnotu 1440. Štěpán se tak zařadil do stále početnější skupiny naší mládeže s osobním koeficientem. Gratulujeme a jen tak dál.

 5. 5
  Jirka píše:

  Maťa: To je paráda, když přijede na návštěvu notebook. Doufám, že jste mu něco nabídli (třeba 220V :-) ), aby ještě pár dní pobyl…

 6. 6
  Maťa píše:

  Právě že odjel večer zpátky do Prahy, proto jsem článek mohl dokončit až teď v internetové kavárně…

 7. 7
  Jaroslav Šmíd píše:

  V nejbližší době budou v pgn všechny partie z Jánek jak FIDE tak i Open. Zatím je prvních 10 šachovnic z FIDE a 5 z Openu ze všech kol ke stažení na http://www.chess.cz/kraje/khss Trenéři se tím určitě následně proberou a ukážou nejen chyby, ale i kombinace, které zůstaly využity …

 8. 8
  Tom píše:

  Kompletní partie z Jánek už by to chtělo zveřejnit. Říkal jsem si, že bych zase udělal nějaký článeček s diagramama, ale partie nikde nejsou ke stažení. A těch pár z prvních desek nestačí, tam od nás nikdo nehrál :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist