TJ Spartak Vlasim
06
Lis

Harrachovské rozjíždění soupeřů

„Úplně ho rozjedeš,“ ukončil jsem přípravu. Naivní přesvědčení, že jedno z pěti zahájení, které jsme měli na šachovnici, se bude skutečně hrát, bylo mnohdy hned následující ráno rozdrceno v prach. S tím člověk musí počítat. Šachový boj vypuká dlouho před započetím samotné partie. V přípravné fázi není záležitostí pouze dvou hráčů, kteří ji budou hrát, ale i dalších lidí, již vytvářejí komplikované úvahy, co asi protistrana udělá a jak přemýšlí. Prostřednictvím partií v databázích se snažíme soupeřům doslova vniknout do hlavy.

Celý proces nabývá na významu obzvlášť v případě mistrovských soutěží a je jedním z důvodů, proč jsou dětské turnaje tak napínavé a zajímavé. Jiné to nebylo ani na letošním Mistrovství Čech mládeže, které hostil od 27. října do 3. listopadu Harrachov, horské středisko známé skokanskými můstky nebo Mumlavskými vodopády.


Vítejte v Harrachově! (FOTO: Karel Jukl)

O zabavených mobilních telefonech

Pepi Dudková: „Honza hodil ručník dolu, aby nebylo vidět, co je na zemi za bordel.“

Do Krkonoš jsme vyrazili jako jedna velká výprava. Kromě vlašimských šachistů byli její součástí především naši kamarádi ze Sedlčan a Brodců. Vzhledem k vysokému počtu dětí, dospělých, trenérů a rodičů není divu, že dění na místě zachvátil v prvních dvou dnech chaos. Osazenstvo jednoho z pokojů bylo v 0.30 načapáno, jak paří hry na mobilech, jiný pokoj naopak zásluhou Dalibora Křivánka vstával už ve 4.00. Malý raubíř se navíc otevřeně chlubil, že spal jen 4,5 hodiny. Přesto vypadal mnohem čerstvěji a živěji než mnozí spáči.

Hříšníci byli potrestáni odebráním mobilů. Maťa se vrátil do svých přísných let a prozradil dětem, že jednoznačným rekordmanem v počtu zabavených elektronických přístrojů zůstává Robin Hrdina. Vítek Moravec následně navrhl, aby odevzdali své mobily všichni a nadobro, ale pak usoudil, že vyrvat elektronická zařízení z rukou například Karlu Juklovi je zcela nemožné. Řád byl definitivně nastolen v neděli dopoledne, kdy proběhla první společná porada.


Maťa nastoluje řád (FOTO: Karel Jukl)

Lesk a bída doprovodných turnajů

Vítek Moravec: „Když se budeš hodně soustředit, nemůžeš prohrát.“

Doprovodných turnajů se zúčastnili čtyři vlašimští hráči. Martin Horák a já jsme poměřili síly se soupeři v silnějším FIDE Openu, bratři Vopálkovi si zahráli Národní Open.

Šachovou katastrofu jsem v Harrachově prožil já. Její náznaky se objevily hned v neděli, kdy jsem se byl během partie podívat do hrací místnosti Národního Openu a zůstal v ní na několik minut uvězněn kvůli vypadnuté klice. Jako by mi zabouchnuté dveře chtěly říct, ať se do FIDE Openu raději nevracím. V duchu absurdní grotesky se odehrály téměř všechny mé partie. V turnaji se mi nepovedlo takřka nic. Přestože jsem patřil k širšímu okruhu favoritů, v 8. kole mě bylo možné zahlédnout na poslední šachovnici. Z devíti partií jsem vydoloval pouze 4 body, které v 22členném poli stačily na 16. místo.

Roli favorita naopak potvrdil Martin, který celý týden předváděl kvalitní výkony a do poslední chvíle sahal po celkovém vítězství. V posledním kole však odmítl soupeřovu nabídku remízy, která by mu zajistila zlato, a nakonec bohužel prohrál. Vinou závěrečné porážky pak klesl z nejvyššího stupně na 2. místo. Z Martinových partií jsem vybral jednu ukázku.

Martin Horák (2232) – Jakub Petr (2183) pozice po 54… Vb1

 

Martinovi pěšci spěchají k polím proměny, ale jeho králi hrozí mat. Bílý jej může pokrýt dvěma způsoby, z nichž k výhře vede pouze jeden. 55. Vg2?? Chyba, která Martina mohla stát půl bodu. K vítězství vedla varianta 55. Kh2 Vb2+ 56. Kh1 Vb1+ 57. Vg1! Bílý zažehnal všechny hrozby a protlačí své pěšce až do dámy. 55… Ve1?? Soupeř naštěstí také chybuje. Zachránit se mohl po 55… Vh1+ 56. Vh2 Vg1! Bílému králi hrozí mat na g3, přičemž už se mu ze zajetí vlastních a soupeřových figur nepodaří vymotat.57. Vf2+ Kxf2 58. h5 Kf3! Černý vmanévruje bílého díky hrozbě matů tam, kam potřebuje. 59. Kh2 Vg2+ 60. Kh3 (60. Kh1?? Ve2 61. d6 Kg3 62. d7 Ve1#) 60…Vg1 61. Kh4 Vg4+ s opakováním tahů. 56. d6 Ve6 Zde už 56… Vh2+ k záchraně černého nevede, neboť bílí pěšci pokročili příliš daleko. 57. d7 Ve1 58. e8D Vxe8 59. Vf2+ Kdyby bílý dobral věž hned a postavil si dámu nebo věž, černý král by se ocitl v patu a partie by skončila remízou. Martin soupeřovu poslední léčku prohlédl, a tak se černý vzdal. 1:0

Přibližně podle papírových předpokladů skončil v Národním Openu Vojta Vopálka, který vybojoval 4 body a v 94členném poli se dostal na 56. příčku. Vojta střídal rychlé výhry s rychlými prohrami a na závěr podlehl v sourozeneckém derby svému bratrovi. Pokud se chce zlepšit, je potřeba, aby začal hrát pomaleji a na partie se více soustředil. Filip Vopálka si oproti startovací pozici pohoršil o devět míst, na své konto si připsal 5 bodů a skončil na 41. příčce. Filip předvádí dlouhodobě solidní hru, ale potřeboval by pevnější nervy, aby se v závěru svých partií nedopouštěl zbytečných chyb.

Tažení po restauračních zařízeních

Maťa: „Do 8!“

Karel Jukl: „Do půl 8!“

Maťa: „Do 8!“

Karel Jukl: „Ne, do půl 8!“

Maťa: „Vždyť jsem tam byl do 8!“

Karel Jukl: „Protože jim je blbý tě vyhodit!“

K pobytu v Harrachově patří nedílně vysedávání v cukrárnách a kavárnách. Časem přecházíte z jednoho restauračního zařízení do druhého tak rychle, až se může stát, že odejdete bez zaplacení, aniž byste si to vůbec uvědomili. I když ale někdy zapomenete zaplatit, stejně musíte počítat s tím, že káva, horká čokoláda nebo zákusky budou v rámci vašeho rozpočtu patřit k velkým položkám.

Při diskuzích nad horkým nápojem navíc můžete zjistit řadu zajímavých informací nebo se dozvědět, jaké postoje zaujímají vaši kolegové k palčivým problémům současnosti. Například Maťa vám řekne, že chlebíček je naprosto nesmyslný vynález, kvůli kterému se jen ušpiníte, a Karel Jukl vás varuje, že když ráno spořádáte příliš sladkou snídani, nutně si přivodíte glykemický šok a prohrajete dopolední partii.

 
Karel Jukl navyšuje hladinu glukózy v krvi (FOTO: já)

Bonusový program pro šachové nadšence

Koho nezasytily hlavní turnaje, měl možnost vybít svou šachovou energii na řadě doprovodných akcí. Několik dětí z naší výpravy se zúčastnilo simultánek s mezinárodními mistry Richardem Biolkem a Petrem Piskem. Podle neověřených informací se remízu podařilo urvat Vojtovi Dudkovi a Ondrovi Hlaváčkovi ze Sedlčan. Také v bleskovém turnaji jsme měli zastoupení, ovšem nikomu se výrazně uspět nepodařilo. Za zmínku stojí účast Fandy Jelínka, který nás v Harrachově krátce navštívil.

Čertovský případ pro detektiva Columba

Maťa: „Hlavi, co jsi to sem přitáhl za čertovský počasí?!“

Ondra Hlaváček je živoucím důkazem toho, jak dobrý marketing dokáže udělat z obyčejného smrtelníka legendu. Za Ondrovou heroizací stojí Maťa, který mu dal nejprve přezdívku Čert a poté vytvořil příběh mýtického hrdiny, jenž si postupně začal žít vlastním životem. Ondra si získal naše srdce především díky šachovému táboru v Růžené, kde ztvárnil nezapomenutelnou roli majestátního kance. Bouřlivý potlesk, kterého se mu dostalo při loučení na konci týdne, tehdy dojal i nejzarputilejší povahy. Nikoho tedy nepřekvapí, že se Ondra s Maťou i přes rozbouřené živly hned v pondělí vydali na Čertovu horu. Doprovázeli je ještě Vojta Štěpán a Filip Vopálka. V úterý ráno už nás probudily teplé sluneční paprsky, obloha se vyjasnila a zaplavila ji azurová barva. Krásné počasí vydrželo až do konce týdne. Děkujeme, Ondro.

 
Výhled z Hlaváčkovy hory (FOTO: já)

Ondra v Harrachově zažil i krušné chvilky, když mu z počítače zmizela šachová databáze. Karel Jukl brzy nato vyděsil celou výpravu informací o zákeřné aktualizaci Windows 10, která údajně samovolně maže soubory. Zda stála i za zmizením Ondrovy databáze, nebylo prokázáno. Pachatele neodhalil ani Vítek Moravec, jenž zná díky pravidelnému sledování seriálu Columbo nejrůznější fígle, jak zločince napálit a dopadnout. Záhada tak zůstává neobjasněna.

Sledování seriálů a filmů bylo rovněž významnou náplní volného času. Kromě detektiva v baloňáku frčely horory, na nichž ulítáváme já a Martin Horák, nebo Babicovy dobroty a diskuzní pořady s prezidentem, které z neznámých důvodů hltá Matěj Škrabánek.


100 let poté (FOTO: já)

Téměř pohádkový příběh

V mistrovských kategoriích měla Vlašim tři zástupce – Honzu Veselého (H12), Vojtu Dudka (H14) a Kryštofa Křížka (H16).

Honza byl ve dvanáctkách nasazený v druhé polovině a do Harrachova přijel především nasbírat cenné zkušenosti. Uhrál 4,5 bodu a dosáhl na 40. příčku, o tři místa tedy vylepšil svou startovací pozici. Přestože v řadě partií doplatil na příliš rychlou hru, předvedl solidní výkon a určitě má potenciál se dále zlepšovat.

Obtížnou úlohu měl před sebou v Krkonoších Vojta Dudek, který byl v kategorii chlapců do 14 let jedním z hlavních favoritů. Vybojoval 6 bodů a díky obsazení 8. místa si zajistil i právo účasti na březnovém Mistrovství ČR mládeže. Přestože se mu nedařilo podle představ, zaslouží si poklonu, jelikož projít ukrutným sítem na Čechách je nesmírně těžké pro každého.

Téměř pohádkový příběh prožil pod skokanskými můstky Kryštof, který ani původně neměl mistrovskou kategorii hrát. Přestože byl nasazen mezi chlapci do 16 let až na konci třetí desítky a sám nevěřil, že by mohl bojovat o postup na celorepublikový šampionát, vynikající výkony a nasbíraných 6 bodů ho vyšvihly až na 10. místo, těsně za brány postupové osmičky. Kryštof potvrdil svou vzrůstající úroveň a navázal na skvělé výsledky z Janských Lázní, Vsetína nebo Extraligy mládeže.

 
Kryštof Křížek se chystá rozjet svého soupeře (FOTO: Karel Jukl)

V zajetí her

Vítek Moravec: „Reálnej život je dobrej jenom proto, aby ses mohl připojit online.“

Jakou roli sehrály moderní vymoženosti v souvislosti s dětskou částí výpravy, už jsem naznačil, počítačové hry však ovládly rovněž svět dospělých. Například Petr Havelka chodil celý týden po Harrachově, chytal Pokémony a ještě s hrou seznámil Karla Jukla. Ten si mi zároveň stěžoval, že se mu nedaří dostat přes těžkou úroveň v Ocelových mariňácích. Později zjistil, že měl obtížnost nastavenou na impossible, snížil si ji na hard a povedlo se mu ve hře pokročit dál.

Vítek Moravec před fotbalovým zápasem: „Jaký je číslo na záchranku?“

Nevěnovali jsme se ovšem pouze elektronickým hrám. Spoustu zábavy jsme si užili například při Citadele, Bangu, Městečku Palermo nebo fotbalu, v němž tým Robina Hrdiny porazil družstvo vedené Vítkem Moravcem. Ve čtvrtek došlo mezi Vítkem a Martinem Horákem k dlouho očekávanému zápasu v bulletech, šílených minutovkách hraných přes chess.com. Oba aktéři chtěli původně vybírat od diváků vstupné v hodnotě 15 korun, přičemž děti by měly vstupné jen za 10 a studenti s ISIC kartou za 12, ale zájem o jejich mač nakonec nebyl tak velký, a proto od nápadu upustili. Martin zvítězil nad Vítkem v poměru 12:8.

Za borůvkovými knedlíky

Pavel Sadil: „Patrik se svým elegantním kabátkem v sobě nezapře městského liberála ani v lese.“

V průběhu týdne jsme podnikli několik turistických výletů, ke kterým pěkné horské prostředí přímo vybízí. Nenašel se asi nikdo, kdo by nenavštívil Mumlavské vodopády, někteří členové výpravy se k nim dokonce byli podívat víckrát.

 
Městský liberál u Mumlavských vodopádů (FOTO: Roman Šimák)

Maťa: „Tady chodím Krakonošovu stovku.“

Filip Vopálka: „Ale ta se chodí v Krkonoších, ne?“

V úterý vyrazila část výpravy na Dvoračky, odkud se nám otevřely krásné výhledy na Krkonoše a zapadající slunce. Maťa si v horské chatě pochutnal na obřích borůvkových knedlících s gigantickou porcí šlehačky a Ondra Laštovka pohoršil fanoušky fotbalového klubu Bohemians Praha, o kterém se domníval, že byl založen teprve nedávno.

Vítek Moravec po hlasování o volbě trasy: „Vidíte, je vás víc, a stejně půjdeme tudy!“

Malá expedice zamířila na Čertovu horu ještě ve čtvrtek. Lanovka už byla mimo provoz, a tak jsem se pěšky nahoru vydal i já. Nejprve jsme vyšplhali na Janovu skálu a po dosažení vrcholu se pokochali výhledy do údolí. Poté jsme slezli podél skokanských můstků na doskočiště, kde nám Vítek Moravec vyprávěl, jak v rámci drsného štafetového závodu jeden z můstků vybíhal. Nakonec jsme se prošli po střeše Skicentra a dopřáli si něco sladkého v blízké kavárně.

 
Zíráme (FOTO: Vítek Moravec)

Maťa: „Za mnou jede Roman, ten nebrzdí, tak to je konečná.“

Zbylá část výpravy se ve čtvrtek vyblbla na bobové dráze. Vzhledem k dojmům přímých účastníků je s podivem, že při jízdách nikdo nezahynul. V pátek pak ještě Vojta Vopálka stihl navštívit hornické muzeum.

Záměrně klišoidní finále

V sobotu večer se ve vlašimské kebabové restauraci vynořily ze tmy čtyři postavy s několika obřími zavazadly. K dopsání příběhu o Mistrovství Čech mládeže 2018 v oné chvíli zbývalo jen pár řádků. První postava si dala kebab v chlebu, druhý strávník zvolil kebab v tortille a třetí osoba si objednala kebab na talíři. Čtvrté individuum si poručilo kebab v boxu, jehož součástí jsou i hranolky, a tudíž muselo na svou objednávku čekat déle než ostatní. Postupně se všechny čtyři postavy usadily u stolu a pustily se do jídla. S každičkým soustem, s každým kousíčkem zeleniny, s každičkým malým hranolkem, které si dala jen jedna z oněch osob, s každým ukápnutím bylinkové, česnekové nebo chilli omáčky a s každým zamlaskáním či hltem se týden v Harrachově tiše vzdaloval, až se vytratil úplně. Najednou po kebabu zbývalo jen několik malých drobečků. Postavy se zvedly, popadly zavazadla a zmizely ve tmě. A spolu s nimi v černé prázdnotě utichlo i tikání šachových hodin.

 
Záměrně klišoidní snímek (FOTO: já)

Výsledky na chess-results

Stránky MČech mládeže

Fotky

 (autor článku: Patrik Pýcha)

23 reakcí na “Harrachovské rozjíždění soupeřů”

 1. 1
  visvi píše:

  Patriku, hezký článek. Jen mám námitku ohledně poznámky o „ne tak velkém zájmu“ o bullet – vždyť nás musel z vyprodaného pokoje č. 20 kvůli večerce vyhnat až samotný Petr Havelka! Osm frenetických diváků! :-)

 2. 2
  Patrik P. píše:

  Vítku, máš pravdu. Neuvědomil jsem si, že mladší diváci museli jít spát před dohráním zápasu. Co si nezapíšu, to zapomenu. :-) Vybírání vstupného by se vám při osmi divácích docela vyplatilo. Ty i Martin byste si vydělali například na jednu horkou čokoládu. :-D

 3. 3
  Tom píše:

  Proč Martin nevzal nabízenou remízu v posledním kole? Sice chápu, že chtěl výrazně slabšího soupeře porazit, ale i tak je to těžko pochopitelné rozhodnutí.

 4. 4
  Patrik P. píše:

  Martin holt remízy nedává. :-) Není to poprvé, kdy něco podobného udělal.

 5. 5
  Tom píše:

  Je samozřejmě správné, že chce hrát a nedává zbytečné plichty, ale za této situace v tabulce určitě platilo, že někdy je lepší půlka nežli nulka. :-)

 6. 6
  Maťa píše:

  Pěkný a vtipný popis týdne v Krkonoších, ale kdybych chtěl opravovat a upřesňovat, tak budu muset napsat komentář v délce článku :-) . Tak jen ve stručnosti: Robin není „rekordmanem v počtu zabavených elektronických přístrojů“, ale měl elektronický přístroj (mobil) zabaven na nejdelší dobu (5 dní), přezdívku Čert jsem pro Ondru nevymyslel já, ale Lukáš Vonderka, a to o těch chlebíčcích taky není názor můj, i když se s tím dá souhlasit – lepší jsou jednohubky :-) . Ale četl jsem to před dvěma roky v jakémsi článku při příležitosti výročí 100 let od vynálezu chlebíčků, této ryze české speciality.

 7. 7
  Patrik P. píše:

  To jsou naprosté detaily. :-D

 8. 8
  Robin píše:

  Tom: Já myslím, že zpětně by jí Martin vzal a v budoucnu jí v podobně situaci taky veme. :-)

 9. 9
  Kamča píše:

  Patriku, moc hezký článek!

 10. 10
  Blanka píše:

  Musel to být hezký týden. Na procházky do okolí Harrachova také ráda vzpomínám.

 11. 11
  Maťa píše:

  Robin (8): Tak tím bych si nebyl vůbec jistý :-) .

 12. 12
  Patrik P. píše:

  Děkuji za dosavadní kladné ohlasy. :-)

  Týden v Harrachově jsem si náramně užil a hezky se mi o něm psalo. Díky příjemné a úspěšné spolupráci s Kryštofem mi navíc celkový pocit z turnaje nezkazily ani vlastní tragické výsledky. :-D ;-)

 13. 13
  Patrik P. píše:

  @11 Já jsem si dokonce téměř jistý, že se podobná situace v budoucnu zopakuje. ^^

 14. 14
  Ríša píše:

  Hezký článek! Souhlasím s Martinovým rozhodnutím, na jeho místě bych taky remízu nevzal. Zahodit partii rychlou plichtou proti slabšímu soupeři je mnohem horší než prohrát. :-) Petr Havelka je se svým chytáním Pokémonů populární celosvětově, třeba nedávno byl zastižen v Tchaj-wanu. :-) https://mobil.idnes.cz/tchaj-wan-duchodce-11-mobilu-pokemon-go-d8i-/mob_tech.aspx?c=A181112_132001_mob_tech_oma
  Tady v Anglii je Pokémon Go tak populární, že na ulici potkávám maminky s malými dětmi a všichni chytají společně. :-)

 15. 15
  Patrik P. píše:

  @14 Petr má v počtu mobilů co dohánět. Zatím má, myslím, jen dva. :-)

 16. 16
  Maťa píše:

  Petr Havelka už pro změnu chytá Pokémony v Mostě, kde za pár minut začíná Mistrovství Čech do 10 let. Tam Vlašim letos nikoho nemá, ale Míša Stein z ŠŠ STAMAT, kterého Petr doprovází, je naší potenciální posilou do budoucna (už v této sezoně hostuje za vlašimské céčko v RS) a určitě mu budete všichni držet palce! :-) Průběžné zprávy a dojmy by měl Petr psát sem: http://www.sachystamat.cz/?p=2026.

 17. 17
  Maťa píše:

  On 9 hodin hraje Míša Stein o postup na MČR, pravděpodobně potřebuje vyhrát. Partie poběží online, tak můžete sledovat a držet palce: http://www.vippraktik.cz/online/online/U10/index.html?fbclid=IwAR1BKz4mnFLmn2xsNMd-MDkltvvgFQC5lYHb7Vo7arFxAxnoGO__EYNVIoU.

 18. 18
  Blanka píše:

  Gratuluju Míšovi k výhře a postupu na MČR.

 19. 20
  Tom píše:

  Gratulace Míšovi. Pěkný úspěch nejen pro něj, ale i pro celou ŠŠ STAMAT. :-)

 20. 21
  Maťa píše:

  Na MČŘ v Koutech nad Desnou budeme mít o jednoho účastníka víc – Kryštof Křížek dostal divokou kartu KM ŠSČR.

 21. 22
  Patrik P. píše:

  Úžasné! :-)

 22. 23
  Tom píše:

  Tak to je příjemné překvapení. :-D

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist