TJ Spartak Vlasim
20
Lis

Brigáda v plzeňském pivovaru

Když jsem si po losu 2. ligy všiml, že hrajeme 18. 11. v Líních (vesnička pár kilometrů za Plzní), tak mě napadlo, že bychom tento výlet mohli využít k účasti na rapidu v plzeňském pivovaru, který se tradičně hraje 17. listopadu. Tento turnaj bývá díky vysokým cenám vždy velmi dobře obsazen, v minulosti se zde z vítězství radovali David Navara, Jiří Štoček či Vlastimil Jansa.

A jak jsem si v létě naplánoval, tak jsem i v listopadu udělal. Vzal jsem s sebou Kubu a Robina :-) a do Plzně jsme vyrazili už v pátek odpoledne. Turnaj se hrál v hezkých prostorách návštěvního centra pivovaru a to na 9 kol tempem 2×20 minut. Prezentace byla do 9.45h., ale kvůli „technickým problémům“ pana rozhodčího Korečka se začalo až po 11.15h. Není se tedy co divit, že se turnaj protáhl až do 19. hodiny. Vzhledem k tomu, že jsem v Plzni bydleli, tak nám to zas až tak nevadilo, ale někteří dojíždějící docela brblali.

 
Venku dávno tma, a pořád se hraje … :-)  

Úvodní dvě třetiny zvládl skvěle IM Půlpán, který 100% ziskem o bod vedl. Dařilo se ale i mně, když jsem prohrál jen s vedoucím hráčem (proher ale mohlo být více, např. Honza Turner překročil čas, když mi zbyl na šachovnici poslední pěšec a na hodinách poslední sekunda) a třeba takto jsem si poradil s loňským vítězem IM Plischkim:

Vojta T. (2358) – Plischki S. (2412) černý na tahu:

1…f3? Prohrávající chyba. Černý chce dát přes políčka e1-e2 věčný šach, ale to mu nevychází. Mělo přijít 1…Kd5 2.Vh2 Vh5, kde určité šance na remízu má. 2.Vh2 Ve1+ 3.Kc2 Ve2+ 4.Kd1! Černý král se nedokáže dostat pod volného h pěšce a případná ztráta pěšce b2 bílého nebolí. 4…Ve6 To je v podstatě rezignace. Prohrané je ale i 4…Vxb2 5.h5 Ve2 6.h6 Ve8 7.h7 Vh8 8.Kd2 se ziskem pěšce f3 a hladkou výhrou. 5.h5 Vh6 6.Kd2 a černý se o pár tahů později vzdal.

A zatímco Jakub Půlpán na konci odpadl (prohry v 7. a 8. kole), mně štěstí přálo i nadále (ke vší úctě k výborným výsledkům Štefana Kopera, tak dostat ho do posledního kola se jinak než klikou nazvat nedá :-) ). Důležitá byla i výhra v 7. kole:

Vojta T. (2358) – Gregor J. (2214) – černý na tahu:

Přišlo 1…Jc4+, což mě vůbec nenapadlo a v první chvíli jsem ztuhnul, že partii ještě prohraji, protože nedokáži zabránit typickému průlomu b4-c3. Naštěstí jsem ale rychlejší 2.Jxc4 dxc4 3.d5 b4 4.d6+ Kd7 5.g6 c3 6.g7 cxb2 7.g8D b1D Dámy jsme postavili stejně a i materiálu je chvilku stejně, ale bílý je na tahu a bere na e6, navíc černý král nemá kam hlavu schovat. Počítač hlásí mat nejpozději 11. tahem, tak přesný jsem nebyl, ale vyhrál jsme to už hladce. :-)   1-0

Zisk 7,5 bodu mi při dobrém pomocném hodnocení stačil na první místo. Myslím, že je to pěkný úspěch, takto silných turnajů jsem v životě moc nevyhrál (nejspíše je to druhý – po Libčicích 2009 – nejhodnotnější výsledek, jakého jsem kdy v rapidu dosáhl). Druhý skončil španělský FM Serrano Salvador Eduardo (ten překvapivě prohrál hned v 1. kole, ale pak sérií 7 výher v řadě až do poslední chvíle bojoval o vítězství) a třetí byl zmiňovaný IM Jakub Půlpán. Až za námi skončili GM Neuman, GM Velička, IM Plischki, GM Lechtýnský a řada dalších kvalitních hráčů.

Kuba měl po 7 kolech 4,5 bodu, po dvou prohrách se ale propadl až na 34. místo. Z výsledku byl dost smutný, přitom ale ani tak není vůbec špatný. Nasazovalo se totiž podle fide rapid ela, které má velmi nízké (1719), takže neustále hrál zespodu. Zahrál si tak s 9 kvalitními soupeři, a ikdyž měl „jen“ 50% bodů, hrál na perfo 2107! Přesně takové silné turnaje by mladí hráči měli hrát!

 
FM Burdalev si zahrál s Kubou i Robinem a svým podivným chováním si u nich moc sympatií nezískal. 

Robin uhrál 5,5 bodu a skončil 20. Paradoxně měl ale perfo o 100 bodů horší než Kuba a se svým výkonem těžko mohl být spokojen.

 
Robin začal místo piva pít Kofolu, to se pak není co divit, že se mu v pivovaru nedařilo. :-)

Vítězství jsme oslavili v pěkné hospůdce U Námořníka, já tataráčkem a dvěma plzničkama (jak jinak) a Robin s Kubou kofolou a pořádným burgerem. Byla to prima brigáda (1. cena 9000 Kč), v pivovaru je lepší hrát šachy než válet sudy. :-)

Výsledky

Stránky pořadatelů

(autor článku: Tomáš Vojta)

2 reakcí na “Brigáda v plzeňském pivovaru”

 1. 1
  AdolfR píše:

  to je docela bomba, silnej turnaj, tak blahoprani Tomasovi

 2. 2
  Tom píše:

  Dnes se hraje v Plzni tradičně silně obsazený rapid. Fandit je možné Ríšovi Mládkovi:
  http://chess-results.com/tnr689141.aspx?lan=5

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist