TJ Spartak Vlasim
23
Led

Krajský přebor žákovských družstev

Petr Havelka

Sporthotel ve Vlašimi hostil v sobotu 19.1.2008 druhé soustředění naší skupiny B. Pod dohledem „domácího“ Jirky Mejzlíka odehrála tři bojovná kola družstva Příbrami, Dolních Kralovic, Sedlčan a Říčan (C, D, E). V každém kole se našlo několik partií, které se hrály „nadoraz“, a tak se bylo stále na co dívat.

Nejvzdálenější družstvo Příbrami si přijelo po nepodařeném prvním soustředění (výsledky 0:5 a 0,5:4,5) napravit reputaci. Hned v prvním kole se jim podařilo sebrat partiový bod favoritům z Říčan „C“, v zápase s Říčany „E“ dokonce vyhráli, ale na víc než páté místo to nestačilo.

To družstvo Sedlčan po celkem dobře sehraném prvním soustředění pokukovalo po třetím místě. Bohužel družstvo zdecimované chřipkou a školními lyžařskými zájezdy přijelo jen ve čtyřech hráčích (z toho dva náhradníci z konce soupisky) a sen o úspěchu se rychle rozplynul. Trenér může být spokojen pouze s tím, že jeho družstvo nedostalo žádného kanára. Podařilo se to hlavně díky výkonu nejlepší hráčky vlašimského soustředění Adély Nguyenové. Hráčka, která hostuje i za Vlašim v lize dorostu, uhrála na první šachovnici 100%.

Banda dětí kolem trenéra Jardy Říhy, rozdělená do družstev C, D a E, přijela s rozdílnými úkoly. Céčko hrálo jednoznačně na vítězství, družstva D a E mu k tomu měla pomoci tím, že se pokusí sebrat soupeřům nějaké bodíky.

Druhé nejúspěšnější družstvo z prvních soustředění – Dolní Kralovice – mělo podobné ambice jako céčko Říčan. A dařilo se jim oběma – své soupeře s přehledem porazili, a tak o postupu rozhodl vzájemný zápas. Ten začal pod dohledem většiny přítomných trenérů a rodičů v 11.00. Dokonce i Jirka Mejzlík opustil svět internetových aukcí a šel sledovat své svěřence. Kralovické družstvo, sestavené z mladých talentů, nebylo v zápase favoritem. Ale na šachovnicích to vypadalo jinak. Filip Zvára sice rychle podlehl zkušenějšímu Jardovi Shejbalovi, při pohledu na další partie se však nad výkonem těch svých mračil spíše Jarda Říha. V partii plné šancí na obou stranách nakonec Štěpán Vopěnka s Vilémem Vlčkem dokonale vyčistili šachovnici – remíza. Patrik Pýcha hrál s Martinem Krejčím – celou partii dobře bránil pasivní pozici a remízu nakonec po vyčerpání svých útočných možností nabídl říčanský hráč. Kralovice sice prohrávaly 1:2, ale na první desce měl David Zvára proti Milanu Šemberovi pěšce navíc a nikdo o výsledku této partie nepochyboval. Dobře stála i Nela Pýchová s Kubou Rathouským (dva pěšci navíc), ale nezbývalo jí už moc času. Bohužel David po sérii výměn sice pěšce udržel, ale vzniklá pozice byla jasná remis – 1,5:2,5.

Nela zatím partii převedla do pozice na diagramu (pozice z pohledu černého, tedy černá Nela hraje „nahoru“!):

Na hodinách měla sice jen 90 sekund, ale po správném h1D+ by byla cesta k výhře snadná. Možná „tikající“ digitální hodiny nebo velká skupina přihlížejících přinutily Nelu vzít do ruky věž a zahrát Vg2?. Soupeř měl času dost a partii dovedl k remíze. Tedy nakonec Dolní Kralovice – Říčany C 2:3. Škoda, po závěrečném sečtení bodů se ukázalo, že by i remíza 2,5:2,5 stačila na celkové vítězství.

Nevadí, nevyhrálo se dnes, vyhraje se jindy – řekly si výpravy Sedlčan a Dolních Kralovic (a Vlašimi) a vyrazily „neúspěch“ utopit do místního plaveckého bazénu. Ten patřil hodinu jen nám a takové zakončení vydařené soboty bylo určitě dobrým nápadem.

Konečná tabulka skupiny B„:http://sachyvlasim.tym.cz/wp-content/uploads/kp_tabulka.doc

Úspěšnost jednotlivců„:http://sachyvlasim.tym.cz/wp-content/uploads/kp_soupisky_s_body.doc

3 reakcí na “Krajský přebor žákovských družstev”

 1. 1
  Maťa píše:

  Děkuji Petrovi za pěkný článek! V případě našeho družstva dal slovo „neúspěch“ do uvozovek správně, 2. místo s obrovským náskokem na 3. je určitě dobré. Samozřejmě škoda zápasu s Říčany C, baráž by nám slušela. Jen doufám, že se do ní nedostaneme tou druhou možnou cestou… :-) Jinak předpokládám, že všichni vědí, že Dolní Kralovice jsou součástí našeho oddílu. Tamní šachový kroužek při ZŠ spadá pod MěDDM Vlašim a vede ho Jirka Mejzlík, individuálnímu tréninku sourozenců Pýchových se věnuje Vojta Mejzlík.

 2. 2
  Jirka Mejzlík píše:

  Po Vg5+ by možná byla cesta k výhře ještě rychlejší, to by snad za těch 90 sekund i stihla. Bohužel se vydala králem zpět k svému pěšci. Na kroužku jsme tu pozici rozebírali a dohrávali ze všech stran.

 3. 3
  Maťa píše:

  Souhlas, po Vg5+ by dostala dámu na c8 a pak už by to bylo rychlé.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist