TJ Spartak Vlasim
30
Dub

Junior Super league – „před 1. ročník“

Zhruba před dvěma lety jsem dostal nápad, že využiju svých dobrých vztahů s naší juniorskou špičkou a udělám turnaj, kde budou ti nejlepší hrát. Původní myšlenka byla, že to bude týdenní turnaj naživo, ale z toho sešlo, jelikož se nedokázal najít moc vhodný termín, aby to všem vyhovovalo.

Motivace něco pořádat mě ovšem nikdy neopustila, a tak jsem začátkem dubna přišel s online ligou, která nese název: „Junior Super league“. A proč zrovna „před 1. ročník“? Protože hlavní myšlenka je, že liga bude trvat celou sezonu, tudíž od září do května/června. Tento ročník je pouze od dubna do června a dá se říci, že je hlavně zkušební. Systém ligy je následovný: jsou dvě skupiny po osmi hráčích. Ve skupině hraje každý s každým dvě partie (1x bílými a 1x černými). Každý týden se hraje s jedním soupeřem – na čase odehrání se hráči domlouvají mezi sebou začátkem týdne. Za výhru zápasu jsou 2 body (je jedno, jestli se vyhraje 1,5:0,5 nebo 2:0 – samozřejmě to zlepší skóre, ale to je až třetí pomocné hodnocení), za remízu 1:1 bere každý hráč 1 bod a za prohru je 0 bodů. O pořadí ve skupině rozhodují: 1. body, 2. vzájemný zápas, 3. skóre. Poslední týden ligy se odehraje play-off o finální příčku. Systém postupu do play-off je: vítěz skupiny A hraje s vítězem skupiny B rovnou o 1. místo celé ligy, 2. ze skupiny A hraje s 2. ze skupiny B o 3. místo, atd. Turnaj se hraje se Sofijským pravidlem na platformě lichess tempem 25 min + 10 sec/tah.

Hráči mají pro tento turnaj speciální lichess učet: JménoPříjmeníJSL (např.: JakubVojtaJSL)

Obsazení ligy je velmi kvalitní (průměrný rating je 2310).

Skupina A (průměrný rating 2308):

 1. IM Richard Stalmach (2446)
 2. FM Jakub Kůsa (2422)
 3. FM Jáchym Němec (2416)
 4. FM Michal Jareš (2390)
 5. FM Vlastimil Babula ml. (2312)
 6. FM Jakub Vojta (2249)
 7. Matyáš Paseka (2171)
 8. Zdeněk Davídek (2056)

Skupina B (průměrný rating 2313):

 1. IM Petr Gnojek (2410)
 2. IM Štěpán Hrbek (2407)
 3. FM Jáchym Šmolík (2351)
 4. FM Jakub Stinka (2347)
 5. IM Adam Frank (2330)
 6. FM Rudolf Jun (2258)
 7. CM Timofey Bokhnak (2215)
 8. CM Jakub Ocelák (2192)

Máme za sebou už dva hrací týdny, tak se pojďte podívat, jak se zatím liga vyvíjí, a jaké zajímavé momenty se v partiích vyskytly!

1. kolo: (skupina A)

Vojta : Jareš – 2:0, Paseka : Stalmach – 1:1, Němec : Kůsa – 1,5:0,5, Davídek : Babula ml – 2:0

K velkému překvapení došlo, když se v neděli podařilo Kubovi Vojtovi porazit momentálního mistra České republiky juniorů Michala Jareše (2:0). Velkým šokem také bylo, že Vlasta Babula ml. podlehl ratingově nejslabšímu hráči ligy Zdendovi Davídkovi (0:2). Matyáš Paseka zaskočil v 1. partii Ríšu Stalmacha a doslova ho smetl z povrchu zemského. Také jsme mohli sledovat šlágr kola Jáša Němec – Kuba Kůsa, kde se lépe vedlo Jáchymovi a prakticky Kubovi nedal šanci.

1. kolo (skupina B):

Bokhnak : Ocelák – 0,5:1,5, Frank : Gnojek – 1:1, Šmolík : Jun – 2:0, Hrbek : Stinka – 1:1

Skupinu odstartoval souboj mezi Timem Bokhnakem a Kubou Ocelákem, kde v první partii byl teoretický souboj a partie skončila rychlým věčným šachem. Ve druhé partii Kuba trestal chyby soupeře a hladce vyhrál. Souboje Adam Frank – Petr Gnojek a Štěpán Hrbek – Kuba Stinka byly velice napínavé a plné zvratů. Adam se asi měl stát vítězem zápasu (měl k tomu určitě blíže). Jáchym Šmolík potvrdil roli favorita a Rudovi nedal moc šancí.

2. kolo (skupina A):

Jareš : Babula ml.– 2:0, Kůsa : Davídek – 2:0, Stalmach : Němec – dohraje se, Vojta : Paseka – 2:0

Michal Jareš potvrdil roli favorita a po dvou dlouhých partiích zvítězil (2:0). Stejně tak i Kuba Kůsa potvrdil, že byl výrazným favoritem, i když ve druhé partii mohl mít na mále – důležitá varianta ovšem zůstala za oponou šachovnice. Kuba Vojta proti Matyášovi Pasekovi zvládnul v první partii bílými zvítězit a ve druhé musel bojovat o holý život až do konce. Kvůli časové tísni Matyáš z vyhrané pozice udělal prohranou, a tak se ze dvou bodů mohl radovat mírný favorit zápasu Kuba.

2. kolo (skupina B):

Ocelák : Stinka – 0,5:1,5, Jun : Hrbek – 1:1, Gnojek : Šmolík – 1,5:0,5, Bokhnak : Frank – 1:1

Souboj Kubů (Oceláka a Stinky) nabídl zajímavou podívanou – především ve druhé partii, kde bílý rychle obětoval pěšce za útok a to mu nakonec vyšlo. Vítězem se tak stal Kuba Stinka (1,5:0,5). Štěpán Hrbek první partii dokázal černými hladce porazit Rudu Juna, a tak to vypadalo, že bílými jako velký favorit si už 2 body za zápas pohlídá. Ruda velice překvapil, když zahrál: 1.Jf3, Jf6 2.g3, h5!? To byl šok především pro Štěpána, který ztratil hodně času a ten mu nakonec chyběl. Ruda dokázal vyrovnat a každý hráč bral 1 bod. Petr Gnojek ve vyrovnaném zápase dokázal porazit Jáchyma Šmolíka (1,5:0,5). Největší zápletka nastala v zápase Timofey Bokhnak – Adam Frank. Vznikla koncovka V+S proti S + 2 velice postouplí pěšci. Pozice by měla být údajně vyhraná. Adam si chtěl nablicat nějaký čas, aby mohl v klidu vymyslet, jakže to má vlastně vyhrát. Vůbec si ale neuvědomil riziko padesáti tahů, a tak se nechal hezky nachytat. Lichess to ukončil jako remízu zhruba pět tahů před matem! Druhá partie byla také v režii Adama, ale ani tu nevyhrál, a tak trochu smolně pro něj došlo k dělbě bodů.

Pořadí po dvou kolech (skupina A):

 1. Jakub Vojta 4b
 2. Jakub Kůsa 2b
 3. Michal Jareš 2b
 4. Zdeněk Davídek 2b
 5. Jáchym Němec 2b + dohrávka
 6. Richard Stalmach 1b + dohrávka
 7. Matyáš Paseka 1b
 8. Vlastimil Babula ml. 0b

Pořadí po dvou kolech (skupina B):

 1. Petr Gnojek 3b
 2. Jakub Stinka 3b
 3. Jáchym Šmolík 2b
 4. Štěpán Hrbek 2b
 5. Adam Frank 2b
 6. Jakub Ocelák 2b
 7. Timofey Bokhnak 1b
 8. Rudolf Jun 1b

Teď nás čeká týden pauza z důvodu absence tří hráčů (Stalmach – Němec – Hrbek hrají  MČR mužů). Další reportáž bude po následujících dvou kolech.

Turnaj můžete sledovat na Instagramu: chessjuniorsuperleague

(autor článku: Kuba Vojta)

7 reakcí na “Junior Super league – „před 1. ročník“”

 1. 1
  Anonym píše:

  Dobrá práce, Kubo. Je skvělé, že dokážeš pro druhé vymyslet a zorganizovat takový pěkný turnaj.

 2. 2
  AdolfR píše:

  joo, hezkej napad a dotazena realizace, dobre von, ten Kuba

 3. 3
  Maťa píše:

  Také oceňuji Kubovu aktivitu, zvlášť když dokázal do turnaje dostat téměř kompletní českou juniorskou špičku. Z první desítky květnového žebříčku v turnaji chybí jen Finěk a Miča: https://www.chess.cz/statistika-elo/top-zebricky-cr/top-20-junioru-do-20-let/.

  Ten nadpis mě zaujal hned, Kubo. Já bych asi použil zavedenější slovo „nultý“ (případně „prolog“), ale takhle je to zase originální, i když asi ne gramaticky úplně čisté. :-)

 4. 4
  Kuba Vojta píše:

  Marek Miča už má zamluvené místo na 1. ročník, který se bude hrát od září, tudíž už zbývá jen ten Fíňa, aby to bylo kompletní. :good:

 5. 5
  HonzaS píše:

  Krásnej turnaj krásný partie, moc pěkně zorganizované!

 6. 6
  Kuba Vojta píše:

  Ligu už můžete sledovat i na YouTube: ODKAZ – zítra od 13h tam bude přímý přenos komentáře Kuby Oceláka s jeho hosty, kteří budou sledovat finálový zápas bleskového JSL turnaje (FM Kuba Vojta – IM Petr Gnojek).

 7. 7
  Kuba Vojta píše:

  Dnešní stream od 13:00 nakonec z technických důvodů na platformě Twitch: ODKAZ

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist