TJ Spartak Vlasim
19
Zář

Derniéra v Morendě

Následujících pár řádek nebude mít s vlašimským šachem nic společného, tak kdo nechce, ať dál nečte. Napíšu si je ale kvůli sobě, abych nezapomněl na svoje pravděpodobně (člověk by nikdy neměl říkat nikdy :-) ) poslední vystoupení v červeném dresu Moravské Slavie Brno.

O víkendu jsem si zahostoval v béčku Morendy na Mistrovství České republiky 4členných družstev v bleskovkách a v rapidu. Hrálo se v hezkém prostředí hotelu Panorama na okraji Teplic. V sobotu byl v plánu blicák na 15 kol tempem 3+2 a v neděli rapid na netradičních 8 kol tempem 15+5. Moravská Slavia postavila velmi silný A tým a v sestavě GM Štoček (2569), IM Kočiščák (2499), GM Polák (2527), Vymazal (2347) přesvědčivě obhájila loňské tituly. 

 

Já jsem si v béčku zahrál společně s novými mladými posilami Morendy Matyášem Zemanem a Ondrou Švandou a zkušenými Petrem Skácelíkem a Michalem Vávrou.  A v silném turnaji jsme si nevedli vůbec špatně, v blicáku jsme uzavírali první desítku a v rapidu jsme skončili dokonce pátí.  Dařilo se i mně (ikdyž fanoušek Vláďa nebyl s mými výsledky proti titulovaným hráčům příliš spokojen :-) ), 7,5 ze 13 v blicce (perfo 2328) a 5 ze 7 v rapidu (perfo 2421) je, myslím, solidní příspěvek družstvu. Takto se mi třeba povedlo porazit svého spolubydlícího z pokoje: :-)  

Vojta T. (2371) – Kočiščák J. (2515) – pozice po 32. tahu černého (blic 3+2):  

33.Sa5! Vynucuje rozhodující oslabení diagonály h1-a8.  33…b6 34.Se1 S tahem Dd5 není potřeba chvátat, černý mu stejně nemá jak zabránit. 34…f5 35.Dd5 1-0

Pro pobavení ještě jeden diagram z blicky. :-)  

Novotný M. (2244) – Vojta T. (2371) – pozice po 18. tahu černého:

Bílý přichází o dámu, navíc má chaoticky rozházené figurky (+ jsem měl výrazně lepší čas), skoro jsem čekal, že se Michal vzdá. Ovšem stačily 2 mdlé tahy, bílý rozjel volné pěšce a nakonec si z nich postavil 3 dámy. Tu hrůzu si můžete přehrát na onlinech (12 kolo). :-)  

Jsou to velmi náročné turnaje, kde se člověk utká se spoustou silných hráčů. Zároveň ale velmi pěkné a zajímavé, měli bychom se příští rok hecnout a postavit tým Vlašimi.  Na nějaké doprovodné aktivity není příliš času, ale i tak jsme stihli v sobotu večer zajít do wellness a v neděli brzy ráno vyběhnout s Michalem na nedalekou zříceninu hradu Doubravka (s krásnými výhledy na Teplice a Krušné hory).

V extralize jsem Moravské Slavii Brno příliš nepomohl (celkově 4 ze 12), v šesti turnajích 4členných družstev (v Pardubicích a Teplicích) to už bylo lepší. Za příjemné víkendy a možnost zahrát si proti silným soupeřům děkuji Michalu Vávrovi a Petru Piskovi. Byly to hezké 2 roky, držím palce Morendě do další sezony!

Výsledky MČR družstev v bleskovce

Výsledky MČR družstev v rapidu

Stránky pořadatelů

(autor článku: Tomáš Vojta)

18 reakcí na “Derniéra v Morendě”

 1. 1
  Blanka píše:

  Partie v bleskovce s Majklem je opravdu zábavná :-).

 2. 2
  Tom píše:

  Mně zas tak zábavná nepřišla, zejména když jsme prohráli 1,5:2,5. :-)

 3. 3
  Vlada píše:

  Jsem nezpochybnoval perfo, ale výsledky proti hráčům s titulem :-D

 4. 4
  Maťa píše:

  Však přesne to Tomáš píše, Vláďo :).

 5. 5
  Tom píše:

  Pro zajímavost sestavy Extraligy:
  https://www.chess.cz/wp-content/uploads/2019/09/Extr1920_0.pdf

  Morenda na 1. šachovnici s Gelfandem a na 16. s Nelou. :-) Jirka je na 6. desce Unichessu.

 6. 6
  Maťa píše:

  Uvidíme, kolikrát si letos Nela za Moravskou Slavii zahraje (vloni i předloni hrála dvakrát), ale i kdyby to nebylo ani jednou, tak už být na soupisce s někdejším druhým hráčem světa je úspěch :-) .

 7. 7
  Vlada píše:

  Ad 4) Mato, koukám na blicak a tam Tom hrál proti hráčům s titulem 7x a uhrál 1,5 bodů. Dle me nic moc :-)

 8. 8
  Tom píše:

  Celkově i s rapidem to bylo 2,5 z 10 (na druhou stranu proti „normálním smrtelníkům“ 10 z 10. :-) ), uznávám, je to nic moc. Když se ale dívám, s jak skvělými hráči to bylo, tak si myslím, že kdybych s nimi hrál znovu, tak to o moc lepší nebude. :-)

 9. 9
  Vlada píše:

  Tome, na druhou stranu tech 10 z 10ti proti „obyč smrtelníkům“ je famózní výsledek :-)

 10. 10
  Maťa píše:

  Také letos máme na MČR družstev v bleskovce a rapidu svého zástupce, přesněji řečeno zástupkyni. V sestavě Moravské Slavie Brno A najdeme totiž Nelu Pýchovou. V dnešní bleskovce je na 5. šachovnici (tedy jako náhradnice), tak uvidíme, kolikrát nastoupí. Startovní listina: http://chess-results.com/tnr533532.aspx?lan=5&art=8, online přenosy: http://www.sachyturnov.cz/prenosy/mcr2020/blesk/online.htm. Akce probíhá v Turnově a samozřejmě i tady držím palce.

 11. 11
  Blanka píše:

  Moc gratuluju Nele k 3. místu v bleskovce za družstvo Morendy A. Držím palce v dnešním rapidu.

 12. 12
  Tom píše:

  Nela nakonec hrála celý turnaj na 4 desce a uhrála solidních 14,5 z 19. MČR 4členných družstev v blicce a rapidu je letos o dost slabší než minulé roky (což se vzhledem k situaci dalo čekat), ale to nic nemění na pěkném úspěchu Nely a Morendy. Jestli se nepletu, tak je to pro Nelu třetí medaile na úrovni MČR mezi dospělými (bronz v bleskovce a loňské stříbro na 4členných družstvech ve vážných partiích, ale je možné, že jsem na něco zapomněl).

  Podrobné výsledky:
  http://chess-results.com/tnr533532.aspx?lan=5&art=1

 13. 13
  Maťa píše:

  Nela hrála skvěle do přestávky na oběd. Ta byla po 12. kole, kdy měla 11/12, hned po pauze pak přišly dvě její jediné prohry: http://chess-results.com/tnr533532.aspx?lan=5&art=9&snr=75. Prý to tak mívá i na Kopečku, tak si asi bude příště dávat jídlo až po turnaji, jako to v Chotýšanech dělával Jiljí Bureš :-) . Každopádně 14,5 body výrazně přispěla k medailím.

  Jinak platí, co píše Tomáš, že mezi dospělými to byla z MČR Nelina třetí medaile, dnes má šanci na čtvrtou – pokud se něco na poslední chvíli nezměnilo, měla by opět hrát za áčko (při odjezdu myslela, že v rapidu bude spíš v béčku).

 14. 14
  Maťa píše:

  Online přenos (ze dvou zápasů) běží na http://www.sachyturnov.cz/prenosy/mcr2020/rapid/online.htm. Uvidíme, jestli se tam Nela někdy objeví, záleží také na tom, kolikrát dnes nastoupí. Je opět na 5. šachovnici a nejspíš už by měl být k dispozici i Petr Pisk, kterému se včera protáhla schůze a nestihl ani jednu partii. Držím palce.

 15. 15
  Tom píše:

  Morenda i s Nelou první!!!
  http://chess-results.com/tnr533533.aspx?lan=5&art=1

  To je skvělý výsledek, rapid byl docela silný! :-)

 16. 16
  Maťa píše:

  Slavie jsou holt silné, gratuluju :-) .

  Doufám, Tomáši, že první větu jsi myslel tak, že je super, že se Nela podílela na titulu mistrů ČR (byť podle očekávání nebyla tak vytížená jako při blicce). Že jsi to nemyslel tak, že Morenda vyhrála i s takovým handicapem :-) .

 17. 17
  Tom píše:

  Jak tě vůbec může něco takového napadnout??? :-D

 18. 18
  Tom píše:

  Pěkný rozhovor s Michalem Vávrou o Morendě:
  https://www.nss.cz/rozhovor-s-michalem-vavrou

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist