TJ Spartak Vlasim
03
Bře

Drtička očima topiče aneb El Clásico u Želivky

Střítežský kotelník /Jirka Mejzlík/

V neděli 26. února čekalo na dolnokralovické áčko vyvrcholení celé sezóny. Zápas proti béčku z Týnce nad Sázavou měl již několik týdnů dopředu patřičnou mediální publicitu. Kamarádské hecování s Martinem Vnoučkem postupně gradovalo jak na našich webových stránkách, tak při osobním kontaktu s brodeckými hráči. A nebylo divu – zápas prvního s druhým tři kola před koncem soutěže měl stejný význam i náboj jako proslulé El Clásico ve španělské fotbalové lize.

Domácí manažer měl o sestavě jasno – nastoupíme v základu, na všech postech budou hrát ti nejlepší, které máme k dispozici. Hosté se svojí sestavou trochu mlžili, ale všem bylo jasné, že enfant terrible šachových diskusí na našem webu Martin Vnouček nastoupit musí :-) ! Real by taky Cristiana Ronalda v bitvě všech bitev na lavičce sedět nenechal!

Já se na zápas těšil možná i víc než střihač trávníku na proslulém Nou Campu na mač jeho fotbalových idolů. Připravil  jsem naše legendární kamna a při štípání dřeva jsem se mazlil s každým polínkem stejně jako božský Lionel s míčem (původně jsem zde napsal „jako božský Ondra Mejzlík s bílou dámou“  :-)  ). A pak už se přiblížil den “D“ . Nechtěl jsem ponechat nic náhodě, pro jistotu jsem si v předzápasový večer vzal službu ve výčepu, abych si ohlídal stav hrací místnosti. Při čepování piva jsem jich v sobotu večer taky pár vypil. A to byla možná fatální chyba. Proč?

V den zápasu jsem totiž neuvěřitelně zaspal :-( ! Vzbudil mě mobilem náš kapitán přesně půlhodinu před začátkem hrací doby. Chtěl se zeptat, jestli nepotřebuji v hrací místnosti s něčím ještě pomoct.  No, skočil jsem do kalhot stejným způsobem jako večerníčkoví Jája a Pája a vyrazil směr kulturák. Rychle roztopit v kamnech a už jsou tu hosté. O dvacet pět minut dřív.

V roli kustoda sice nestíhám postavit figurky, ale nevadí, za chvíli se začínají trousit domácí borci a ujímají se tohoto úkolu sami. Mezitím sledujeme naše soupeře – z první osmičky jim chybí jen lídr Miroslav Fialka, hlavně ale je zde tolik očekávaný Martin Vnouček. Takže o ten správný náboj utkání ošizeno nebude.

S úderem deváté hodiny dorazil poslední domácí reprezentant Martin Makeš. Hosté si probudili Oldu a  zápas může po nezbytných formalitách ze strany rozhodčího začít. Kamna se mezitím krásně rozhořela a byla tak předzvěstí toho,  že se budeme snažit hostům pořádně „zatopit“! Pro jistotu jsem do nich znovu přiložil a otevřel přívod vzduchu naplno. Jistota je jistota :-) !

Úvodní půlhodinka byla ve znamení naučených tahů zahájení a uspokojení požadavků na teplé nápoje. O nabídnutý studený nápoj (konkrétně velkopopovická 11°) žádný zájem nebyl, a to neuvěřitelně až do samotného konce zápasu. Asi všichni účastníci beze zbytku vyznávají Etický kodex FIDE  :-) ! No nic, se zlatavým mokem jsem neuspěl, zato Zdeňka uspěla s nabídkou párků, kterých se během zápasu snědlo přes 2 kg. Vlastně by mě zajímalo, jaké je typické občerstvení na zde srovnávaném El Clásicu – ví to někdo?

Po dvou hodinách hry na většině šachovnic partie vybočily z rovnováhy. K velké radosti domácích se tentokrát uplatnil proslulý slogan Džanka Kořínka „Elo hovoří“ a převahu v koeficientu jsme dokázali přetavit i v převahu na jednotlivých hracích plátnech!  Nejdále pokročila partie na třetím stole, kde při nestejných rošádách byl útok domácího kapitána Vojty Mejzlíka rychlejší a důraznější. Olda v beznadějné pozici vzdává a ubírá se opět do říše snů. Vojta si na oslavu vítězství objednává páreček. Já oslavuji zisk prvního bodu přihozením pořádného polena do kamen :-) !

Dobře se pro nás vyvíjí i situace na jedničce. Ondra Mejzlík má navíc volňáska, který se nezadržitelně posunuje ke svému vysněnému cíli. Pěšáček již dopředu ví o své roli kamikazeho, ale rád svůj úkol splní pro konečnou výhru své armády. A když doputuje na svoji metu, zažíváme komickou situaci – pan Holub dá za postavenou dámu svého střelce a vzápětí provede sám i jediný logický Ondrův tah. Ondra mezitím zapsal soupeřův tah, vzhlédl k šachovnici a překvapeně vytřeštil nad pozicí oči. Okolostojící diváci stěží zadrželi výbuch smíchu. Partie ještě pokračovala, výsledek byl ale již jasný. Než pan Holub partii vzdal, zavěsila Kristýna, náš letošní stroj na body :-) (5/5). Systematicky oslabovala soupeřovu pozici. Záhy mu vytvořila centrálního trojpěšce a poziční převahu využila k zisku materiálu a následně i celé partie (2:0). Chvíli po ní vyhráváme i na jedničce a vedeme 3:0.

Velmi aktivně stojí Ondra Matějovský, jeho soupeř se už jen brání.  U Martina a Kamila partie zatím moc nepokročila, hráči stále zapisují v levé polovině partiáře. Vypadá to ale, že Kamil by mohl mít dost problémy. Je na něm vidět nerozehranost, ostatní aktivity mají v této jeho životní etapě před šachy přednost. Poučka „Elo hovoří“ bohužel platí v tomto zápase na obě strany – na dvojce jako jediné šachovnici má převahu koeficientu náš soupeř. A když pro něj hrají i bílé figury a poctivá domácí příprava zahájení, není divu, že Patrik stojí v partii hodně nepohodlně.

Zpestření v zápase způsobuje vyzvánění mobilu. Kdyby jen vyzvánění, jsou to fanfáry jako zvon. Žádná kontumace ale nebude – pan Smolka má mobil povolený. Netušili jsme však, že ho nechá v bundě na věšáku, bude ho nejmíň minutu hledat a další minutu bude trvat, než zvonění dokáže vypnout. Ještě že to nebylo při časovkách :-) .

V málokterém zápase je nejsledovanější partií ta na poslední šachovnici. Když zde ale hraje známý hecíř Martin Vnouček, pyšnící se v této soutěži až do tohoto zápasu stoprocentním ziskem bodů, proti letos neporažené Nele, pak je vše jinak. Kolem partie bylo nejvíc diváků (vedle pořadatelů a Jardy Pýchy dorazil v průběhu zápasu i Standa Vávra.) Partiová příprava Nele víceméně vyšla, v aktivním postavení však cestu k výhře zatím jen stále hledá.

Mezitím po chybě prohrává Patrik a soupeři snižují na 3:1. Chvíli poté završuje Ondra Matějovský svůj tlak pěknou kombinací a soupeř okamžitě vzdává. Průběžný stav je 4:1 a pozice na zbývajících třech šachovnicích dávají téměř jistou odpověď na otázku, zda Kralovice uspějí v zápase roku.

Uhrát přijatelnější výsledek pro hosty promrhal Jirka Feierfeil. Martinovi odmítl nabídku remízy, aby následnými asi 10 tahy vyrobil ukázkovou partii do sbírky „fatální chyby ve věžovkách“. Martin dostal nečekaný dáreček v podobě celého bodu, i když bude mít narozeniny až příští týden. Že by to Jirka tušil …? Nicméně 5:1 a je definitivně rozhodnuto.

U Kamilovy partie vidí cestu k jasné remíze všichni včetně topiče, jenom Kamil do partie už deset minut kouká a nic. Karel pak ještě Kamila zkouší, skoro to vypadá, že bude použito pravidlo o 50 tazích. Udělali jich asi 30 a Karel „vyměkl“ a plichtu podepsal.

Zbývá osmá, nejsledovanější šachovnice. Martin se dostává do časovky a nenalézá nejlepší tahy na svoji obranu. A Nela nachází cestičku k zúročení své poziční převahy. Martinův uvězněný střelec hrál klíčovou roli a partie je již jen otázkou šachové rutiny. Nela tak stanovuje konečný výsledek na 6,5:1,5. Trochu krutý výsledek pro hosty, zda je to už drtička, si ale stoprocentně jistý nejsem.

Dolní Kralovice A JAWA Brodce B
Mejzlík Ondřej V 2259 1 0 2054 Holub Milan V
Pýcha Patrik V 1892 0 1 1966 Hroník Petr
Mejzlík Vojtěch 2098 1 0 2023 Sládek Oldřich
Makeš Martin H 2072 1 0 1923 Feierfeil Jiří
Matějovský Ondřej 1996 1 0 1890 Smolka Josef H
Stodolová Kristýna 1980 1 0 1790 Frischmann Otto
Kastner Kamil 1941 ½ ½ 1735 Jukl Karel
Pýchová Nela 1785 1 0 1584 Vnouček Martin
:

Ještě jednou zpět k připodobnění k El Clásicu. Po skončení zápasu si hráči mění dresy. Nevím, zda by ze zavedení tohoto zvyku byla nadšená paní Homolková. Kolik bychom jich za celou sezónu vlastně potřebovali? A tak mě napadá – ti fotbalisti si je po vyprání třeba někdy obléknou? No představil jsem si Martina v Nelině svetříku … ale to už hecuju možná moc :-) .

Tabulka po 9.kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Dolní Kralovice A 9 0 0 27 51.0 42
2. JAWA Brodce B 7 1 1 22 44.5 36
3. ŠK Pravonín 6 2 1 20 41.5 29
4. TJ Sokol Sendražice B 5 1 3 16 39.5 27
5. Klub šachistů Říčany 1925 E 5 0 4 15 33.0 20
6. TJ Sparta Kutná Hora B 4 0 5 12 40.5 31
7. Sokol Český Brod B 4 0 5 12 35.0 23
8. Sokol Neveklov 3 2 4 11 30.5 20
9. Sokol Kolín D 3 0 6 9 34.5 24
10. ŠK Medvědi Zvole A 2 1 6 7 29.5 21
11. TJ Sokol Benešov 2 0 7 6 28.0 17
12. Klub šachistů Říčany 1925 F 0 1 8 1 23.5 13

Příští zápas nás čeká opět u domácích kamen, 18.3. Pomalu abych se podíval, kde mají v akci šampaňské – třeba už bude důvod ho otevřít.

Hezký článek o zápase na stránkách Jawa Brodce

Stránky věnované RP

16 reakcí na “Drtička očima topiče aneb El Clásico u Želivky”

 1. 1
  Vláďa píše:

  Se divím, že ještě nebyla vyhlášena anketa o nejlepší článek roku. Jirko, určitě bys vyhrál! :-D

 2. 2
  Jarda P. píše:

  Jirko,perfekt pohled očima topičova :-) . Určitě se vyplatilo na článek počkat, škoda jen, že nepíšeš teď častěji.

 3. 3
  Vojta M. píše:

  nejlepší fotka v článku je fotka Mati s panem Smolkou. To zvětšení tou lupou, to je super detail :))

 4. 4
  Tom píše:

  Jirka napsal opravdu hezký a vtipný článek. Snad se od něj podobných skvostů dočkáme čestěji než jednou do roka ;-)

 5. 5
  Jirka Mejzlík píše:

  Jo, v hrací místnosti ukazoval jednu chvíli teploměr neuvěřitelných 28°C (a to je od kamen dobrých 5 metrů). Pan Smolka nicméně zimní bundu nesvlékl, i když seděl snad jen metr od kamen. A v tu chvíli mu navíc zatápěl Maťa i na šachovnici (na fotce je Maťa samozřejmě jen v tričku).

  Pak jsme raději důkladně vyvětrali, aby to s některým ze starších soupeřů neseklo. No když tak koukám na fotky, tak třeba Martin Makeš svůj zimní svetr taky nesvlékl :) .

 6. 6
  Maťa píše:

  Přidávám se k pochvalným ohlasům, Jirkovi se článek povedl. Co se týče toho typického občerstvení, tak možná by to věděl Tomáš Hašek, který už ve Španělsku na fotbale byl – sice ne na souboji Realu s Barcelonou, ale předpokládám, že to bude všude stejné :-) . Jinak my jsme u Pýchů načali šampaňské již v předvečer zápasu, protože co s ním, kdyby to náhodou nevyšlo… ;-)

 7. 7
  Maťa píše:

  Ještě k Nelině partii. Martinova časovka výsledek nijak neovlivnila, to spíš Nela před 40. tahem lehce tápala a chodila v lepší pozici sem tam (objevila se i 2x stejná pozice). Definitivně to soupeř zazdil braním jedovatého pěšce, tuším ve 46. tahu, pak už se vezl … konečná pozice, ve které to Martin Vnouček položil, je v článku na fotce :-) .

 8. 8
  martin v píše:

  Ja hrdine padl v boji s mistrini republiky.harm na to hrdy

 9. 9
  Tomáš Hašek píše:

  Odpovídám na Maťovu výzvu : nejoblíbenější u Španělů jsou jejich „tapas“ – tedy v podstatě tak velké kousky jídla a pochutin, aby jste měli právě jednou do pusy…od masa přes uzeniny, sýry, slané koláče až po grilovanou zeleninu – tak to bylo ve VIP i na letošní Lize mistrů Villareal – Manchester City :-)

 10. 10
  martin v píše:

  komentar 8 sem nepsal ja,ja tu partii neanalyzoval,ale jestli jste na to koukali,tak vam verim ze sem stal hrozne,a dobrani toho pinsla byla blbost to sem vedel po tahu,ale ta partie uz je pryc a hlavne uz nic neresila byli sme prohrany,na prvnim miste je druzstvo a pak az jednotliveca nebo elo(nekteri sachisti sice tohle jeste nechapou,ale snad jednou pochopi).partii s nelou sem vecer zapil 6 pivama a panakem a hned bylo lip.ted sem zase psychicky na dne z partie s jardou pazderou,(jinak jardo neni nejakej tvuj pribuznej martin pazdera z vlasimi?chodil sem s nim na ucnak a delal sem s nim v marsu)pocitam ze do patku az soboty se z toho oklepu…..vzpomel sem si co jsem udelal za hrubici s jirkou mejzlikem asi pred rokem taky sem byl jasne vyhranej a jednotahove sem dal zadara figuru me asi ta vlasim nejak uhranula…

 11. 11
  Maťa píše:

  Jarda Pazdera má dva mladší bráchy a jeden z nich je, tuším, Martin…

 12. 12
  Maťa píše:

  Za chvíli začíná v Barceloně další El Clásico. Takže Real do toho! :-)

 13. 13
  martin v píše:

  jen se chci zeptat jirka mejzlik pri tomto zapase rikal ze bude poradat nejaky turnaje,plati to jeste,nebo to padlo?

 14. 14
  Maťa píše:

  To jsem sám zvědav, co ti Jirka odpoví – teda pokud odpoví ;-) .

 15. 15
  Maťa píše:

  Jistě si mnozí vzpomenou na dobu, kdy na našem webu „řádil“ enfant terrible internetových diskuzí Martin Vnouček. Potkal jsem ho nedávno v Týnci v baru, a pokud si to pamatuju dobře, tak říkal, že ve středu 13. 11. (tedy dnes) bude soutěžit v televizní soutěži „Kde domov můj?“. Tak si dnes v 18.25 sedněte k televizi a přepněte na kanál ČT1 :-) .

  Martina si můžeme připomenout i ze slavného videa od Karla Jukla: https://www.youtube.com/watch?v=0ibDOLwhlTQ&feature=emb_logo.

 16. 16
  Tom píše:

  Včera večer přišla smutná zpráva z Brodců. Ve věku nedožitých 91 let zemřel pan Josef Smolka. Čest jeho památce.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist