TJ Spartak Vlasim
14
Říj

Béčku se vstup do soutěže nepovedl

Ondřej Matějovský

V úvodním kole nového ročníku Regionálního přeboru jsme minulou neděli ve Vlašimi přivítali jeden z nejlepších týmů v soutěži – Jawu Brodce „B“. Hosté přijeli v hodně silné sestavě a v utkání byli mírnými favority, přestože to tak podle výsledků ankety na tomto webu nevypadalo :-) . Z naší základní sestavy chyběli kapitán Tomáš Hašek, který toho času podával výborné výkony na golfovém turnaji, a nemocný Jirka Prokop. Protože jsme si letos odvážně naplánovali pokus o postup do vyšší soutěže, chtělo to urvat nějaké body, nejlépe tři. Vzhledem k vývoji zápasu jsme ale na plný bodový zisk pomýšlet nemohli, maximem se zdála být remíza 4:4, ani na tu jsme však nakonec nedosáhli…

Spartak Vlašim B   JAWA Brodce B
Horák Vladimír V 2073 ½ ½ 2102 Holub Milan V
Matějovský Ondřej V 2045 ½ ½ 1955 Hroník Petr
Innemann František 1924 ½ ½ 1956 Procházka Petr V
Havelka Petr H 1934 0 1 1922 Feierfeil Jiří V
Zvára David 1826 ½ ½ 1948 Smolka Josef
Staněk Ondřej ZK 1726 1 0 1882 Černý Jiří ZK
Houdek Daniel 1738 ½ ½ 1602 Jukl Karel K
Hrdina Robin 1636 0 1 1933 Procházka Jaroslav
  :

 Poměrně brzy svítil na pomyslném ukazateli skóre stav 1:1. zaskočil soupeř již v zahájení, a jak se po partii přiznal, za vším stála pečlivá domácí příprava. Pozice ve 13. tahu s větracím králem a špatnou pěšcovou strukturou mi moc šancí na protihru nedávala, proto jsem s radostí přijal trochu nečekanou nabídku remízy. František Innemann v souboji s naším nedávným spoluhráčem bílými žádnou výhodu nezískal a už po 20 tazích stála na šachovnici remízová koncovka – lámat ji neměl důvod ani jeden z hráčů.

První rezultativní výsledek přinesla 8. šachovnice, kde se potvrdil rozdíl 300 elo bodů. Robin Hrdina přišel brzy o figuru za dva pěšce, přesto si aktivní a odvážnou hrou vytvořil slušné protišance. V divoké partii bohužel dvakrát promeškal příležitost strhnout výhodu na svou stranu a další šanci už nedostal. Asi už neodvratnou prohru pak urychlil hrubou chybou na závěr – 1:2.

Vladimír Horák sehrál pěknou poziční partii. Ve střední hře odmítl remízu a využil kladů své pozice k vytvoření nebezpečného volného pěšce. Soupeř se houževnatě bránil a Vláďa jeho odpor bohužel nezlomil. Nakonec partie přešla do materiálně vyrovnané jezdco-věžové koncovky – 1,5:2,5. V tu chvíli zápas nevypadal vůbec dobře. Petr Havelka se totiž po nepovedeném zahájení nedokázal ubránit tlaku tentokrát výborně hrajícího Jiřího Feierfeila a po ztrátě kvality a pěšce v kombinaci s velkou časovou tísní ukončil své trápení – 1,5:3,5.

Naštěstí máme Ondru Staňka a ten má zase formu! :-) Výhodu získal již krátce po zahájení a ani v dalším průběhu partie nedal soupeři šanci – ve 31. tahu se brodecký hráč vzdal před neodvratným matem – 2,5:3,5. Na tomto průběžném výsledku se skóre na dlouhou dobu zaseklo. David Zvára v souboji generací (věkový rozdíl 65 let!) v zavřené pozici nenašel správný plán, čehož zkušený Josef Smolka využil k zisku pěšce a výborného postavení. David byl nakonec rád, že mu vzniklé zápletky dovolily přejít do věžové koncovky, kde při stavu pěšců 5 na 6 určitě šance na remízu měl. A protože Dan Houdek dostal svého soupeře pod tlak, nebyl výsledek 4:4 žádnou utopií.

Bohužel zůstalo jen u přání. David sice po tuhém odporu remízu ve věžovce udržel, Dan ale zvítězit nedokázal, byť se snažil, co to šlo. V závěru vymyslel zajímavou oběť figury, přehlédl však jeden obranný tah a nezbývalo nic jiného než ukončit partii věčným šachem. Škoda, nezdálo se mi, že by měl Karel Jukl všechny zápletky pod kontrolou, ale třeba mu křivdím a viděl všechno :-) .

Závěrečná pozice partie Houdek – Jukl. Nic jiného než věčňák už tam bohužel není… Foto: Petr Havelka

Tak jako tak si naši soupeři tři body odvezli zaslouženě, ve vyrovnaném zápase byli asi opravdu o trochu lepší. Nám nezbývá než zmobilizovat své síly a za 4 týdny (tak dlouhá je pauza mezi prvním a druhým kolem) porazit doma Český Brod „B“. Lehké to samozřejmě nebude, tým plný nebezpečných dorostenců vedených Vítkem Moravcem naznačil svou sílu už v úvodním kole, kdy porazil silný Kolín „C“.

Výsledkový zpravodaj z 1. kola najdete v sekci „ke stažení“.

15 reakcí na “Béčku se vstup do soutěže nepovedl”

 1. 1
  Vláďa píše:

  Maťo moje partie sice skončila remízou v pozici s vyrovnaným materiálem, ale pěšák na b sloupci byl tak jako tak ztracen. Nicméně vynucená věžová koncovka s pěšcem méně je teoreticky remízová, tudíž jsme to dali za remis, protože na výhru mohl pomýšlet už jen soupeř :-(.

 2. 2
  Tom píše:

  Maťo, zdá se mi, že si posledním odstavcem děláš zadní vrátka pro příští zápas. Český Brod je potřeba smést z povrchu zemského a nad ničím jiným nemá cenu přemýšlet! :-)

 3. 3
  Maťa píše:

  Vláďa: Vím, ze silného pěšce se stal nakonec slabý a Holub to asi ještě měl zkoušet, byť by partie nejspíš opravdu skončila remízou. Chtělo to nechat na šachovnici oba páry věží, pak bys to naopak hrál na výhru nadále ty. Ale po bitvě je každý generálem, zvlášť s počítačem… :-)

  Tom: Samozřejmě chceme 3 body, já jen varuji před podceněním! :-)

 4. 4
  Tom píše:

  Tak jsem si přehrál partie béčka a udělal pár diagrámků /zejména Robinova partie mě pobavila :-) /, na webu se objeví v dalších dnech. Mimochodem, ňák přestal psát Hermelín. Tak si chlape tu tlučku s Feierfeilem zas tak neber! :-)

 5. 5
  Hermelín píše:

  DPH, DPH, DPH, dph, dph, dph …..
  Ani na golf není čas :-(

 6. 6
  Maťa píše:

  Feierfeilovi partie sedla, Petrovi zas ne, tak to tentokrát na 4. desce bylo hladký, ale Hermelín svůj význam pro tým ještě dokáže. Aspoň v to doufám :-) . Teď Petr fungoval také jako rozhodčí a fotograf, jeho snímek analýzy partie Davida Zváry s panem Smolkou vyšel v dnešní Jiskře u článku pana Sládka (ten si můžete přečíst v sekci „ke stažení“).

 7. 7
  Dan píše:

  Zdravím, sypu si popel na hlavu a hlasím se k odpovědnosti. Nejspíš jsem to já, kdo měl vyhrát :-) Partii jsem ještě neviděl, ale docela jsem zvědavý na analýzu. Cítil sem se docela vyhraný, ale asi sem zvolil špatný plán a na konci to už byla asi jen křeč :-(

 8. 8
  Vláďa píše:

  Dane, ty za to nemůžeš, každej nejsme Staněk :-)), abychom pořád vyhrávali. Jak říkal jeden starší mistr o zápasech družstev:“Když nikdo neprohraje, tak ten zápas vyhrajeme“. Takže tvoje vina to rozhodně není.

 9. 9
  Tom píše:

  Nevím který starý mistr tohle říkal, ale když se hraje s bílými a se slabším soupeřem, tak se hraje na výhru a ne na to, aby se neprohrálo! Dan dělal co mohl, stál dobře, ale nevyšlo to. To se nedá nic dělat.

 10. 10
  Tom píše:

  Blahopřeji béčku k vítězství nad Českým Brodem! Konečně nějaké osmičlenné družstvo vyhrálo!! :-)

 11. 11
  Maťa píše:

  Taky už bylo na čase! :-) Reportáž slíbil napsat kapitán týmu Tomáš Hašek.

 12. 12
  martin v píše:

  koukam ze pred 4 roky zacinali druzstva zapasem vlasim b-tynec b a historie se opakuje a v roce 2012 taky prvni zapas sezony tyto tymy spolu a opet ve vlasimi,ja v roce 2008 vubec netusil ze nekdy budu hrat sachy zavodne…

 13. 13
  Maťa píše:

  Dobrý postřeh, Martine. Za odměnu mohu prozradit, že ze sestavy, která tehdy nastoupila za Vlašim B, je letos v týmu 5 hráčů (Zvára, Horák, Innemann, Staněk a Houdek) – všichni v základní sestavě…

 14. 14
  martin v píše:

  to bude silna sestava samozrejme ze uvedeni hraci jsou vykonostne nekde jinde nez v roce 2008 doufam ze me na tenhle zapas karlik nominuje,a ja muzu prozradit ze jsem v cecku necekane na prvni sachovnici.

 15. 15
  Maťa píše:

  Tak to se můžeme těšit na tvůj odvetný souboj s Jardou Pazderou! ;-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist