TJ Spartak Vlasim
08
Bře

Archivní střípky z jedné odložené tašky III

Z klubovny čerčanských šachistů se vracíme zpět k účasti Vaška Gergelitse a Ondry Mejzlíka v republikových soutěžích jednotlivců. Přebor Čech mládeže H,D 10-16 let pro sezónu 1995/96 se hrál opět ve Světlé nad Sázavou a opět sebral dětem část vánočních prázdnin (27. 12. 1995 – 2. 1. 1996). My jsme s Vaškem byli už ale „znalci místních poměrů“, vzali jsme si s sebou lyže a ty Vánoce jsme si docela pěkně zpestřili. Lokalita Světlé n. S. leží v severozápadním výběžku Českomoravské vrchoviny s nadmořskou výškou okolo 400 metrů, takže zasněžený svah s vlekem, navíc jen kousek za městem, nám poskytl příjemná odpoledne.


Vaškovi výsledek k postupu na MČR stačil, Ondrovi chyběl pověstný „chloupek“. Získal totiž stejně bodů, jako poslední postupující z 8. místa Václav Zatloukal.

V roce 1996 se Mistrovství ČR mládeže H, D 10–16 let konalo opět ve Světlé nad Sázavou (3. – 9. března).


Na rozdíl od předchozích turnajů mládeže ve Světlé, tentokrát mladší děti hrály pohromadě v jídelně areálu, což bylo náročnější na udržení klidu při hře.

Cítím, že číst článek o šachových soutěžích, navíc na šachovém webu a bez herní ukázky, by mohla být docela nuda. Jelikož partie komentovat neumím a uvedení samotné šachové notace partie mi připadá moc strohé, nabídnu z tohoto MČR alespoň závěr jednoho utkání s poměrně dramatickým vyústěním.

To dramatické vyústění úzce souvisí se situací, která partii provázela: hrála se v posledním kole a pořadí na čele startovního pole bylo před finišem následující (včetně stávajícího pomocného hodnocení) :

1. Holeksa 6,5 bodu, 2. Bernášek 6,5 b., 3. Kaňovský 6, 4. Kalivoda 6… Mezi těmito čtyřmi hráči se rozhodovalo nejen o medailích, ale i o postupech na MS (1. místo) a ME (2. místo). Jelikož jmenovaní se všichni vzájemně utkali již v předchozích kolech (mimochodem s výsledkem 1,5 bodu pro každého z nich), rozhodovalo se proti soupeřům v dalším sledu. A protože i tito hráči měli stále oč bojovat (přímé postupy pro příští ročník, celkové umístění), boje na šachovnicích na předních stolech byly napínavé do poslední chvíle. Do konečného pořadí tehdy velmi výrazně zasáhla partie z prvního stolu V. Gergelits (Čerčany) – Z. Holeksa (Frýdek-Místek):

Ve střední fázi partie získal černý výhodu, kterou zúročil v zisk materiálu, a přechodem do koncovky mířil za vítězstvím. A to jak v partii, tak celého mistrovství republiky v kategorii H10! Po 40. tahu černého vznikla tato pozice (viz diagram):

Postavení je pro bílého již zcela beznadějné, Vašek v sobě však v tajnosti drží důvod, proč tuto pozici ještě hraje dál. Snad by se dalo v tomto smyslu připomenout pořekadlo o tonoucím, který se stébla chytá. :-) Totiž po 41.Vd7 Vc4+ 42.g4 f5 tonoucí bílý zahlédl stéblo, a sápe se po něm: 43.Vd6+ Kh7 44.Kh5 Vxg4?? Není to stéblo, ale pořádná kláda, která bílého zachrání: 45.Vxh6+! Kg8 (gxh6 pat) 46.Vh8+ Kf7 47.Vf8+ Ke6. Poté, co bílá věž „zešílela“, okolo stolu vyrostl hrozen přihlížejících, převážně z realizačních týmů zmíněných čtyř chlapců. Nejintenzívněji situaci vstřebávali členové doprovodu z Beskydské šachové školy ve Frýdku-Místku. Jen těžce se loučili s mistrovstvím světa pro svého svěřence. Stalo se již jen 48.Ve8+ Kd5 49.Ve5+ Kd4 50.Vd5+ Ke3 51.Vd3+ a černý souhlasil s remízou, když zjistil, že jeho král se před dotěrnou věží nemá kam schovat. Leda že by ji zlikvidoval, ale to by na výsledku partie nic nezměnilo.

Na dokreslení zbývá dodat, že ve Vaškově domácí přípravě na MČR byly na stole i patové kombinace, takže v beznadějné koncovce někde po 40. tahu nejdříve tajně doufal a po 44. tahu černého se nabídnuté příležitosti tvrdě chopil. Podařilo se mu tím vybojovat přímý postup pro příští ročník.


Oficiální výsledkovou listinu nemám, poslouží mi tedy vlastní zápisky.

Rok 1996 je docela významným mezníkem pro Ondru. Přestěhování rodiny Mejzlíkových z Říčan do Stříteže u Dolních Kralovic představuje pro ně nejen změnu bydliště, ale spoustu dalších věcí s tím souvisejících. Mimo jiné objevují i šachový oddíl ve Vlašimi, kde tou dobou už jsou velice dobře rozjeté tréninky mládeže pod vedením Ondry Matějovského a Tomáše Vojty. A tak v oddíle Spartaku Vlašim bratři Vojta a Ondra, následně i s tátou Jirkou, nalézají nové zázemí pro své šachové vyžití. Pestrá náplň tréninků mládeže a pokračování v účasti na turnajích je pro bráchy novým impulsem v jejich dalším šachovém rozvoji. Souběžně s tím se i oni sami brzy stávají oporami oddílových družstev; prvotně mládežnického v České lize dorostu, následně i mezi dospělými.

Hned první sezónu po změně bydliště se Ondra a Vojta Mejzlíkovi zapojují i do systému turnajů regionálního přeboru žáků, který od roku 1996 nahradil každoroční okresní přebory žáků.


4. kolo regionálního přeboru žáků, klubovna Slavoje Čerčany dne 18. 1. 1997, utkání na prvním stole V. Gergelits – O. Mejzlík.

Změna bydliště a okolnosti s ní spojené se na Ondrově hře velice pozitivně projevily i v republikových mládežnických turnajích jednotlivců. Hned na nejbližším Přeboru Čech mládeže H,D 10–16 let, které se konalo 23. – 28. října 1996 v Hradci Králové, Ondra vybojoval v kategorii H10 druhé místo:

Podobným úspěchem ho v kategorii H12 doplnil i bratr Vojta, který ziskem 6 bodů skončil na 7. místě, což stejně jako u Ondry znamenalo postup na Mistrovství ČR 1997.

A tak se všichni tři – Ondra a Vojta Mejzlíkovi a Vašek Gergelits (přímý postup) – sešli na Mistrovství ČR mládeže 10-16 let, které se pro rok 1997 konalo v Hradci Králové (15. – 22. 3. 1997). Pro úplnost doplním, že za region Benešov zde startovali i říčanští Miroslav Voráček (H14) a Lucie Řeřábková (D16).

Je až s podivem, že za ty tři roky putování po republikových turnajích se na této úrovni Vašek s Ondrou nepotkali za šachovnicí. Zřejmě k tomu přispěla i skutečnost, že v systému nominací na republikové přebory a mistrovství mládeže jednotlivců byly i možnosti přímých postupů za předchozí výsledky, takže oba nemuseli k cestě do finále každý rok absolvovat všechny turnaje.

Rok 1997 je posledním, kdy mají oba kluci podle jejich věku možnost startovat v závěrečné fázi nejvyšší republikové soutěže jednotlivců v kategorii H10. Takže tomu nemohlo být jinak, než aby se na MČR v tomto roce potkali. A to nejen v turnaji, ale i za šachovnicí, protože kvalita jejich hry se za ty roky dostala na přibližně stejnou úroveň a švýcarský systém si s tím většinou poradí.


Došlo k tomu naštěstí již ve druhém kole, tedy v situaci, kdy nebylo až tak zásadní, že v jednom kole mohou získat v součtu maximálně jeden bod.

Každý podobný turnaj jsem se snažil Vaškovi nějak zpestřit. Nejen kvůli rozptýlení, ale i s podvědomou obavou, aby mu to neustále podobné hemžení na turnajích nezačalo „lézt krkem“. A tak s „Hradcem 97“ máme spojeno např. fotbalové utkání I. ligy Hradec Králové – Viktoria Žižkov na stadionu s typickými „lízátky“. Nápad možná dobrý, ale celkový dojem nic moc: poměrně chladný den, nasazení hráčů nevalné, dramatických situací poskrovnu, předvedená hra odpovídající umístění obou týmů na chvostu tabulky, takže odměnou „za výkon“ hráčům i divákům byl spravedlivý výsledek 0:0.

Úplně jiné to bylo za pár dní v Pardubicích na utkání nejvyšší hokejové ligy. Při vzpomínce na rušný zápas Pardubice–Třinec (6:3) se nám dodnes vynořují např. četné pochvalné reakce fanoušků na zákroky Dušana Salfického v brance domácích, či naopak jejich umíráčkovské skandování „Bííígl, Bíííígl“, kdykoli na protější straně hostující brankář lovil puk ze své sítě. A samozřejmě živá je i vzpomínka na energického trenéra domácích, dnes již bohužel zesnulého Miloše Říhu…

Zpět k šachům.


Je snad jakýmsi dílem osudu, že potřetí během tří let zůstává Ondra Mejzlík těsně před branami. Tentokrát mu jen kvůli o něco horšímu pomocnému hodnocení (navíc v podobě možná diskutabilního průměru ELO soupeřů) unikla nejen medaile, ale i eventuální postup na ME.


Dobojováno, medaile rozděleny, pořadí viz výsledková listina.

Podobně nebyl průměr ELO soupeřů vstřícný ani vůči Vojtovi Mejzlíkovi, který ziskem 5 bodů skončil v kategorii H12 na 11. místě, ačkoli stejný bodový zisk měl i hráč, který skončil pátý.

Díky Vaškovu umístění na MČR mu tenkrát neskončila šachová sezóna v květnu či červnu jako obvykle, ale měl před sebou ještě srpnové Mistrovství Evropy mládeže v estonském Tallinnu.

Shodou okolností na jaře toho roku začalo vycházet ojedinělé šachové periodikum regionálního formátu – dvouměsíčník Gambit. O Vaškových výsledcích z poslední doby se dozvěděla i členka jeho redakce Renata Frídová, a tak pro jednu z rubrik časopisu přišla naši rodinu „vyzpovídat“.

Příprava na velkou sportovní událost tentokrát už nebyla jen na Vaškovi samotném. Rád bych po letech nejen připomenul, ale znovu i poděkoval za finanční podporu Vaškovy účasti na Mistrovství Evropy v Tallinnu. Dle regulí si jeho účastníci platili veškeré náklady s tím spojené sami. Firma ANYTRADE, zastoupená v tomto případě panem Tomášem Haškem, Vaškovi uhradila výdaje na cestu a pobyt.


Skutečnost, že Vašek svou roli reprezentanta a propagátora firmy pojal zodpovědně, by určitě potvrdil druhý z účastníků výpravy z našeho regionu, říčanský Miroslav Voráček (kat. H14), případně další členové třináctičlenné skupiny z České republiky. Během dlouhé cesty vlakem se všichni stihli vzájemně poznat. Takže i zjistili, co ten nápis na Vaškově triku znamená, z čehož následně resultovala i roztomilá přezdívka. Věřím tedy, že během ME i dlouho po něm v Estonsku výrazně stouply prodeje vybavení koupelen a WC, včetně obkladaček. :-)  


Vašek získal 3 body (jedna výhra, 4 remízy), což představovalo 39. místo ze 46 účastníků. Ve startovní listině byli i hráči s ELO přes dva tisíce: Nazarevič (UKR) 2300, Radjabov – vítěz turnaje (AZE) 2245, Balog (HUN) 2035.

Tímto bych mohl končit. A taky bych už konečně měl!

Tak jenom dodám, že i v dalších letech se Ondra Mejzlík s Vaškem Gergelitsem za šachovnicemi nadále potkávají. Nejen proti sobě, ale o hodně častěji vedle sebe. Stávají se (Vašek zprvu jako hostující, pak i člen oddílu) oporami mládežnického družstva Vlašimi, které pod vedením Ondry Matějovského zahajuje úspěšné tažení až do nejvyšší soutěže družstev mládeže v ČR – Extraligy dorostu.

Za pár let nastupuje „do rozjetého vlaku“ i Vaškův bratr Tomáš. Zpočátku jako hostující mladší žák se možná chvíli jen veze, po rozkoukání už jako člen oddílu i on vydatně přikládá pod kotel.

Pokud někdo dočetl až sem, považuji to za úctyhodný výkon. A výkon je třeba ocenit. Jako odměnu pro všechny vytrvalce vyhlašuji soutěž:

Vaškův svetr obsahuje trojtažku. Šachovnice svetru na žádném z obrázků není vidět celá, proto z důvodu jednoznačnosti uvádím, že zadání trojtažky se účastní celkem sedm figur: za bílého král a pět pěšců, za černého samotný král. Orientace šachovnice je standardní – strana základního postavení bílého je dole.

Zadání: bílý na tahu dá třetím tahem mat.

Podmínka pro účast v soutěži: je zakázáno používat výdobytky moderní doby, tedy jakékoli elektronické pomůcky.

Odměna za vyřešení odměny :-) bude následující:

– pro děti do 14 let: zmrzlinový pohár + limča (či cokoli podobného)

– pro mládež 15–18 let: hambáč + kola (či cokoli podobného)

– pro soutěžící starší osmnácti let: smažák + pivo

Předání odměny proběhne, až to situace dovolí a po vzájemné dohodě se mnou, a to v hospůdce Na Kopečku v Chotýšanech.

Řešení zasílejte do komentáře pod článkem. Vítězem se stane soutěžící, který kompletní řešení zašle jako první.

Střípky z odložené tašky: díl I., díl II.

(autor článku: Tomáš Gergelits)

11 reakcí na “Archivní střípky z jedné odložené tašky III”

 1. 1
  Kuba Vojta píše:

  3 tahovy mat: e8=S!!, Kxf6, g8=V, Ke6, Vg6# (Kxd6, b8=V, Ke6, Vb6 #

 2. 2
  Kuba Vojta píše:

  Oprava: 2. Varianta není b8=V a Vb6#, ale je to c8=V a Vc6#

 3. 3
  Maťa píše:

  Počkám na oficiální potvrzení autora článku, ale to bude ono :-) . Já jsem zkoušel stavět na e8 koně, aby nešlo brát na f6 ani na d6, ale tudy cesta nevedla.

 4. 4
  Tomáš Gergelits píše:

  Nazdar Kubo, blahopřeji Ti k vítězství v soutěži!
  Chvíli jsem čekal, jestli někdo náhodou nevyvrátí Tvoje řešení. Jelikož se tak nestalo (i když jakýsi pokus jsem zaznamenal :-) ), prohlašuji Tě za vítěze.
  Co se týče předání ceny, asi si budeme muset ještě chvilku počkat. Ale až se dočkáme, předpokládám, že Tě na její slavnostní předání do Chotýšan poveze taťka, tak jestli souhlasíš, na termínu se domluvíme přes něho. A aby to bylo se vším všudy, myslím, že mi pomůže zajistit i nějaké to obecenstvo :-).
  Přeji Ti hodně úspěchů za šachovnicí, držím palce na MČR v červnu (doufám, že bylo opravdu jen posunuto) a těším se na setkání Na Kopečku.
  Zdraví Tomáš Gergelits senior

 5. 5
  Maťa píše:

  Zdeněk Holeksa, kterého (jak z termínu konání uvedeného v článku vyplývá) na den přesně před 25 lety Vašek pěkným patovým motivem připravil o zlatou medaili z MČR, je nyní jedním z hlavních trenérů v BŠŠ Frýdek-Místek. Takže na rozdíl od Vaška šachů nejen že nezanechal, ale vybral si je i jako své zaměstnání. Tak nějak předpokládám, že si na závěr té partie bude pamatovat, přece jen ho tenkrát nepozornost připravila o titul i postup na MS…

  Tomáši Gergelitsovi děkuji za pěkné vzpomínání a jako odměnu posílám odkaz na zápas Žebrák – Vlašim B z 6. 3. 2005: https://www.chess.cz/soutez/sachovnice/129/kolo-9/. Důkazem, že jsi tam hrál ty, a ne „malý“ Tomáš, je tabulka z výsledků sezony, kde jste oba: https://www.chess.cz/soutez/druzstvo/129/20027/. Takže sis za Vlašim opravdu zahrál i ty! :-)

 6. 6
  Pavel Vojta píše:

  Maťo, na tento zápas si dobře vzpomínám. Bylo tehdy docela mrazivé počasí a jeli jsme se Zdeňkem Ryšánkem. Když jsme dorazili na místo, tak Zdeněk otevřel kufr auta a já jsem se do něj sklonil pro tašku, když v tu chvíli padli dveře kufru dolů a já dostal pěknou ránu do kebule. To byl asi tehdy asi ten důvod, proč jsem jako jediný vyhrál :-D

 7. 7
  Maťa píše:

  Na tu ránu do hlavy si vzpomínám, stál jsem hned vedle. Sice jsem jel s Ondrou Vykoukem, ale obě auta jela společně, i do Čerčan pro Vaška s Tomášem jsme zajížděli všichni. Dodnes se trochu divím, že jsi tenkrát ten karambol odnesl jen boulí, a ne otřesem mozku – hrozná šlupka :-) . A ty by sis, Pavle, vzpomněl, že tam za nás hrál Tomáše Gergelits starší? Tomáš si to nepamatoval, že by někdy hrál za Vlašim, proto ten odkaz. :-)

 8. 8
  Tomáš Gergelits st. píše:

  Tak ohledně toho zápasu mám naprostý vokno. Že bych někdy hrál za Vlašim, to by mě nenapadlo snad ani ve snu. Kde jsme hráli, jak jsem se tam dostal, s kým jsem jel, a už vůbec jak jsem hrál, prostě žádný náznak jak v globálu, tak v nějakém detailu. Po té první zmínce (Maťa 5) jsem dokonce přemýšlel, že to mohlo vzniknout tak, že jste měli problém dát dohromady nejen osm hráčů, ale i dopravu, tak jsem třeba jel kvůli Vaškovi (+ někoho nabrat cestou ?!)a při té příležitosti jste mě šoupli na neobsazenou desku :-) . Ale že jste nás vezli až do Čerčan, to je pro mě opravdu překvapení. No, lepší už to asi nebude …
  Kdybych tenkrát aspoň vyhrál! To bych teď byl na koni: možná jako jediný hráč Vlašimi v celé historii oddílu bych v soutěži družstev držel bodový zisk 100% :-) .

 9. 9
  Pavel Vojta píše:

  Maťo, to bys toho po mě chtěl moc, abych si vzpomněl kdo kde hrál. V tomto věřím spíš tobě. Já si občas vzpomenu na nějakou vtipnou situaci a většinou marně pátrám v paměti, když sem píšeš ty staré historky :-D

 10. 10
  Maťa píše:

  Tak já jsem byl kapitán, proto si to asi líp pamatuju. Ale že mi zástupce dělal Milan Hlavička, na to už bych si rozhodně nevzpomněl :-) . Vím, že s béčkem jsme žádné větší ambice neměli, sestup nehrozil a postup taky ne, a tak jsem dával hodně příležitostí mladým talentům Lukáši Blehovi a především 10letému Davidu Zvárovi, na konci sezony si dvakrát zahrál i 8letý Robin Hrdina (viz druhý odkaz v komentáři č. 5). Ovšem postupové plány jsme měli s naším druhým družstvem v této skupině, Dolními Kralovicemi, kde byli na soupisce dva zabijáci Tomáš Vojta a Ondra Mejzlík. O soutěž výš v KP jsme s týmem Vlašimi A mířili do 2. ligy (http://www.sachyvlasim.cz/?p=50959), a tak se nám případný postup rezervy hodně hodil. Jenže Dolní Kralovice byly před 9. kolem až druhé za Žebrákem (nezvládly vzájemný zápas, kde v silné sestavě jen remizovaly), tak jsme zkusili pomoct a postavit proti Žebráku co nejsilnější sestavu. To se částečně povedlo, výjimečně nastoupili první tři hráči soupisky (já, Brambor a Vašek) + jsme nasadili tajný trumf na osmou – Tomáše Gergelitse staršího :-) . Bohužel jsme i tak dostali nakládačku…

  Tomáš G. (8): Žebrák měl hrací místnost v nějaké hospodě v Hořovicích u Berouna, šest by se nás z Vlašimi do jednoho auta nevešlo, tak se nabízelo vzít dvě a zajet pro vás do Čerčan, to v podstatě nebyla žádná zajížďka.

 11. 11
  AdolfR píše:

  to je moc prima cteni, vsechny ty clanky z odlozene tasky. A vubec vsechno to vzpominani (z dob, kdy veci nebyly online). Dekujem. A piste dal: )

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist