TJ Spartak Vlasim
03
Úno

Diagramy ze zápasu Vlašim“B“ – Říčany“E“

Tomáš Vojta

V důležitém zápase o přední příčky  Regionálního přeboru si naše béčko s přehledem poradilo se silným týmem Říčan. Velmi dobrý byl nejen výsledek, ale i předvedená hra. Pojďme se na to pomocí diagramů podívat.

Partie hodná dvou nejlepších hráčů týmu byla k vidění na 1. šachovnici. Nechybělo jí vůbec nic – zajímavé zápletky, chyby, které k ostrým pozicím patří, krásný závěr …

Horák V. – Pospíšil M. – pozice po 26. tahu bílého:

 

Martin hezky obětoval kvalitu, za kterou získal dobrou hru. V pozici na diagramu mohl partii rozhodnout na první pohled paradoxním 26…Db8!. Dáma si vlezla do vazby,  která je ale smrtící nikoli pro černého, ale pro bílého! Jezdec nemůže odskočit pro Dxf4 a vzhledem k tomu, že hrozí Jxf4 s dalším Dxd6, přichází bílý o figuru. V partii ale přišlo 26…Dc6?! 27.b5? Ani bílý si neuvědomuje, co mu hrozí. Jinak by určitě jezdcem utekl – 27.Je4 -/+. 27…Dd7?! Ani druhou šanci černý nevyužil. Opět vyhrávalo vlézt si do vazby – 27…Dc7! -+. I po tahu v partii stojí černý lépe, ale postupně svou výhodu poztrácel a závěr byl pro něj hodně hořký …

Horák V. – Pospíšil M. – pozice po 37. tahu černého:

 

Takovouto lahůdku si Vláďa ujít nenechal. 38.Jg5 Dc4 39.Vxg8!+  1 – 0   Po 39…Dxg8 by přišlo 40.Jf7 mat.

Ani druhý říčanský junior neměl ve Vlašimi na růžích ustláno.

Skalický T. – Matějovský O. – pozice po 10. tahu černého:

 

Mizerně sehrané zahájení bílý korunoval tahem 11.Se3?. Otravného střelce na c5 bylo lépe zlikvidovat tahem 11.Ja4=. 11…Sxe3 12.fxe3 Jg4 Takto bílý prostě přichází o pěšce na e3.  13.Dd2 Dg5 14.Jd1?? A tohle už je sebevražda. Je ale pravda, že i po jiných tazích bude mít bílý pěšce méně a navrch k tomu ještě prohranou pozici. 14…Vxf1+ 15.Kxf1 Jxh2+ 16.Ke1 (16.Kg1 Jf3+ -+) 16…Dxg2  a bílý dostane, podobně jako v předchozí ukázce, kouzelného dušáka koněm. 0 – 1

Velmi hezky přehrál svého zkušeného a silného protivníka David Zvára.

Zvára D. – Říha J. – pozice po 20. tahu černého:

 

Náš hráč získal postupně 2 pěšce a jakýkoli náznak protihry rázně v pozici na diagramu utnul tahem 21.Jce4!. Černý ztrácí další materiál. 21…dxe4 22.Jxe4 De7 O fous lepší bylo 22…Sb4+ 23.c3 Vg8 24.cxb4 +-, ale i zde není o vítězi partie pochyb. 23.Dxg5 +- Velkou materiální převahu David snadno v koncovce uplatnil a vyhrál v 64. tahu.

Na 6. šachovnici stačilo Danovi Houdkovi k vítězství prakticky jen trestat chyby soupeře. A to ještě okolo několika nabídnutých šancí přešel bez povšimnutí.

Blűmel M. – Houdek D. – pozice po 15. tahu bílého:

 

Dan zahrál 15…Dc7 a stál výborně a později partii hladce vyhrál. Oslabeného postavení bílého krále mohl ale okamžitě využít hezkým 15…Jxg4!. Bílý nemůže obětovaného jezdce sebrat pro 16.Sxe7 Dxe7 17.hxg4 Dh4 a matu na “h“ sloupci lze zabránit jen útěkem krále, a to zas přijde bílý o dámu: 18.Kg2 Dh2+ 19.Kf3 Vh3+ -+.

Na závěr jsem si nechal zajímavou koncovku, která se dohrávala jako poslední partie zápasu.

Prokop J. – Zděnek P. – pozice po 41. tahu černého:

 

Diváci se při zápase domnívali (a to včetně mě), že tuto pozici bílý vyhraje. Říčanský mladík nás ale vyvedl z omylu. 42.gxf6+  Druhou zajímavou možností bylo vytvořit volňáska na “g“ sloupci po 42.exf6+ gxf6 43.g6 hxg6 44.fxg6 f5 45.h4 Kd7 46.h5 Sg7 =, ale i zde černý všechny 3 volné pěšce udrží a partie končí remízou. 42…gxf6 43.e6 Černý monarcha je teď vázán k pěšci “e“ a zdá se, že bílý “b“ pěšec ve spolupráci s králem projde až do dámy. 43…Se5 44.h3 Sc7 45.Kc6 Se5 46.b6 Kd8

 
Sakra! Já to snad nevyhraju !!?  :-)

47.Kb7 Sd4! A to je kámen úrazu! Bílý teď nemá jak pokračovat, černý všechno drží! 48.Ka6 Se5 49.b7 (nepomůže ani 49.Ka7 Sd4=) 49…Sb8  a je to remis. Jirka se ještě chvilku snažil, ale po pár tazích pochopil marnost svého počínání a podepsal remízu. Poučná koncovka. 0,5 – 0,5

Všechny partie ze zápasu Vlašim“B“ – Říčany“E“ si můžete přehrát v přehrávači.

10 reakcí na “Diagramy ze zápasu Vlašim“B“ – Říčany“E“”

 1. 1
  Maťa píše:

  Všiml jsem si, že naše celé body v zápase šly většinou přes největší opory říčanského družstva. Do tohoto kola Martin Pospíšil 3,5/4, Jarda Říha a Michal Blümel 4/5 – všichni bez prohry. Takže ještě jednou gratulace Vláďovi, Davidovi a Danovi – porazili silné hráče! Tomášovi pak díky za tradičně pěkný článek.

  Martin Pospíšil mi po partii říkal, že tu kvalitu přehlédl, což ale nemění nic na tom, že měl za ni víc než dostatečnou kompenzaci. A kdyby našel to Db8, asi bychom hráli 4:4. Ale Martin měl už dost málo času a ten tah je takovej nepřirozenej… :-) Jinak Pavel Zděnek tu obranu koncovky vymyslel fakt hezky.

 2. 2
  Vláďa píše:

  Moc pěknej článek a ten výstižnej komentář k té fotce nemá chybu :-)

 3. 3
  Vláďa píše:

  Maťo, větička “ a ten tah je takovej nepřirozenej… “ přesně vystihuje, proč jsme to ani jeden neviděli :-(. Vůbec mě to nenapadlo počítat, budu muset rozšířit propočty i o „nepřirozené“ tahy ;-)

 4. 4
  Robin píše:

  Vláďa: Něco podobnýho mi řikal i Martin. (že to byl snad jedinej tah kterej nepočítal) :-)

 5. 5
  Tom píše:

  Ta fotka Jirky se mi zrovna nepovedla /je rozmazaná/, ale stejně jsem jí do článku šoupnul. Myslím, že se tam docela hodí :-D

 6. 6
  Vláďa píše:

  Robin: Tomáš to napsal trochu nepřesně „Dáma si vlezla do vazby …“. Přesnější je asi „Dáma si stoupla do působnosti baterie bílého, ale její vazba bílého jezdce je smrtící …“. Jak se ukazuje, zde je vazba silnější než baterie, která je naprosto bezzubá, což jsme si ani jeden neuvědomili :-)

 7. 7
  Martin píše:

  S tou kvalitou je to tak napůl že bych jí ůplně přehlédl to se říct nedá, když jsem hrál to c5 tak už jsem věděl že o ní přijdu ale neviděl jsem tam moc jiné rozumné řešení a tak jsem do toho šel.No a to Db8 tak to mě vážně nenapadlo.Hold si příště musím nechat víc času!Jinak moc pěknej článek.

 8. 8
  Maťa píše:

  Zajímalo by mě, jestli bych na Martinově místě to Db8 našel. Obávám se, že taky ne. Ono to vlastně není moc složitý, problémem je ale ta zmiňovaná „nepřirozenost“, lézt dobrovolně pod vazbu … pardon, pod baterii :-) .

 9. 9
  Standa Pechacek píše:

  vláďo, ty mě překvapuješ se svým rozšířením propočtů o nepřirozené tahy… všichni (a nejen vlašimáci) přece ví, že nepočítáš vůbec :-)

 10. 10
  Vláďa píše:

  Stando, jak z mé dnešní výhry jasně vyplývá, stačí těm šachům jenom rozumět a počítat nemusíš, takže máš vlastně pravdu. Zato tvoje remíza nic moc i když jsi počítal, až se z tebe kouřilo ;-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist