TJ Spartak Vlasim
29
Led

IM norma už je ve Vlašimi!

Ondřej Matějovský

Tomáš Vojta zvítězil v uzavřeném mistrovském turnaji v Mariánských Lázních a vybojoval svou první IM normu! Tato informace sice pro pravidelné čtenáře vlašimských šachových stránek není žádnou novinkou, přesto článek o festivalu Open Mariánské Lázně snad ani nemůžeme začít jinak.

Jak si můžete připomenout v článku Pozdrav z Mariánských Lázní, Tomášova cesta za největším úspěchem v kariéře nezačala dobře. Když mi po partii 1. kola s trpkým úsměvem oznámil:“Prohrál jsem, dala mi mat…“, říkal jsem si, že porážky s Polkou Monikou Krupa (2266) je škoda, přece jen měla ve 12členném startovním poli třetí nejnižší rating. Jen jasnovidec by v té chvíli tušil, že se jednalo o souboj dvou pozdějších medailistů a že vlašimský hráč v následujících 10 kolech ani jednou neprohraje! Tomáš sehrál opravdu vynikající turnaj a jeho vítězné partie se Švédem Semcesenem (2349), Němcem Plischkim (2358) i divoká remíza s Bulharem Kozhuharovem (2456) patřily bezpochyby k ozdobám celého festivalu. V Mariánských Lázních se hrály 4 uzavřené turnaje, ale zrovna v „Tomášově“ skupině B1 se nejvíc bojovalo, taktických nerozhodných výsledků bylo jen minimum. To ve velmistrovských turnajích se to rychlými remízami a dokonce i kontumacemi (!) jen hemžilo. Tomáš Vojta vybojoval 7,5/11 stejně jako stříbrný Vladimir Svěšnikov z Lotyšska (2392), syn věhlasného velmistra, jehož jméno nese jedna z nejoblíbenějších variant sicilské obrany. Svěšnikov senior byl také přítomen, ve velmistrovské skupině A2 skončil čtvrtý, a synovy partie hodně sledoval. O půl bodu méně než dvojice vítězů uhrála zmiňovaná Monika Krupa a umístila se na bronzové příčce.

Tomáš Vojta

Dva zástupce měla Vlašim ve Fide Openu. Autor těchto řádků získal v devítikolovém turnaji 5,5 bodu a coby nasazená 55 skončil ve 143členném poli na 40. místě. Takto podaná informace by mohla svádět k domněnce, že jsem hrál dobře, ale bohužel tomu tak není. Hrubé chyby, šachová slepota a špatný propočet mě provázely po celý týden s výjimkou povedené partie v posledním kole. Hodně chyb dělali naštěstí i někteří soupeři, proto tolik bodů… Jako velké plus vidím to, že jsem v Mariánkách vyvrátil čím dál tím častější narážky na velký počet remíz, v mých partiích tentokrát byla jen jedna. Remízovým králem našeho regionu tak i nadále zůstává sedlčanský Petr Havelka! :-) Druhý reprezentant našeho oddílu v openu, Lukáš Vonderka, podal dobrý výkon. Jako nasazená 123 měl ve všech kolech (!) papírově silnější protivníky, přesto se pral statečně a uhrál solidní 3 body (122. místo). Odměnou mu bude zápis na dubnovou Fide listinu a pravděpodobně Elo 1827, tedy nárůst o více než 100 bodů. Ale mohlo to být ještě lepší, v poslední partii s polským žákem Dadellem (1766) Lukáš pokazil velmi nadějnou pozici… Zaslouženým vítězem se stal tachovský Jan Turner (2347) se ziskem 7,5 bodu, pronásledovaný smečkou ruských a norských mistrů. Kromě nás reprezentoval Středočechy ještě 68. Jan Hlavnička (1954) z Říčan. Jako pracovníka s mládeží mě zaujal vysoký počet talentovaných zahraničních dětí, za všechny jmenujme teprve 10letého Michaila Antipova (2114) z Ruska, který hrál až do posledního kola o medaili a se 6 body skončil 14. (performance 2259!). Možná o něm ještě uslyšíme… Mimochodem, podívejte se na výsledky z roku 2002, kdo že to tenkrát skončil 10.?! :-)

Mariánské Lázně jsou moc hezké město…

Kdo by si chtěl prostudovat podrobné výsledky všech skupin, má možnost na stránkách pořadatelů. Koho zajímá, co vše je potřeba k dosažení mezinárodních titulů, odkazuji na přehledný článek na Novoborském šachovém serveru. Pokud jde o Tomáše Vojtu, k zisku titulu IM (mezinárodní mistr) potřebuje uhrát ještě dvě normy a dosáhnout Ela 2400. Tedy nic lehkého, ale určitě na to má! Stejně jako v minulém příspěvku děkuji všem, kteří nám fandili, povzbuzujících vzkazů jsme dostali desítky a také naše 4 měsíce staré stránky žily: padl týdenní rekord návštěvnosti (519, tedy průměr 74 denně) a včera se počet návštěv vyšplhal dokonce na 110! Je vidět, že spanilá jízda Tomáše Vojty mistrovským turnajem nenechala vlašimské šachisty a jejich fanoušky v klidu, a to je moc dobře! :-)

14 reakcí na “IM norma už je ve Vlašimi!”

 1. 1
  Ondřej Staněk píše:

  Gratuluju Petrovi Havelkovi k udržení pozice Remízového krále našeho regionu! :) Jinak není Carlsen Švéd a né Nor?

 2. 2
  Pavel Vojta píše:

  Není, Carlsen je Nor.

 3. 3
  Hermelín píše:

  Další rýpal na světě :-( Víte jaká je to dřina :-)

 4. 4
  Tom píše:

  pro Hermelína: Dřina to je hrozná, o svém nelehkém údělu by sis mohl pokecovat s Leonidem … :-)

 5. 5
  Maťa píše:

  Magnus Carlsen je Nor a v roce 2002, kdy startoval se svým otcem Henrikem v Mariánských Lázních, mu bylo 11 let. Třeba půjde Rus Antipov v jeho stopách…

 6. 6
  Hermelín píše:

  Tomáši, máš pravdu. Většinou to dřina není. Ale třeba první kolo kdysi dávno v Rakovníku s držitelem normy IM, to dřina byla :-)

 7. 7
  Maťa píše:

  Pro Hermelína: Srpen 2004, to zas tak dávno není, nicméně tehdy snad Tomáš nebyl ani FM. Z diváckého pohledu mi zmiňovaná partie jako moc velká dřina nepřipadala, akorát že byla dlouhá. Prostě jsi všechno vyměnil a bylo to :-). Je ale pravda, že tě souboj s vlašimskou jedničkou vyčerpal natolik, že jsi při dalších 7 remízách měl průměr pod 10 tahů… :-)

 8. 8
  Hermelín píše:

  Já už se sem raději nebudu ani koukat. Pod 10 tahů byla jen ta s Plívou !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. 9
  Maťa píše:

  Tak MINIMÁLNĚ partie s Novým byla hodně pod 10 tahů, myslím, že jich neměla ani 5. Můžeme se vsadit, mám doma někde bulletiny! :-)

 10. 10
  Hermelín píše:

  Nedalo mi to a našel jsem partiáře. Byly tam 4 krátké a ve zbytku průměr 37 tahů !!!

 11. 11
  Maťa píše:

  A že jsem měl s tím Novým pravdu?! :-) Jinak hájit se nemusíš, je přece každého věc, jak turnaj pojme, když si ho sám platí. To my jen tak vtipkujeme…

 12. 12
  Pavel Brezmen píše:

  Gratuluju k mistrovské normě!

 13. 13
  Jarda Riha píše:

  Blahopřeji Tomášovi. Fantastický výkon a normu mu strašně moc přeji.
  Jarda Říha

 14. 14
  František Havlík píše:

  Zdravím přátele z Vlašimi, taky Tomášovi gratuluju k získání normy IM.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist