TJ Spartak Vlasim
25
Čvn

Jak jsme potkávali hvězdy

Nejvýznamnější šachovou akcí, která se v České republice koná, je bezesporu Pražský šachový festival. V krásných prostorách hotelu Don Giovanni se ve dvou uzavřených turnajích utkali hráči širší světové špičky a i doprovodný open byl svou kvalitou na naše poměry úžasný.


Hotel Don Giovanni

V elitním turnaji Masters, kde hned 6 hráčů mělo elo přes 2700, si dobře vedli Češi. Van Nguyen skončil třetí a David Navara pátý. V Challengers už naši na silné protivníky nestačili:

Nás ale nejvíce zajímal open, kde se po boku dalších 300 hráčů z 38 zemí světa představili i Ríša Mládek, Kuba Vojta, Martin Horák a Tomáš Vojta.


Ríša a Kuba trénují při cestě vlakem z Vlašimi do Prahy.

Nejlepší výkon podal jednoznačně Ríša Mládek, který se po celý turnaj pohyboval na předních šachovnicích a utkal se s řadou skvělých hráčů. Dokázal například přehrát velmistra Huzmana (ten v roce 2003 porazil samotného Garriho Kasparova) nebo remizovat s indickým GM Sankalpem. Po 7 kolech měl Ríša na kontě 5,5 bodu a zdálo se, že si sebevědomě kráčí pro normou mezinárodního mistra (stačilo uhrát 1 bod ze 2 partií). Bohužel se ale závěr nepovedl, ale i tak od našeho hráče výborný výkon.

Takto pěkně Ríša zničil Kamila Cichyho:

15.Jb5!! Tvrdý trest za zanedbání vývinu. 15…cxb5 16.Sxb5+ Ke7 17.Da3+ Ke6 18.Db3+ Ke7 19.Db4+ a černý se před matem vzdal. 1-0


Zamyšlený Ríša čtvrtý vpravo.

Povedený turnaj jsem odehrál i . Jen škoda posledního kola, kdy jsem svou laxností zahodil snadno vyhranou koncovku. Ale i tak 5,5 bodu při perfu 2327 beru za velmi dobrý výsledek. Za zmínku stojí remíza s ukrajinským velmistrem Romanišinem. Ten patřil zamlada ke světové špičce a dokázal například porazit mistry světa Petrosjana a Smyslova.


Při partii s GM Olegem Romanišinem.

Kuba odstartoval dobře a ve 3. kole se propracoval na první šachovnici, kde se utkal s mistrem Evropy z roku 2014 a pozdějším vítězem Alexandrem Motyljovem. Bohužel ale zbytek turnaje už odehrál v křeči a 4,5 bodu jistě není to, co by si představoval.


Kuba Vojta – Alexander Motyljov přihlíží David Navara.

Příliš se nedařilo ani Martinu Horákovi, 5 bodů sice stačilo na 1. místo, ale ve druhé stovce. :-) Martin za poslední 2 turnaje odepsal ze svého ratingu 100 elo bodů, tak snad se v letních turnajích karta zase obrátí. 


Martin (třetí zleva) při partii s velmistrem Huzmanem.

Bylo úžasné při této akci být. Navíc jsme ji měli přímo z první ruky. S Kubou jsme bydleli v hotelu Don Giovanni na stejném patře jako elitní velmistři z uzavřených turnajů, a tak bylo zajímavé potkávat na chodbě nebo ve výtahu Vidita, Shanklanda nebo Abdusattarova.

Pobyt v Praze jsme samozřejmě využili i k procházkám po pamětihodnostech, tak tady je pár fotek z našich výletů:


Karlův most a Pražský hrad


Valdštejnská zahrada

 


Orloj na Staromáku


Divoká Šárka (to je nejhezčí kus Prahy :-) ).

Byl to prima týden a jsem rád, že jsme u tohoto svátku šachu byli.

Výsledky

Krásné fotky od Petra Vrabce

Partie (odkaz na online přenos)

Stránky turnaje

1 reakce na “Jak jsme potkávali hvězdy”

  1. 1
    Richard, Sr píše:

    Díky za pěkný článek i odkaz na fotky.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist