TJ Spartak Vlasim
13
Led

Áčko vyhrálo v 1. lize potřetí za sebou!

Hrajeme na hranici svých možností, dřeme a přeje náš Štěstěna, proto v 1. lize vítězíme! Minulou neděli se nám povedlo v nervy drásajícím zápase, který trval bez mála 6 hodin, porazit Vyšehrad. Vítězství je to o to cennější, že domácí postavili velmi silnou sestavu hned s 5 hráči s elem přes 2300!

Neděli jsme společně s Nelou, Rudou a Kubou začali malou procházkou po prosluněných hradbách Vyšehradu. A že byl dobrý nápad si trochu před partií okysličit mozek, bylo brzy vidět na šachovnicích. :-)  


Ruda, Kuba, Nela a můj stín. :-)

Skóre utkání načal Kuba Voříšek, který si dal odvetu s Salvadorem Serranem – hráli spolu cca před 2 měsíci již v zápase béček. Tehdy vyšehradský hráč zvítězil v miniaturce, teď už si ale Jakub dal pozor a bez potíží dovedl partii ve věžové koncovce do remízového přístavu. Pak zvítězil druhý Kuba, který v povedené partii nedal šanci Filipu Lacinovi. Mimořádně důležitá pro vývoj celého zápasu byla partie na 5. desce.  Nela, jak je bohužel jejím špatným zvykem, špatně hospodařila s časem, naopak soupeř v podstatě blical …

Dočekal J. – Pýchová N. – pozice po 31. tahu černé:

 

Černá má na hodinách minutu, bílý hodinu …  Jenže právě zbrklá hra přivedla domácího hráče ke katastrofě. 32.Sxf5+?? Strašná hrubka. Okamžitě přitom vyhrávalo jednoduché 32.Vd1, hrozí Vd7 a po 32…Vc7 přijde pro změnu 33.Vd8 1-0. 32…exf5 Teď už stejný motiv nevychází, protože střelce na h6 chrání věž. 33.Ve7+ Vg7 a bílý se může s figurou méně vzdát. V 54. tahu 0-1.  

Hrací místnost Vyšehradu by mohlo být docela útulná, to by si tam ale domácí museli občas uklidit a něco udělat s hrozným záchodem …

Za příznivého stavu jsem zkusil v ostré pozici nabídnout remízu a dost mě překvapilo, že ji soupeř přijal. Byl tak čas společně s Nelou a Blankou vyrazit do baziliky sv. Petra a Pavla a zapálit svíčku za úspěšný závěr zápasu (čti: šli jsme na svařák a přitom se podívali do baziliky). :-)  

Za stavu 3:1 přidal na naše konto další půlbodík Ruda Jun. U něj partie velmi rychle přešla do rovné koncovky, v ní se ale náš mladý hráč nevyvaroval chybky a přišel o pěšce. Místo remízy v 25. tahu tak o ni musel bojovat až do 70. tahu (Rudu nutno pochválit, bez pěšce se bránil velmi dobře a soupeř nikde neměl šanci partii vyhrát).  Stejným výsledkem dopadla i partie jedniček týmů. V zajímavé partii se Jirka Rýdl ocitl před časovou kontrolou na hranici prohry, naštěstí ale soupeř svoji šanci promarnil a ve věžovce už to jinak než dělbou bodu skončit nemohlo.

Vedli jsme tedy 4:2 a bránili 2 špatné koncovky. Robin Hrdina vzdoroval IM Konopkovi 85 tahů, ale nakonec věžovku s pěšcem méně neudržel. Ještě delší pak byla partie na druhé desce …

Mejzlík O. – Vávra P. – pozice po 86. tahu bílého:

4:4 by zápas skončil po 86…g3!, po kterém by bílému nezbylo nic jiného než přejít do koncovky dámy proti jezdci a 2 pěšcům: 87.Jg6+ Kg5 88.Jxf8 g2 89.Ke5 g1D a tato koncovka je prohraná (což si lze snadno ověřit v databázi 6kamenných koncovek). V partii ale přišlo 86…Vf6? a Ondra chytil šanci za pačesy. 87.Jxg4! Kxg4 88.Ke5, teď je koncovka jasná remis, černý nemá jak zastavit volného d pěšce. 88…Vf8 89.d6 Ve8+ 90.Kf6,Vxe3 0,5-0,5

Z minima jsme vytěžili maximum a výhru doslova vydřeli. To ale nic nemění na faktu, že je to skvělé vítězství, porazit takto silného soupeře, to se nepovede každý den. Celý tým zaslouží velikou pochvalu za vynikající výkon!

Další kolo odehrajeme již tuto neděli, kdy ve Sporthotelu přivítáme Polabiny B v čele s hráči 2500+ GM Hráčkem a GM Votavou. Ztratit nemáme co, a tak zkusíme znovu překvapit. :-)   Držte palce!

Stránky 2. ligy

(autor článku: Tomáš Vojta)

13 reakcí na “Áčko vyhrálo v 1. lize potřetí za sebou!”

 1. 1
  Maťa píše:

  Cenné a důležité vítězství. Podle fotek ta hrací místnost zas tak špatně nevypadá, jen ta okna trochu chybí :-) . A na té první fotce bych asi netipoval, že je Nela skoro o 7 let starší než ti kluci :-) .

 2. 2
  Tom píše:

  Mně se jejich hrací místnost líbila, ale jak jsem psal v článku, museli by se o ní trochu starat … A horší než chybějící okna byly neustále otevřené dveře ven (takže tam byla docela zima) … No prostě dobře, že jsme je vyklepli, nic jiného si za tu hrací místnost nezasloužili! :-D

 3. 3
  bohouš z buše píše:

  No jo, Nela se nezdá

 4. 4
  Maťa píše:

  Dnes hraje áčko se silnými Polabinami v hodně oslabené sestavě (především z důvodu olympiády dětí a zkouškového období na VŠ), tak uvidíme, jak to zvládneme. V 10 hodin proti sobě usedli:

  1. Horák Martin (2331) – Votava Jan (2512)
  2. Mejzlík Ondřej (2309) – Červený Petr (2332)
  3. Hrdina Robin (2250) – Ludvík Tomáš (2272)
  4. Zvára David (2126) – Jedlička Aleš (2268)
  5. Hradecký Ivo (2021) – Říha Vojtěch (2247)
  6. Pýcha Patrik (2027) – Buločkin Martin (2262)
  7. Matějovský Ondřej (2034) – Vařejčko Josef (2246)
  8. Vávra Stanislav (1989) – Gloser David (2175)

  Zápas odstartovala rychlá nabídka remízy od mého soupeře, který (jak mi pak řekl) chvátal na zahájení olympiády do Karlových Varů coby vedoucí Pardubického kraje. Vzhledem k výkonnostnímu rozdílu mezi námi jsem po krátké chvilce přemýšlení, zda bych si dnes přece jen nechtěl zahrát :-) , přijal.

  Zajímavé je, že v sestavě soupeřů jsou hned 4 hráči, kteří včera nastoupili proti nám v Extralize mládeže (+ trenér Vařejčko).

 5. 5
  Jarda P. píše:

  Držíme palce!!!

 6. 6
  Maťa píše:

  Patrik prohrál.

 7. 7
  Maťa píše:

  Standa taky prohrál.

 8. 8
  Maťa píše:

  Po remíze Ondry Mejzlíka 1:3.

 9. 9
  Maťa píše:

  Prohráli i Robin s Ivem, u Robina škoda, protože měl velmi nadějný útok. 1:5.

 10. 10
  Maťa píše:

  Martin taky prohrál. Čestnou výhru by si mohl připsat David, který má v koncovce pěšce navíc.

 11. 11
  Maťa píše:

  Spartak Vlašim – 2222 ŠK Polabiny B 2:6

  1. Horák Martin – Votava Jan 0:1
  2. Mejzlík Ondřej – Červený Petr 1/2
  3. Hrdina Robin – Ludvík Tomáš 0:1
  4. Zvára David – Jedlička Aleš 1:0
  5. Hradecký Ivo – Říha Vojtěch 0:1
  6. Pýcha Patrik – Buločkin Martin 0:1
  7. Matějovský Ondřej – Vařejčko Josef 1/2
  8. Vávra Stanislav – Gloser David 0:1

 12. 13
  AdolfR píše:

  skoda, ze to dnes nedopadlo, ale jeste mate pre sebou hafo utkani. A ty vsechny (zbyle) uz asi stejne vyhrajete, tak co. A my budem stejne drzet palce poradnejc (dneska jsem to neomluvitelne prospal)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist