TJ Spartak Vlasim
27
Pro

Spartak Dolní Kralovice A – zápasový deník díl V.

Vojtěch Mejzlík

V pátém kole čekalo naše mužstvo utkání s nebezpečnými Medvědy ze Zvole. K zápasu jsme nastoupili v pozměněné sestavě. Konečně mohl nastoupit Martin Makeš a vzadu se objevil Lukáš Jelínek, jenž zaskakoval za nemocného Patrika. Do Zvole jsme vyrazili dvěma nezávislými vozy, v jednom autě já, Ondra, Standa a Martin a druhou skupinku omladiny (Vojta, Lukáš, Nela a Lukáš) přivezl Jarda Pýcha. Sám jako přihlížející doprovod tím tedy ztratil celý nedělní den a navíc cestoval v nepřívětivém počasí. Ale nám tím velmi pomohl, tímto bych mu chtěl poděkovat.

Zápas začal chviličku po deváté hodině a soupeři nastoupili v sestavě, která předpovídala velmi vyrovnaný boj. Hrací sál byl příjemný a nabídka teplého čaje jistě potěšila nejednoho z hráčů. Ukázalo se, že výkyvy teplot dělají své, a občas byl v sále slyšet kašlající orchestr. Já sám jsem si taky užíval začátek chřipkové sezony, takže jsem více než s pozicí bojoval sám se sebou.

Partie tentokrát začaly z ostra a jasné pozice vznikaly brzy. Vojta Filip přehlédl po zahájení taktický motiv, odevzdal pěšce, posléze i kvalitu a brzy na to celý bod (0:1). Sám se dost taky trápil, kašlal a celkově mi přišel nesvůj, asi po náročném šachovém víkendu udělala únava svoje. Holt ho partie nezastihla v nejlepší kůži. Stane se, nevadí. Druhý ukončil svoje působení v utkání Martin Makeš, první nabídku remis po dohodě se mnou odmítl, při druhé nabídce už ale remis přijal (0,5:1,5). Pozice neposkytovala nějakou výhodu, Martin měl horší čas a navíc, jak sám říkal, letos zahájil v druhém družstvu dvěma nulkami, tak proč mu zde nedopřát trochu psychické jistoty. Soupeř za remis poděkoval a utíkal se vypotit domů. Prý byl také nemocný. Jako třetí u nás dohrál Standa Vávra, opět ukázal, že sedmá šachovnice je pro něj prostředí absolutní dominance a jako predátor pochytal zvěř, domorodce i vojáky a sebral si další bod (1,5:1,5). Standův výkon 5/5 je výborný a je jedním z těch, kdo táhne družstvo kupředu.


Opora družstva Kralovic Stanislav Vávra

V tuto chvíli jsem si šel zhodnotit jednotlivé šachovnice. Stav byl vyrovnaný, Ondra měl hodně příjemnou pozici, já stal také přivyhraně, Lukáš Filip měl pěšce méně a v kombinaci s otevřeným králem to nevypadalo zrovna hezky. Nela získala pěšce a měla pozici ve svých rukách. Lukáš Jelínek stál trošičku hůře, ale hlavně se v pozici necítil. V tuto chvíli to vypadalo, že by zápas mohl dopadnout nejtěsnějším vítězstvím pro nás.

Ondra brzy potvrdil roli favorita a dobrou pozici přetavil v celý bod (2,5:1,5). Jako druhý náš hráč si tak připsal již pátý bod a dal najevo, kdo družstvo táhne vpřed. Já jsem v tuto dobu zazkratoval, vypustil jsem své plus z pozice a přešel do koncovky, kde jsem měl pěšce navíc za soupeřovo rozehrání figur a tlak na slabinu. Soupeř slabinu dobyl a nabídl remis, já ve snaze zvrátit zápas na naši stranu a navíc s vědomím vypuštěné vyhrané pozice odmítl. Další dohrála Nela, která profesorsky přešla s pěšcem navíc nejdříve do věžovky a potom správně do pěšcovky, kterou dokázala bezpečně proměnit a tím získat další bodík (3,5:1,5). Stav výsledků byl v tuto dobu na naší straně, bohužel pozice již nikoliv.

Lukáš Jelínek, který zazmatkoval a sáhl omylem na druhou věž, ztrácel pěšce a tím postupně celou pozici. Lukáš Filip měl stále pěšce méně a pozici velmi nepříjemnou a já sám jsem si začal uvědomovat, že odmítnutí remízy nebyl dobrý nápad. Abych se vyhnul tupé pozici, přešel jsem v podstatě do pozice horší a soupeř, jako by ho polili živou vodou, začal mi vracet své utrpení v prvních 20 tazích. Celé družstvo vyhlíželo, kde najdeme aspoň tu jednu záchrannou půlku, ale ať se koukalo, kam se koukalo, nikde nebyla.

První neodolal soupeři  Lukáš Filip a při prosazení soupeřova pěšce se vzdal (3,5,2,5). Celkově mi přišlo, že bratry Filipovy dnešní den nezachytil v dobrém rozpoložení, snad to bude jediný takový den v této sezoně.


Lukáš Filip

Další dohrál Lukáš Jelínek, který při ztrátě několika pěšců již nemohl držet špatnou koncovku a kapituloval též (3,5:3,5). A já, jako kapitán, měl jsem na svých bedrech úkol, vypít si kalich hořkosti až do dna. Prvně jsem zahodil výbornou pozici, poté odmítl remízu v remízové koncovce a nakonec si musel přetrpět skoro dvě hodiny hranou koncovku dva spojení pěšci a jezdec proti pěšci a jezdci. Soupeř už nabídnutou šanci nepustil, koncovku odehrál přesně a přinutil mne vzdát se (3,5:4,5). A jako závěrečná tečka bylo podepsání zápisu o utkání s výsledkem pro nás těsně negativním. Kalich hořkosti dopitý do dna. :-)

ŠK Medvědi Zvole A   Spartak Dolní Kralovice A
Listopad Martin 2006 0 1 2238 Mejzlík Ondřej
Straka Vojtěch 2005 1 0 2090 Mejzlík Vojtěch
Weiner Jiří 2032 ½ ½ 2066 Makeš Martin
Woitsch Marek 1745 1 0 1858 Filip Vojtěch
Chaloupka ST. Bedřich 1832 1 0 1665 Filip Lukáš
Česánek ML. Jaroslav 1612 0 1 1586 Pýchová Nela
Hrabcová Vlasta 1813 0 1 1714 Vávra Stanislav
Česánek ST. Jaroslav 1765 1 0 1679 Jelínek Lukáš
  :

Co říci závěrem? Snad jen to, že nás toto utkání nechytlo v dobrém rozpoložení, a holt se moc nepovedlo. Medvědi Zvole jsou silný tým (a sympatický) a tentokrát zvládli zápas lépe. Před tímto utkáním mělo pět našich hráčů plný bodový zisk, respektive ztrátu jedné půlky. Tato pětice však v dnešním utkání uhrála pouze 2 body, a to byl asi ten zásadní rozdíl proti jiným utkáním. Jsem rád, že za nás nastoupil Martin Makeš a chytl se na začátku, příště věřím, že bodík připíše rovnou celý. Dále bych chtěl ještě pochválit výkon Nely Pýchové. Pro mne hraje takové zvláštní šachy, pěkně zajištěné, Havelkovic motto „lepší půlka nežli nulka“ je u ní vidět. Ale myslím si, že má potenciál sbírat rovnou bodíky celé, což dneska v pěkné partii předvedla. U Lukáše Jelínka mi přišlo trochu škoda, že se jakoby soupeře i pozice bál. Po zahájení nestál určitě špatně. Dneska naše družstvo zaznamenalo první klopýtnutí. Věřím, že nás nevykolejí a budeme pokračovat dále dobře směřovanou cestou. První místo je jen kousíček před námi, a pokud nevyjde vítězství, furt i vlašimský double nemusí být špatný. Ale proč se spokojit se současným pořadím, že?  :-)  

Tabulka po 5. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. TJ Spartak Vlašim B 5 0 0 15 32.0 27
2. Spartak Dolní Kralovice A 4 0 1 12 29.0 26
3. ŠK Řevnice A 4 0 1 12 25.0 19
4. ŠK Medvědi Zvole A 3 0 2 9 22.0 16
5. TJ Sokol Benešov A 2 2 1 8 20.5 14
6. ŠK Zdice A 2 1 2 7 22.0 15
7. ŠK Příbram Baník A 2 1 2 7 17.5 13
8. Joly Lysá nad Labem E 1 2 2 5 17.5 11
9. Biomedica Říčany E 1 1 3 4 17.0 11
10. Biomedica Říčany F 1 0 4 3 14.5 11
11. SK Pyrit Příbam C 1 0 4 3 9.5 6
12. Sokol Neveklov A 0 1 4 1 13.5 9

Zpravodaj s výsledky 5. kola Regionálního přeboru

Zápas pohledem domácích

13 reakcí na “Spartak Dolní Kralovice A – zápasový deník díl V.”

 1. 1
  Maťa píše:

  Stejně jako posledně jsem viděl partie Vojty a Nely. Vojtovi se to tentokrát opravdu nepovedlo a po dvou chybách to prakticky mohl položit už někdy v 10. tahu. Je ale dobře, že ještě zabojoval (na vzdání je vždycky času dost), a dokonce pak získal ztracenou kvalitu zpět – bohužel v tu dobu už měl o dva pěšce míň a soupeř podruhé při realizaci převahy neklopýtl… Nele Jarda Česánek hodně pomohl, když si nechal vyměnit věže s přechodem do jednoznačné pěšcovky. Věžovka by byla dost těžká, i když Nela sebevědomě říkala, že by to stejně vyhrála, protože Jarda měl hodně málo času, a tak by se těžko bránil přesně.

  V příštím kole přijede do Stříteže nebezpečný Benešov, tažený hráčem širšího kádru našeho áčka Emilem Macků. Pozor na ně!

 2. 2
  Maťa píše:

  Po více než měsíc dlouhé vánoční přestávce pokračuje dnes od 9 hodin Regionální přebor SŠS. Oba naše týmy nastoupí v domácím prostředí proti družstvům, která rozhodně patří mezi ty silnější, takže určitě nic lehkého, nicméně favority budou naše celky a snad to na obou frontách vyjde! :-)

  Kralovice přivítají u střítežských kamen Benešov a podle zpráv, které mám, by měly nastoupit v sestavě: O. Mejzlík, V. Mejzlík, Kastner, V. Filip, Pýcha, L. Filip, Pýchová, Vávra.

  Do Vlašimi přijedou silné Zdice, a tak kapitán Tomáš Hašek povolal téměř elitní sestavu – z papírově ideálního složení chybí jen Jirka Prokop, alespoň tedy tak to proběhlo mailem, ze kterého kopíruji:
  1. Vojta Pavel
  2. Hrdina Robin
  3. Zvára David
  4. Horák Vladimír
  5. Staněk Ondřej
  6. Innemann František
  7. Houdek Daniel
  8. Hašek Tomáš

  Tak držíme palce, snad si mládež po včerejších ligách nechala ještě nějaké síly! :-) Jinak očekáváme průběžné zprávy v této diskuzi, díky!

 3. 3
  Maťa píše:

  První zpráva z Vlašimi – stav 0,5:0,5. Remizoval Robin v horší pozici a podle jeho slov to s béčkem nevypadá moc slavně. David prý stojí na prohru (kvalita a i nějací pěšci míň), pan Innemann pěšec míň. Lépe je na tom z našich jen Brambo (pěšec navíc).

 4. 4
  Maťa píše:

  Ale říkal Robin, že hosté nepřijeli v elitní sestavě a na posledních dvou deskách hrají 12. a 13. hráč soupisky (Babouček, Rosenbaumová), tak snad se to rozhodne v náš prospěch vzadu.

 5. 5
  Jarda P. píše:

  Kralovice-Benešov „A“ 4,5 : 3,5 .

 6. 6
  Maťa píše:

  Právě volal Tomáš Hašek, ve Sporthotelu je to zatím 3:3. Prohráli David a František, vyhráli Stanice a Tomáš, Vláďa remis (prý v mírně horší pozici). V obou dohrávaných partiích máme pěšce navíc – Pavel v dámské koncovce, Dan pro změnu ve věžovce, tak snad aspoň jeden z nich vyhraje.

  Jarda: Díky. A body dělal kdo?

 7. 7
  Jirka Mejzlík píše:

  D.Kralovice – Benešov 4,5-3,5
  Mejzlík Ondřej – Skácel Jan 1-0
  Mejzlík Vojtěch – Macků Emil 0-1
  Kastner Kamil – Nguyen Martin 1-0
  Filip Vojtěch – Král martin 1/2
  Pýcha Patrik – Nguyenová Adéla 1/2
  Filip Lukáš – Chomický Josef 1/2
  Vávra Stanislav – Jiřík Petr 0-1
  Mejzlík Jiří – Kudrna Ivo 1-0

  Byly to nervy až do konce.

 8. 8
  Maťa píše:

  Díky, Jirko! Některé výsledky jsou dost překvapivé, ale hlavně že se vyhrálo! :-)

  Podle zprávy od Tomáše Vojty Pavel svou koncovku vyhraje jen těžko, ale u Dana je to celkem nadějné. Asi se bude bojovat až do vyčerpání času…

 9. 9
  Robin píše:

  Držím palce ! :D snad vyhrajem ! :)

 10. 10
  Maťa píše:

  Tak další telefonát Tomáše Haška: Dan už má dva pěšce navíc (věžovka dva na nula, prý spojení pěšci g+h), Pavel to zkouší, ale asi není jak. Všichni čtyři dohrávající mají kolem 10 minut do konce (zahájeno bylo s mírným zpožděním).

 11. 11
  Maťa píše:

  Vlašim B – Zdice 5:3

 12. 12
  Maťa píše:

  Kompletní dnešní výsledky najdete na svazové stránce http://db.chess.cz/soutez.php?sid=850 . Prohrou s Lysou odpadl poslední pronásledovatel Řevnice, takže už to opravdu vypadá jen na souboj mezi Vlašimí B a Dolními Kralovicemi. I když stát se může ještě všechno, jsme teprve lehce za polovinou soutěže…

 13. 13
  Jirka Mejzlík píše:

  Ano, stát se může opravdu cokoliv, třeba D.Kralovice měly s Benešovem jednu chvíli dost namále.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist