TJ Spartak Vlasim
12
Led

Bitva o čelo tabulky pohledem Jaromíra Skály

Jaromír Skála

Po mnoha letech jsem opět zavítal do největšího města našeho kraje na šachové klání, a to přímo na zápas sezóny č. 1. Tentokrát ve skupině B, v áčku už se můžeme pomalu těšit na poslední únorovou neděli. Postavili jsme základní sestavu, a jelikož se takto pochlapili i domácí, dalo se čekat dramatické utkání. Bohužel o co lépe jsme zvládli „boj“ na silnicích, o to hůře už se vedlo na šachovnicích. Zatímco ve Vlašimi i v Kolíně se o sněhu pouze mluvilo, na Kladně jsem takovou bílou nadílku viděl teprve potřetí v životě. V našem autě si pan Horák naštěstí počínal jako zkušený závodník, nenechal se nikým předjet a přijeli jsme do Kladna zavčasu. Přestože v té době byl prokazatelně záchod otevřen, kdosi ho s úderem 10. hodiny zavřel. Domácí naštěstí zjednali nápravu a mohli jsme se konečně věnovat samotné hře.

Partie se pro nás nevyvíjely příznivě, přesto první bod připsal Horák. Švadlenka chtěl svou aktivitu zúročit ziskem pěšcem, avšak přehlédl jednotahový taktický obrat se ztrátou minimálně figury. Na 4. šachovnici remizoval s Gutmanem V. Mejzlík, když sice ztratil důležitého pěšce, ale pozice se dala držet. Potom jsme ovšem v rychlém sledu prohráli dvě partie a bylo víceméně jasné, že je zápas ztracen. Na 8. šachovnici pronikl Volfův střelec do Gergelitsova obranného tábora a nadělal tam až nečekanou neplechu. Na 5. desce jsem stál dlouhou dobu pasivně, ale žádné konkrétní hrozby jsem odvracet nemusel. Pak mi dal Vondra na výběr buď koncovku po výměně dam, nebo útočnou kombinaci. Vybral jsem si druhou možnost a následný útok byl jednoznačně rozhodující. Bohužel však úplně na opačné straně, než jsem předpokládal, a konec byl pro mě nečekaně rychlý. Pod podobně nepříjemný tlak se dostal i P. Vojta v partii s Jeníčkem, byť tam nešlo o nástup figur, ale o postup spojených dvou pěšců na dámském křídle. Stav 3,5:1,5 nevěstil vůbec nic dobrého a nic na tom nezměnila ani výhra O. Mejzlíka na 2. šachovnici. V koncovce nestejnopolných střelců se Plíva s pěšcem méně věnoval spíše hlasitému říhání po doušcích limonády než tuhé obraně, a tak nezabránil klíčovému převodu věže na pole h7. Na 6. desce měl Matějovský k dispozici volný c-sloupec, ale jeho pět pěšců na královském křídle v pouhých třech sloupečcích nedávalo mnoho šancí na výhru. Naopak v závěru Mišičko vhodně umístil dámu i věž a prakticky nedal možnost soupeři k jakékoli protihře. Za stavu 4:3 se rozhodovalo na 1. šachovnici, kde T. Vojta zkusil na Satranského oběť figury ve vídeňské hře. Pozice byla nesporně zajímavá, ale s přibývajícími tahy se aktivita černého rozplývala a jezdec bílého navíc byl prostě navíc. Kapitán hostů bojoval do posledního dechu, ovšem porážce družstva nezabránil.

Ondra Mejzlík je naší velkou oporou. V probíhající sezóně zatím vyhrál na 2. šachovnici všechny své partie. Škoda jen, že se k němu v Kladně přidal pouze Vladimír Horák…

Jak se dalo z průběhu partií vysledovat, Kladenští byli na toto utkání dobře připraveni a musím přiznat, že vyhráli zaslouženě. Každopádně na nás padnul deprimující splín a zpáteční dlouhá cesta přes tamější liduprázdnou průmyslovou zónu nám na náladě rozhodně nepřidala. Ještěže jsem se hned v pondělí vypravil do casina a na pokerovém turnaji si tu svou porci štěstí vybral.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist