TJ Spartak Vlasim
24
Lis

Anežka Vlková vyhrála 4. kolo RŽL!

Marie Filipová

Týnec nad Sázavou vítal účastníky 4. kola Regionální žákovské ligy, které se odehrávalo 22. 11. 2014 v sále místního zámečku. Celkem dorazilo 99 šachuchtivých dětí. Vyhovující prostory, poslední rozkazy od Karla Jukla, který musel kvůli nemoci hupky dupky do postýlky… Nemusel mít ale vůbec žádné obavy. Vše bylo zvládnuto k nejlepší spokojenosti. Pořadatelky měly veliké obavy, které byly zbytečné, protože  celý turnaj dopadl velmi dobře. Rozhodcování se ujali „staří“ matadoři, a to Petr Havelka, Jiří Kotzot a Jiří Kocourek. Plynulé nasazování, skvělý servis, široký sortiment v kiosku, teploučko, dost prostoru pro doprovody, řekla bych, že to u vás nemělo chybu. Líbilo se nám u vás, a to moc.

Vlašimští vyslali do dnešních duelů 12 šachistů. Z ŠK Pravonín osm a čtyři pak z Vlašimi. Sluší se začít „áčkem“. S šestnáctičlennou TOP skupinou. Zde naše barvy hájili Anežka Vlková, Richard Mládek a Jakub Vojta. Dnes byla nejlepší Anežka! Převálcovala všechny kluky, které za šachovnicí potkala. Půlku darovala jen Michalu Pastrnkovi. Uhrála 3,5 bodu s výkonem 1826 a velice se těšila z celkového vítězství. Druhou z dívek, celkově 4. se 2,5 body, byla Klárka Kocourková a třetí, celkově 6., Kristýna Otrubová, rovněž 2,5 bodu. A kluci? Celkově druhý, z chlapců 1. místo a také 3,5 bodu, Michal Pastrnek, druhá stříbrná příčka putuje díky Ríšovi Mládkovi také do Vlašimi, uhrál 3 body, výkon 1669 (byl nasazenou jedničkou), a 3. místo Štěpán Vojta 2,5 bodu. Jakub Vojta byl nasazen čtvrtý, obsadil 8. místo se 2 body, výkon 1529. Oba umí zahrát lépe, ale vždy se nedaří. Ríšu možná „rozhodila“ v prvním kole prohra s Kristýnou Otrubovou, možná ji podcenil, nevím?


Anežka Vlková poprvé v životě vyhrála turnaj RŽL!

Skupina „B“ měla zástupce dle nasazovacích pozic: Vopálka Filip 16., Filip Štěpán 20., Zeman Lukáš 30., Kůra Filip 34. a Smetana Lukáš 39.. Někteří hráči svá startovní čísla „vylepšili“, jiní zase propadli. Tuto skupinu vyhráli tři domácí hráči, a to 1. Josef Páša, 2. místo Oto Fischer – oba po 6 bodech a třetí příčku Vojtěch Dudek s 5,5 bodem. Dívky pak 1. Veronika Zemenová 4,5 bodu (celkově 9.), 2. Kateřina Pastrnková 3,5 bodu (celkově 22.) a 3. Monika Strnadová 3 body (celkově 23.). A naši? Filip Vopálka uhrál 4 body, výkon 1243, 14. místo a mohlo to být lepší. Hrál rozvážně, klidně, promarnil některé šance, zvláště v poslední partii neviděl  mat, této prohry velice litoval. Filip se hodně zlepšil, bude to určitě individuální přípravou, kterou s ním vede Patrik Pýcha. Padesátiprocentní úspěšnost dnes zaznamenal Lukáš Zeman, který skončil na 20. místě s 3,5 body a výkonem 1207. Pět pozic za ním, tedy na 25. místě, se umístil Filip Kůra se 3 body, hrál výkonem 1188. Filip měl dnes také smůlu, hned v první partii značně potrápil vítěze skupiny a jen jeho velká hrubka ho připravila o vítězství, ve čtvrtém kole sice porazil Filipa Vopálku a bod „visel“ i v následující partii se Šimonem Doležalem. Snad se příště zadaří lépe. Lukáš Smetana obsadil 31. příčku s 2,5 bodem a výkonem 1072. Smolařem dne byl Štěpán Filip. Omlouvá ho zdravotní indispozice, měl problémy i cestou na turnaj. Jeho jeden bod a výkon 812 hodně rychle zapomeneme.

Skupina „C“ čítala 43 účastníků a my zde měli 4 zástupce. Nejvýše nasazený byl Adam Slavík (14.), uhrál pěkných 5 bodů, výkon 1176 a obsadil 6. příčku, řekla bych pěkný výkon! 19. nasazený František Jelínek obsadil 10. místo (polepšil si o 9 příček), uhrál 4,5 bodu, výkon 1141. Barunka Slavíková měla startovní pozici 16 a obsadila celkové 14. místo, uhrála 4 body, výkon 1080. Dalším naším zástupcem byl Vojtěch Vopálka, který uhrál 2,5 bodu, výkon 923. Vojtíkovi se dnes také nedařilo, chytil se až poslední dvě kola, nebyl „ve své kůži“. Celkově „céčko“ vyhrál Pavel Gašparín, 2. místo Tomáš Pelák – oba 6 bodů, třetí příčku obsadil s 5,5 body David Studzinski. Dívky: 1. Hana Bartošová (celkově 3.), 2. Veronika Vilímková 5 bodů (celkově 8.) a třetí byla naše Barunka Slavíková se 4 body (celkově 14.).


Nejlepší dívky v turnaji“C“

Za týden nashledanou v Čerčanech.

Hodnocení „svých“ oveček zaslal i Patrik Pýcha:

Na 4. kolo Regionální žákovské ligy do Týnce jsem se vypravil i já. Mohl jsem se tak konečně pořádně podívat na hru svých svěřenců a zapsat si pár jejich partií.

Svůj dosavadní nejlepší výsledek v céčku vyrovnala Barunka Slavíková, když vybojovala 4 body a obsadila 21. místo. Je pravda, že v jejích partiích ještě obvykle panuje pořádný chaos a určitě by bylo potřeba zpomalit, nicméně na tréninku má dobré postřehy a rovněž je schopná se dlouho soustředit. Doufám, že se jí brzy takovou koncentraci podaří přenést i za šachovnice na turnajích.

Adam Slavík předvedl hezké šachy, figurky stavěl logicky, ale bohužel často přehlížel jednoduchou taktiku soupeře, protože hrál příliš rychle. 5 bodů a 6. místo je určitě hezký výsledek, sám Adam mi říkal, že nejlépe skončil pátý, každopádně si myslím, že pokud se zklidní, může to být i lepší.

V béčku jsem sledoval Filipa Vopálku. Sice udělal o bod méně než minule – uhrál 4 body a skončil na 14. místě – avšak to není tak důležité jako fakt, že předvedl velmi kvalitní hru. Dávala smysl, nebyla bezplánovitá a Filip také dobře hospodařil s časem.  V předposledním kole dával mat s minutou na hodinách, což u menších dětí není moc častý jev. Dalším pozitivem je, že mu po nadějně rozjeté poslední partii, kterou bohužel nakonec pokazil, ukápla i nějaká ta slzička. Ne že by se mi líbilo, když dítě brečí, ale je vidět, že Filipovi na výsledku partie záleží a to je určitě velice důležité.


Soustředěný Filip Vopálka

Anežka Vlková už pochopitelně tvoří trošičku jinou kapitolu, protože se objevuje ve více soutěžích a partie mi posílá. Proto jsem se v áčku vyskytoval jen minimálně a zatím její hru moc zhodnotit nemůžu. Špatné to ale asi nebylo, protože ke třem výhrám z pozice favorita přidala rychlou remízu s Michalem Pastrnkem a stala se celkovou vítězkou elitního turnaje.

Nezbývá než doufat, že z našich mladých nadějí povstane další veleúspěšná vlašimská generace!

Výsledky všech turnajů

Fotky

Průběžné pořadí RŽL po odehraných 4 turnajích

7 reakcí na “Anežka Vlková vyhrála 4. kolo RŽL!”

 1. 1
  Maťa píše:

  Gratuluju všem úspěšným, mezi které řadím i Ríšu, přestože on sám chtěl samozřejmě turnaj vyhrát. To po nepovedeném závěru partie 1. kola už nešlo (hrubky ale patří k šachu a občas je dělají Carlsen, Anand i Pavel Vojta), ale třeba v posledním kole přehrál ve věžové koncovce svého konkurenta Chajdu moc hezky. Největší gratulace patří samozřejmě Anežce, jsem moc rád, že jí to taky jednou vyšlo! K výčtu našich hráčů bych doplnil ještě Ondru Hraběte, který je také registrován v TJ Spartak Vlašim. V turnaji B se mu tentokrát podobně jako Štěpánovi vůbec nedařilo a uhrál jen 1 bod (zrovna se Štěpánem).

 2. 2
  Maťa píše:

  Jinak v aktuální anketě mě zaujalo, jak hezky „vlastenecky“ naši čtenáři tipují :-) . Do Čerčan coby jeden z pořadatelů všechny srdečně zvu!

 3. 3
  AdolfR píše:

  Anezka gol

 4. 4
  Patrik P. píše:

  Na pravonínském webu jsem si přečetl tento článek: http://www.sachypravonin.cz/news/pohled-do-hlubin-trenerovy-duse-aneb-nenechte-se-odradit-/

  Protože nepochybně naráží, mimo jiné, i na mou osobu a pravděpodobně také na mé hodnocení, které tady bylo připojeno k povídání o žákovské lize, dovolím si zde reagovat.

  Zaprvé bych chtěl velmi silně zdůraznit, že nikdo nikomu nebere žádné zásluhy a nikdo si nepřivlastňuje zásluhy někoho jiného. Myslím si, že takto nelze číst mezi řádky a pokud jde o zmiňované hodnocení, zkrátka jen rozebírám to, co jsem viděl u dětí, které jsem sledoval na turnaji proto, že je to moje povinnost, pokud s nimi potom mám partie rozebrat. Zmínka o „oblíbencích“ je možná pouze obecná, ale jestli ne, řekl bych, že ji v tomto kontextu použít nelze. Nevidím zde žádný problém – vše zůstává v jednom oddíle, nikdo nikam nepřestupuje, nikdo nikomu nic neupírá a nikdo nic netají. Není zde potřeba konzultovat s kýmkoli každý krok, děti nejsou vlastnictvím, jež je ošetřeno nějakou smlouvou.

  Mám u nás poslední dobou pocit rozdvojeného oddílu – odkazovaný článek mě v tom jenom utvrzuje. Existuje samozřejmě cesta založení dalšího oddílu. Stalo se to v případě Říčan, ba dokonce Beskydské šachové školy. Ale nikdo na tom pravděpodobně „nevydělal“ a jistě to není nutné.

  Chtěl bych zmínit, že teď věnuji tréninkům rovněž svůj čas a energii. Baví mě to a je to jedna z pár věcí, které mi v současné době dělají radost. Hmotnými prostředky pochopitelně přispět nemohu, ale snažím se, jak nejlépe dovedu, předávat své zkušenosti a vědomosti. Dělá mi to radost a kritické okamžiky v partiích na turnaji jsem velmi prožíval. Nejsem jiný.

  „Kolega, který zaloví ve vašich „odpiplaných“ dětech a hovoří o budoucí generaci oddílu!“

  Pokud jsem oním kolegou, tuto větu jsem nepochopil. Jestliže totiž naráží na poslední větu v mém hodnocení, je nesprávná. „Našimi mladými nadějemi“ jsem myslel všechny děti vychovávané v oddíle, jenž je registrován jako TJ Spartak Vlašim. Mezi ně patří děti z kroužků ve Vlašimi, Pravoníně i Dolních Kralovicích, kde, pokud mám tedy správné informace,v tomto roce momentálně bohužel žádný kroužek neběží, ale z něhož někteří vlašimští šachisté vzešli.

  Jestliže jsem oním „kolegou“, který nepozdravil, moc se omlouvám, stát se to mohlo, nestalo se tak vědomě a problém s tím skutečně nemám, vždyť pozdravit je slušnost.

  Jestliže je má domněnka o spojitosti mé osoby, hodnocení a odkazovaného článku čistě náhodná, což si však rozhodně nemyslím, hluboce se omlouvám.

  Na konec bych dodal, že činnosti v Pravoníně si velmi vážím. Děti tam mají krásné zázemí, je o ně hezky pečováno, pořádáte honosné turnaje… Není pochyb, že tam odvádíte skvělou práci, která je určitě také velice náročná. Dětské úsměvy pak jsou ale jistě krásnou odměnou.

 5. 5
  Tom píše:

  Koukám, že zítra to bude v áčku souboj Vlašim versus Brodce. :-) Doufám, že těm stále se lepšícím Jukelníkům dáme na prdel. :-)
  http://chess-results.com/Tnr153026.aspx?lan=5

 6. 6
  Patrik P. píše:

  Snímky z dnešního turnaje v Čerčanech jsem nahrál na internet: https://plus.google.com/u/0/photos/103403276147897157154/albums/6087168748876225745

 7. 7
  Maťa píše:

  Patrikova zpráva pro tisk (z turnaje v Čerčanech): http://www.sachystamat.cz/?p=444. Podrobnější článek pro náš web bude publikován zítra.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist