TJ Spartak Vlasim
16
Pro

Jak jsme skončili „až“ na bronzové příčce

Patrik Pýcha

V pondělí 13. prosince se v kulturním domě v Neratovicích uskutečnilo krajské kolo přeboru škol v šachu. Hrací tempo bylo 20 minut pro oba hráče, bodovalo se olympijským systémem a hrálo se na 7 kol. Soutěžilo se ve třech kategoriích. První z nich byla 1. – 5. třída, druhá 6. – 9. třída a třetí kategorií byly střední školy. Já se v článku zaměřím na 2. kategorii.

Naše družstvo ZŠ a MŠ Dolní Kralovice mělo stejné složení jako v okresním kole, a to Patrik Pýcha (1726), Nela Pýchová (1586), David Pikal (1307) a Anežka Vlková (1250). Úkol zněl už zpočátku jasně, postoupit na mistrovství ČR. Konkurence byla letos docela silná a my už jsme neměli Štěpána Vopěnku a Lukáše Jelínka, kteří už ze základek vyšli. Ale i tak jsem byl přesvědčen, že postoupíme. Můj optimismus ale brzy začal pomalu opadávat…

Po výhře 4:0 v prvním kole nad GJP Mělník začalo veliké trápení. Los nám pro druhé kolo přisoudil Gymnázium Příbram, ve kterém jsme byli favority. První jsem dohrál já, když jsem dal remízu s Michalem Bodickým (1731) v koncovce s nepříjemným izolákem. V tu dobu už jsem pevně věřil v další body a opravdu brzy přidala bod Anežka. Nela hrála rovnou pozici a David měl jasně vyhranou střelcovku. Bohužel se Nela dostala do časovky a pozice se začala zhoršovat. K tomu ještě David najednou zkazil koncovku a ta se stala remízovou. Bohužel se nakonec stalo, co jsem prvně vůbec nečekal. David musel dát remízu a Nela nakonec kvůli časovce prohrála. Výsledek zápasu byl tedy pouze 2:2. Ani třetí kolo s DG SOŠE Kralupy nepřineslo ovoce. Anežka opět vyhrála, k výhře směřovali brzy i Nela a David. Já jsem obětoval mezitím kvalitu za to, abych se zbavil nepříjemných soupeřových figur, a naopak mohl zasáhnout na soupeřova krále já. Bohužel jsem ztratil rozhodující tempo, když jsem viděl v pozici, co tam nebylo, a vítězně z partie vyšel soupeř. Vše nasvědčovalo tomu, že v tomto zápasu budu jediný, kdo něco ztratil, a výhra tedy bude určitě dobrá, ale i tentokrát jsem byl zklamán. Nela vyhrála a David přešel do jasně vyhrané pěšcovky. Bohužel ji hrál špatně, a když propásl šanci udělat si krytého volného pěšce, už byla pěšcovka remízová. Zápas tedy skončil nejtěsnějším rozdílem 2,5:1,5 pro nás. To nebylo vzhledem k olympijskému systému moc dobré, ale to jsem ještě nevěděl, co nás čeká v dalším kole. Ve čtvrtém kole jsme se utkali se ZŠ a MŠ Jince. Sledoval jsem jen polovinu průběhu tohoto zápasu, co se týče ostatních šachovnic, protože poté jsem měl na šachovnici těžkou pozici. Nicméně jsem i v časovce vyhrál, a když jsem se podíval do zápisu utkání, s hrůzou jsem zjistil, že jsme prohráli 3:1. Příčiny byly zřejmé a podle mého mínění tohle byl ten osudný zápas, co nás připravil o postup. Anežka totiž tuto partii zkazila, když si nechala vzít figuru. David opět sehrál velmi špatně koncovku a Nela bohužel kvůli časovce neprosadila svou materiální výhodu. Po tomto zápasu před námi stál těžký úkol, potřebujeme vyhrát třikrát v řadě 4:0! A to samozřejmě bylo velmi těžké, ještě když jsme museli čelit následující kolo silné ZŠ Bezručově Říčany. Nicméně tento zápas se nám povedl. No, povedl, spíš mohu říct, povedl se jen mně s Nelou. Já jsem přehrál Standu Stárka (1905) a Nela též Jakuba Rathouského (1584). Davida bohužel Martin Vystrčil (1380) porazil. Co se dělo ale na čtvrté šachovnici, to bylo neuvěřitelné. Figury létaly jako zběsilé sem tam. Jednou měla něco víc Anežka, ale po dvou tazích zase Majda Kořenová (1298). Nakonec vyšla naštěstí vítězně Anežka a my vyhráli 3:1. Následující kolo jsme podle plánu vyhráli 4:0. Před posledním kolem bylo vše jasné. My musíme vyhrát 4:0 a Jince musí ztratit alespoň bod. Jince ale bohužel vyhrály 4:0 a my nakonec kvůli tomu, že si Anežka nechala dát mat s věží a dvěma figurami navíc, jen 3:1.

Letos jsme tedy skončili „až“ 3. a na mistrovství ČR se neukážeme. Turnaj nakonec vyhrály Říčany, následovány Jincemi. Vše probíhalo celkem rychle a bylo to v pořádku. Pořadatelé odvedli dobrou práci. A na závěr provedu hodnocení jednotlivých šachovnic.

jsem na první šachovnici uhrál 5,5 bodu a s nimi jsem spokojený. Nevydařila se mi jen zajímavá partie s Františkem Hánlem (1640). V některých partiích jsem měl problémy s časem, ale nakonec se to na mém výsledku neprojevilo.

Nela uhrála na druhé šachovnici 5 bodů. Nela hrála dobře, ale měla bohužel veliké problémy s časem, a to zapříčinilo její dvě prohry.

David uhrál na třetí šachovnici 4 body. U Davida jsem čekal víc a také na šachovnici víc bodů měl. V některých partiích měl problémy s časem, ale to se, myslím, na výsledku nepodepsalo. David kazil koncovky. Tento turnaj se mu zkrátka nepovedl.

Anežka uhrála na čtvrté šachovnici 5 bodů. Dvě partie, které prohrála, tak vůbec nemusely skončit. V jedné nastavila figuru a v druhé si nechala dát mat, když měla velikou materiální převahu. Anežka se stále nezklidnila a hraje zbrkle. Myslím, že mohla mít bodů víc, ale také míň.

To je vše. Myslím, že na našem nepostupu se nejvíce podílely hrubky, koncovky a čas.

Na rozdíl od starších se v mladší kategorii žákům ZŠ Dolní Kralovice dařilo. Zbytek kraje přejeli rozdílem třídy a s přehledem si vybojovali postup na MČR. Na snímku od čtvrté šachovnice zleva: Pavel Roháč, Matěj David, Petr Lebeda a Petr Laňka. Mezi diváky najde pozorný čtenář i Nelu Pýchovou, Jirku Mejzlíka či Petra Havelku. Zdroj: www.martinastudzinska.rajce.net

Výsledky kategorie 6. – 9. třída

Výsledky kategorie 1. – 5. třída

Výsledky kategorie SŠ

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist