TJ Spartak Vlasim
07
Pro

Bohemians Praha – Vlašim 4:4

Druhé utkání za sebou venku a druhá remíza. A opět s ní musíme být spokojeni, alespoň takový je můj dojem po přehrání partií. Proti silnému týmu Bohemky (není to tak dávno, co hrávala extraligu), to není špatný výsledek. Zápasu jsem osobně nebyl přítomen, tak poprosím hráče, aby případně doplnili mé komentáře.

Nevím, jak partie končily po sobě, tak to vezmu od těch méně úspěšných až po cenné výhry. Všechny tři naše prohry byly poměrně jednoznačné.

Horák M. – Voříšek J. – pozice po 24. tahu bílého:

Martinovi se partie nepovedla, bílými se velmi rychle dostal do horší pozice a dobře hrající Jarda Voříšek mu nedal nejmenší šanci. 24…Vh4! Přesně vystihuje problém bílého a tím je slabý pěšec h2. 25.Je5 Vxd1 26.Vxd1 Sh5! Další velmi silný tah, kterým černý získá políčko e4 pro svého koně nebo mu bílý umožní aktivizovat krále. 27.Vh1 Zoufalý tah, ale rozumné obrany už není. 27…Kd6 28.Sxh5 Kxe5 29.Sf3 g4 30.Sg2 Je4+ Bílý ztrácí materiál a o výsledku je rozhodnuto. Ve 37. tahu 0-1.

Dubanský B. – Pýchová N. – pozice po 18. tahu bílého:

Na tomto diagramu není žádný klíčový moment, jen se mi líbilo, jak hráči krásně zaplnili figurkami sloupec f. :-)   Pozice je po zahájení vyrovnaná, v dalším průběhu ale domácí borec Nelu přehrál, získal postupně 2 pěšce a zaslouženě zvítězil.

Mičánek T. – Hradecký I. – pozice po 12. tahu černého:

Takhle varianta francouzské mi za bílé vždycky přišla strašně divná (vždyť černý má všechno rozehrané a bílý nic), ale něco na ní bude, když ji občas hrají i silní velmistři (v pozici na diagramu teorie v podstatě začíná). Bílý má jednoduchý plán, na nic nekoukat a mazat pěšci na královském křídle. To se stalo i v nedělní partii a za pár tahů se bílý h pěšec proměnil v dámu … Ve 29. tahu 1-0. 

Jedinou partii, kterou odbudu bez diagramu, je ta Davida Zváry. V ní se celkem nic významného nestalo a skončila korektní remízou. To ve druhém remízovém souboji jsme měli docela kliku.

Voříšek J. – Vevera R. – pozice po 39. tahu bílého:

Kuba celou partii tahal za kratší konec, což je vidět i na digramu. Naštěstí domácí hráč posledními 2 tahy před časovou kontrolou vyhranou partii zazdil. 39…Kh7? Konec je po 39…De2, kde hrozbu Dc2 nelze pokrýt bez toho, aby nepadli všichni pěšci na královském křídle. 40.De3 Dd1? Po 40…Dh1! by bílému zůstaly všechny starosti (slabí pěšci, problémy s králem). 41.De4+ Teď dává bílý věčný šach. 41…Kg8 42.Da8+ 0,5-0,5 

Přejděme konečně k něčemu veselejšímu.

Znamenáček K. – Moravec V. – pozice po 32. tahu černého:

Vítek se nechal nachytat v zahájení a byl donucen odevzdat kvalitu, postupně za ni ale dokázal získat dostatečnou kompenzaci. V pozici na diagramu pak udělal soupeř hrubku, která se na této úrovni zas tak často nevidí. 33.Vxa5?? Jd3+ Bílý si nechal dát jednotahové vidle a přišel o věž. Ve 36. tahu 0-1.

Hrdina R. – Tričkov V. – pozice po 33. tahu bílého:

Robin sehrál pěknou a divokou sicilku plnou obětí, která nakonec vyústila do věžovky na diagramu. V ní musí černý zabránit postupu bílého krále na políčko e4, jinak bude stát na prohru. 33…h5?? Tento tah nastíněnému plánu bílého sice zamezí, ale stojí to pěšce a po výměně „d“ a „e“ pěšce (a tomu se nelze vyhnout) budou všechny pěšcovky za černého prohrané. Správné bylo 33…e4 34.Kg3 (34.Kf2 Kf6 35.Ke3 Ke5=) 34…Vf8! a po úprku volných pěšců dojde k jejich výměně s pravděpodobnou remízou. 34.gxh5+ Kf5 Prohrané je 34…Kxh5 35.Kf3 Kg5 36.Ke4 Kf6 37.Vf1 +-. 35.Kf3 Vc8 Černý už nemá rozumný tah, jeho postavení je prohrané. 36.d6 Vc3+ 37.Ke2 Vc8 38.d7 Vd8 39.Ke3 a bílý hladce vyhrál. 1-0

Zvára P. – Mejzlík O. – pozice po 30. tahu bílého:

Stejně jako Robin, tak i Ondra si připsal cenný skalp mezinárodní mistra. A i on rozhodl ve věžovce (ty budou muset na Bohemce ještě natrénovat :-) ). Postavení na diagramu vypadá pro bílého dobře, ale není tomu tak. Po dalším tahu černého se ukáže, že pěšci jsou spíše slabí než nebezpeční. 30…Ve6! 31.V1e4? Byl nejvyšší čas šlápnout na záchrannou brzdu a vzít si na mušku slabého pěšce na f7, čímž by bílý udržel rovnováhu. 31…Vf4 32.Kc6,Vf3=  31…f6! Teď bílý přichází o pěšce a následnou věžovku překvapivě hladce a rychle prohrál. Ve 45. tahu 0-1.

Z příkladů je vidět, že Bohemka měla hned několik možností, kde mohla udělat o půl bodu více a zajistit si tak zápasové vítězství, zatímco my jsme takovou možnost neměli v podstatě žádnou. Štěstí nám tedy přeje a snad vydrží i do dalšího zápasu, ve kterém vyzveme 16. prosince vedoucí tým tabulky Vyšehrad B. Držte palce!

Stránky 2. ligy

(autor článku: Tomáš Vojta)

11 reakcí na “Bohemians Praha – Vlašim 4:4”

 1. 1
  visvi píše:

  Tome, tvůj dojem z partií je správný, průběh byl spíš tak na 6:2 pro domácí :-)

  Můj soupeř udělal velkou botu, pro což mám pochopení jako nikdo jiný :-) Však jsem celou partii sehrál opět jak Vasilij Nesmyslov… Podle mě s minutou počítal jen tah Jb3, který by vracel kvalitu za otravného áčkového pěšce, a úplně zapomněl na jiný odskok.

 2. 2
  Tom píše:

  Skoro to vypadá, že jsme přepálili začátek (výhry 6,5:1,5 a 6:2)a teď nám dochází dech. :-) Poslední dvě kola herně moc dobrá nebyla, snad se to zlomí a příště to zase 6:2 bude (jen doufám, že ne pro soupeře). :-)

 3. 3
  Maťa píše:

  Dnes se hraje ve Sporthotelu 5. kolo 2. ligy mezi Vlašimí a Vyšehradem B. Za Vlašim nastoupili Jirka Rýdl, Ondra Mejzlík, Tomáš Vojta, Robin Hrdina, Martin Horák, David Zvára, Jakub Vojta a Anežka Vlková. Sice jsem se tam byl na chvíli podívat, ale sestavu soupeřů jsem nenastudoval (všechny neznám) :-) . Prokazatelně vím, že na prvních dvou deskách hrají Vichnar a Juřek. Teď už jsem v práci a těším se na průběžné zprávy :-) .

 4. 4
  Anonym píše:

  hrajte, lidi zlaty

 5. 5
  AdolfR píše:

  teda ne anonymni, ale ja

 6. 6
  Maťa píše:

  Zastavil se u mě v práci Martin a prý „nezaslouženě vyhrál“ (jeho slova :-) ) – dal mat ve věžovce. Anežka že prohrála a při jeho odchodu ve 14 hodin to bylo teprve 1:1 – to vypadá na bojovný zápas.

 7. 7
  Maťa píše:

  Áčko prý tradičně 4:4.

 8. 8
  Maťa píše:

  Jednotlivé body dle Anežky (prý bez záruky :-) ): Tomáš, Martin a David 1, Jirka a Robin remis, Ondra, Kuba a Anežka 0.

 9. 9
  Tom píše:

  Vlašim – Vyšehrad“B“ 4:4

  Rýdl – Vichnar 0,5
  Mejzlík – Juřek 0-1
  Vojta T. – Filipi 1-0
  Hrdina – Vaněk 0,5
  Horák – Chalupa 1-0
  Zvára – Lacina 1-0
  Vojta J. – Hlavsa 0-1
  Vlková – Jirman 0-1

  Byl to velmi pěkný, bojovný a napínavý zápas. Je fajn, že takové hrajeme, ikdyž končí pokaždé 4:4. :-)

 10. 10
  Maťa píše:

  V jiné skupině 2. ligy si za Náměšť kromě Vojty Mejzlíka zahrála i jeho manželka Petra: http://chess-results.com/tnr368547.aspx?lan=5&art=3&rd=5.

 11. 11
  Tom píše:

  Naše výsledky jsou tady:
  http://chess-results.com/tnr368572.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES

  I přes ztrátu 2 bodů jsme se posunuli na 3. místo. :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist