TJ Spartak Vlasim
29
Lis

Z Tábora jsme přivezli jen jeden bod…

Petr Havelka

V sobotu 27.  listopadu byla na řadě druhá várka zápasů 1. ligy družstev mladšího dorostu. Naši dvojičku, Vlašim B a Tábor A, očekávaly vzájemné zápasy s dvojičkou Tábor B + České Budějovice.Vše v nám už známém prostředí bývalé základní školy v Sezimově Ústí. Naši připravenost na zimu vyzkoušela příroda. „Moje“ trasa – Sedlčany – Benešov – Tábor – vedla po slušně ošetřených cestách. Ale mnohem horší to měli druzí dva řidiči (p. Vlk a p. Zvára), kteří si vyzkoušeli jízdu po namrzlých vozovkách. Svůj úkol všichni řidiči zvládli, a tak naše družstvo ve složení Vojta Filip, Lukáš Jelínek, Patrik Studnička, Filip Zvára, Mirek Vyterna a Anežka Vlková bylo už v 9.50 připraveno nastoupit ke svým zápasům.

Tábor B, náš první soupeř, je „béčkem“ jen podle názvu. Táborští zvolili tuto variantu kvůli výhodnější dopravě. Čekalo nás tedy mnohem silnější družstvo, než byl před měsícem Tábor A. Soupeři nastoupili v základní sestavě a kromě první desky měli všude elovou převahu. Nám chyběl „piškvorkář“ Jirka Třebický a nemocného Dana Ždycha nahradila Anežka.

No a právě jí se ligová premiéra moc nepovedla. Než jsem stačil zapnout počítač, přiběhla mi zkroušeně oznámit, že dostala mat. S Ladou by asi stejně prohrála, ale o něco déle to mohlo trvat. Do hrací místnosti jsem šel až po ranní kávě – Vojtovi se moc nepodařilo zahájení a stál podivně, Patrik někde ztratil pěšce, Lukáš a Filip na první pohled roviny. Nejrychleji se partie vyvíjela u Mirka – tomu se podařilo dostat soupeřovu dámu do středu šachovnice a ten ji zachránil jen za cenu figury. Získanou výhodu Mirek za chvíli proměnil v bod. Patrik po ztrátě pěšce partii neodevzdal, ale pustil se do útoku. Jeho soupeř v časové tísni obranu nezvládl, poztrácel materiál a rezignoval. Bohužel opačně se partie vyvíjela u Vojty. Soupeř obětoval pěšce a aktivita figur, kterou tím získal, byla smrtelná. Mezitím se Filip ztratil v zápletkách střední hry a partie byla asi rozhodnutá – Lukáš tedy dostal pokyn „Musíš vyhrát!“, a to v partii proti nejsilnějšímu hráči soupeře v zatím vyrovnané pozici. Se slovy „Tak tedy pěkně děkuji“ zasedl k partii, vymyslel malou kombinaci se ziskem pěšce a vyhrál ještě dřív, než se Filip v nejdelší partii dopoledního kola vzdal.


Hrdina zápasu s Táborem „B“ Lukáš Jelínek (vlevo)

ŠACHklub SIMOPT Tábor B   Spartak Vlašim B
Šourek Martin 1824 1 0 1858 Filip Vojtěch
Otradovec Luboš 1895 0 1 1679 Jelínek Lukáš
Novák Lukáš 1660 0 1 1554 Studnička Patrik
Jandl Vojtěch 1605 1 0 1511 Zvára Filip
Žilavý Jan 1503 0 1 1483 Vyterna Miroslav
Doležalová Lada 1666 1 0 1250 Vlková Anežka
  3 : 3

 S výsledkem dopoledního kola a s bojovností družstva jsme byli spokojeni a vyrazili jsme tedy na oběd do nedaleké restaurace. V téže restauraci obědval i náš odpolední soupeř, přípravu na zápas jsme měli podobnou. Opomenu-li tedy, že České Budějovice povolaly čerstvou posilu (Kryštofa Nuce), který dopoledne dohrával Open jižní Čechy, a České Budějovice jen remizovaly s Táborem A. Díky nutné pauze na oběd odpolední kolo začalo až ve 14.45, v té době se už jen dohrávalo derby táborských družstev. Jako domácí pokračovali bez polední pauzy a konečný výsledek bylo očekávaných 6-0 pro silnější Tábor B.

Odpoledne jsme papírovým favoritem byli my. Zápas stejně jako dopoledne probíhal ve „vlnách“ po dvou ukončovaných partiích s delším časovým odstupem. Jen spokojenost s vlnami byla výrazně menší. První vlna – Anežka 0 – 1 a rychle srovnává Mirek 1 – 0. Za průběh partie Anežky si trochu drbu hlavu. Partie Jonáše Havelky jsem mohl sledovat na MČech do 10 let, kde podobně „nachytal“ Honzu Kučeru, a mohlo mě napadnout, že na Anežku bude hrát to samé. Anežka má za sebou těžkou ligovou premiéru, svoje určitě hrála nervozita, protože v žákovské lize hraje Anežka „jiné“ šachy. Jediný 100% sobotní hráč byl Mirek, který vždy rychle srovnal na 1 – 1 a zápasy družstva tak byly dále zcela otevřené.

Druhá vlna – dvě remízy a 2 – 2. Vojtovi se odpolední partie povedla mnohem lépe. Ondru Hlaváčka, který nedávno hodně potrápil Robina Hrdinu na MČech v Harrachově, k ničemu nepustil, v průběhu partie stál lépe, ale soupeř si opakováním tahů vynutil remízu. Patrikovi se po dopolední pěkné partii odpoledne moc nezadařilo. Odblicaná partie na hráče s 3. VT nestačila – začít přemýšlet až po výměně všech figur a přechodu do zablokované pěšcovky bylo pozdě.

Třetí vlna – Filip a Lukáš – stejně jako dopoledne rozhodovaly zápas jejich partie. Filip po nepovedeném zahájení sice získal kvalitu, ale soupeř měl velmi silný útok. Nakonec se přepočítal a ztratil materiál. Bohužel Filip v jednoduché, snadno vyhrané pozici nepochopitelně chyboval a už nebylo čím se bránit.


A naopak smutný hrdina zápasu s Českými Budějovicemi Filip Zvára (vlevo) 

Vzhledem k vývoji Filipovy partie jsme opět nutili Lukáše hrát na výhru. Tentokrát ale v horší pozici – Lukáš obětoval kvalitu, ztratil pěšce a odmítl remízu, kterou ale nakonec už v prohrané pozici přijal.

Spartak Vlašim B   QCC České Budějovice
Filip Vojtěch 1858 ½ ½ 1721 Hlaváček Ondřej
Jelínek Lukáš 1679 ½ ½ 1373 Punčochář Michal
Studnička Patrik 1554 ½ ½ 1250 Dušek Vladimír
Zvára Filip 1511 0 1 1459 Nuc Kryštof
Vyterna Miroslav 1483 1 0 1330 Dušek Miloslav
Vlková Anežka 1250 0 1 1301 Havelka Jonáš
  :

Domů jsme se všichni dostali až po 19. hodině a určitě velmi nespokojení s odpolední prohrou. Ale je to jenom hra, forma bude v příštím roce určitě lepší a čeká nás ještě šest kol. Už 15. ledna přivítáme ve Vlašimi družstva Bohemians A a B.

Tabulka po 5. kole

Poř. Tým Z + = Body Skóre Výhry
1 Biomedica Říčany A 5 4 1 0 13 24½ 22
2 Jiskra Havlíčkův Brod 5 4 0 1 12 17 12
3 TJ Bohemians Praha A 5 3 2 0 11 20 14
4 ŠACHklub SIMOPT Tábor B 5 3 2 0 11 19½ 17
5 ŠK Řevnice 5 2 2 1 8 15½ 11
6 Spartak Vlašim B 5 2 1 2 7 16 12
7 QCC České Budějovice 5 2 1 2 7 14½ 11
8 PROTECT.CZ Humpolec 5 2 0 3 6 13½ 11
9 ŠK Praha – Smíchov A 5 1 1 3 4 11½ 7
10 Biomedica Říčany B 5 0 2 3 2 11 7
11 TJ Bohemians Praha B 5 0 1 4 1 10 8
12 ŠACHklub SIMOPT Tábor A 5 0 1 4 1 7 6

Zpravodaj s výsledky 4. a 5. kola 1. ligy dorostu

Fotky od Marie Filipové

Partie k přehrání  : zápas Vlašim B – České Budějovice

Partie k přehrání : zápas Tábor B – Vlašim B

12 reakcí na “Z Tábora jsme přivezli jen jeden bod…”

 1. 1
  Jarda P. píše:

  Přesně si dokážu představit Lukášovo nadšení, když na výsledku jeho partie závisel i výsledek celého zápasu :-) :-( .

 2. 2
  Maťa píše:

  Za první partii musíme Lukáše pochválit. Za nepříznivého stavu dostal těžký úkol – porazit silného Otradovce – a zvládl to. To samé se mu bohužel nepovedlo odpoledne, ale to se nedá nic dělat. Pořád si myslím, že béčko nebude mít se záchranou problémy a skončí v první polovině, kde ostatně zatím pořád ještě je. Ale chce to rozhodně lepší výkony než proti Budějovicím, to opravdu nebyl dobrý zápas, jen Vojta s Mírou splnili očekávání…

 3. 3
  Marie F. píše:

  Dnes slaví své jmeniny předseda Ondřej Matějovský, přeji mu jménem svým i jménem dětí z Pravonína vše nejlepší, hodně zdraví, pohody, radosti, štěstí a trpělivosti s námi. Také hodně úspěchů v podnikání a vzdělávání šachové drobotiny.
  Svátek slaví i další Ondřejové, kterých je v naší šachové líhni hodně, tak všem přejeme také hodně nej… a všichni to hezky oslavte.

 4. 4
  Maťa píše:

  Díky! :-) Svého času bylo v naší mládežnické líhni doslova přeondřejováno. Vzpomínám si například, jak jsem v Týništi nad Orlicí v roce 1998 vedl do boje družstvo mladších žáků v sestavě ONDŘEJ Mejzlík, ONDŘEJ Staněk, ONDŘEJ Vykouk, Jan Fojtů (host), Jan Kořínek a Kristýna Baštová. Při započítání vedoucího tedy 4 Ondřejové ze 7 lidí, a to se ještě povinná dívka musela jmenovat jinak :-) .

 5. 5
  Tomáš Hašek píše:

  Já též přeji všem našim Ondřejům vše nej k dnešním jmeninám!

 6. 6
  Vláďa píše:

  Přeji všem Ondřejům vše nej… k jejich svátku!

 7. 7
  Petr H. píše:

  Také já se přidávám a přeji vše nejlepší všem vlašim Ondřejům :-)

 8. 8
  Pavel Vojta píše:

  I já se přidávám a všem Ondřejům s přeji vše nejlepší a už se těším na tu Maťovu oslavu :-) .

 9. 9
  Maťa píše:

  Díky všem! A kdy bude ta moje oslava, Pavlíku? Abych ji náhodou neprošvihl… :-)

 10. 10
  Pavel Vojta píše:

  Maťo kdyby jsi jí náhodou měl prošvihnout, tak stačí, když v Chotýškách necháš otevřený účet a my už se o to postaráme :-) .Datum necháme na tobě :-) .

 11. 11
  Maťa píše:

  Pavel: Taky řešení… :-)

  Jinak právě dorazily i partie z dopoledního utkání proti Táboru, pošlu je Tomášovi, aby je hodil do sekce „partie k přehrání“.

 12. 12
  Tom píše:

  Na konec článku byl doplněn odkaz na partie ze zápasu Tábor B-Vlašim B.

  http://www.sachyvlasim.cz/viewer/TaborB_VlasimB_2010.htm

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist