TJ Spartak Vlasim
16
Pro

Hattrick vlašimského šachu!

Marie Filipová

V předvánočním adventním čase vítalo město Neratovice účastníky Krajského přeboru základních a středních škol. Sjelo se 32 družstev, některá s náhradníky a nezbytným doprovodem.

Akce byla uspořádána v sále Kulturního domu, kde se po našem příjezdu (po půl deváté) začali teprve scházet pořadatelé, někteří dorazili až po deváté hodině! V sále ani nápis, jaká se koná akce, ani ubohý plakátek s šachovou figurkou! Na krajské úrovni!? Počáteční dojem tedy na bodu mrazu. Zahájeno bylo po půl desáté a vůbec jsme nevěděli, jaké bude používáno pomocné hodnocení, to se ladilo průběžně! Nahoře v bistru za dvě hodiny neměli ani bídný párek v rohlíku, a tak raději zavřeli a děti si musely běhat pro jídlo a pití mimo budovu. Z tohoto jsem byla značně rozčarovaná, kdybych měla krajskou akci zorganizovat na takovéto úrovni, to bych ji raději nedělala!

Hrací sál
Pohled do hracího sálu.

A nyní k šachům. Soutěžilo 9 družstev středních škol. Z našich známých Gymnázium Benešov, kde hráli Martin Nguyen, Adélka Nguyenová, Martin Vychopeň a Roman Bumbálek, a Gymnázium Český Brod, který zastupovali Vít Moravec, Jan Fiala, Michael Jirásek a Miroslav Chaloupka. Vlašimský Gympl nedorazil, prý se paní učitelce v tomto počasí nechtělo! Škoda! Zvítězili Českobrodští, ale při závěrečném přeměřování plaket bylo Vítkem zjištěno, že mají menší plaketu než Načeradští (důkaz: foto č. 215). No, měli v tom pořadatelé chaos!

Nejdříve pár slov k mladším žákům. Pod drobnohledem jsme měli děti ze ZŠ Dolní Kralovice. První desku bezpečně a s přehledem hrála Nelinka Pýchová, uhrála 6,5/7, na druhé desce hrála Anežka Vlková, ta jednu chvíli tak chvátala, že dostala od Jirky Mejzlíka na jedno kolo STOP!, aby se vzpamatovala. Dále hráli Petr a Pavel Laňkovi a Petr Lebeda, ti se nějak střídali. Tato parta nakonec zvítězila a s 23 body obsadila první postupové místo. Následuje je ZŠ Stará Boleslav s 22 body a třetí nepostupovou příčku obsadila ZŠ Řevnice.

Drižstvo ZŠ Dolní Kralovice
V mladších žácích putuje prvenství do Dolních Kralovic.

Já nejvíce sledovala žáky druhého stupně, kde bylo načeradské (složeno z Pravoňáků) želízko v ohni. Naší kluci zažívají v mnohých takovýchto situacích premiéru a tato se vskutku vydařila. Začnu-li výsledky, tak ZŠ Načeradec obsadila první místo. Uhráli jsme 20 bodů.

V prvním kole hned derby se ZŠ Dolní Kralovice, každý říkal, že je lepší si to odbýt na začátku, ale mě to dost rozhodilo. Docela jsem byla ráda, že to skončilo plichtou 2 : 2. Vyhrál Vojta Filip nad Lukášem Jelínkem, plichtil i Michal Sibal s Davidem Pikalem a Patrikové (Pýcha a Studnička) se dohodli také na remíze. Lukáše Filipa porazil Štěpán Vopěnka (ten se dneska „našel“).

Do druhého kola jsme dostali ZŠ Kralupy n/V. Výhra 3,5 : 0,5 (remizoval Lukáš). D.Kralovice hrály se ZŠ Jilemnického Mladá Boleslav a vyhrály 4  :  0.

Třetí kolo jsme odehráli se ZŠ Říčany. Prohrál jen Patrik Studnička s Jakubem Rathouským, ostatní vyhráli, tedy 3  :  1. Kolegové z Kralovic hráli s MKG Říčany, kde proti Štěpánu Vopěnkovi zasedl Martin Pospíšil a proti Patriku Pýchovi Tomáš Skalický a ti si své body vzít nedali a kluky z D.K. přehráli. Situaci jistili Lukáš Jelínek a David Pikal a družstva se podělila o body 2  :  2.

Do čtvrtého kola nám Dolnokralovičtí postoupili MKG Říčany a my s nim hráli 2,5  : 1,5. Prohrál Lukáš Filip s Martinem Pospíšilem, plichtil Patrik Studnička s Tomášem Skalickým. Vojta a Michal své soupeře přehráli. D.K. zasedly proti zástupcům ze ZŠ Jince. Výsledek 3  :  1, prohrál Štěpán Vopěnka s Tomášem Zadinou.

DG Kralupy na Vltavou, to byly naši soupeři do 5. kola a my s nimi hráli 2  :  2. Prohráli Michal a Lukáše F. porazila Míša Hatašová (ty,ty,ty…). Vojta s Patrikem bodovali. Kralovičtí hráli se ZŠ Říčany a také plichtili. Štěpána přehrál Standa Stárek a Patrik Pýcha plichtil s Jakubem Rathouským a byla tam ještě jedna plichtička, takže také 2  :  2.

V šestém kole už šlo do tuhého. Postupová naděje začala čím dál více naplňovat naši mysl a i nás tak trochu rozptylovala. Ale při obou družstvech stála i štěstěna. My se ZŠ Jince 4  :  0 a Kralovičtí s nevím kým také 4  :  0. No, blýsklo se na hezký výsledek, jen nepokazit poslední kolo. Zatím 1. ZŠ Načeradec 17 bodů + 10 pom., 2. ZŠ D. Kralovice 17 bodů + 9 pom., 3. MKG Říčany 15,5 bodu + 8 pom. a 4. DG Kralupy n/Vl. 15,5 bodu + 8 pomocných.

Pořadí po 6.kole
Průběžné pořadí po šesti kolech

Do posledního kola nastoupila ZŠ Načeradec proti Gymnáziu Příbram VII. a prohrál jen Lukáš F. s Michalem Bodickým, tedy skóre 3  :  1 a postup byl pro nás jasný. Kralovičtí měli horší los a „vyfasovali“ DG Kralupy n/Vl. (s těmi jsme hráli v 5. kole 2  :  2) a Patrik Pýcha prohrál s Fandou Hánlem, Štěpán V. porazil Míšu Hatašovou a i Lukáš Jelínek a David Pikal vyhráli a výsledek 3  :  1 jim zaručil postup!!!

Družstvo ZŠ Načeradec
Vítězné družstvo ZŠ Načeradec složené ze samých Pravoňáků

V úvodu turnaje nám říkali, že budou sledovat výsledky jednotlivých desek, ale pak je stejně nevyhlašovali. Náš Vojta Filip měl plný počet bodů 7/7, myslím, že takových hráčů tam nebylo mnoho, a tak mu moc děkuji za pěknou hru. Co se vyhlášení týká, to probíhalo ve vestibulu Kulturního domu. První tři družstva z jednotlivých skupin obdržela plaketu a diplom, následovalo focení a dost! Pořadatelům nezbylo ani na čokoládičku pro vítěze! A z vestibulu už to nebylo daleko k východu z budovy, tak jsme raději odjeli domů.

Z uhraného výsledku máme všichni velikou radost. Poctivý přístup našich kluků k šachům jim začíná přinášet i pomyslné ovoce z jejich práce, ovšem není to jen jejich zásluha. Nebýt odborného vedení Ondrou Matějovským, určitě by nebyli tak daleko. A co se týká Ondry, protože všichni, kdož se dneska Krajského přeboru zúčastnili, patří pod TJ Spartak Vlašim, musí se pyšnit, jak jeho „ovečky“ vzorně reprezentují šachový oddíl. Patří mu tedy poděkování za všechno, co pro naši mládež dělá.

Poděkování patří i všem zúčastněným dětem, a to nejen z Načeradce, ale i z Dolních Kralovic. Když jsem výsledek volala paní zástupkyni ředitele z Načeradce paní Haně Stupkové, tak byla tak překvapená, že první co řekla bylo: „To jsou tedy borci!“ a všem vzkazuje poděkování za vzornou reprezentaci školy.

V neposlední řadě děkuji všem i já.

Výsledky 1. – 5. třída

Výsledky 6. – 9. třída

Výsledky SŠ

Fotečky

16 reakcí na “Hattrick vlašimského šachu!”

 1. 1
  Jirka píše:

  Pro poprvé zúčastněné z Pravonína: KP škol probíhá stejnou formou v Neratovicích co to hrajeme. Poprvé jsme se zúčastnili, když za starší hrál náš Ondra, Standa Vávra a Honza Vopěnka jako šesťák. To už je pěkně dávno. A celé roky je to stejné, zřejmě s tím nikdo nechce ztrácet pracovní den. Navíc sehnat sál v okolí Prahy není taky nic snadného. Domácí pořadatelé to tedy berou jako „povinnost“ ze zvyku, za dotaci koupí poháry nebo plakety. Občerstvení má v režii pronajímatel, s tím se taky nic nenadělá (podobně jako na akcích v Říčanech … tam jsou aspoň lépe zásobeni). Pořadatel vzešel z konkurzu, každoročně jako jediný přihlášený.

  Co se týká cen, tak mnohdy je to podobné i na Přeboru ČR, zřejmě považují pořadatelé za dostatečnou odměnu „ulití se“ ze dvou dnů vyučování.

 2. 2
  Jirka píše:

  Ještě další postřehy: Na začátku chtěli pořadatelé zadávat pouze výsledky bez šachovnic, Honza Paukert je přesvědčil pro zadávání výsledků po šachovnicích. Proto dost trvalo nalosování druhého kola, škoda, že se soupisky nezadaly hned při losování (losovalo se stejně náhodně). Bohužel výsledky na chess-results doteď nejsou.

  Ještě dodám, že druhým postupujícím v kategorii středních škol je Gymnázium Kralupy s Ondrou Hatašem v sestavě.

 3. 3
  Tom píše:

  Vy jste s těmi cenami příliš zhýčkáni místními žákovskými ligami. Mně přijde pohár a diplom naprosto dostačující. Šachy přeci děti hrají pro zábavu a ne pro ceny, nebo se snad pletu!?

 4. 4
  Maťa píše:

  Nesedí mi část „Prohrál Lukáš Filip s Martinem Pospíšilem, plichtil Patrik Studnička s Tomášem Skalickým. Vojta přehrál Martina Vystrčila a Michal Sibal Majdu Kořenovou.“ Vytrčil s Kořenovou asi hráli za tu druhou říčanskou školu, ne? Těžko jsou už na gymplu. Pokud mám pravdu, večer to opravím.

 5. 5
  Jirka píše:

  Maťa: Ano, za říčanský gympl hrál na 4. Thummel, na třetí nějaký neregistrovaný. Majda a Martin hráli se Standou a Kubou za ZŠ.

 6. 6
  Jirka píše:

  A ještě k výkonu mladších z Dolních Kralovic. Prohráli jsme jen s Řevnicemi (1:3), to byl totálně zpackaný zápas. Čtyřikrát jsme vyhráli 4:0, dvakrát jsme soupeře porazili 3:1, včetně druhého postupujícícho z Brandýsa.

  Dopředu jsem si vůbec netroufal odhadnout, s jakými ambicemi tam malí vlastně jedou. Velká města zřejmě doplácí na to, že mají děti z kroužků rozházené do různých škol. A tak naše vyrovnaná střídající čtyřka ozdobená na 1.desce Nelou byla zřejmě favoritem poprávu:

  Nela (6,5/7) měla jen dva těžší soupeře, Jarého v koncovce přehrála, Gruber vše zavčasu vyměnil a převedl partii do zablokované pěšcovky.

  Anežka (3,5/5) hrála příšerně rychle, zbytečně tak odevzdala dvě partie (v jedné prohrané věžovce to nakonec soupeř zkazil), další jednu vyhrála se štěstím. Např. s Vojtou Paukertem hráli tempem tah/s. , visely tam pořád figury včetně dámy, Vojta toho posbíral víc.

  Laňkové udělali v součtu 8/10, Pavlík hrál 4 kola, Péťa 6 kol. Nejsem si jistý, zda obě prohry jdou na vrub Pavlovi, nebo se o ně podělili napůl. V každém případě byl Petr po Nele největší oporou :-) , hrál pomalu s minimem chyb, dost toho viděl. Pavlík si naopak sám říkal o střídání, zřejmě nechtěl nést odpovědnost.

  Petr Lebeda hrál spolehlivě (5/6), prohrál jen s Řevnicemi. Jistota vzadu :-) .

 7. 7
  Jirka píše:

  Na chess-results už jsou výsledky, prosím o uvedení v aktuálních odkazech. Podle nich také mohu upřesnit výsledky po šachovnicích, i když u malých je špatně 3. a 4. kolo, kdy stál Pavel a poté Petr Laňkovi. Petr tak skutečně uhrál 6/6 :-) !!!

 8. 8
  Jirka píše:

  Ve starších z DK uhrál nejvíc David Pikal (6,5/7) a ukázal, že jeho nasazení bylo dobrou volbou :-) . Porazil i v důležité partii posledního kola Vondru (elo 1302), remizoval jen na začátku s Michalem Sibalem, když měl v podstatě vyhranou koncovku.

  První dvě desky, Štěpán a Patrik, uhráli shodně 4/7. S výkonem Štěpána můžeme být spokojeni, první desku podržel. Důležitá byla výhra nad Míšou v posledním kole. Patrik byl trošinku rozčarovaný, hlavně kvůli prohře na závěr. Své si ale odvedl.

  Lukáš zapsal 5,5/7, prohrál jen v prvním kole s Vojtou Filipem. Stabilní výkon :-) .

 9. 9
  Marie F. píše:

  Máťa: (4)asi to bude jak píšeš, už Jarda mě ráno upozorňoval, že jsem si ty šachisty z Říčan nějak popletla. Oprav vše, aby to bylo dobře. Ještě prosím opravit u druhého kola naši nehráli s Nymburkem, ale se ZŠ Kralupy n/Vl.. Díky

 10. 10
  Jan Fiala píše:

  Velká gratulace do Vlašimska, krásný výkon! :) Organizace hrozná byla, o to lepší se ale hrály šachy. Moc děkuju za fotky.

 11. 11
  Maťa píše:

  Jirka, Marie: Odkazy na výsledky jsem přidal do článku i mezi „aktuální odkazy“, drobné nepřesnosti jsem opravil.

  Ještě jednou gratuluji „vlašimským“ školám, odměnou všem bude dvoudenní finále místo vyučování :-) . Je škoda zmiňované neúčasti vlašimského gymplu v kategorii SŠ, stejně tak mohla dát Sázava vědět, že se nezúčastní mladších, třeba by Vorlina jela – na okresním kole proháněla Kralovice až do konce turnaje a nepostoupila jen o pomocné hodnocení.

 12. 12
  Jan Fiala píše:

  Dokonce je o vás zmínka i v Kolínském deníku. :) http://kolinsky.denik.cz/ostatni_region/ko_sachy_ceskybrod20091218.html

 13. 13
  Maťa píše:

  Díky za odkaz, Honzo! Já jsem se zase díval na webovky našich úspěšných škol, zda o úspěchu svých šachistů mluví (resp. píší), nebo mlčí. Zatímco ZŠ Načeradec mlčí, ZŠ Dolní Kralovice nikoliv: http://www.zsdkralovice.estranky.cz/clanky/aktuality/krajske-kolo-ctyrclennych-druzstev-v-sachu .

 14. 14
  Marie F. píše:

  Já musím ZŠ Načeradec omluvit. Jednak kluci až dneska byli ve škole, protože minulý týden měli chřipkové prázdniny a navíc se tam ujímá ředitelské funkce nová paní ředitelka, a tak mají jiné starosti. Jistě se dočkáme i my nějakých zpráv. Ředitelkou byla v konkurzu vybrána paní Beránková, a ta klukům fandí!

 15. 15
  Jirka píše:

  Jsou zveřejněny výsledky konkurzů na republikové přebory škol. Starší žáci (6.-9.třída) jedou poslední dva březnové dny (út-st) do Vyškova, tam, co se konalo MČR do 8 let. Tak se tam podívají i starší (Pravonín, Kralovice). Já se vzhledem k termínu (konec měsíce) nejspíš nezúčastním.

  Mladší pojedou do Malenovic, tam bych se rád podíval. Termín zatím není určen, zřejmě proto, aby se nekryl se staršími. Tipuju začátek dubna.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist