TJ Spartak Vlasim
12
Pro

Pravoňáci byli ve Stříteži vidět!

Marie Filipová

Příval sněhu z pátku na sobotu věštil, že účast na 5. kole RŽL ve Stříteži bude slabší. A tak tomu také bylo. Do vytopeného sálu místních hasičů se sjelo 58 šachistů.Vhledem k tomu, po jak špatných a neošetřených komunikacích se museli dopravit hráči až ze Sedlčan, Stříbrné Skalice, Říčan, ale i ti, kdož to měli docela blízko, zápasili se sněhovými jazyky a zledovatělou vozovkou, tak byl turnaj zahájen jen s malým zpožděním.

Děti byly rozděleny do třech skupin A, B a C. Do áčka bylo nalosováno 16 top šachistů. Dnes si zde zahráli i ti, kteří s tím jednak nepočítali a za druhé si nikdy ani nepomysleli, že by si v áčku v letošním školním roce mohli zahrát! Okolností bylo hned několik, již zmíněné špatné počasí, chřipkové období a i dny otevřených dveří pro deváťáky. Takže tato skupina byla „slabší“ než jindy, a tak se předpokládalo, že přední příčky obsadí Vojta Filip a Nela Pýchová. Tak se také stalo.


Vojta Filip – Nela Pýchová

Vojta jako jediný uhrál 3,5/4 a obsadil 1. místo a toto kolo RŽL vyhrál! Druhý z kluků byl Martin Vystrčil z Říčan se 3 body a stejně bodů a třetí příčku obsadil Kája Chwistek (Říčany). Vojta dnešním turnajem proplouval celkem bez problémů (1. kolo Michal Pastrnek, 2. kolo Katka Müllerová, 3. kolo Nela Pýchová – všechny partie vyhrál, až v poslední s Martinem Vystrčilem remizoval). Z děvčat první Nela Pýchová 3 body (prohrála jen s vítězem) – celkově 4. místo, druhá Katka Mülerová z Říčan 2 body, celkově 10. místo, a třetí, ale celkově poslední Anežka Vlková s půl bodem. Vojta hrál výkonem 1737, Nela 1648. Další z Vlašimi: Fanda Helebrand 8. místo a 2 body, David Pikal 9. místo a 2 body, 11. místo Petr Laňka – také 2 body, Václav Voldán 14. místo a 1 bod.


Nejlepší ze skupiny „A“

Ve skupině „B“ hrálo 20 šachistů. Zde vyhrála skupinu Eliška Řeřábková z Říčan, druhý byl Jakub Matys také z Říčan a třetí Magdaléna Kořenová (Bohemians Praha). Následovala Julinka Vilímová ze Stříbrné Skalice, Jan Kučera ze Sedlčan a Daniel Ždych z Pravonína – z kluků 3. místo, celkově šestý. Dan zcela zbytečně, vinou hrubých chyb pokazil tři partie, kde měl značnou poziční převahu, a nedokázal je dotáhnou do vítězného konce. Při partii s Honzou Kučerou si nevzpomněl, že může požádat o přidání času při soupeřově nemožném tahu (a těch bylo několik) a Dan nakonec „spadl“. Ale co, třetí místo je také pěkné. Další z našich: Pavel Roháč 8. místo, Matěj David 9. místo a Petr Lebeda skončil na 19. místě.

Skupina „C“ měla 22 hráčů. Zde se nejlépe z našich umístil náš Marek Filip s 5 body a obsadil „bramborovou“, tedy 4. příčku. Marek prohrál jen s Adamem Houdkem z Vlašimi a Miroslavem Šimkem ze Sázavy, ten byl nakonec druhý. Honza Vašíček skončil (po nevydařeném turnaji) až na 8. místě se 4 body a prohrál s vítězem skupiny Pavlem Kurkem a druhým ve skupině Miroslavem Šimkem a s naším Markem Filipem. Adam Houdek obsadil 9. místo, se 4 body, desátý skončil Pavel Laňka a 20. Jan Bohuňovský (jeho první start za Dolní Kralovice).


Pohled do hracího sálu

V provozu byl tradiční kiosek, kde vládla Iveta Pýchová a pomáhala jí paní Roháčová. Pro pány bylo i pivečko, tak kdo nemusel řídit a mohl využít místní pohostinnosti, tak tomu nechybělo skutečně nic. Líbilo se však i všem ostatním.

Neomylně a s přehledem losoval a výsledky zaznamenával Petr Havelka ze Sedlčan, který s jemu vlastní akceschopností „vyrobil“ na místě samém pro vítěze diplomy, na které hlavní organizátor Jirka Mejzlík pozapomněl. Také jsme zaznamenali přítomnost a rozhodování skupiny „A“ našeho předsedy Ondry Matějovského, který při sledování svých svěřenců bude mít  jistě spoustu  studijních témat na schůzky šachových kroužků.

Nejvíce spokojeny byly však děti, na ty čekala po ukončení turnaje spousta cen. Turnaj ve Stříteži je možné zařadit mezi ty vydařené. Děkujeme za jeho zorganizování. A 22. ledna se sjedeme na 6. kolo RŽL do Sázavy.

Výsledky všech turnajů

Fotky od Marie Filipové

Fotky od Petra Havelky

Průběžné pořadí Žákovské ligy po 5 kolech

18 reakcí na “Pravoňáci byli ve Stříteži vidět!”

 1. 1
  Maťa píše:

  Vojta vyhrál turnaj zaslouženě, i když v samotném závěru měl trochu štěstí, že se proti němu Martin Vystrčil nepokusil vyhrát s figurou za 2 pěšce. Vojta totiž v posledním kole kráčel za 100% bodovým ziskem (zaslouží si pochvalu, že nepřijal nabídku remízy po pár tazích, přestože mu jistila první místo), se 2 pěšci navíc ale ztratil ostražitost, což se mu vymstilo – ztrácel figuru. V tu chvíli soupeř zopakoval svou remízovou nabídku, a to už asi nešlo odmítnout :-) . Sice takto jeden tah žila naděje na prvenství Martina Vystrčila (přestože v 1. kole remizoval s Vaškem Voldánem!), nicméně předčasné finále určitě bylo ve 3. kole v partii Filip – Pýchová. Nele se zahájení nepovedlo, Vojta skvěle rozehrál figurky a stál na výhru. Když ale nevyužil šance soupeřku dorazit, Nela se z nejhoršího dostala a vykouzlila docela hratelnou koncovku (byť pořád o něco horší) s aktivní věží a pěšcem proti dvěma figurám. Nicméně na přidávaném čase proti Vojtovým 5 minutám to měla Nela hodně těžké, a i když dlouho blicala dobře, nakonec pozici neudržela – možná to ani udržet nešlo, nevím. Každopádně jsem viděl možnost, jak vyzkoušet Vojtu z matu koněm a střelcem – Vojta na to prý myslel taky a s časem 5 minut + 10 sekund/tah si na to věřil… :-) V ostatních partiích Vojta s Nelou přehrávali soupeře lepší technikou. Jinak bych vyzdvihl 2 body Petra Laňky – vypadá to, že by měl dostat šanci v lize dorostu na „supermladší šachovnici“.

 2. 2
  Maťa píše:

  Jo, a ještě bychom měli poděkovat sponzorům za pěkné ceny: vím o časopisu ABC, firmě Anytrade, paní Filipové a ještě taky o sobě :-) . Takže jménem oddílu TJ Spartak Vlašim díky!

 3. 3
  Maťa píše:

  Na zítřejší 6. kolo RŽL v Sázavě je z Vlašimi ještě jedno volné místo v autě, tak případný zájemce ať mě kontaktuje. Zatím vím, že jedou: Patrik a Nela Pýchovi, Filip Zvára, Jirka Stareček, Adam Houdek a Jakub Vojta. Zpestřením turnaje by měla být simultánka IM Pavla Vávry s medailisty všech kategorií po vyhlášení výsledků, alespoň tak to psal pan Kocourek v mailu…

 4. 4
  Maťa píše:

  Tak dnes v Sázavě bez průběžných výsledků na internetu, asi Petr neměl signál…

 5. 5
  Patrik P. píše:

  Výsledky:
  Turnaj „A“:
  1. Vojta F. 3,5b
  2. Nela P. 3b
  3. Patrik P. 3b

  Turnaj „B“ vyhrál Dan Ždych, Matěj David byl myslím 3., Anežka 2. mezi holkama, celkově 9.

 6. 6
  Jarda P. píše:

  Áčko rozhodla velmi dlouhá partie ve 3 kole mezi Vojtou a Patrikem,v které byl tentokrát úspěšnější Vojta.

 7. 7
  Jarda P. píše:

  Mě osobně zaujal výkon malého Kuby Vojty v „C“. Měl raketový nástup (3/3) a i konečných myslím 4/7 je výborných. Hlavně bylo vidět, jak ho to baví, což je asi zatím nejdůležitější :-) .

 8. 8
  Vláďa píše:

  Super, gratuluji Pravonínským k prvním místům :-)

 9. 10
  Marie F. píše:

  Pravoňáci opravdu hezké výsledky. Děkuji klukům za vzornou reprezentaci. Na našich stránkách na rajčeti už jsou fotky a pro Ondru Matějovského a pana Horáka i koncovky Dana a Honzy, určitě náměty na schůzku.
  Jinak Kubík byl fantastický, bezprostřední, v pohodě, má tak veselé oči, nestyděl se, s každým bodem se přiběhl pochlubit. S velkou chutí a radostí zasedal ke každé partii, vůbec mu nevadilo, že je někdo velký, mohla jsem na něm oči nechat. A start vskutku raketový!

 10. 11
  Robin píše:

  Gratuluju všem úspěšným! :) Jak dopadla simultánka ? :D Už vidim Kubu jak takle malej bude sekat ty 2000 stejně jako na pobeskydí slováci Haring a Gažík :D

 11. 12
  Maťa píše:

  Také všem, kterým se dařilo, gratuluji a všem vedoucím a rodičům děkuji za hlídání! Kuba Vojta mohl mít i 5 bodů, v posledním kole prý zahodil vyhranou partii. Takový kluk musí mít hodně šachových genů – táta mistr Fide, máma někdejší nadějná dorostenka, jeden děda svého času nejsilnější šachista okresu Benešov, druhý děda (pan Drašner) kandidát mistra – to by bylo, aby z něj něco nebylo :-) .

  Robin: Podle fotek soudím, že se IM Vávra nakonec nedostavil. Jinak Viktor Gažík je dokonce úřadující mistr Evropy do 10 let, asi to víš…

 12. 13
  Petr H. píše:

  IM Vávra se dostavil a hrál proti cca 10 dětem. Ale Marie i já jsme odjeli a tak na Rajčetech není simultánka zachycena. Možná bude něco na Bolkově rajčeti.

 13. 14
  Maťa píše:

  Tak to se divím, Vojta včera říkal, že by si rád právo zahrát si s IM Vávrou vybojoval.

 14. 15
  Jirka Kocourek píše:

  Simultánku vyhrál Pavel Vávra celkem jednoznačně 12:0. Velice pěknou a nadějnou partii proti němu sehrál Fanda Helebrand. Jako poslední vzdorující zbyl poněkud překvapivě Dan Žák, který Pavla pořádně potrápil a rozhodlo se až v koncovce, kterou si s dětmi potom zanalyzoval. Je škoda, že někteří hráči, kteří si právo hrát simultánku vybojovali (všichni medailisté) raději zvolili úprk domů, Pavel se těšil na silnější a početnější zastoupení skupiny A, proto operativně přizval do simultánky i všechny přítomné dospělé (z nichž tři tuto možnost využili). Bolek opravdu fotil (když zrovna nebyl na řadě, odběhl s foťákem zachytit momentky ostatních spoluhráčů).
  Ještě jednou děkujeme paní Filipové za zapůjčené soupravy.

 15. 16
  Jirka Kocourek píše:

  Pár fotek z RŽL v Sázavě najdete také na http://kocourkova.rajce.idnes.cz/6koloRZL/ – posledních 9 fotek je ze simultánky.

 16. 17
  Bolek píše:

  http://martinastudzinska.rajce.idnes.cz/sazava/ Tak už jsem fotky dal na rajče, bohužel zrovna u Pavlovy simultánky vypnuli proud a tři fotky jsou fuč. Hezký den všem a těším se na všechny za dva týdny ve Skalici

 17. 18
  Bolek píše:

  http://martinastudzinska.rajce.idnes.cz/sazava/
  Tak jsem dal fotky na rajče, bohužel ze simultánky s Pavlem tři zmizely, když jsem je upravoval, tak vypnuli proud. Zdravím všechny a těším se na vás za dva týdny ve Skalici

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist