TJ Spartak Vlasim
18
Dub

Hermelín slaví životní jubileum

Patrik Pýcha

Čas letí jako bláznivý. Hodně otřepaná fráze. Ale je to tak. Sedlčanský Hermelín dnes dozrává do svých 50 let! Ať už Petr Havelka patří k lidem, kteří se přibývajících let děsí, anebo k těm, již oslavují každé další narozeniny bouřlivěji a radostněji než ty předchozí, popřejme mu hodně štěstí, zdraví a šachové energie.

 
Na Petra si jistě padesátka jen tak nepřijde (fotka Radka Zádrapy z Přeboru města Vsetína 2013)

Co mohu já, na tomto světě žijící o mnoho kratší dobu, říci v kostce o Petrovi Havelkovi? Vím, že v době, kdy do mého narození zbývalo ještě hezkých pár let a kdy ani mí rodiče neměli zdání, jaké štěstí se jim narodí, se Petr učil cosi o matematice a jaderné fyzice, pro většinu lidí jistě až mystický obor, a stal se inženýrem. V mladém věku se rovněž začal věnovat šachu a v sedlčanském oddíle vystoupal velmi vysoko.

Vždyť, kdo by čekal, že třeba takový důstojný 42letý účetní Petr Havelka pojede 10 jízd na tobogánu, a ještě k tomu se připojí k trvale překračovanému zákazu jezdit na červenou… (Ondřej Matějovský, MČ mládeže 2008)

 
Výsledky sedlčanského týmu v Krajském přeboru v sezoně 1986/1987 (z webu ŠK KDJS Sedlčany)

Od mého šachového startu k poznání Petra Havelky nevedla dlouhá cesta, vlašimský a sedlčanský oddíl totiž pojí těsné přátelské pouto. Jako dítě jsem si Petra velice oblíbil, o čemž svědčí nadpis jednoho Maťova článku z března roku 2008, který zní „Chyběl tam jen Havelka“. To je věta, kterou jsem tehdy pronesl při hodnocení Mistrovství ČR mládeže v Seči. Petr však kladné vysvědčení dostal už o něco dříve, kdy mu byla předána medaile s nápisem „Havelka je Bůh“. Myslím si, že za oblíbeností současné duše sedlčanského šachu stojí Petrovy časté vtípky, třebaže je někdy všichni nepochopí.

Myslím, že s doprovodným programem můžeme být spokojeni, což potvrdili i sourozenci Pýchovi, ovšem s jednou malou výhradou. „Bylo to dobrý, akorát tu chyběl Havelka“, zhodnotil celý týden Patrik a Nelinka dodala:„Jo, s ním je hrozná sranda!“ Nezbývá než doufat, že jednou na MČR postoupí i někdo ze Sedlčan a profesionální účetní Petr Havelka vyrazí i přes hromadu práce s daňovými přiznáními s námi. (Ondřej Matějovský, MČR mládeže 2008)

 
V kategorii „mladší profíci“ jsme s Petrem Havelkou na Řevnických dvojicích v roce 2009 získali stříbro.

Petr Havelka je znám jako oficiálně netitulovaný král remíz. O jeho častém podepisování mírových smluv se jeden čas mluvilo hodně a někdy toto téma vyvstane ještě dnes. Je pravda, že poslední dobou šla Petrova výkonnost trochu dolů, nicméně v dobách, kdy dokázal v turnajích k remízám přidat i nějakou tu výhru a neprohrát, dosahoval velice solidních výsledků.


Petrův velmistrovský graf

K Petrovi patří také činnost oficiálně známá jako geocaching. Historie hledání krabiček se začala psát na Mistrovství Čech mládeže v Seči v roce 2008, kdy celou naši bandu Petr vytáhl na zříceninu Oheb. Protože jsme tenkrát neměli tušení o jakémsi geocachingu, byla to pro nás jednoduše úžasná honba za pokladem, tehdy navíc ještě bez navigace.

Pro nalezení kešky udělá Petr Havelka všechno. Ohrozí děti prudkým svahem i rozbouřenými peřejemi divoké řeky. (Patrik Pýcha, Open Janské Lázně 2009)

 
Krabička nalezena!

Pokud se rozhodneme jméno sedlčanské star spojovat s organizačními záležitostmi, nemá cenu šetřit superlativy. Kdykoli Petr řídí nějaký turnaj, je to záruka, že vše proběhne naprosto bez problémů a v rychlosti. Za organizaci byl chválen už tolikrát, že bychom to možná ani nespočítali. Spolu s Jirkou Mejzlíkem je to také on, kdo dovedl dnešní systém Regionální žákovské ligy k dokonalosti.

21. ročník jednoho z nejlépe organizovaných turnajů v rapid šachu se konal opět pod precizním vedením Petra Havelky tuto sobotu v Sedlčanech. (Jaroslav Pýcha, Sedlčanský rapid 2010)

 
Petr Havelka při zahájení Mistrovství Čech do 8 a 10 let, které se v roce 2007 konalo v Sedlčanech.

Petr se také už několik let snaží v Sedlčanech vychovávat své následovníky. V tomto ohledu se určitě dostal nejdále neustále se zlepšující Honza Sadil, který hraje šachy od svých 5 let. Pokud navštívíte internetové stránky ŠK KDJS Sedlčany, v horní části ho můžete vidět na staré fotografii, na níž si s laxním pohledem podpírá hlavu nad šachovnicí.

Snad to ani není tak dávno, když 21. února roku 2004 přivedl Kuba Sadil na domácí kolo Regionální žákovské ligy svého pětiletého mladšího bratra – ať si to taky zkusí. Tak to začalo… No a v sobotu 23. března 2013 vyráží Honza z důvodu „pokročilého“ věku na svoje poslední kolo žákovské ligy. Samozřejmě si zahraje ještě mnoho mládežnických turnajů, ale jeho žákovská liga pořadové číslo 68 byla skutečně poslední. (Petr Havelka, po ukončení RŽL 2012/2013)

 
Sedlčanská výprava na Šachových Zaječicích v roce 2013

Jestli je tu něco dalšího, co bych Petrovi strašně moc přál, je to určitě to, aby si sedlčanské družstvo jednoho dne mohlo zahrát 1. ligu mládeže. Jeho naděje se o postup pokouší rok co rok a jakkoliv byly letos blízko, opět k nim byl osud nepříznivý. Doufám, že se Petr jednoho dne dočká a třeba ještě líp, protože by si to za svou činnost určitě zasloužil. Tak na závěr ještě jednou, Petře, všechno nejlepší od nás z Vlašimi!

 
Pokus o společnou fotku vlašimsko-sedlčanské výpravy na Mistrovství Čech v Harrachově v roce 2009

31 reakcí na “Hermelín slaví životní jubileum”

1 2
  1. 31
    Petr H. píše:

    Děkuji všem za přání a doufám, že se zase brzy se všemi uvidím !

1 2

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist