TJ Spartak Vlasim
18
Dub

Béčko vyhrálo Krajský přebor!

Poprvé v historii našeho oddílu se béčku podařilo vyhrát Krajský přebor. Po třetím místě áčka ve 2. lize je to další pěkný úspěch v sezoně 2017/2018.

O vítězství se rozhodovalo až v posledním kole, kdy jsme přivítali druhý tým tabulky Říčany“B“. A hladkým vítězstvím 5,5:2,5 jsme nenechali nikoho na pochybách, kdo byl letos v KP nejlepší. :-)

Skóre utkání načal Martin Horák, který v miniaturce smetl Tomáše Skalického.

Skalický T. – Horák M. – pozice po 21. tahu bílého:

21…Jc3+! a bílý je ztracen. 22.bxc3 Vxc3 23.Dxc3 Nic jiného nezbývá, po ústupu dámy by dostal bílý mat. 23…Dxc3 24.Vd3 Da5 25.Ka2 Vxd4! 0-1

jsem si naběhl do soupeřovy přípravy a po 15 tazích měl o půl hodiny horší čas a o nějaké výhodě se mi mohlo jen zdát. Jenže příprava není vše a Standa se prakticky v první zápletce spletl, nekorektně obětoval figuru a po několika obranných tazích bylo o výsledku rozhodnuto.

Snížit mohli hosté na šesté desce. Tomáš Vavřinec přehrál ve střední hře Kubu Vojtu a stál na výhru. Jenže se ve složité pozici neorientoval nejlépe a nakonec to byl Kuba, kdo pěknou kombinací převážil v koncovce misku vah na svou stranu.

Vavřinec T. – Vojta J. – pozice po 31. tahu bílého:

31…Sf3+ 32.Sxf3 Vxh2+! Nezbytný doplněk předchozího tahu. 33.Kxh2 Jxf3+ 34.Kh3 Jxe1 a černý má v koncovce pěšce navíc. Tu ale Kuba zbytečně brzy dal za remis.

A poslední věta platí i o druhém Kubovi. U něj partie příliš krásy nepobrala. Hned po zahájení přišel o 2 figury za věž, a když mu v dalším průběhu soupeř ve vyhrané pozici v podstatě jednotahově nastavil figuru, vznikla pozice na diagramu.

Voříšek J. – Kolašín J. – pozice po 45. tahu černého:

Zde Kuba přijal nabídku remízy, což opravdu nechápu. I kdyby bílý neviděl cestu k výhře, tak přeci alespoň něco zkusím. Mám materiál navíc, nic neriskuju a za remízu to mohu dát vždycky … Jinak cesta k výhře je poměrně snadná – Vc8, Kc2, Kb3 (může se hodit i postup h4-h5) a černý nedokáže ubránit všechny své slabé pěšce (b4, d5, g7). Někdy vychází i motiv oběti věže za střelce a „b“ pěšce s vyhranou pěšcovou. Škoda takto zahazovat vyhrané partie.

To Ríša Mládek se se soupeřem nemazlil a velmi pěkně ho přehrál ve střední hře.

Mládek R. – Vystrčil M. – pozice po 27. tahu černého:

28.Jf5! gxf5 Nejrozumnější bylo obětovanou figuru nebrat, ale i tak by stál černý úplně na prohru, např.: 28…Jb6 29.Jxe7+ Dxe7 30.Df4 +-. 29.gxf5 Skladiště černých figur na dámském křídle teď může jen smutně přihlížet útoku na jejich velitele. :-)   29…Kh8 30.Vg4 Vg8 Černému nezbylo nic jiného než odevzdat materiál a tím partie končí. 31.Vxc4 Ve 39. tahu 1-0.

Jediný celý bod získali hosté na sedmé desce. Zde Martin Novotný přehrál Anežku Vlkovou a Anežka bude nejspíše jediná, kdo bude chtít z našeho družstva na letošní ročník KP rychle zapomenout. 1 bod ze 7 je opravdu málo.

To Standa Vávra bude se sezonou 2017/2018 určitě spokojen (a to ve všech 3 družstvech, za která nastupoval). Dobrou formu potvrdil i v neděli, když se jeho volní pěšci na dámském křídle zastavili až o mantinel.

Novotná T. – Vávra S. – konečná pozice (0-1)

Jako poslední dohrával David Zvára, který měl poprvé v sezoně černé figury (a to v součtu áčka a béčka nastoupil k 11 partiím!!!). Od začátku tahal za kratší konec, ale jako už mnohokrát dokázal, že ho není radno odepisovat (což při pohledu na tu mizernou věžovku s pěšcem méně mnozí dělali :-) ), a nakonec partii zuby nehty udržel.

Nějaké podrobnější hodnocení sezony bych nechal na Patriku Pýchovi jako kapitánovi družstva. Za sebe mohu říct, že to byly příjemně strávené neděle v partě mladých lidí, kterým výrazně kazím věkový průměr družstva. :-)

Vítězství v KP jsme lehce večer oslavili na bowlingu. Jen škoda, že nedorazil „maskot“ týmu Lukáš Vonderka. Podle zákulisních informací se ale Lukáš toto nedopatření chystá brzy napravit a plánuje velkou oslavu na blížícím se turnaji v Janských Lázních. :-) .

 
Styl Anežky byl výrazně lepší než Ríši, bodů ale naházel víc Ríša. :-)

Stránky KP

(autor článku: Tomáš Vojta)

3 reakcí na “Béčko vyhrálo Krajský přebor!”

  1. 1
    bohouš z buše píše:

    Gratulace z Buše!

  2. 2
    Patrik P. píše:

    #lukyteam!!! :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist