TJ Spartak Vlasim
31
Pro

Anatolij Karpov a David Navara v Chotýšanech

Je Silvestr, tak je čas na trochu legrace. Chcete se dozvědět, jak je možné, že se David Navara zúčastnil tuctové bleskovky v Chotýšanech? Nebo to, co bude mít společného od příštího ročníku dvanáctý mistr světa Anatolij Karpov s naší bleskovkou? Tak si přečtěte následující řádky od Blanky Voříškové: 

Kamarád mi kdysi řekl, že jsem schopna zorganizovat skoro všechno. Asi mi to opravdu jde. Naposledy se mi podařilo přesvědčit šachového velmistra Davida Navaru, že poté, co vyhrál v bleskovém šachu Mistrovství republiky a Mistrovství Evropy, mu k hattricku chybí už jen blicka v Chotýšanech. :-) Zas tak jednoduché to ale nebylo, na tento vánoční turnaj jsem ho zvala osm let po sobě. :-) Přeci jen účast na turnaji ve vesničce, o které většina lidí ani neví, kde se na mapě nachází, zas tak lákavá pro nejlepšího blicaře Evropy není.

S Davidem Navarou se blíže znám od simultánky v Rádiu Svobodná Evropa, kde právě před osmi lety hrál. V prvním zvacím emailu jsem mu před lety napsala: Pořadatelům jsem řekla, že Vám napíšu, a odepsali mi „Tak to by byla bomba, kdyby David Navara přijel do Chotýšan. Ale je to asi tak stejně pravděpodobné, jako že můj brácha zajde do knihovny (oblíbené synonymum vlašimských šachistů pro situaci, která je úplně vyloučená).“ :-) . David mi tehdy odepsal: „Vážená paní Voříšková, děkuji za pozvání, ale akce se nezúčastním. Jednak právě odjíždím na hory, jednak by to i jindy skutečně bylo dost nepravděpodobné“.


David Navara v Chotýšanech

Od té doby uplynulo pár let a „brácha“ byl několikrát spatřen, jak jde z knihovny. Pravděpodobnost, že David pozvání jednou přijme, se tak výrazně zvýšila.

Letos při podzimním setkání v RFE David zmínil, že do Jizerek asi nepojede, protože tam nebude sníh. Svitla tedy malá naděje. :-) Vše se pak začalo pomalu rýsovat, když na tradiční pozvání, tentokrát od Tomáše Vojty, zareagoval: „Možná se výjimečně jednou zúčastním, jelikož tentokrát asi strávím Vánoce i závěr roku v Praze“. Krátce před datem turnaje pak svou účast definitivně potvrdil.

Sehnala jsem klobouk na případný hattrick. (Z anglického hat trick, doslova „trik s kloboukem“. V mnoha sportech se tak označuje výkon, kterého hráč dosáhne třemi úspěchy za sebou. Historicky je tento termín z dob Britského impéria (19. století), kdy vítěz kriketového turnaje v oblasti Indie a Pákistánu za získání tří vítězných bodů získal od pořadatele výhru v podobě klobouku).


David Navara přebírá od Tomáše Vojty klobouk za prosincový blicařský hattrick.

Maťa domluvil v Chotýšanech dietnější jídlo pro Davida k obědu a mohli jsme začít. :-) Tímto chci jen napsat, že David se nezjevil v Chotýšanech jen tak. Byla to usilovná dlouholetá týmová práce. :-)

A aby to nebylo všechno. David na 41. ročník Memoriálu Stanislava Vojty věnoval putovní cenu, která má opravdu zajímavý příběh. V roce 2005 sehrál David exhibiční zápas s jedním z nejlepších hráčů historie Anatolijem Karpovem. Dvanáctý mistr světa tehdy získal cenu, která má 8kg a výšku 75cm, ale nechtěl si ji vzít s sebou do letadla. Tato cena teď bude ozdobou turnaje v Chotýšanech a s trochou nadsázky se dá říct, že ji do turnaje věnoval legendární Anatolij Karpov. :-)


Cena, kterou Anatolij Karpov věnoval na turnaj v Chotýšanech. :-)

Pohodový rok 2024 přejí vlašimští šachisté!

5 reakcí na “Anatolij Karpov a David Navara v Chotýšanech”

 1. 1
  Tomáš Gergelits píše:

  Blanko, gratuluji k husarskému kousku!!

  A to ve všech možných souvislostech.

  Hodně zdaru v roce 2024!

 2. 2
  AdolfR píše:

  Blanko, zde je evidentni, ze se asi neda nic jinyho delat: Jedu s Tebou do Bakova: ) A vsem Vlasimskym plno bojovnych sachu v novem roce preju.

 3. 3
  Sir Richard píše:

  Výborný článek, pobavil a zaujal. U Blanky bych to ohodnotil na organizační výkon kolem ELO 2700.
  Začínám se ovšem obávat, co nám může někdy za rok přistát v baráku.. Od Davida dobrý tah :-)

 4. 4
  Tom píše:

  Myšlenka „ceny od Karpova“ je, nechat jí celoročně v Chotýšanech a vítěz by se na ní vždy jen podepsal (David už to udělal). Jsou tu ale určitě obavy, zdali vedle roztopeného krbu ve zdraví přečká. :-)

 5. 5
  Vojta Plát píše:

  Ta putovní cena vypadá docela děsivě :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist