TJ Spartak Vlasim
13
Lis

Diagramy ze zápasu Úholičky – Vlašim

Tomáš Vojta

V jednoduchosti je krása! Tak by se daly výstižně charakterizovat klíčové momenty zápasu Úholičky – Vlašim. K vidění byly hezké obraty, které měly jedno společné, a to, že byly velmi jednoduché (povětšinou 1tahové)!  Zkuste i vy potrápit své mozkové závity a na následujících diagramech najít nejlepší pokračování (troufám si tvrdit, že to zvládnou i trochu pokročilí žáci).

A vezmu to od 1. šachovnice dozadu. V mé partii s panem Vankou najít vítězný tah opravdu těžké nebylo.

Vanka – Vojta T. – pozice po 34. tahu bílého:

34…Dxe4+! 0-1 35.Dxe4 Jd2+ -+

Na 4. šachovnici pak byly k vidění hned dva poučné momenty.  Bílému se podařilo ukořistit 2 pěšce, ale černý za ně získal nebezpečnou iniciativu. A názorně ukázal, jakou sílu přestavují zdvojené věže na druhé řadě.

Vojta P. – Mintěl – pozice po 26. tahu bílého:

26…Dxf3!! Tento pěkný tah úplně otáčí průběh partie, rázem bílý bojuje o holý život.  27.Ve8+  Pochopitelně dámu nešlo vzít (27.gxf3 Vxh2 mat) a nedostačující bylo i 27.Db8+ Vxb8 28.gxf3 Vbb2 -+. 27…Kh7 28.Da8! Jediná možná obrana, která je navíc spojená s hezkou fintou. Teď totiž již nelze 28…Vxg2 29.Vh8+ Kg6 30.Dxf3 +- a mat na h2 nevychází kvůli vazbě na „g“ sloupci. 28…Dxa8 29.Vxa8 Va2 a černý získá jak „c“ pěšce, tak i „a“ pěšce. Přesto byla koncovka stále remízová, Pavel ale nepokračoval přesně a dostal se do beznadějné pozice, ze které ho vysvobodil soupeřův tah 60…h2??  Jaké je teď nejlepší pokračování za bílého?

Vojta P. – Mintěl – pozice po 60. tahu černého:

Bílý král je v patu a tak může věž „zešílet“! 61.Vc5+ Kh4 62.Vh5+! Černý monarcha se nemá kam schovat, a proto 0,5-0,5.  

Na 5. šachovnici dosáhl Ondra Matějovský výborné pozice a v postavení na diagramu mohl partii okamžitě ukončit.

Vaněček – Matějovský – pozice po 42. tahu bílého:

43…Dd4! a bílý by byl nucen se okamžitě vzdát. Nejde totiž 44.Vxe4 Dg1 mat ani 44.Kf2 Vxe3 45.Dxe3 Sg1+ se ziskem dámy… Ondra tuto možnost v partii přehlédl a zahrál 43…Dh6, což je ale rovněž plně dostačující a partii v 58. tahu hladce vyhrál. 

Na 7. šachovnici se Franta Innemann dostal do velmi špatné věžovky a úlohu soupeři ještě ulehčil, když v pozici na diagramu zahrál těžko pochopitelné 38…Vxb6?? Najít, jak bílý vyhraje, není opravdu žádný oříšek.

Vlček – Innemann – pozice po 38. tahu bílého. Černý v pozici na diagramu zahrál 38…Vxb6.

38…Vxb6?? 39.Vxb6 Kxb6 40.h5 Pěšce „h“ už by nechytil ani Usain Bolt :-)   – 1-0. Je ovšem pravda, že i po nejlepším 38…fxg4 39.fxg4 Vb7 40.h5 gxh5 41.gxh5 Kc6 42.h6 f5 43.Kf3 e5 44.Kg3 +- je pozice černého prohraná…

A na závěr koncovka z partie na poslední šachovnici, která za stavu 4:3 pro nás rozhodovala o výsledku utkání. Diagrámek je to spíš pro zajímavost, tady žádná hezká kombinace ani vítězný motiv není, v takovéto pozici rozhoduje spíše cit a odhad.

Houdek – Otruba – pozice po 53. tahu černého:

Pozice je to opravdu nevšední. S hodnocením se omezím jen na to, že koncovka je to pro bílého velmi nepříjemná. Ztrátě posledních dvou pěšců nelze zabránit, a tak vznikne koncovka 2 věže proti věži a 5 pěšcům, kterou bude bílý držet jen velmi těžko. Jako obrana mě napadá 54.Ve8+ Kxf4 55.Vd5 Vxf2+ 56.Kd3 Vd2+ 57.Kc4 c2 58.Ve1 a bílý získá „c“ i „d“ pěšce, ale jestli stihne zastavit i pěšce na královském křídle, tak to je ve hvězdách… :-) V partii se stalo 54.Ve5+ Kxf4 55.Ve7 Vxf2+ 56.Kd3 Vd2+ 57.Kc4 f5 58.Kb3? -+ atd. Dan si s pozicí nevěděl rady a snadno ji prohrál.

Tak to je ze zápasu Úholičky – Vlašim vše. Partie si můžete přehrát na stránkách věnovaných krajskému přeboru družstev.

8 reakcí na “Diagramy ze zápasu Úholičky – Vlašim”

 1. 1
  Maťa píše:

  Pěkný článek, Tomáši! Pokud jde o „trochu pokročilé žáky“, tak dva diagramy (Vanka-Vojta a Pavlovu šílenou věžku) jsem dal jako rozcvičku sourozencům Pýchovým a opravdu jim problémy nečinily. Ten první vyřešil Patrik zhruba za sekundu ve stylu „kouknu a vidím“, Nelince trval maximálně 10s … a přece to tak silný hráč, jakým je pan Vanka, přehlédl. Časová tíseň je holt prevít… V mé partii jsem měl na Kg2 odpověď Dh6 dlouho přichystanou, proto jsem odpověděl rychle a působivé Dd4 tak bohužel snad ani nemohl najít… :-(

 2. 2
  Standa Moudrý píše:

  Moc se mně to líbí, Tomáši. Doufám, že vás za pár dnů v neděli budu mít možnost vidět hrát, poněvadž jedu k rodičům do Vlašimi, a vyhrát.

 3. 3
  Pavel Vojta píše:

  Brácha, moc pěkný článek.Jinak k mé partii: tahu Dxf3 předcházelo slabé26.Vg1? . Mělo přijít nejdříve 26.Da8+,Kh7 a teprve potom 27.Vg1 a bílá dáma hlídá pika na f3 a může mazat pěšcem a.
  Jen jedna připomínka. Myslím, že jsem hrál na 4. šachvnici a ne na 3, ale to je detail.

 4. 4
  Tom píše:

  pro Standu Moudrého: na zápas se přijď podívat, rádi tě uvidíme. Jen upozorňuji, že v neděli se hraje vyjimečně v salonku kulturního domu Blanik a nikoli ve Sporthotelu !!!

 5. 5
  Tom píše:

  pro Pavla: ten detail jsem opravil :-)

 6. 6
  Jirka píše:

  Skvělý článek, pro mě jako vedoucího žákovského kroužku zatím úplně nejlepší !!! Např. motiv šílené věže jsme si loni asi 2x ukazovali, a teď máme příklad z aktuální skutečné partie :-) .

  Co se týká závěru tvé partie s Vankou, tak to hned vyzkouším na kroužku u nejmladších (Laňkové a spol.), věřím, že aspoň někdo z nich to najde. V partii by to samozřejmě nezahrál asi nikdo.

  Jinak je neuvěřitelné, kolik nádherných metodických materiálů vzniká v utkáních našich týmů. Ještě tak jedna nebo dvě sezóny, a bude to dost na hezkou knížku.

 7. 7
  Jirka píše:

  Pro Vlašimáky – uvažujeme o pondělní výpravě do Neratovic, nejspíš budeme mít volné nějaké místo. Tomáši a spol., máte někdo zájem? Jinak v propozicích jsem neobjevil termín přihlášek, tak to asi v pátek nebo v sobotu stačí?!

 8. 8
  Jirka píše:

  Tak diagram z partie Vojta T. – Vanka jsem na kroužku zadal, a můžu zarýmovat (pravda, Arnoldovým básním se to nevyrovná):
  Neviděl to Vanka,
  ale ani Laňka.
  Z druháků to neviděl nikdo, po určité nápovědě na to přišel první Matěj David.

  Čím mě však druháčci zklamali víc, tak následujícím vícezápasem, kdy jsme z diagramu vzniklou koncovku dohrávali až do konce. Za slabší stranu jsem hrál já, Patrik, Nela, Lukáš a Štěpán, za silnější měli prosadit jasnou povinnou výhru Petr a Pavel Laňkové, Matěj David a Anežka Vlková. A výsledky:

  Celkově silnější strana : 3-2-11 :-(
  Anežka 2-0-2
  Pavel L. 1-0-2
  Petr L. 0-1-4 (když to neprohrál, tak dal pat :-( )
  Matěj 0-1-3 (se mnou hrál do holých králů)

  Slabší strana:
  Patrik 4-0-0 (jak to ten kluk dělá? :-D )
  Lukáš 2-1-0
  Štěpán 2-0-1
  Nela 2-0-1
  Jirka 1-1-1

  Šílená věž Pavla Vojty měla samozřejmě taky úspěch :-) .

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist